|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
21.12.2011 14:59:20   
anedespo
Kremco, postot ne e namenet na onie sto pijat kafe, tuku na onie sto se vadat na izrekata, ako gospod taka sakal. Normalno e deka i kafeto i cajot vo umereni kolicini ne se stetni za bebeto. 

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
22.12.2011 8:19:26   
AnnaMolly RR
И јас пиев по една, максимум две шољи кафе дневно, а некогаш и ниедна. Ама ова после 5-6 месец, до тогаш многу ми се лошеше од кафе. А мм само што ќе си свареше, мене толку убаво ми мирисаше и ми се пиеше кафе. И стопати сум си направила, па само што ќе го допрам до уста ми се повраќаше user posted image
Мислам дека СЕ што е умерено е прифатливо.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
22.12.2011 11:22:34   
bera
se izvinuvam do kaj site tije sto me svatile pogresno ja kolku si znam tuka ne bese tema za pusenje ili drogiranje bese za kafe vo bremenost a ako vije mesate tuka i pusenje i droga togas drug muabet

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
22.12.2011 11:50:05   
kremco
Ne se navrediv voopsto,ve razbiram sto sakate da kazete,a ti bera ako si imala pricina da ne pies kafe i pokraj nizok pritisok i veruvas deka toa bilo presudno ili vazno za vasiot zivot i toa go pocituvamuser posted image bas pozrtvuvano od tvoja strana...

jas licno mnogu sakam kafe i smetam deka e kako sto velat anedespo i ana molly umereno ne e stetno...
(Одговор на членот bera)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
23.12.2011 15:35:39   
bera
ve molam neka mi kaze nekoj za sto e cajot od zalfija

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
23.12.2011 15:42:58   
AnnaMolly RR
Еве нешто што најдов за жалфијата на интернет.

Во лабораториски услови е докажано дека етерското масло ги уништува бактериите Eshericia colli, Schigela sonei, Salmonela, а нешто послабо дејство против бактериите од групата на стафилококи и стрептококи. Таа е ефикасна и во уништување на некои видови на габи како: cadida albicas, cadida krusei, cadida pseudotropicalis, torulopsis glabrata и cyptococcus eoformas. Поради ваквото дејство, жалфијата е корисна билка за лекување воспаленија и инфекции на слузниците во устата, непцата, грлото. При овие заболувања се препорачува гаргара со концентриран чај: 2 супени лажици иситнети суви лисја се попаруваат со 500 мл жешка вода. Садот стои покриен 20 до 30 минути, а потоа се процедува. За да биде лекувањето успешно, мора да се прави гаргара редовно, на секои 3 часа.

Жалфијата ги омекнува слузните секрети од воспалените слузници на дишните органи, односно полесно можеме да ги искашламе. Поради тоа против бронхит може да се пие чај од жалфија. Чајот се припрема со 1 супена лажица суви лисја и 500 мл вода. Се пие три пати на ден по 150 мл. Треба да се избегнува долготрајно пиење чај од жалфија бидејќи етерското масло на жалфијата содржи токсична супстанција тујон. Сувите лисја се употребуваат и како зачин бидејќи ги подобруваат вкусот и мирисот на храната, а го потпомагаат и нејзиното варење.


Чајот од жалфија може да се употреби и како средство за подобрување на функциите на жолчката и на црниот дроб, бидејќи горчливите материи и етерското масло го зголемуваат лачењето на соковите во дигестивниот систем. Поради стегливото дејство на танините и антимикробното и антивоспалителното дејство на етерското масло, чајот од жалфија е добар избор при пролив, колит и гасови во црева. Чајот од жалфија има и диуретично дејство, кое е послабо изразено, а се должи на присуството на флавоноидите. Може да помогне и при хронични заболувања на мочните патишта.

Од многу одамна било познато дека чајот од жалфија е мошне ефикасен лек против потење. Ваквата моќ на жалфијата се објаснува со нејзиното дејство врз нервниот центар, кој ја регулира работата на жлездите што лачат пот. Најчесто се препорачува да се пие против потење од нервно потекло или при топлотни банови кои се јавуваат во менопауза. Нанесен врз кожата, чајот од жалфија ја затегнува кожата и ги смирува воспаленијата. Особено е добар за масна кожа со отворени пори и за воспалена кожа.

