|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Чудотворни продукти
5.2.2010 19:04:04   
Enika
Екстракт од ајкула и мешавини од овошје и зеленчук за здравје

Димитар Цонев долг период живеел во Торонто, Канада, каде што ги специјализирал медицинските гранки шијатсу, хербалистика, акупунктура, рефлексотерапија, капиларна акупунктура и ирис-дијагностика. Дваесет и седум години работел во институтот за ракови и тумори „Валфер Торнтон“, а веќе извесно време е вратен во Скопје и работи во својата ординација „Здравје“. Има освоено повеќе интернационални награди, меѓу кои во Холандија за прецизност во ирис-дијагностика со прецизност од 97,6 отсто и во Јапонија за микс-џус, со кој се постигнува од 30 до 80 отсто генетски подолг живот од предците.   Ирис-дијагностиката претставува прегледување на целото тело преку окото и тоа е почетната точка во третманите на Цонев. Преку окото открива кои витални органи се нефреквентни и нефункционални и потоа ги стимулира акопресурните точки.   - Завршните точки на сите органи во човековиот организам се фокусирани во нервниот систем во ‘рбетниот столб од главата до опашката. Со специјални машини со магнетни полиња го активирам организмот и органите почнуваат забрзано да работат, се додека не се усогласат. Потоа болеста полесно се повлекува - објаснува Цонев.   За да го исчисти организмот од отровите тој користи екстракт од срж на ајкула во комбинација со соодветните витамини и минерали што недостигаат. Како што вели, умешноста е во комбинирањето.   - Екстрактот од ајкула се произведува во институтите за ракови и тумори и оттаму го набавувам. Направен е само од сржта и во таква форма го нема во продажба во аптеките. Тие што ги има се направени од целото тело на ајкулата и се помалку ефикасни - вели Цонев и потсетува дека ајкулата живее 700 години и воопшто не страда од тумори.   Неговите третмани се ефикасни за болести на црниот дроб, на органите за лачење - турини и лимфни жлезди - кои, кога ќе се исчистат од токсини, го прават организмот повитален. Жените најчесто кај него доаѓаат со заболени гради, со болести на тироидните и на паратироидните жлезди, како и со болести на половите органи, а мажите со проблеми на белите дробови, најчесто пушачи, со проблеми со простатата и со дијабетес. Ефикасно третира и жолчни камења и ревматски заболувања.   Најчестите причини за заболувањата се стресот и неисправната исхрана, а Цонев вели дека неговиот начин на лекување подразбира да знаеш кој зеленчук и овошје да ги избереш и од нив да направиш мешан сок.   - Домашен сок за пет минути се распространува во организмот, а доколку се јаде овошјето или зеленчукот се потребни 5 часа - вели Цонев.   Еликсирот за кој добил награда во Јапонија содржи 126 витамини и минерали. Се приготвува од 200 грама сок од морков, 100 грама цвекло, 2 зелени јаболка, 2 киви и од еден лимон. Соковите од одделните зеленчуци ја немаат ефикасноста на неговиот микс.   Новитет во ординацијата, која се наоѓа на улицата11 Октомври бр. 86, кај билната аптека, е машината за подобрување на циркулацијата, за која не се наплатува. Бесплатни се и третманите за одвикнување од дрога, алкохол и од цигари, преку стимулација на акопресурни точки.   Цонев досега има објавено седум книги на англиски јазик, од кои две - „Тајни рецепти за долг живот“ и „Рецепти за лековити џусеви“ - се преведени на македонски. До Нова година ќе биде објавена и третата - „Со масажа до здравје“, а се планира и другите да бидат преведени.         Совети   *           По секое кафе да се пие вода за да може кофеинот да излезе од хранопроводникот, да се спушти во желудникот, каде што има соодветни киселини што го разградуваат.   *           Лененото семе е многу лековито и треба секој да го зема. Дејствува на желудникот и на цревата, го намалува холестеролот, дејствува на видот, на заболувањата на простатата и на хемороиди. Се зема наутро, веднаш по станувањето од спиење. Измиеното семе се става во уста и се проголтува со 250 милиграми топла вода. Се препорачува и навечер како лесна храна со кисело млеко и со ‘ржан леб.   *           Против холестерол се препорачува и лук, исечкан на мали парчиња, кои треба да се проголтаат со малку вода, лимон и со цветен мед. Освен што го намалува холестеролот, оваа комбинација релаксира преку ноќ и овозможува подобар сон. Со оглед на тоа што се проголтува, а не се џвака, воопшто не се чувствува непријатен мирис.   *           Дваесет минути пред секое јадење се пие половина чаша вода за да се исфрлат гасовите од хранопроводот. Така храната доаѓа на чисто место, а тироидните жлезди работат забрзано. Освен за прочистување, ова може да се користи и за слабеење.               „Гладување“ за прочистување   Со чистењето на организмот од токсини се подобрува неговата целокупна состојба. На пример, при ревматски заболувања се чистат течностите и мокрачната киселина во зглобовите поради кои се појавуваат. Третманот се комбинира со начинот „гладување за прочистување“. Во текот на четири дена наутро се пие сок од 1,5 кг моркови, а во текот на денот само три литри дестилирана вода со три лимони. Не се јаде ниту се пие нешто друго, а поради богатиот состав на морковот, не се чувствува глад. Со овој третман се подобрува видот, се чисти кожата и престануваат ревматските болки. Морковот е најлековитото растение на земјата. Тие што од определени причини не можат да пијат сок од морков, треба да пијат само три литри дестилирана вода со три лимони, вели Цонев.



