|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Киселини во бременоста
12.12.2009 21:36:25   
Anushka
косата нема врска, туку положбата на бебето во телото на мајката, мислам. Со сите три деца имав киселини да отворам фабрика за оцет! Ни компенсан, ни гелови, ни минерални води, ни јаболки, ни семки од маслинка, ни млеко, ама ништо не ми помагаше. Само глупавата сода бикарбона.  

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Киселини во бременоста
13.12.2009 20:07:51   
liljace
zdravo zenski i jas imam kiselini sega sum 24 nedela i sega pocnaa da mise pojavuvaat i jas isto jadam jabolka i ladno mleko no toa e samo momentalno imam sestra vo avstralija i taa mi pusti edni kako bonboni za lizenje od niv malku se smiruva pa polse povtorno neznam dali mozi da zemam nesto na svoja raka.Anusha mozi dase pie soda bikarbona ili i toa odi na svoja raka?

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Киселини во бременоста
13.12.2009 20:42:09   
lidijas
kiselini jas imav mnogu i toa uste od pocetokot pa do krajot, a piev Rutacid ili Rupurut i pomagaat ama samo momentalno. Soda bikarbona ne sum piela ama doktorite sepak gi preporacuvaat tie za smukanje. Inaku kerka mi se rodi so kosa spremna za postrizuvanje. Za sreka kiselinite pominaa vednas po poroduvanjeto.

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Киселини во бременоста
14.12.2009 10:59:52   
Палешка РР
И јас незнам колку сода бикарбона испив. Ужасно имам киселини, особено навечерuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Киселини во бременоста
14.12.2009 11:11:27   
bibi
user posted image user posted image убаво е да са знае дека не сум самаuser posted image
Ме убија киселиниве, дури навечер се оградувам, речиси не вечерам, само за да немам киселини. Се ми предизвикува киселини, тие некогаш ме тераат на кашлање, зошто и онака кашлам 3 месеци,најверојатно некои ми виакаат од бременоста ,секрецијата и синусите ми се активирани, други возможна алергија(нели стоматолог,, па демек на испарувањата) итн. и така еден магичен круг. Се истурив од повраќање, се уште повраќам, и кога ќе ми се јават киселините уште толку ќе ми user posted image се надразни желудников и правец во ВЦ user posted image user posted image
И само кога веќе нема да можам да издржам пијам сода бикарбона инаку, ја избегнувам

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Киселини во бременоста
14.12.2009 11:19:57   
matushka
I ja simav uzasni kiselini cela bremenost, mi dadoa nekoi tableti za lizenje ama ne pomagaa dolgo.
Najmnogu mi pomogna ladno mleko.tetrapak, probajte stvarno smiriva

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Киселини во бременоста
14.12.2009 11:22:00   
biljana16
I mene me ubija kisilinive. Skoro sekoj den me fakaat bez razlika na toa dali imam jadeno ili ne. Mu go kazav toa na genikologot i mi dade eden sirup. Go pijam sekogas koga ke me fatat i  za pola saat mi pominuvaat. Poz.

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Киселини во бременоста
14.12.2009 13:06:28   
arh_diz
jas znam deka za kiselini e dobro nepeceni bademi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Киселини во бременоста
30.12.2009 9:35:51   
profesorica
Победете ги киселините

-Обидете се да јадете помали оброци но почесто во текот на денот
- Лежењето во исправена позиција може да помогне
- Избегнувајте обработена зачинете храна и кофеин
- Пијте чај од камилица или ќумбир-тое го смируваат дигестивниот систем
-Јадете повеќе лук и тоа свеж_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Киселини во бременоста
30.12.2009 9:39:11   
biljana16
arh_dis probav da gi lecam kiselinite so nepeceni bademi stvarno pomaga. Fala za informacijata.


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Киселини во бременоста
30.12.2009 9:40:30   
BEBICA
-Јадете повеќе лук и тоа свежLele edinstvno sto mrazev vo bremenosta bese lukot.Ne mi bese loso od nego tuku samiot miris me gusese.Mene vo 9 mesec me ubija kiselinite.I samo cajot od brusnica gi smiruvase i mnoooogu jogurt.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Киселини во бременоста
30.12.2009 9:42:19   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Победете ги киселините

-Обидете се да јадете помали оброци но почесто во текот на денот
- Лежењето во исправена позиција може да помогне
- Избегнувајте обработена зачинете храна и кофеин
- Пијте чај од камилица или ќумбир-тое го смируваат дигестивниот систем
-Јадете повеќе лук и тоа свеж
Za mene ne vazese nitu edno od ovie...Kafe ne piev vo tekot na celata bremenost,poslednite meseci spiev sedejki na foteljata vo dnevna,koga ke kasnev i edna troska lukce,imav cuvstvo deka ke umram od kiselini...Zatoa ispiv eden ton soda bikabona,iako znam deka e stetna,no edinstveno nesto sto mi pomagase bese toa...Celo vreme imav griza na sovest,da ne mu se sluci nesto na bebusot,ama fala Bogu se ispadna kako sto treba...A i tvrdenjeto deka ako imate kiselini ke rodite dete so mnogu kosa,ne drzat,bidejki sin mi se rodi so pet vlakna na glavata...user posted image user posted image user posted image ...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Киселини во бременоста
10.2.2010 13:40:04   
dragana_vane
Mene mnogu mi pomigna ladno presno mleka, tetrapak, od frizider. nekolku goltki i gotovo. Isto i maslinki... a imav mnogu kiselini..user posted image user posted image user posted image , Zatoa Vidan se rodi so mnogu kosa, kako bitlsi .user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Киселини во бременоста
26.2.2010 12:01:28   
biljana_ppp
i jas imav kislenini, pa jadev poo 2 jabolka ili pak kiselo mleko navecer za da nemam.Sega saum 9 mesec i gi nemam, a  pomagaat i apcinjata rupurut ako ne biduva so jabolka.izbegnuvajte testenini tie najmnogu pravat kiselnini a isto i mrsnoto jadenje.pozdrav

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Киселини во бременоста
26.2.2010 15:03:53   
BILJANA_G
Eh koga ke se setam na tie kiselini sto gi imav vo bremenosta,nisto ne mi pomagase zatoa mnogu povrakav.

