|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.2.2010 10:54:51   
mom
Ako i pominuva ako ne konsumiram limoni toa ke znaci li deka ima alergija na toa?

(Одговор на членот mom)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.2.2010 11:06:37   
mis.
нема да знаеш од што е се додека со алерго тест не се докаже што ја предизвикува егземата.Препорачливо е алерго тест.Осново е да се избегнува храна кои се високо алергени како што се цитрусните овошја,млеко,кикирики,лешници,бадеми,глутен,риба,конзерванси и адитиви.Може да е и од синтетичка облека,детергенти,купки,шампони.

(Одговор на членот mom)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.2.2010 11:30:40   
penelopa
Леле како не сум ја видела темаваuser posted image ...јас мака мачам веке неколку месеци. На десната рака меѓу палецот и показалецот имам алергија. Најпрвин се мачкав со Адвантан...ми помагаше...па пак ми се појавуваше...сега само ми е ептен суво местото... баш денес бев на лекар и ми дадоа друга крема Ламисил...ќе пробам, па ке видиме...аман више ме нервираuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.2.2010 11:36:52   
mis.
penelopa јас го имам на истот место на двете дланки меѓу палецот и показалецот рана со испукана рапава кожа и сега се мачкам со крема и балзам на dr.theiss па некако ми е омекната кожата и се повлекува.Ми рече никако кортикостероидни лекови дека ќе се помине но пак се јавува со уште потешка состојба..Имам погоре пишувано и слики од колекцијата.Дај кажи ми колку време го имаш и како е кај тебе?

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.2.2010 11:47:23   
penelopa
Мис јас имам само на едната рака. Ми се појави некаде пред нова година, најпрвин ко мали подкожни точки, па ранички. Мислев дека ми е од средството за миење садови..па го сменив. Докторката ми даде Адвантан, пишав ми помагаше на почетокот, после веке не, а и не се препорачува долго користење на истиот. Денес ми дадоа Ламисил, ке пробам ако не помогне најверојатно ке ми прават тестовиuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.2.2010 11:57:06   
mis.
кај мене се симетрично на двете раце.Ламисилот е антибиотик,изгледа др.мисли дека кај тебе не е егзема туку некоја инфекција,не знам по лекарстватаuser posted image Ајде па пиши ни дали ќе ти помине

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.2.2010 12:18:32   
bebi
Еве и јас да се приклучам на дискусијата.
Кај мене на двете раце, поточно дланките веќе 2-3 месеци се манифестира црвенило, а на моменти кожата толку се суши, што распукува, крвари, а помеѓу прстите ми се појавуваат лишаи. Ова ми се случува последните 2-3 зими, но оваа година е посебно изразено. Пробав со креми (павловичева, балзам од невен и др. мрсни креми), ги држам цела ноќ рацете со ракавици, ама нема подобрување.
Во понеделникот бев на лекар кај Др. Пешиќ во Дерма медика (кај Кинг бургер) - мислам така се викаше ординацијата и докторот ми рече дека е од ладното. Ми препорача да користам ракавици при миење садови, ладната вода дека дополнително ја влошува состојбата и ми рече почесто да ги мијам рацете со глицерин и лимон. Ми направи и рецепт за крема, но во моментов не можам да ви кажам што точно содржи, затоа што сопругот ја зема, за да да ми ја направат во аптека . Така да од денес ќе почнам да ја користам и неа, па ќе видам дали има подобрување.
Докторот рече дека не се работи за алергии, туку дека е моментално и ова е честа појава во зимските периоди. ( барем во мојот случај).

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.2.2010 12:32:30   
mis.
bebi и кај мене беше така последните 2 зими ги имав расукани со крварење,ужас но не на цели раце туку само кај прстите.Еве последната година и летото ги имав не исчезнаа.Да е од ладно нема шанси дека дома сум не одам на работа.Кога одам некаде со кола не одам надвор по студеното,мијам со топла вода постојано а плус имам и машина за садови,не преам на рака ептен ретко од прочина да не ги надразнам рацете и кога морам тоа го правам со ракавици но никако да исчезнат.Ај види дали ќе помигне кремата и пишини од што е направена.