(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Чудотворни продукти
5.2.2010 23:04:03   
delfinka
okolu pogore pisanoto za proizvodi od ajkula ke kazam samo deka e dobro da se pocnat kako preventivno da se konzumiraat bidejki dokolku nastapi bolest tesko deka ke se izlekuva
pisuvam od iskustvo

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 12.6.2010 10:49:52 >


_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Чудотворни продукти
28.2.2010 0:04:08   
suzeto
tocnata adresa na ordinacijata zdravje od dimitar conev dali nekoj moze da mi ja kaze

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Чудотворни продукти
11.4.2010 23:48:34   
suzeto
uste nikoj ne pisal za tocnata adresa ,kako nikoj od skopje da neznaeuser posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Чудотворни продукти
12.4.2010 10:05:43   
topce
ако е тоа тој што го барате

< Поракaта ја уредил виктори -- 15.4.2011 19:57:14 >

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Чудотворни продукти
13.4.2010 0:29:09   
Annabel
Мислам дека се наоѓа во близина на раскрсницата со тутунски комбинат.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Чудотворни продукти
16.4.2010 12:33:27   
ikipp
a dali znaete deka pienjeto na caj od list od malina go olesnuva poroduvanjeto?jas piev poslednite 2 meseci i veruvale ili ne kako da ne ragav,cudo,stomakot ne me bolese,kako za menstruacija samo,jas si mislam deka e od cajot,toj e za kontrakcijata na matkata

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Чудотворни продукти
1.8.2011 10:15:29   
Bogdancanka
Најдобри намирници во служба на вашето здравјеБирајте што јадете и чувајте го вашето здравје. Следниот пат кога ќе го отворите фрижидерот имајте предвид дека брокулата и спанаќот го намалуваат ризикот од рак, а рибата, пак, е вашиот најдобар сојузнук во борбата против стареењето и заштита на мозокот. 
user posted image
Дознајте кои се најздравите намирници и за што најмногу помагаат.
Брокула за здрави коски и превенција на рак

Брокула со средна големина содржи повеќе од 100 проценти од оптималната дневна доза на витаминот К потребна на организмот и речиси 200 проценти од препорачаната дневна доза витамин Ц, кои се два важни витамини за изградба на коските. Исто така, брокулата помага во превенција на многу малигни болести. Се препорачува да се јаде свежа или благо термички обработена, со цел да се зачуваат нејзините хранливи состојки.

Рибата чувар на младоста

Како што веќе споменавме, рибата е одлична за зачувување на младоста, омега-3 масните киселини го штитат мозокот и срцето, го подобруваат расположението и го регулираат крвниот притисок. Најдобро е да ја јадете со маслиново масло.

