|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
18.11.2014 8:11:57   
Aleksx2Leon
Следниот преглед е за процена на феталниот раст и се прави до 32-та гестациска недела, кога освен мерењето на плодот се мерат и протоците во утерините артерии, и во умбиликалните крвни садови, што зборува за крвоснабдувањето на плодот и за достапноста на хранливи материи и на кислородот.


zdravo devojki, eve da vi kazam bev kaj maticnata za obicno eho bidejki cel mesec pomina od poslednoto i so namera da i spomnam za ovoj skrining za procena na fetalen rast i koga zenata pocna da meri sve i postelka i otcukuvanja na srce i papocna vrvca itn.. ja mnogu ne se razbiram ali napomena deka e bitno se toa da se izmeri i mi svetna deka e toa toj skrining za koj zborevme vcera user posted image i fala bogu me postedi od dremenje na GAK
Inaku skriningot pokaza deka user posted image se razviva odlicno, se e vo red,mozam da kazam i super samo eden maaaal problem imame a toa e sto g-gjicata si se svrtela karlicno user posted image e sea rece deka ne e strasno SEGA golemi se sansite do 36ta nedela da si se svrti so glavceto nadolu ama ako e tvrdoglava na mama ne veruvam.... :( e togas... user posted image ama ajde, so gospod napred imam nadez uste 4 nedeli pa ke vidime , ako ima uste nekoj sto e ili bil vo ovaa situacija neka spodeli iskustvo ili bar da si se tesime zaedno ako nisto drugo user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.12.2014 13:05:27   
mama i dete
Здраво

Јас моментално се наогам во 15 ГН, мојот гиниколог ми закажа скрининг на ГАК за 30.12 , тогаш би била 19 ГН и плус некој ден, дали може да се спроведе скринингот и резултатите да бидат точни и веродостојни бидејки секаде пишува дека треба да се прави од 20-22 ГН, и ме интересира дали тогаш може да се направе и ехокардиографија или рано е за тоа ???

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.12.2014 13:11:51   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama i dete

Здраво

Јас моментално се наогам во 15 ГН, мојот гиниколог ми закажа скрининг на ГАК за 30.12 , тогаш би била 19 ГН и плус некој ден, дали може да се спроведе скринингот и резултатите да бидат точни и веродостојни бидејки секаде пишува дека треба да се прави од 20-22 ГН, и ме интересира дали тогаш може да се направе и ехокардиографија или рано е за тоа ???

da odis kaj maticniot i upatot od glava da mu go udris user posted image kako mozat takvi gluposti da pravat,ccc... user posted image ke treba da se setas navaka nataka, porano vo postovite imam pisano, bev vo istata situacija, mi zakaza, jas isto taka 19ta nedela kako ti, i vo GAK taa mi vika kakov skrining, medicinski ne e izvodlivo a i ne smeam vika, se znae deka od 20ta nataka se pravi, do 23ta moze da se pravi skriningot za anomalii, taka da neka ti prezakaze, ako nema termin poarno na privatno odi si (vo mojot slucaj taka i ispadna, privatno si plativ) ili pak prioriteten upat neka ti dade ako moze...

(Одговор на членот mama i dete)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.12.2014 13:33:31   
lolla RR
Испомешаа све живо. Тој скрининг може од 19 до 21+6. Барем јас така знам. Најувао колу 20-21 недела да е ама често нема термини изгледа на ГАК.

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.12.2014 13:53:24   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Испомешаа све живо. Тој скрининг може од 19 до 21+6. Барем јас така знам. Најувао колу 20-21 недела да е ама често нема термини изгледа на ГАК.


ne znam,ja eve ti kazuvam od licno iskustvo, 19 ta nedela bev i me vratija od GAK nejkese taa da mi pravi skrining zaso bilo rano i jas ispanicena deka nema da najdam termin taa rece ne se sekiraj do 23ta nedela moze da se pravi, i na kraj privatno si otidov

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.12.2014 14:28:03   
Mihaela 2010
jas sum vo cetvrtok vo Remedika,odvaj cekam,togas ke bidam 20 nedela,ama mislam deka vo Remedika pravat skrining od 18-23 nedela,taka bar procitav na internet na nivnata strana


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.12.2014 14:44:19   
Hopeful RR
Јас изгледа сум смотана, исто нешто не разбирам. На првиот скрининг во Систина ми закажаа следен преглед за 5 недели, односно на 26.12, кога би била 18+2. И не ни препрашав дали е тоа обичен преглед/контрола или втор скрининг... И сега? Да презакажам за скрининг, кој не знам ни колку пари е, или да одам кај матичната да ми закаже и после 20 недела на Гак, па и на двете да отидам?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.12.2014 17:24:27   
blond
Hopeful,aj ne za dzabe frlaj pari na poveke mesta. Skriningot bese 3.000 pred 4god,sega ne znam.
Zavisi kako ste zadovolni od GAK ama imate tamu dosta dobRI dr,taka da vo sistina mozes da otides na obicno eho (ama i ne moras) a vo gak za vtoriot skrining.

< Поракaта ја уредил blond -- 1.12.2014 17:25:37 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.12.2014 17:30:08   
blond
Jas sega racunav,ke odam nekade okolu 8-9 januari,21va nedela bi bila togas,mislam deka ke e taman. Pak planiram kaj dr.Getov vo Valandovo.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.12.2014 18:08:37   
lolla RR
За вториот скрининг јас бев и на државна и во ремедика. Не ми беше сигурно само на ГАК читајки разни искуства ама сепак ке беше доволен и тој преглед. Јас имав преглед во 16 недела обично ехо па потоа скрининг крај на 20 недела. Е сега за 2 недели ми е следниот скрининг на ГАК, и одлучив засега да не одам и во ремедика тогаш, туку после 3 ипол недели од скринингот и тоа на ехо кај Ефремовски. Ама не викам дека нема да се предомислам, зависи како ке поминам на ГАК може нема да е така добро ко минатиот пат.

