|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
23.7.2011 0:50:15   
elenaanamarija
Okolu decata osven za banjanje , nesto igranje, poveke nerviranje(mn ja nervira kerka mi, samo ja zakacka, a ona odma se luti i piska)...mozam da kazam nisto drugo...a ako stanuva zbor za pomos po doma nemam zborovi, da ne e on...sto vikaat starite kukata ke ni proodi, (pa so 3 godisna kerka i bebe od neceli 2 meseci, koe preku den ne znae da spie poveke od 3 minuti...)...dodusa takov si e on, se da mu e pod red, ama so deca malce tesko, pa se trudime da ne go nervirame okolu neredot so igracki...a za cistenje,pa i gotvenje go biva, nemame problemi,ama se so dogovor, normalno koga e odmoren i dobil zelba za toa. Nekogas znaese i da iznenadi, da napravi generalka dur sum jas nadvor so malata ili da zgotvi nesto(dodeka ne se rodi vtorovo).Sega obicno zaedno setame cetvoricata...a okolu pomos ...ako ne mu recam retko gi zima za da si poigra ili da gi pricuva...ne se zamara mnogu...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
23.7.2011 1:04:02   
elenaanamarija
inace specijalitet mu se przeni kobasicki , narendani so kaskaval na krajot da se rastopi....mi otvara rabota koga mijam treba zica da upotrebam od sto se lepi kaskavalot i edvaj izleguva od tavceto, kolku i da e kisneto so voda....dzabe e...ama ubavi se ne se losi...vo sekoj slucajuser posted image od mene za site mazi koi pomagaat kolku tolku....

(Одговор на членот elenaanamarija)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
23.7.2011 23:14:24   
anedespo

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

user posted image user posted image user posted image . Dobar e , barem se obidel na pomogne. Mojon denes pece spremena musaka. Mu dadov instrukcii kolku voda da stai , na kolku stepeni da ja pece i koga jajca da stai. Pa ke vidam posle kakov majstor se pokazal.


user posted image
Ja zaboravil vo frizider. Ne ja videl

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
24.7.2011 15:39:50   
AnnaMolly RR
Денес ми вика: Ај оди некаде со Филип прошетајте се, јас ќе чистам. user posted image
Се шетав низ град со братучетка ми, а кога се вратив тој генералка направил, мене ми остана само да пуштам машина да пере.
Е, ова прв пат ми се има случено!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
24.7.2011 15:48:47   
Felly RR
Анамоли, и кај нас се случи истото - за годишнината. АКо не повеќе - еднаш годишно помагаuser posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
26.7.2011 12:47:02   
AnnaMolly RR
Мојов помага до душа, знае да си земе сам за јадење, да си измие чинии (иако некогаш сака и јас да го „послужам“ за јадење user posted image ). Ама ова ме остави со подотворена уста. А вчера купатилото го чистел! На одмор е и досадно му е додека јас сум на работа, а Филип во градинка и ми вика: Немав што да правам и го исчистив купатилото, а утре ќе ја чистам терасата!
Јас викам камо почесто да ти беше досадно, куќава ќе ни светеше! user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
26.7.2011 12:54:34   
blue_blue
маж ми во се ми помага....Што и да го замолам да направи никогаш нема да рече не. Јас без него не би можела да издржам со близначкиве...Е сега, самоиницијативно ретко ќе напраи нешто, ама он вика тоа било дека ја сум била контрол фрик и се плашел ако напраи нешто сам дека ќе мрчам што и не е далеку од вистината user posted image  Ама стварно за се помага, децава ги облака сам ги носи у градинка (ја само да остаам што да носат), ако не сум дома им дава да јадат, ги шета секогаш кога ќе му речам дека сакам сама да останам дома да се одморам. итд...Е сега ја се организирам и влечам кеси од супермаркет и пазар, ама тоа дека не сум му рекла он тоа да праи user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
26.7.2011 14:01:35   
Martins mom
user posted image user posted image за сите мажи што помагаат! Мене ни во сон тоа нема да ми се случи, според мм се ’ е моја задача, оти не одам на работа, па знаеш квачам домаuser posted image
Јас памтам времиња и кога одев на работа, па пак си беше исто, ама ај...тоа ти е, ќе трпам и ќе подголтнувамuser posted image
Ете баш синоќа пепел се направивме оти го замолив да го припази малце дури да спремам за капење на детето оти крена Т. Сум го станала од компјутер, срам да ми е, душевадник сум била!! А него го боли свирчето оти цела ноќ треба да сум будна, па чепчиња, па носење на лекари, сирупи, борби по улици оти е кенкав и ништо не му е погодено...ама оправдано-тој работи и за ништо не треба да му е гајле...Ах бре...како ми иде...user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
26.7.2011 14:20:46   
Maca25
Чекаме искуство и од некој татко на оваа тема!!! 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
26.7.2011 14:25:44   
big_mama817
мој е само ако скаш да ти одмогне а да ти помогне тешко се он е уморен се нешто го боли па каква мајка сум јас (нели се треба да усогласам дете,работа,домашни обврски) за да може он да не се замара user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
1.6.2012 8:52:11   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Darky

