|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.11.2013 14:20:16   
Melanija RR
Да се пријавиме во темава user posted image од ништо страшно сува кожа сега дерматит.На лице и врат и минимално на едно раче и едно ноџе,

Како читам погоре нема фајде од Мустела и А-Дерма.За еуцерин несватив точно кој производ.

Snowhite RR како сте и помина ли од нешто на малата?rina13 RR од кој лосион ви помина?

Првите две ни ги кажа матичбата,плус предлог и за Биоклин Атопик,има некој искуство?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lady B)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.11.2013 14:47:03   
vezilka RR
Меланија, внукот од сестра ми имаше проблем со дерматит. Негому се појави некаде околку деветиот месец. Од се што пробаа најмногу им помогна мустелата. И тоа Мустела стелатопија, кога беше во поблага форма, а кога се појави чешањето и раничките, мустела стелатриа. Само не знам од која возраст смеат да се употребуваат, оти нашево беше поголемо. Исто така и помагаше и еден крем што го прави некоја жена во Прилеп, но иако таа тврдеше дека е без кортико, бидејќи сестра ми не беше сигурна, не го користеше долго. Овие на мустела се без кортико.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.11.2013 20:04:50   
sandriana RR
Мустела Стелатопиа е за од најмала возраст, педијатриска крема е. Многу виделе аир од колекцијата на Мустела.
Тина немаше егзема, туку еден период, околу 3-4от месец почна на одредени места да и се јавуваат на делови како сува кожа, и Стелатопиа не оправи.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 20.11.2013 10:27:13 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.11.2013 20:47:18   
Melanija RR
sandriana RR баш тоа суво рапаво едната страна на лицето,позади ушиња е сега и кај што е превиткан вратот,ама на вратот кога ќе се избања и нанесе крема се вцрвува а кога немачкам се повлекува и како се засушува и мали луштипки излегуваат.
Стелатопија ,што конкретно ,како што гледав Емолиентна крема???

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
20.11.2013 10:26:37   
sandriana RR
user posted image
Оваа, емолиентна крема - да.
Скапичка е , ама трае, и е ефикасна. Бар мене ми помогна.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
26.11.2013 1:03:51   
Melanija RR
Дали има некој искуство со производите на Logona ,целата колекција за бебиња е со невен.Токму невенот ми го посочија ја ваков тип на нежна кожа.
Или можеби искуство со производи кои содржат невен.Дали кај нас има производи на Weleda исто содржат невен.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
26.11.2013 5:57:06   
deluxe
Меланија и ние имавме некој таков полесен вид на егзема.Јас користев Пантексол крем(не е скап околу 150 ден) и Јекодерм,задожително после капење го премачкував.Му се среди само по себе .user posted image А имавме пробано А дерма ,најобичен крем,џабе фрлени пари.Земи си ги овие ,пробај.И кај син ми се појави одприлика на ваша возраст кога беше.

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 26.11.2013 5:58:05 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
26.11.2013 12:03:19   
Melanija RR
deluxe RR фала ти user posted image

До 40 дена го мачкав со Јекодерм ама му се сушеше кожичеток и како песок му беше на некои делови.
Низ нет читам дека Пантексол ја суши кожата а веќе му е сува,и сега ништо не ми е јасно.Ова е козметика па е само за превентива ама немам памет веќе.До петок ќе одиме кај матичната на редовна контрола па ќе видиме.
Во Ј.Сандански педијатарот ни рече дека е дерматит.
Не е ни баш дерматит,ни егзем ни сува кожа,некогаш само црвенило,алергија од храна млеко не е ,епа што е ....абе комплициран за вакви работи цел на мама user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
26.11.2013 12:19:37   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Мојата керкичка има егзема, не некоја страшна ама од време на време и се појавува. Што не изнакупивме со маж ми. Од Мустелата и се направи алергија, Ех-омегата , адермата не и направи некое фајде. На крај го најдовме лекот ТРИКСЕРА од АВЕНЕ со термална вода е и веднаш и го смирува. Значи не е кортико. И мој совет, треба да приметите од што се активира црвенилото. Јас се утепав давајки каши ноќни од Хип со вода што се прават и лицето и беше жар(она само на лицето имаше).
Штом ги исклучив Хип кашите и почнав триксерата да ја користам се смири.Од време на време знае пак да и се појави , ако и дадам некоја вештачка каша со конзерванси и ке ја намачкам со ТРИКСЕА-та веднаш сабајлето и е смирено лиценцето и нема ништо. Значи не ја користиме секојдневно, одвреме навреме кога ќе се појави промената. За да не давате пари за креми прво побарајте тестерче во аптеките и пробајте ако има фајде купувајте ако не нема потреба овие креми коштаат над 1000 ден. Ете мене а-Дермата ми остана.