(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.2.2010 12:35:12   
bebi
Мис и јас седам дома цело време, ама штом излезам надвор уште толку ми се влошува и факт како тебе повеќе бутам садови во машина. Мењам нон стоп и сретства за садови, ама ништо. Ќе видам со кремава па ќе ви пишам.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.2.2010 12:42:05   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Леле како не сум ја видела темаваuser posted image ...јас мака мачам веке неколку месеци. На десната рака меѓу палецот и показалецот имам алергија. Најпрвин се мачкав со Адвантан...ми помагаше...па пак ми се појавуваше...сега само ми е ептен суво местото... баш денес бев на лекар и ми дадоа друга крема Ламисил...ќе пробам, па ке видиме...аман више ме нервираuser posted image


Мене ми се дешаваше ова за прв пат оваа зима..околу прстите на десната рака и кожата кај палецот ми е беа премн суви, рапави и мн мечешаа од кога ке ставев крема... долго време не ми поминуваше...ми препиша докторката една крема не ми текнува името сеа ама џабе...се мачкав редовно со крема, малку и на левата рака ми се случи истото ама на дена беше каде каде поизразено..и одеднаш ги снема...малку е поцрвена кожата мегу прстите..ама не веке сува и жар црвена.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.2.2010 22:03:06   
mom
Mis imas iskustvo nekoe okolu egzemata, zosto doktorkata nisto ne mi rece za alergo test?Koga, na kolku meseci treba da se napravi alergo test?

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.2.2010 22:14:56   
BILJANA_G
Enika i majka mi im ase takva alergija so cesanje crvenilo i rpavost, ama od koga ja kupi edna prirodna krema pravena doma od edna zena raat vidi mnogu i pomogna.

(Одговор на членот mom)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.2.2010 22:44:37   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mom

Mis imas iskustvo nekoe okolu egzemata, zosto doktorkata nisto ne mi rece za alergo test?Koga, na kolku meseci treba da se napravi alergo test?

мом јас немам искуство на егзема кај мали деца туку егземата ја имам јас на рацете.Како мала исто сум ја имала и мајка ми приметила дека е од перлон халахопки бидејќи сум ја имала само на нозете.Откако ги тргнала егземата исчезнала.за да се излече потребно е да се види што ја предизвикува и да се знае организмот од што да се пази.Мислам дека алерго тестот дава најточни одговори.Еца има доста пишувано врати се назад мислам дека нејзините постови ќе ти помногнат.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
22.2.2010 10:32:29   
Medo
It's official.
Денес на лекар ни потврдија дека Ива има атопичен дерматит. user posted image Еве баш сега си го читав упатството на Стелатопиа кремата од Мустела. Докторката ни ја препорача таа и башка јас да пазам што јадам (со други зборови да јадам само ориз, компир, морков, јаболки и банани - многу скратен избор на намирници).
Ме интересира за колку време ја исконтролиравте ситуацијата кај вашето дете за да знам што да очекувам.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.2.2010 13:17:14   
Medo
Никој не одговара на моево прашање. Се надевам тоа значи дека немате ваков проблем кај дечињата. user posted image
Кај Ива почна малку да се намалува, ама и излезе и на вратчето и таму, пак, и се зголемува црвенилото. Не знам дали е поради тоа што кожата таму се предиплува, па постојано се трие и иритира. Ај ќе апдејтувам како сме поминале.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.2.2010 13:59:19   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

penelopa јас го имам на истот место на двете дланки меѓу палецот и показалецот рана со испукана рапава кожа и сега се мачкам со крема и балзам на dr.theiss па некако ми е омекната кожата и се повлекува.Ми рече никако кортикостероидни лекови дека ќе се помине но пак се јавува со уште потешка состојба..Имам погоре пишувано и слики од колекцијата.Дај кажи ми колку време го имаш и како е кај тебе?


Eve Mis jas da odgovoram veke edna nedela se mačkam so Lamisil, imam podobruvanje...ke vidime kako ke bide do kraj dodeka ne ja dotrošam cela krema.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.2.2010 17:33:17   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Medo

Ме интересира за колку време ја исконтролиравте ситуацијата кај вашето дете за да знам што да очекувам.



За две недели. Пробавме Пантексол, Еозин, Јекодерм..но изгледа само и се повлече. Сум приметила дека и се појавува понекогаш во пределот на капчето, па ги плавам два пати нејзините алишта.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.3.2010 21:49:36   
betavitevit
ИЗВОРНА ПОРАКА: Medo

It's official.
Денес на лекар ни потврдија дека Ива има атопичен дерматит. user posted image Еве баш сега си го читав упатството на Стелатопиа кремата од Мустела. Докторката ни ја препорача таа и башка јас да пазам што јадам (со други зборови да јадам само ориз, компир, морков, јаболки и банани - многу скратен избор на намирници).
Ме интересира за колку време ја исконтролиравте ситуацијата кај вашето дете за да знам што да очекувам.