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Киселини во бременоста
27.3.2010 15:40:21   
skorpijana
lele jas imam mnogu kiselini duri vise ne mozam da izdrzam mislam deka mi kogi ogan
piam kisala voda po 3 kg dnevno kazete nekoj sovet

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Киселини во бременоста
27.3.2010 22:51:17   
lukas
sovet da si zemes rupurut i da uzivas.. 3 max vo denot...neznam zosto maticniot ginekolog ne ti gi preporacal ovie...jas imav mnogu kiselini i jadev mnogu jabolka ama i plus mi se jadeja ama vo poodminata bremenost ne mi pomagaja i tie....rupurut...smukaci apcinja ne se stetni...125 den.gi ima vo sekoja apteka..pozz...pa kazi kako ke pominis?

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Киселини во бременоста
29.3.2010 19:24:30   
skorpijana
mene mi dade edni gastal ali ne pomagaat sega gi kupiv ovie rupurut ke vi kazam kako ke mi e pozdrav i fala

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Киселини во бременоста
29.3.2010 23:28:43   
dragana_vane
Skorpijana, mene gastal mi pomagaat poveke od rupurut, makar sto dejstvoto i na ednite i na drugite e samo momentalno.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Киселини во бременоста
29.3.2010 23:30:42   
dragana_vane
I ladno presno mleko od frizider, maslinki,...... toa e drugo ne mi teknuva....jas najgolem efekt imav so presnoto mleko... no vo prvata bremenost, sega vo ovaa nemam kiselini.user posted image

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Киселини во бременоста
12.2.2011 21:38:19   
mamicki
Минатата есен лекував тешко акутно воспаление на желудник, три гастроскопии направив за два месеца, мислеа, не дај Боже, дека е најлошото... а оваа есен останав бремена. Не знам што ми се случува, ама јас се убивам од јадење лук, во цел живот толку лук не сум изела како последниве седмици, и многу ми годи, речиси ништо друго не ми е така вкусно како макало од лук, и, за чудо, тоа ми го смирува желудникот, па ретко кога сум имала по малку киселини. Сепак, не смеам ниту да помислам да јадам било какво тесто, а кафето уште лани го заменив со цикорија. Искрено, мислам дека најголемиот проблем ми беше токму лошата навика да не јадам ништо до попладне и да се налевам со тони кафеuser posted image

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Киселини во бременоста
12.2.2011 22:04:40   
Maca25
Оф киселини! Колку ги имав! Цела бременост. Едвај чекав да се продам за да престанат. Ништо не ми помагаше, ни маслинки.. мислам дека едно 1000 семки ги излижав user posted image .. ни рупурут, ништо. И после бременоста имав често кислелини. А пред да останам трудна не знаев што е киселина. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Киселини во бременоста
25.2.2011 12:40:44   
Lara2224
lele ne znam so da vi kazam, kiselini imam od koga se budam dodeka ne se onesvestam (poso od kiselini ne mozam ni da zaspijam). Mleko, semki od maslinki, bademi, oriz... nema so ne probav. Ponekogas koga vekje ne mozam da izdrzam pojam rupurut, barem na 20 minuti me smiruvaat ako uspeam da zaspijam bar toa vreme. ne mozam da disam.. A na rebota sekoj den po 10 saati. Mi se jade mi se place... Do pred nekoe vreme bev na varen gevrek, a sega fala bogu ne mozam ni toa.... Ke vidime do koga ke trae ova, se nadevam ke zavrsi brzo...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Киселини во бременоста
4.5.2011 11:15:20   
mama30
Не знам што може најмногу да ја мачи една трудница ако тоа не се киселините. Мене напросто ме убиваатuser posted image . И во првата бременост ги имав, ама беа по подносливи, ама сега се многу почести и понеподносливи. Не сакам да земам никакви апчиња, сакам да бидам силна и да ми поминат без никаква хемија.user posted image Понекогаш ке се напијам една голтка минаерална вода кога веке не можам да издржам, и моментално поминуваат. Веќе сум во 37 недела и ги имам со јак интензитет. Се тешам, дека имам уште малку од бременоста и набрзо се ќе помини!!!!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Киселини во бременоста
4.5.2011 11:20:15   
Maca25
Мама30 теши се така, дека бргу ќе поминат. Ако си видела дека минерална вода ти помага, зошто не си пиеш редовно, когаи да осетиш тегоби? Кај мене продолжија киселините и после породувањето, некои 6-7 месеци јаки киселини, од се, буквално. А и сега имам киселини, но не толку јаки.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama30)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Машко име ¦
HAPPY S

Повелете одберете кое ви се допаѓа повеќе :)

Maksim (59%)

Aleksej (41%)


Број на сите гласови: 184

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!