Етерското масло од жалфија е безбојна или жолтозелена течност со ароматичен и горчлив вкус. Се додава во средства за нега на уста, во дезодоранси, сапуни, шампони за коса и во тоник за лице. Жалфијата е извонредно средство за белење на забите, јакнење на непцата и помошно средство при парадентоза. Една мала лажица лисја од жалфија се помешува со 1 капка етерско масло од нане и малку сода-бикарбона. Со оваа мешавина се тријат забите и непцата два пати неделно.
Извор: рак.мк_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bera)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
23.12.2011 16:10:06   
fetusce
zalfijata ne bila za trudnici vo opakovkata pisuva ubavo. Ama jas si pijam caj od kamilica, caj od kantarjon, caj od kopriva. Si jadam i med taka da se e vo red. Dnevno po cetiri casi mi se malku. Dobar e cajot za procistuvanje, .user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
9.6.2012 10:20:06   
meU87
Јас пијам увин чај, дневно ми се собираше на почеток повеќе од литро(докторите ми казаа, литро ипол до две), од денес почнувам и со чај од брусница.
Инаку за кафе пијам , можеби неделно по 3-4 кафиња, 3во 1.

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
9.6.2012 10:37:35   
AndreaS
Труднички, чаевите се ЛЕКОВИ. Како што претпазливо се пристапува дали да се пие некој антибиотик, антипиретик и слично, така треба и со чаевите!!! За камилица имам сигурно слушнато дека генерално опушта мускулатура, значи може и грло на матка и не дај боже контракции. Не си играјте играчка, за секој совет од пријателка или гинеколог консултирајте си и на интернет. Истражете, прочитајте и дури после одлучете. Јас со чаеви во бременост не би си играла.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
9.6.2012 10:54:33   
meU87
Апсолутно се сложувам. Во старо време сепак со чаеви се лечеле , треба многу да се внимава. Јас засега пијам само чаеви кои ми се од доктори препорачани(конкретно увин чај).
Инаку имам пиено и од камилица и од нане, ама со граница.

(Одговор на членот AndreaS)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
11.6.2012 1:49:21   
majka na tri deca
Uviniot caj e korisen vo bremenosta se razbira vo ograniceni kolicini i koncentracii a kafeto jas licno ne go preferiram zaradi mozni tahikardii i pokace krven pritisok! moze kafe no mnogu retkouser posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
17.9.2012 12:21:57   
Фиданче
Na drugarkami f-rot i reche Nane da ne pie zosto moze da predizvika lazni kontrakcii, a za brusnica i uvin , znam treba da se pijat zaradi urinarni infekcii. Jas do sega povremeno si piev planinski 2-3 pati nedelno. Ama redovno si pijam Kakao :) Em relaksira em go pojachuva zelezoto, a so malku mleko i e prevkusno :) Pozdrav do site

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
17.9.2012 12:37:48   
new york
a da ve prasam za kafevo dali e stetno vo bremenosta? mene doktorive mi vikaat deka ne e. jas ic ne sakam kafe, ama moram da se napijam po edna solja preku den-dva za da odam vo wc inaku nema sansi da odam od tvrda stoloca. vie piete li kafe?

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
17.9.2012 12:59:55   
Cipi Ripi
Јас си пиев кафе во бременоста од истата причина како и ти њу јорк, за да одам во веце, и искрено не верувам дека е штетно освен ако не претераш сега по 4 кафиња да пиеш.
Што се однесува до нането, памтам дека и мене ми забранија и не пиев чај од нане, пиев строго брусница и тоа по 2-3 чаеви дневно. Имаше еден не ми текнува која фирма беше, баш ќе го прашам мм бидејќи тој ми го купуваше, само тој го пиев, од другите фирми не ми беше убав, поготово брусницата на алкалоид не ми беше убава. Ќе ви пишам убавиот која фирма беше, чисто како совет.