Pozdrav do site, barav vakfa tema ama ne najdov. Dali vi pomaga mazot okolu decata, primer menjanje peleni, hranenje, setanje, zaspivanje. Mm e za nikade, saat ke go cuva dodeka da iscistam nesto i pocnuva da se buni, ama on ide na rabota po 8 saati, psa do negde e vo pravo sto ne go cuva ni 5 minuti, ni za vikend, go mrzi i do lulashkite da ideme zaedno da go prosetame. Mislam nekoi svakjanja jas ne gi prifakjam, decata ne se samo nasi. Ke bidam presrekna ako procitam deka site mazi se takvi!



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
1.6.2012 15:15:55   
Octavia
Прочитав многу вистинита мисла за ова
Да го чуваш детето на комшиите е да помагаш, кога се грижиш за свое дете, тоа е да си татко.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
1.6.2012 16:49:15   
Anci 84
Definitivno i mm e ist...toj odel na rabota,a jas sum bila cel den doma.A,koj me prasuva mene jas kako sum go pominala denot,od 8:00 sum stanata i celo vreme sum so bebcevo.Koga ke se vrati od rabota jademe,pa uste i jas da raskrenam,a toj ke ja zeme da si poigra dodeka ne zakenka.Koga ke mu recam ,dobro de zemi ja malku da imam jas 5 min vreme za mene,na primer vcera legnav ,toj zastanal nad mene so detevo,abe kenka.Pa dobro u pm zemi zaigraj ja nesto pusti i pesnicki.Ne ,voopsto ne mi pomaga ,abe da ne moze casa voda da se napie od sto ima cinii vo sudoperot od kupatilo ke odi da si napolni.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
1.6.2012 20:26:47   
Barbicki2
I mene ic mm ne mi pomaga,ama bas ic,jas sum cel den so niv,toj e na rabota do 9 vecer,I koga ke si dojde,si legnuva,barem malku da si poigra,ama toa e..

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 4:18:33   
anaana
jas ne sakam da se zarecam no mi pomaga na sekoj mozen nacin. peleni menuva od prv den, zaedno go kapime go setkame. e sega imame samo dva i pol meseci ke vidime vo idnina. sekako deka dodeka e na rabota jas sum do malata, ama posle toa ucestvuva vo se. pravenje mlekce bidejki sme na AD. edinstveno e tezok za stanuvanje na vecer ama ne e problematicno. taka da mislam deka sum dosta srekna vo toj pogled :))

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 10:53:56   
Ring
mm e po cel den na rabota , pa kolku moze pomaga , glavno okolu bebuskata banjane i spremanje na mleko ako treba da ja dohranam , nevecer retko stanuva a i nema potreba....
okolu domasnite obvrski pa ne mozam bas da go pofalam , go mrzi user posted image , taka da se sama si pravam i se snaogam

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 15:13:09   
Martins mom
Епа кога не одев на работа-не смеев ни да писнам дека ми треба помош, пошто мм оди на работа и е уморен. Ми рече дека кога ќе се вработам ќе биде поинаку. И тоа се случи и сега е бетерuser posted image За да се истуширам, да јадам, а не дај боже да си искубам веѓи или да се издепилирам...па тоа е луксуз, си идам од работа и одма малиот ми се беси на врат.А кога тато си иди од работа, тој треба да се искапи, да јаде, да одмори, да погледа телевизија, да поседи на нет, па да си одбере добро филмче за да си го гледа вечерта. Бљак! Кога сум втора смена, може и да си излезе на прошетка, онака да се види со другари, а јас каснам 15 мин од работа и одма потера по мене. ЗОШТО каснам, детето плачело...ма даааај! Знам дека има мажи што помагаат, ги гледам насекаде околу мене и блазе им на жените, а за себе си знам дека тој филм не го гледам.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 15:21:29   
anaana
jas uste vo pocetok si kazav deka deteto ne e samo moe i deka kolku sto ke vlozam jas vreme za nego ke vlozuva i toj. ne e samo nase e detevo za pred site a moe za doma. jas tuka ne popustam. kako sto jas ne znaev da menuvam peleni pa nauciv ke nauci i toj. taka da fala bogu nemam nikakvi problemi ni okolu domakinstvo ni okolu dete. i vo tek na bremenost nemav problemi bidejki mm ne me ostavase da cistam mnogu za da ne se umoram. sega nekako ne sme podeleni so ulogi ama ne osekjam deka se e na moj grb. iskreno imam samo pofalni zborovi za mm. :)))

