|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
3.12.2014 18:22:34   
lolla RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Eve da potvrdam skriningot vtor vo Remedika cini 3500


Епа да. И ехото го поскапеле на 2000. Од 1 ноември имаат нов ценовник.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
3.12.2014 20:23:03   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Eve da potvrdam skriningot vtor vo Remedika cini 3500


Епа да. И ехото го поскапеле на 2000. Од 1 ноември имаат нов ценовник.


Да,да јас бев пред три дена ехото ми го наплатија 2.000 ,поскапени им се цените

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 1:22:19   
Hopeful RR
И во Систина од скоро ехото е 2000 ден. Поскупеле су паре, оскудација user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 10:24:57   
Ki4iko
Кога и да ве читам за цениве за ехо преглед, косата ми се крева.Претеруваат и користат ситуација лекариве знаејќи дека ние ќе платиме и ќе сториме се за нашите најмили.Срамота е како може за ехо преглед да одат со тие суми, ние од другиве градови буквално се стаписуваме и на цени од 700-1000 ден за ехо,а не па 3500 ден,навистина срамота за приватните болници!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 10:30:32   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Кога и да ве читам за цениве за ехо преглед, косата ми се крева.Претеруваат и користат ситуација лекариве знаејќи дека ние ќе платиме и ќе сториме се за нашите најмили.Срамота е како може за ехо преглед да одат со тие суми, ние од другиве градови буквално се стаписуваме и на цени од 700-1000 ден за ехо,а не па 3500 ден,навистина срамота за приватните болници!

Apsolutno se soglasuvam...3500 sega i toa pred nova godina mi se place,ama sto vikas i 5000 da treba ke gi dades samo da e se ok..se nadevam deka sledniot pregled ke si bide kaj mojava maticna,ako ne moze togas ke si zakazam u drzavna

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 10:32:51   
Malecka23
Skriningot vo Remedika vo 32ra e obicno eho i i go naplakaat 2000den.Ova kolku sto razbrav.Ali vo sekoj slucaj sto e mnogu mnogu e

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 12:38:03   
gina
i jas poslednovo exo vo sistina mi go naplatija 2000den ama cenata so skrining e ista jas mislev da ne e poskap skriningot

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 12:43:23   
Hopeful RR
Да, заборавив да го пишам тоа. Првиот скрининг во Систина има иста цена како и ехо - 2046 ден. Ако следниот преглед се испостави дека е втор скрининг, макар што е рано, ќе ви пишам ако има промена во цена.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 12:43:26   
lolla RR
Знам дека се многу пари женски, ама пак ке и речам ова ми е хајлајт во животов мој, и не ги жалам ама ич. За 5 години стерилитет имаме дадено многу многу пати повеќе.

Не знам во која тема се дискутираше, ама и кај мене на вториот скрининг ми измерија различни мерки на ГАК и во Ремедика, валда зависи од тој кој мери, ехто и различни им се средните вредности за секоја недела. А Ефремовски ми рече дека разлики до 1 недела не се ништо, ниту ние луѓето сме исти по пропорции (некои има голема глава, некоја долги нозе итн) и дека нема место за паника. И тие се човечиња со свои црти и карактеристики внатре и не може и не треба сите да с еисти. Ако нешто е загрижувачко не дај боже, докторот би информирал валда.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 13:00:04   
Hopeful RR
Потполно се слагам со lolla. Ние, со нашите искуства од лечење стерилитет, 3000 ден за преглед/скрининг и слично стварно не ги жалиме. Колку сме дале досега на секакви испитувања, анализи, лекови, терапии... бар сега знаеме дека тие пари се за убаво!
Се разбира, никој не се расфрла со пари, и посебно во очекување на бебе тие пари се и те како битни, но после толку време чекање, поинаку гледаме на работите. Само нека е се ок со нас и со нашите бебиња, па пари ќе се заработат user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 14:53:55   
sonce79
Здраво на сите,
еве и јас да ви се приклучам во муабетите за скрининзи и сл.
Малку не разбирам изгледа, приска мора да се прави или тоа е по избор?
Јас денес бев на контрола- воедно беше и првиот скрининг (морав да прашам дали е тоа тоа user posted image ) ама за приска ми рекоа како сакам јас, дека нема потреба.
инаку бебушките се супер, нухален набор на двете 1.2, напредни биле ми рекоа, супер се развивале. Сите мерки беа добри, така да до следниот преглед ми рекоа само крвна слика да направам.
Поздрав до сите "колешки" по меше..
А да, мене ми наплатија како обично ехо.. 1800ден

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 20:23:16   
Mihaela 2010
Eve me samo sto se vrativ od Remedika
Sto se odnesuva za dr Petrova ok mi se vide, ne zborese mnogu ma toa i nee bitno , bitnoto e sto pso bebeto e se vo najdobar red, se izmeri se vide i fala bogu se e vo red.iiii ova e zensko, licenceto mu e isto kako na Mihaela taka neznicko slatkouser posted image
Za grloto na matka recd vaginalno treba da mi izmeri no bidejki polozbata na bebeto ne dozvoluvase da mu go proveri srceto zakazavme uste ednas sledniot petok pa so toa ke mi izmeri i grlo na matka.
U princip sum zadovolna a spored dimenziite bebe si odgovara so nedelata

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 20:28:51   
Bethany
E super! znaci zensko so potvrda user posted image Neka e zivo i zdravo.