(Одговор на членот new york)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
1.12.2012 10:01:18   
zzaa
mnogu retko pijam tursko kafe a caj samo koga sum bolna a toa e mnogu retko

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
14.3.2013 12:23:49   
sesilia
Мене докторката ми рече кафе и чај да не пијам,кафето го баталив некогаш само капучино ќе се напијам.Од вчера чувствувам кога ќе одам по мокрење пецкање во стомакот а и потоа,некоја напнатост,па сакав да пробам со чај од брусница,не прочитав дека некоја пиела или пак да си земам увин?

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
14.3.2013 13:12:06   
Lina*
Sesilia caj od brusnica mozi slobodno da si pijas a isto i uvin ako epten imas maka.Drugi caevi ne a za kafe mene mi rekoja deka mozi da pijam ama 2-3 a jas pijam 1 nautro i posle rucek edno polovince

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
14.3.2013 13:38:07   
princessa
jas kafinja pijam max 2 dnevno, edno tursko edno nes ama so pola lazica nes i mnogu mleko. I mene mi se gadese do pred eden mesec mnogu od kafe i ne piev. Caj retko pijam, dusata ne mi saka.

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
17.3.2013 9:38:37   
surce
почнав да пијам чај од брусница по литар ипол дневно, чисто превентивно против инфекции, веќе 3 дена. ама денес ме искараа дека несмеело толку чај да се пие, туку максимум 1 чаша. user posted image

дајте совет...

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
17.3.2013 10:33:27   
masa
Bas vcera imase na telma mislam tvoe bebe ili moe bebe bese emisijata gostuvanje od nutricionist I zboruvase za ishrana na trudnica za cajot rece samo plodov po edna do dve solji vo den.od bilki ne zosto tie se koristele kako lek.Bas go preporaca cajot od hrusnica no sepak namali mislam deka I Edna solja preventivno ti e dovolno.Neveruvam deka si napravila nekoja steta no namli.Jas samoinicijativno koga doznav deka sum bremena prestanav so kafe pienje I vo prvata bremenost ne piev do 3ti mesec voopsto posle po 1-2 nedelno piveke na mleko.vo prvata bremenost zosto ostanav vo leto a rodiv vo zima letoto mozese nekoj laden caj da se napijam a pri kraj na bremenost navecer caj od lipa ponekogas piev.sega pijam na rabota od brusnica hibiskus ili sipka ama ne sekoj den

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
18.3.2013 10:02:35   
princessa
mene samo ne mi e jasno dali smee da se pie caj od kopriva vo bremenostauser posted image , barem ednas dnevno. Kako sto znam herbalnite caevi ne sodrzat kofein ama koga citam pogore vo postovite ne smee ni caj od nane da se pie, ajde od toj ne ni moram. Ke mora najverojatno lekarot da go prasam za cajot od kopriva zasto taka i taka sum anemicna.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
18.3.2013 12:44:20   
kikicka
Некаде читав за хербалните чаеви кој за што и каква улога има во бременоста ама не се сеќавам дали беше овде на РР некоја статија или на друга. Како и да е , во првата бременост јадев сува коприва со мед така да немав некој проблем да речеме ( ова го јадев за железото) А за чај од коприва што знам не би требало да има некој проблем.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
18.3.2013 12:54:08   
princessa
јас уште не сум започнала со семе од коприва, тоа може за неколку недели. Искрено ме спаси тоа во првата бременост од анемијата и таблетите флорадикс. Па чајот од коприва некои го препорачуваат во бременоста а некои го третираат како непожеленuser posted image .

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
18.3.2013 12:54:42   
arh_diz
Jas koga bev bremena kupiv caj od kopriva od apteka i na nego pisuvase da ne se pe vo bremenost i ne go piev , sakav da go pijam za zelezoto da mi se pokaci

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
18.3.2013 13:51:03   
kikicka
Сигурно има врска и разлика , ама кој да ти каже нели. Знам дека чај од Ајдучка трева предизвикува контракции на матката. А јас пред да останам user posted image се напив само еднаш бидејќи ми го препорачаа за цистата и среќа читнав низ нет па не продолжив.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

koe ime e poubavo ve molam pomognete mi
mama2*

pomos koe ime e poubavo

Anabela (46%)

Angela (54%)


Број на сите гласови: 159

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!