Постов ми е постар ама повторно ќе ви го објавам. Сега веќе керкичката ништо нема, значи не ја мачкам со ништо по бањање, ама ја бањам моментално со бекутан со омега што е. И битно е да не ги презатоплувате децата и да не ги триете со пешкирите... Поздрав се надевам ќе ви ппомогне мојов пост...

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
26.11.2013 12:25:29   
Melanija RR
AneLav RR го видов твојот пост,ТРИКСЕРА ја има во Зегин и што е крема,течност?
Кај нас неможе барем засега да се знае од што е,истите алишта ги носи ист прашок.Доста читав и да може само еднаш да се појави а може и често.Многу нејасности демек може да означувало некоја алергија која отпосле ќе ја има а е од исхрана.Е како може да јави реакција сега на нешто што ќе јаде на 8 месеци???
Инаку за тестери не ми се збори по аптеки се немаат ,сакаат да им се продава така на невидено а грдни пари млататuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
26.11.2013 13:05:23   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

deluxe RR фала ти user posted image

До 40 дена го мачкав со Јекодерм ама му се сушеше кожичеток и како песок му беше на некои делови.
Низ нет читам дека Пантексол ја суши кожата а веќе му е сува,и сега ништо не ми е јасно.Ова е козметика па е само за превентива ама немам памет веќе.До петок ќе одиме кај матичната на редовна контрола па ќе видиме.
Во Ј.Сандански педијатарот ни рече дека е дерматит.
Не е ни баш дерматит,ни егзем ни сува кожа,некогаш само црвенило,алергија од храна млеко не е ,епа што е ....абе комплициран за вакви работи цел на мама user posted image



Меланија и на Ф му се случуваше исто.Како црвени кругови со сува дури и како перутава кожичка.За тоа матичната ни препиша Декотал и Пантексол,да ги комбинирам двете ( на прстот малку од едната и малку од другата) и така заедно да го премачкам.Не дека на прва му поминуваше,но го смири .На моменти пак ќе се јавеше ,повторно ќе го премачкав и така ,како си растеше така му се изгуби.И јас имам проблематична кожа,и синко е цел како мене.Единствено мој совет исфрлете од употреба сапун,купки и сл. На Ф кога го капев со шампончето му правев и купка и косичката му ја миевuser posted image Друго ништо не користам од купки и сапуни.
И уште нешто,во врска со тестерите ќе си побараш од матичниот лекар.Нас матичната ни даде А дерма тестер .Тие ги добиваат од презентација и треба да ги даваат на пациентите.Слободно побарај си ,треба да имаuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 26.11.2013 13:07:49 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
26.11.2013 14:48:41   
Melanija RR
Да перутав е на челото и вегите,а се бањаме со 2 во 1 на бекутан.Вчера го бањавме,е денес пак црвен врат а минатото капење ништо.Ма само со вода ќе го бања еднаш двапати па ќе видам што да купам.Сите варијанти ги пробувам ,упорна сум.
За тестер ни даде последно Мустела ама не стелатропија туку стелатрија и не ни делуваше.