Маслиновото масло и незаситените масни киселини

Маслиновото масло содржи незаситени масни киселини, витамин Е, стероли и полифеноли кои го намалуваат нивото на холестерол, ризикот од атеросклероза и одредени видови на рак, а ги спречуваат и штетните процеси како оксидација на мастите во организмот. Незаситените масни киселини од малслиновото масло го намалуваат лошиот холестерол, кој може да доведе до запушување на крвните садови, а од друга страна не влијаат врз добриот холестерол, кој ги чисти артериите.

Јаболки за борба против вишокот килорами
user posted image
Јаболките спречуваат развој на рак на белите дробови, дијабетес и астма. Едно јаболко во просек содржи пет грама растителни влакна и изобилува со кранливи состојки. Ако сакате да ја регулирате телесната тежина, половина час пред оброкот јадете по едно јаболко.

Со кромид и лук заштитете се од рак на желудник, простата и хранопровод

Бројни истражувања покажаа дека кромидот и лукот штитат од рак на желудникот, простатата и хранопроводот, како и дека претставуваат одличен извор на витамин Ц. Заедно со брокулата ијаболките, кромидот и лукот се едни од ретките намирници кои помагаат во редуцирање на смртноста предизвикана од срцеви заболувања за дури 20 проценти. Лукот помага и за побрзо зараснување на рани.

Темно чоколадо за намалување на крвниот притисок и лошиот холестерол

Темното чоколадо консумирано по неколку коцки на ден може да го намали крвниот притисок кај здравите луѓе. Помага во ослободување на серотонин, хормонот на среќа. Какаото е богато со флавоноиди, антиоксиданти кои го намалуваат лошиот холестерол (LDL), а истовремено го зголемуваат добриот (HDL).

Здрави и витки со малку лимон
user posted image
Лимонот е позициониран на многу високо место на листата на најздравите намирници затоа што содржи повеќе од 100 проценти од дневната потреба за витамин Ц, придонесува за зголемување на добриот холестерол и за јакнење на коските. Флавоноидите од лимонот имаат моќ на спречување на растот на малигните клетки. Истражувањата покажуваат дека цитрусите ја зголемуваат способноста на телото да ги апсорбира антиоксидансите од чајот за околу 80 проценти. Ако додадете малку лимон во зелениот чај, на пример, метаболизмот ќе ви се забрза, што ќе придонесе за полесно намалување на телесната тежина. Лимонот ја подобрува и апсорпцијата на калциум во организмот, го забрзува разградувањето на мастите, го зајакнува имунитетот, го забавува стареењето и претставува природен антисептик кој го намалува ризикот од инфекции и запаленија.

Со зелен чај против рак

Зелениот чај е познат по неговото антиканцерогено дејство, може да спречи рак на мочниот меур, дебелото црево, хранопроводот, панкреасот и желудникот. Покрај тоа, утврдено е и дека помага при одржување на телесната тежина. Бобинките се одличен извор на растителни влакна и антиоксиданси
user posted image
Бобинките се богати со влакна, а сиромашни со шеќери. Боровинките придонесуваат за подобрување на помнењето, а малините и јагодите се одличен извор на витамин Ц, а богати се и со елагична киселина, силен антиоксидант кој има антиканцерогени својства.

Јајцата како идеален оброк

Јајцата изобилуваат со белковини, а жолчката содржи холин, кој е многу важен за мозокот, како и лутеин и зеаксантин, кои се важни за здравјето на очите.

Мешунките вклучете ги во секојдневната исхрана

Мешунките се богати со влакна, помагаат во контрола на тежината и спречуваат дијабетес, а делуваат превентивно и на развој на рак на дебелото црево и штитат од болести на срцето. Се препорачува да се консумираат редовно, по три до пет пати во неделата. Мешунките не содржат глутен, што значи дека можат да ги јадат и оние кои имаат целијачна болест, односно глутенска ентеропатија.