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 15:34:12   
Maca25
Кај мене се е на мој грб. Оваа недела јас додека бев на работа, мм ја чуваше Н. ама со се спремно околу нив. Јас му кажував што да и даде за доручек, за ужинка, за ручек, па во 6 кога ќе се вратев од работа одма се ставав во кујна да правам ручек за следниот ден и така. Мислам дека ако продолжи ова вака мене во Бардовци ќе ме најдете, тотално полудена.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 15:49:34   
anaana
iako kaj mene ne e takva situacija, jas ne razbiram. dobro neli toj saka da si se raduva so deteto? neli saka da pomine vreme so nego? ne znam... kaj mene zasega e ok, za nekoi raboti moze ke go potsetam, ama za poveketo sam si znae. ucime i dvajcata kako so dete. nekogas e tesko nekogas ne, ama mozam da kazam deka i toj e dosta vreme prisuten vo zivotot na svoeto dete. ne mozam da recam pomaga bidejki ne se slozuvam so toj zbor. pomaga za mene e da mi pomogne za nesto na rabota sto imam da mi pomogne za rucek ili slicno. ama koga stanuva zbor za naseto dete, nema tuka ti pomagam tuka ima se grizam. navistina alal da vie mamicki kako se pravite sami, jas ne bi tolerirala taka. navistina ne e fer od nivna strana do toj stepen. pa ako sme na porodilno ne znaci deka treba da umirame... kje vidime koga ke pocnam jas na rabota. :)))

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 15:56:00   
Maca25
Кога се работи за нашето дете, нема никаков проблем. Тој ја чува, ама се околу нив да им е стокмено. Они само да треба да си играат и шетаат. Мм башка цела зима ја чуваше Н. дома, и болна и здрава, и со сипаници и ја носеше по лекари. Ама за домашни работи не ми помага. Порано ми помагаше, ама некако почна да забушава.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 16:07:31   
rina13
mm mi pomaga, sam si zema da jade sam pozadi sebe si cisti,alistata samo mu gi peglam a posle nosenje on si gi stokmuva, posredeni mu se od moite, ukl masina za sadovi/alista, okolu deteto go cuva go igra, zaedno ja banjame e sega oblekuvanje menjanje peleni ranenje e na mene, posto on ako ja rani se ke isprljaat.I da jas kupuvam po prodavnici I ja setam on ima fobija od pazaruvanje ama mene toa ne mi smeta jas sum zavisnik od kupuvanje taka se relaksiram.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 17:13:51   
Maca25
Алал да им е на вашите мажи.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 17:20:27   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

mm mi pomaga, sam si zema da jade sam pozadi sebe si cisti,alistata samo mu gi peglam a posle nosenje on si gi stokmuva, posredeni mu se od moite, ukl masina za sadovi/alista, okolu deteto go cuva go igra, zaedno ja banjame e sega oblekuvanje menjanje peleni ranenje e na mene, posto on ako ja rani se ke isprljaat.I da jas kupuvam po prodavnici I ja setam on ima fobija od pazaruvanje ama mene toa ne mi smeta jas sum zavisnik od kupuvanje taka se relaksiram.


isto, i kaj mene posebno vo delot na kupuvanje. jas uzivam da pazaruvam toj ne bas. edinstveno zadovolstvo mu bese i zaedno dosta setavme po prodavnici koga kupuvavme stvari za bebus, onie golemite

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 17:28:12   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Кога се работи за нашето дете, нема никаков проблем. Тој ја чува, ама се околу нив да им е стокмено. Они само да треба да си играат и шетаат. Мм башка цела зима ја чуваше Н. дома, и болна и здрава, и со сипаници и ја носеше по лекари. Ама за домашни работи не ми помага. Порано ми помагаше, ама некако почна да забушава.


Мацо, дај да ги комбинираме нашиве двајца мажи и да направиме еден совршен! user posted image user posted image user posted image

Мојот без проблем помага по дома, чисти, мие садови, готви... Се случувало јас да излезам да шетам со Филип, тој дома чисти. Го чува и Филип, ама тоа е само на 15-20 минути додека средам нешто по дома. Инаку за сами да седат не се случува често зашто живееме со свекор/свекрва и секогаш се тука за помош.
Единствено нешто што го прави исклучиво тој е бањањето на Филип. Јас го немам бањато едно година и пол, се со татко му си се бањаат.


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 2.6.2012 17:29:05 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?