Баш после ќе му ги сликам рачињата



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
26.11.2013 16:15:22   
AneLav RR
Да, ја има во Зегин и крема е, со термална вода, битно не е кортико природна е.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
29.11.2013 14:24:06   
Mum Care
Zdravo mamicki. Sakam da spodelam edno iskustvo so vas. Kaj moeto malecko se pojavi crvenilo i rapavost na obravcinjata uste na devet meseci, jas ne primetiv od sto se pojavuva, od koja hrana. Mislev deka e od bknuvanje ili dopiranje so necisti race od nekoj i mnogu se nervirav. od vreme na vreme se pojavuvase i se gubese. I na eden pregled kaj doktorkata bese mnogu vloseno, taa mi rece deka mozno da e nekoja mala alergija na kikiriki, mi rece da probam barem uste nekoi 5 meseci da prestanam da mu davam proizvodi sto sodrzat, kikiriki, orevi, lesnici, bademi. Jas posnav taka da pravam i crveniloto i rapavosta pocnaa da se povlekuvaat. Znaci vakvite egzemi mozat i da se pojavat najmnogu od kikirikite, bidejki tie sodrzat najgolemi alergensi, i dodeka uste ne e sozrean urganizmot na deteto se pojavuvaa egzemite. Zasega uste sme pod strog nadzor sto jademe, pa se nadevaam deka ke bide samo toa za kratko vreme dodeka na sozreeme :).

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
21.12.2013 18:05:32   
Melanija RR
Да споделам user posted image

Бевме на кожно, и за бањање и лосон на Еуцерин и Афлодерм (кортико) демек најслаба е и да мачкаме 7 денаuser posted image друго во соба теписони и завеси никако,секој ден се да се брише со мокра крпа, да се помине на АД антиалергено и 7 дена Нормиа (пробиотик) .
Од антиалергеното имаше темно маслинес црн измет и после 3 дена се вративме на обичното и изметот одма му се врати во нормала.
Непослушавме за кортико и во разговор со педијатарот прво да се проба се без кортико.Земавме пантексол го смири но кожата пак сува ,неверојатно.На лице и врат само се повлече,а кога пак излезе како жива кожа пантексолот одма за 1 ден смири и се сведе на испукана кожа ова беше на подлактиците.Се бањаме само со млака вода и почнавме со Еуцерин 12% омега и некако омекнува.

Што ќе биде следно ќе видиме

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mum Care)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
20.2.2014 18:28:43   
Melanija RR
Многу ми е мило што оваа тема не е активна user posted image

Сакам го споделувам нашето искуства ако некој некогаш има проблем со атопичен дерматит кај бебе .
Бевме на Имунологија на Детска клиника, и со земање крв од вена се направени следните испитувања:
*Крвна слика
*ЦРП
*Протеинограм
*Алкална фосфатаза
*Тот ИгЕ
*ИгЕ на млеко
*Дерматофагоидес
*Домашна прашина

=Резултати =Алерголошките испитувања се во граница на нормалните вредности, к.слика =анемија, вкупните ИгЕ противтела се во граница 39,3 кЕ/л а пишува до 25,5 к Е/л.
=Попотреба афлодер, и редовно Еуцерин.Инаку користиме Eucerin AtopiControl Losion 12%omega + Licochalcone A

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
21.2.2014 16:37:49   
riba79
melanija,kaj mojot sin eden period miruvase egzemata za da sega povtorno ja ima kaj uvceto i na ndlakticite i go cesa..inaku ima 3 g.kolkavo e tvoeto dete?
prasanjeto mi e dali da go nosam vo jane sandanski kaj ezova na testovi ili na imunoligija..tvoe mislenje posto gledam deka go imate istiot period..inace mackame samo euceri omega a se banjame so bekutan maslena kupka..pozdrav

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
21.2.2014 23:02:42   
Melanija RR
Ние сме мали 6 месеци.Ние со упат бевме на Имунологија на Детска клиника па носев епрувета на Имунологија кај возрасни.
Од она што имам читано најможна алергија кај деца со АД е млекото,глутенот,домашен прав и полен.Бидејќи сте поголеми може е подобро кожен тест а и на 3 год поточно покажува.
Незнам што е подобро.Бекутан има маслена купка?Ние сега ќе ја земеме на Еуцерин,пробувавме со Асо дерм и некои тестери.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
17.3.2014 21:24:52   
ilijanai ili