Спанаќ за здрави очи и превенција од рак
user posted image
Спанаќот содржи лутеин и зеаксантин, два антиоксиданси кои се многу важни за здравјето на очите, а одличен извор е и на фолна киселина, витамин А и Ц, железо, магнезиум (неопходен за мускулите) и манган. Неодамнешните истражувања открија дека спанаќот е една од најефикасните намирници за борбата против рак. Во блендер измикирајте листови спанаќ, рендани моркови, банана и шолја сок од јаболка и ќе добиете извонреден здрав напиток кој заменува цел оброк.

Фолатите од црвениот компир нужни за обнова на клетките

Еден црвени компир содржи 66 микрограма фолати кои се нужни за изградба на клетките, а толку има во цела китка спанаќ или брокула. Слаткиот компир содржи осум пати повеќе витамини од дневната доза потребна за зајакнување на имунитетот. Компирите консумирајте ги изладени – тоа помага во согорување на 25 проценти повеќе масти.

Чувајте го срцето консумирајќи јаткасто овошје

Долгогодишни истражувања покажуваат дека консумирањето на ореви неколку пати во неделата го намалува ризикот од срцеви заболувања за 30 до 50 проценти. Се препорачува да се јаде шака јаткасти плодови три до пет пати во неделата.



_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Чудотворни продукти
7.10.2011 11:49:23   
Marija*Pavel
Ке ми кажете ли од каде го купувате Чајот од лепавец,имам проблеми со тироидната,па имам голема потреба од чајчетоuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Marija*Pavel -- 7.10.2011 11:51:26 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Чудотворни продукти
7.10.2011 12:13:50   
Calypso
ИЗВОРНА ПОРАКА: ikipp

a dali znaete deka pienjeto na caj od list od malina go olesnuva poroduvanjeto?jas piev poslednite 2 meseci i veruvale ili ne kako da ne ragav,cudo,stomakot ne me bolese,kako za menstruacija samo,jas si mislam deka e od cajot,toj e za kontrakcijata na matkata


Ne znaev za ova, ama pretpostavuvam deka e tocno. Jas piev vakov caj koga imav mnogu bolni i obilni menstruacii koga bev pomala. I bolkite gi nemase, barem ne bea mnogu silni, se izdrzuvaa i bez apce. Ete vidis... i za slednoto dete zdravje Boze, ke si znamuser posted image


< Поракaта ја уредил Calypso -- 7.10.2011 12:14:29 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Чудотворни продукти
7.10.2011 12:18:12   
lilicka
Caj od list od malina...hmm interesno,a kade moze da se najde takov caj???

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Чудотворни продукти
7.10.2011 12:22:54   
Calypso
Ako imas doma malini, nemas problem. Ama ne znam kaj moze inaku da se najde, dali voopsto se prodavauser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Чудотворни продукти
4.11.2011 14:08:51   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija*Pavel

Ке ми кажете ли од каде го купувате Чајот од лепавец,имам проблеми со тироидната,па имам голема потреба од чајчетоuser posted image user posted image

duso go ima po apotekite

(Одговор на членот Marija*Pavel)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Чудотворни продукти
4.11.2011 15:39:06   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Ako imas doma malini, nemas problem. Ama ne znam kaj moze inaku da se najde, dali voopsto se prodavauser posted image



Провери во продавниците за здрава храна што се или некој што продава суви тревки на пазар,или било што сигурно има

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Чудотворни продукти
4.11.2011 15:40:04   
miana
Bilna apteka..imas kaj ZOIL

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Чудотворни продукти
25.11.2012 11:05:38   
trust
dragi rr ve molam za pomosuser posted image denes pak rezultatite pokazaa problem so tiroidnata plus skroz namalen imunitet i veke neznam sto ne user posted image probuvav so mnogu vitaminski tableti i sve sto ke slusnev da go podobram inunitetot nne za zal nema uspeh ako nekoj znae nesto ke ve molam pisete

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Чудотворни продукти
12.3.2013 8:33:55   
Бушавка
Измешајте пола тегла таан и пола тегла мед.... јас наместо да јадам вештачки слатки работи, во текот на денот си јадам од ова, многу е здраво и вклусно

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Чудотворни продукти
25.5.2013 15:58:38   
deluxe
Денес на подарок добив габа Камбуха,дали некој друг има вакво нешто одгледувано???
Ми дадоа упатство за одгледување,но ме и нтересира ваше искуство,и кои својства ги има оваа габа??