Скрининг во ремедика е 3000. Колку пари се имам издавано во 5 години стерилитет, 3000те со песна ги давав, не се ни мислам на алал нека им се.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.12.2014 20:44:41   
Mihaela 2010
Vo Remedika e 3500 bas si prasav

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.12.2014 21:20:36   
lolla RR
Изгледа го скапнале, јас пред 4-5 недели платив 3000 денари.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.12.2014 11:28:12   
Hopeful RR
Баш така, колку пари отидоа за стерилитетот, ова и евтино ни се гледа дури user posted image Секако планирам да закажам на Гак скрининг, а ќе отидам и на закажаното во Систина, па да искомбинираме податоци. Важно тој вториот скрининг треба да е меѓу 20 и 22 недела, така?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.12.2014 11:47:14   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Изгледа го скапнале, јас пред 4-5 недели платив 3000 денари.

neznam moze i 3000 den e,posto koga zakazuvav ja prasav taa mi rece 3500, e sega ke vidime najtocno vo cetvrtok,ne mi se veruva deka za 4-5 nedeli go pokacile posto otprilika i toj period zakazuvav

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.12.2014 12:36:00   
Malecka23
Da i mene mi rekoa 3500 deka e.Pred 2god bese 3000 ama za sigurno ke vidam vecer pa ke ve informiram

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.12.2014 12:42:05   
gina
i jas izgleda sum smotana prviot skrinig vo koja nedala se paravi i za sto e nisto neznam i vrska nemam

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.12.2014 12:45:21   
gina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksx2Leon

Следниот преглед е за процена на феталниот раст и се прави до 32-та гестациска недела, кога освен мерењето на плодот се мерат и протоците во утерините артерии, и во умбиликалните крвни садови, што зборува за крвоснабдувањето на плодот и за достапноста на хранливи материи и на кислородот.


zdravo devojki, eve da vi kazam bev kaj maticnata za obicno eho bidejki cel mesec pomina od poslednoto i so namera da i spomnam za ovoj skrining za procena na fetalen rast i koga zenata pocna da meri sve i postelka i otcukuvanja na srce i papocna vrvca itn.. ja mnogu ne se razbiram ali napomena deka e bitno se toa da se izmeri i mi svetna deka e toa toj skrining za koj zborevme vcera user posted image i fala bogu me postedi od dremenje na GAK
Inaku skriningot pokaza deka user posted image se razviva odlicno, se e vo red,mozam da kazam i super samo eden maaaal problem imame a toa e sto g-gjicata si se svrtela karlicno user posted image e sea rece deka ne e strasno SEGA golemi se sansite do 36ta nedela da si se svrti so glavceto nadolu ama ako e tvrdoglava na mama ne veruvam.... :( e togas... user posted image ama ajde, so gospod napred imam nadez uste 4 nedeli pa ke vidime , ako ima uste nekoj sto e ili bil vo ovaa situacija neka spodeli iskustvo ili bar da si se tesime zaedno ako nisto drugo user posted image


ic ne si se sekiraj mojata snaa isto bebustot ne bese na mesteno so glavceto nadolu i kazaa deka izgleda carski ce e pravat ama za sreka toa pred poragaj si se namestilo se svrtelo i se bese vo red normalno se porodi bez nikako problem taka da ima mnogu vreme da se namesti

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.12.2014 12:48:47   
Malecka23
Prviot skrining e vo 12ta nedela i e za sledenje na rbet,nosna koska oformuvanje na embrionot.NAjcesto go pravat maticnite no mozes da odi i po privatnite ili na drzavno.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.12.2014 12:54:39   
Aleksx2Leon
of, cul te gospod, edvaj cekam da dojde 15ti da idam na eho da vidam kakva e situacijata, ma da ja custvuvam sega nekako kako vo druga polozba da e user posted image pa mozebi i resila da ne ja maci mami i da se svrti so glavceto nadolu user posted image ostanuvame so pozitivna misla do kraj pa sto dade gospod user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.12.2014 12:59:19   
caciana
Snaa mi I sestra mi Bea samo naeden skeining,Vo 12 nedela,za merenjen na nuhalen nabor.Mozebi toa zavisi Od ginekologot,negovata oprema I SL.Drugarka mi Od Avstralija kazuvase deka tamu imaat cela bremenost 3 pregledi,koi GI pokriva zdravstvoto,tie Se zadolzitelni.Najverojatno se skrininzi.

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.12.2014 13:04:13   
gina
da isto i vo svedska samo tri pregledi imale vo cela bremenost nemalo na sekoe exo kako kaj nas

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.12.2014 13:08:10   
Malecka23
Ne mu ja misli mnogu i ne se sekiraj.Kako trebalo da bide taka ke bide bitno vie da ste zdravi i zivi i da pomine se so lesno!

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.12.2014 13:08:34   
caciana
Moze DA si odi trudnicata sekoj mesec na pregled,no toa bill nejzin izbor I si
Plaka Od dzeb.Kako na privatno.Skrininzite Se besplatni tamu.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
3.12.2014 7:57:41   
Malecka23
Eve da potvrdam skriningot vtor vo Remedika cini 3500

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
3.12.2014 17:41:17   
gina
dali nekoj znae kolku e vo sistina

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?