А може ли да пишеш кај кој лекар бевте,приватен или...? И ако е приватен дали имаш број за закажување и колку ве чинеше прегледот?
Прашувам бидејќи незнам веќе кај да ја однесам ќеркичката-црвените кругови на рацете веќе подолго време не и се повлекуваат.
Благодарам.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.3.2010 14:48:23   
Еца
Додека одевме во Козле добив препорака дека е излезен нов производ на еуцерин наменет за атопичен дерматит, безбеден и за бебиња. Тоа е Еуцерин смирувачки лосион 12% омега. Бил многу ефикасен, денес го купив па ќе ви јавам резултати.Инаку е 250мл - 880 денари

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.3.2010 14:56:42   
Medo
ИЗВОРНА ПОРАКА: betavitevit

ИЗВОРНА ПОРАКА: Medo

It's official.
Денес на лекар ни потврдија дека Ива има атопичен дерматит. user posted image Еве баш сега си го читав упатството на Стелатопиа кремата од Мустела. Докторката ни ја препорача таа и башка јас да пазам што јадам (со други зборови да јадам само ориз, компир, морков, јаболки и банани - многу скратен избор на намирници).
Ме интересира за колку време ја исконтролиравте ситуацијата кај вашето дете за да знам што да очекувам.


А може ли да пишеш кај кој лекар бевте,приватен или...? И ако е приватен дали имаш број за закажување и колку ве чинеше прегледот?
Прашувам бидејќи незнам веќе кај да ја однесам ќеркичката-црвените кругови на рацете веќе подолго време не и се повлекуваат.
Благодарам.


Не бевме на кожен лекар туку ова ни го кажа педијатарот што ги прегледува децата пред да им стават вакцина во Јане Сандански. А инаку, во меѓувреме, и покрај тоа што бев на диета заради Ива, повторно се исфрла и испадна дека не е од храната. Сега само ја мачкам со Стелатопиа кога ќе и се појават такви груби места на кожата (постојано на исто место се појавуваат) и почнав да си јадам како претходно. Разговарав со многу луѓе и исто така и со уште еден педијатар од истата болница и се испоставува дека вакво нешто се појавува кај некои деца и дека до година дена знае да биде присутно, но не постојано.

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.3.2010 21:52:09   
betavitevit
Благодарам за одговорот. Јас сеуште пазам што јадам(уште ја дојам),а сепак црвените кругови се јавуваат.Ние уште малку ќе правиме 15 месеци-значи не е само до една година старост на детето.user posted image

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.3.2010 22:12:34   
jovanka
eve mozes da otvoris na www.eucerin.com.mk i da odis na proizvodot pisuva dry and atopic skin doma imam testercinja imam probano bidejki kozata mi e suva taka da odlicno se pokaza.


_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.3.2010 22:23:26   
vivi24
betavit Petar ima 20meseci i pak ima dermatitis.Mu iscezna na 12 meseci i pak mu se pojavi na 18 meseci.Nas ni kazaa do 3 godini ako ne iscezne ke go ima cel zivot

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.3.2010 22:33:57   
Еца
Од соспствено искуство со постарата ќерка егземата и се изгуби после третата година, а многу малку беше изразена во летниот период. Инаку денес докторката на имунологија ми рече кортикостероид НИКАКО бидејќи нема да помогне, а може да остави последици подоцна, односно појава на влакнетост по лицето и телото и ми рече дека децата што имаат атопичен дерматит треба да јадат многу зајачко месо, кое помагало при губење на егземата.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vivi24)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.3.2010 22:10:04   
jassmina
zdravo na site,jas sum nova na forumot,gi citav vasite razgovori i mi se dopadna nacinot na koj si pomagate,pa se nadevam deka i mene ke mi pomognete na nekoj nacin'
Jas sum majka na bebe od 7 nedeli,problemot e kaj mene ,na liceto mi se pojavi crvenilo i brunki,koi se sitni i beli uste na samiot pocetok od bremenosta,bev na kozen lekar i mi kazaa od kozmetika,ja isklucija moznosta od bremenosta i hormonite,mi preporacaja krema od Avene i cistejne so kamilica,no nemase efekti.
koga se porodiv se smirija brunkite  no crvenilo imam uste,ima podobruvajne no ne kako sto mi bese,taka ne znam dali e egzema,zasto samo na liceto go imam,ne se siri....no kako i da e mi deluva negatino,i samo si gi gledam slikite pred toa, so stakleno lice....
pa ve molam dokolku imate nekoe iskustvo da mi preporacate nekoja krema,vo doktori ne veruvam mnogu posle se sto pominuva skoro cela godina.


(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?