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Бушавка)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Чудотворни продукти
25.5.2013 16:01:12   
Bethany
Делукс, не сум многу упатена, ама од што имам прочитано така површно, од таа габа нели се прави кефир? А тој природно направен е многу здрав.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Чудотворни продукти
25.5.2013 16:07:26   
deluxe
Јас појма си немам сто се прави само знам дека е лековита габа,ајде ако има некој рецепт или било што во врска со камбухата пишете ми поопширно овде.
Благодарам user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Чудотворни продукти
25.5.2013 16:16:29   
Bethany
Грешка сум јас, не е таа габа за кефир, еве што најдов:

KOMBUCHA - gaba

- Opis: KOMBUHA iako vo naslovot stoi gaba sepak taa pretstavuva smesa od poveke organizmi lisai, kvasci i bakterii (bacterium džylinum, bacterium gluconicum, acetobacter ketogenum), kako i golem broj na fermenti. Izgradena e vo oblik na povekeslojna membrana so sivkasta do bledo mesesta boja i ne se jade. Kombuha e gaba koja e dosta poznata vo svetot i ima japonsko poteklo. Kombuhata pretstavuva simbioza pomegu gaba koja pripaga vo kvasci i bakterija koja predizvikuva alkoholno - kiselinsko vrienje . Kvascite od sekerot sozdavaat alkohol a bakteriite toj alkohol go koristat i go pretvoraat vo ocetna kiselina. Se smeta deka ovaa e gaba na mladosta bidejki gi sprecuva stareckite bolesti i sozdavanjeto na brcki, sluzi kako prevencija za rak i go zajaknuva imunitetot.

- Podgotovka na napitok od kombuha: Najprvin se prigotvuva caj od 2 l provriena voda vo koja se dodavaat 2 lazici crn ili zelen caj (okolu 5gr) no podobro e da se koristi zelen caj bidejki so gabata se dobiva napitok koj sprecuva rak. Vaka prigotveniot caj stoi 15 min a potoa se cedi i vo nego se dodava 100 gr seker i dobro se mesa se dodeka ne se rastvori sekerot. Cajot treba da se oladi se dodeka ne bide mlak do 20 stepeni za da ne ja ubiete gabata. Potoa cajos go stavate vo golema staklena tegla i ja stavate vo nego gabata. Za sekoe naredno prigotvuvanje na napitokot ostavajte po 10 % od prehodniot napitok kako "startna tecnost". Teglata zatvorete ja so gaza ili tenka pamucna krpa za da ima vozduh za fermentacija a pri toa da ja zastitite od zagaduvaci, muvi, musicki i prasina, nemojte da ja zatvorite so kapak. Kombuhata se cuva na toplo i temno mesto. Idealna temperatura e od 23 do 27 stepeni. Fermentacijata se odviva na temno bidejki jakata sonceva svetlina moze da ja unisti gabata. Pri procesot na fermentacija gabata go razgraduva sekerot i go pretvora vo CO2 a bakteriite vo organski kiselini . Taka na pocetokot napitokot ima blag vkus a potoa dobiva kisel kako rezultat na preminuvanje na sekerot vo kiselina. dokolku nekoj saka poblag napitok moze porano da ja prekine fermentacijata vo sprotivno neka ja ostavi do kraj kade se dobiva kisel napitok.

Koga napitokot ke ja postigne potrebnata kiselost se vadi kulturata od cajot i se promiva so cista voda i potoa se stava vo drug predhodno podgotven caj i se dodava 10 % od veke prigotveniot napitok . Napitokot od kombuha se stava vo staklena flasa i za da ima podobar vkus se ostava da otstoi 5 dena pred da se pie vo dobro zatvorena staklena flasa. Vo ovaa sostojba akivnosta na bakteriite prekinuva poradi nedostatok na vozduh aktivna e samo gabata koja sto proizveduva CO2 i mu dava gaziran vkus na pijalokot. Kombuha napitokot e dobar i moze da stoi nekoku meseci i se cuva dobro zatvoren vo staklena flasa i na ladno mesto. Napitokot ima prijaten vkus , penusav , pomalku kiselkast i osvezitelen. Moze da se pie 3 pati dnevno po edna casa , nautro na prazen zeludnik, napladne pred rucek i vecer pred spienje.