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Мојата керкичка има егзема, не некоја страшна ама од време на време и се појавува. Што не изнакупивме со маж ми. Од Мустелата и се направи алергија, Ех-омегата , адермата не и направи некое фајде. На крај го најдовме лекот ТРИКСЕРА од АВЕНЕ со термална вода е и веднаш и го смирува. Значи не е кортико. И мој совет, треба да приметите од што се активира црвенилото. Јас се утепав давајки каши ноќни од Хип со вода што се прават и лицето и беше жар(она само на лицето имаше).
Штом ги исклучив Хип кашите и почнав триксерата да ја користам се смири.Од време на време знае пак да и се појави , ако и дадам некоја вештачка каша со конзерванси и ке ја намачкам со ТРИКСЕА-та веднаш сабајлето и е смирено лиценцето и нема ништо. Значи не ја користиме секојдневно, одвреме навреме кога ќе се појави промената. За да не давате пари за креми прво побарајте тестерче во аптеките и пробајте ако има фајде купувајте ако не нема потреба овие креми коштаат над 1000 ден. Ете мене а-Дермата ми остана.

Постов ми е постар ама повторно ќе ви го објавам. Сега веќе керкичката ништо нема, значи не ја мачкам со ништо по бањање, ама ја бањам моментално со бекутан со омега што е. И битно е да не ги презатоплувате децата и да не ги триете со пешкирите... Поздрав се надевам ќе ви ппомогне мојов пост...
zdravo nova sum vo forumov i bi sakala da ve zamolam za odgovor na moevo prasanje kerkami imase malo belo krukce kako prvut vo kosata si rekov prvut e mi rekoja na ured e egzema mi dadoja sampon i sredstvo za mackanje i nisto efekt od toa nema krukceto rsega e pogolemo i malku e oteceno dali nekoj znae nesto za sovet ve molam pozzz


(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.3.2014 13:14:43   
Melanija RR
ilijanai ili добре дојде на Рингераја user posted image

Колкава ти е ќерќичката,само на главата има?КОј шампон го користеше

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ilijanai ili)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.3.2014 21:36:00   
ilijanai ili

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

ilijanai ili добре дојде на Рингераја user posted image

Колкава ти е ќерќичката,само на главата има?КОј шампон го користеше

ima 8 g od da samo na glava ima so bekutan redovno ja mijav inaku ubavi temi imate stvarno sajtov edolicen pozz do site

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
20.3.2014 21:11:56   
Melanija RR
ilijanai ili ти препорачаа Бекутан или тој го користите?А кое средство за мачкање не напиша дека ти го кажале ,има ли ефект?Тие ви ги дадоа на кожно?
За егзема кај поголеми деца незнам што даваат кожни лекари

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ilijanai ili)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
21.3.2014 21:23:54   
ilijanai ili

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

ilijanai ili ти препорачаа Бекутан или тој го користите?А кое средство за мачкање не напиша дека ти го кажале ,има ли ефект?Тие ви ги дадоа на кожно?
За егзема кај поголеми деца незнам што даваат кожни лекари

pred da se pojavi kristevme bekutan a sega sampon sulphure za suva i mrsna koza i losion betaslik user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
7.4.2014 13:33:18   
MMM27
Ние со синот се бориме од бебе со егземата, а сега има скоро 3 години. Сите креми што ги наведувате Мустела, Пантексол, А-дерма, Еуцерин, се имаме до сега испробано. Мало подобрување имавме од кремата на Скендер, но потоа пак се појавува. Пиевме и Аериус, па Лоратидин, па Летизен....хаос.Има црвенила и сува кожа и на грбот, под окото, на рацете, позади колената....секаде каде што сме биле на доктор ни ги даваат истите креми и сирупи што ги наведов user posted image Следно ни е имунологија. До сега не му земале крв од вена, само од прстот и се плашам не знам како ќе биде. Кога ќе имаме резултати ќе пишам. Не знам навистина ни што да избегнувам, ни што да превземам понатаму, многу ми е жал, цело време се чеша.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
7.4.2014 13:33:26   
MMM27
Доколку некој има било каков успех со егземата, ве молам споделете. Јас го имам истиот проблем од кога се портдив, но само на рацете.

< Поракaта ја уредил MMM27 -- 7.4.2014 13:34:43 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?