A sledniot pregled, te. toj vo petok kje ti go naplati ili ne?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 20:37:08   
Mihaela 2010
Fala Bethany da ti se vrati so arno i ubavo
sledniot pregled nema da ni naplati bidejki vo cenata vlaga pregledot za srceto,a za matkata ja prasav rece deka ne se naplakja,taka da sleden petok sme pak tamo,se nadevam deka i so toa ke zavrsime so dobro

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 20:42:13   
Malecka23
LELEEE sto ubavo uste edna ZenCka;)Neka ti e zdrava i ziva se ispolni zelbata na dada.Koj znae kolku e srekna:)
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Eve me samo sto se vrativ od Remedika
Sto se odnesuva za dr Petrova ok mi se vide, ne zborese mnogu ma toa i nee bitno , bitnoto e sto pso bebeto e se vo najdobar red, se izmeri se vide i fala bogu se e vo red.iiii ova e zensko, licenceto mu e isto kako na Mihaela taka neznicko slatkouser posted image
Za grloto na matka recd vaginalno treba da mi izmeri no bidejki polozbata na bebeto ne dozvoluvase da mu go proveri srceto zakazavme uste ednas sledniot petok pa so toa ke mi izmeri i grlo na matka.
U princip sum zadovolna a spored dimenziite bebe si odgovara so nedelata


(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 20:43:36   
lolla RR
Супер за бебушМихаела, и убаво што сте и го виделе лиценцето. Кај нас од 16 недела наваму со грпче е секогаш свртени и макс го видовме во профил. Ама не е ни важно. Ајде со убаво и следниот петок, и што убаво што Михаела ке си добие сестричка.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 20:44:57   
Mihaela 2010
Pa koga vlegovme jadno dete ocekuvase deka bebe ke vidi toa ekran samo,pa jasno i bese licenceto koga ni go pokaza,posle pa i zdosadi pa se vrtkase natamu navamu...bitno i mene mi se ispolni zelbata,e sega mm rece deka i on sakal zensko ,ama pa i da ne e taka toa e toauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 21:13:01   
kokicekokice

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Да, заборавив да го пишам тоа. Првиот скрининг во Систина има иста цена како и ехо - 2046 ден. Ако следниот преглед се испостави дека е втор скрининг, макар што е рано, ќе ви пишам ако има промена во цена.

Vtoriot Skrining vo Sistina e poskap, jas go plativ nekade okolu 3700den pred 1 mesec.Ne e ist kako prviot, podolgo trae pregledot I detalno se gledaat site organi na bebushot I so kolor dopler se gleda I rabotata na srcenceto.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.12.2014 21:34:55   
Ki4iko
Јас разбирам дека за парови кои што долги години чекале бебенце може сумите од 2500-3700 не се високи,со оглед на тоа што се пред тоа преживеале и ви посакувам среќа сега кога имате бебушки во себе женски user posted image
За приска тест колку што знам,само ако има потреба се прави.
мене ми остана уште последниот микрпбиолошки брис во 35 недела и потоа чекаме бебееее user posted image user posted image

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
5.12.2014 8:06:38   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

мене ми остана уште последниот микрпбиолошки брис во 35 недела и потоа чекаме бебееее user posted image user posted image



same here user posted image user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
5.12.2014 10:17:46   
Hopeful RR
Mihaela 2010, браво за бебушката, нека е здрава и жива и нека си расте кај мама во меше user posted image Значи таман сме со женските имиња во другата тема user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
5.12.2014 10:35:05   
Melanija RR
Труднички да се задржите на темата ,а искуствата ќе се потребни и на други па пишете за мерките на бебчињата во темата Детали од УЗВ преглед =ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
6.12.2014 17:16:53   
Bethany
Еве да се пријавам.
Бев на првиот скрининг на приватно и се е во ред, нухална, носна коска и што уште гледаше.
Ми кажаа и мерки, ама мене не ми многу значат бидејќи не знам ни колку што треба да биде во границата. user posted image
Битно таа беше задоволна. Ми вика бебето ти е бааги пораснало user posted image
По нејзини мерки од самиот почеток се покажува една недела повеќе, точно дека сум останала бремена веднаш после циклусот.
Следната недела ќе одам кај матична, таму сигурно пак ќе ме гледа, ама и брисеви ќе правам.

Следниот скрининг за 8 недели, само Господ да не чува.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
6.12.2014 18:22:46   
gina
e denes maticniot mi rece na 27.12 ce mi zeme merki a na 29.12 da odam krv da proveram na Gak e sega me interesira dali traba rano da pojdam na gladno do koga zemaat krv i dali istiot den gi davaat rezultatite i kolku pari e

e sega posto i na 29 treba da odam kaj Lazareski taman da mi bide edno odenje dali ce zavrsam rabota na Gak za da stignam navreme vo Sistina ama pak i Lazareski da ne mi zeme merki nema da mi bide od steta dve mislenjauser posted image

Bethany kolku plati ti na privatno za skrinig
super sto se e dobrouser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
6.12.2014 20:56:30   
Bethany
Gina, jas plativ 800 denari. Rabotata e sto ovaa doktorka (dr. Merije) raboti vo drzavna bolnica, poroduva, a vo kukjata ima privatna ordinacija so kolor dopler. I tuka ne vrsi vaginalni pregledi nitu bilo sto drugo, tuku samo eho pregledi.
Kako da recam, raboti "na crno", bez danoci najverovatno stom se uste raboti vo bolnica i tolku zema. Ama strucnosta ne moze da i se ospori.

Jas sledna nedela kje sum i kaj maticna i taa sigurno kje me meri, taka da i jas se nadevam deka nema da e mnogu.

Patem, deneska od ovaa doktorka slusnav mnogu pofalni zborovi za Elena Petrova vo Remedika ( nekoj ste bile kaj nea). Po nea taa e vrven doktor, pa ako nekoj se prasuva ete preporaka od drug doktor sto e retko da slusnam, obicno sekoj se pravi popameten od drugiot. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?