- Lekovito dejstvo: Se smeta deka napitokot od kombuha ja prodolzuva dolgovecnosta. Napitokot e bogat so vitamini koi se neophodni za covekot i belkovini i enzimi koi se korisni za sluzokozata i staklestoto telo na okoto i za drugite organi. Deluva kako priroden antibiotik. Sprecuva stareenje na kozata i pojava na brcki kako i starecki pegi po kozata. Utvrdeno e isto taka deka ovoj napitok go regulira krvniot pritisok i metabolizmot, ja stimulira rabotat na zlezdite i pomaga vo sogoruvanje na nepotrebnite masti vo organizmot a so toa pomaga i pri slabeenje. Ja snizuva ureata, sekerot i holesterolot vo krvta, pomaga pri artritis i reuma, zaboluvanja na zeludnikot, bubrezite i crniot drob, bolki vo koskite, arterioskleroza, i kozni bolesti. Ja obnovuva crevnata flora a so toa pomaga i pri tvrda stolica, ja zabrzuva cirkulacijata i pomaga pri stres. Napitokot sprecuva pojava na rak i go zajaknuva imunitetot na organizmot , pomaga kaj astma, bronhitis , kasljica, kolitis, dijarea, nesonica a se smeta i deka povtorno go vospostavuva rastot na kosata. Za vreme na menopauza go procistuva organizmot od stetnite materii i sprecuva pojava na razni virusi kako i najcestiot virus kaj zenite HPV .

- Napomena: Dokolku nemate ili nemozete da koristite zelen caj moze da se napravi caj od nekoe drugo rastenie po vasa zelba no preporuclivo e da bide zelen caj bidejki ima najdobar efekt.Ponekogas kulturata pliva na povrsina , a ponekogas tone na dno.I ednoto i drugoto e vo red. Koga kulturata ke potone, na povrsinata na cajos raste druga kultura. Kulturata za vreme na rastot na povrsinata na sadot znacitelno se zdebeluva i se sostoi od sloevi koi lesno se odeluvaat. Sloevite moze da se odelat i da se koristat za podgotovka na nov kombuha napitok. Sekoja kultura prodolzuva da se razmnozuva i moze da se koristi se dodeka ne dobie temno kafeava boja i togas se frla a za napitokot se koristi nekoj od nejzinite potomci.


(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Чудотворни продукти
25.5.2013 16:17:14   
sandriana RR
Немам ниту јас рецепт, одамна моите дома ја одгледуваа габава. Се сеќавам дека се подготвува соодветен медиум на кој се развива (во тегла или стаклен сад), а потоа се пие од течноста, по една шоља кафена. А својствата и се за јакнење на имунитетот, воопшто.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Чудотворни продукти
25.5.2013 16:53:51   
deluxe
Бетани ти благодарам на брзиот одговор,многу ми помогна.Подготовката е слична и кај мене на упатството,само не ми е кажано својството на камбухата,и дека таа се множи и други работи што ти ми ги наброја
TNXuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Чудотворни продукти
25.5.2013 16:56:05   
Bethany
Е молам и друг пат user posted image Чичко Гугл се знае user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Чудотворни продукти
18.9.2014 13:32:41   
SOLE
A jas ja imam gabata KEFIR koja sto se cuva vo mleko, skoro mi ja dadoa I prvo si mislev ova ne e za mene bidejki treba sekojdnevno da se menuva mlekoto(presno, moze I tetra pak) i do drugiot den mlekoto fermentira- stanuva kiselo(prav jogurt), no sega mi stana navika I mi e mnogu interesno da go pravam toa, odzema samo 2-3 minuti na sabajle dodeka si go varam kafeto user posted image I vednas potoa si go pijam jogurtot na gladno I vistina e mnogu vkusen I baska mnogu zdrav, najdete si na net za kefirot I ke vidite kakov benefit ima... pozz

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?