|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Киселини во бременоста
19.11.2014 15:18:37   
nataly86
Девојки како што можете да прочитате погоре јас страдав цела бременост од киселини, пробав СЕ...од нешто имав ефект но краткотраен, јас имав дури и намален апетит од киселини а и повраќав...Знам дека не звучам добро и оптимистички но кај мене тоа беше реалност..научив тие 8 месеци да живеам со киселини...

Е сега како изчезнаа????? Кратко и јасно се породив user posted image значи пред порогај повратив и се качив на бокс тоа е беше user posted image по 3 часа од порогај ми се јадеше и можев да изедам сеuser posted image

Побувајте со рупурут, сода, бадеми непечени, ладно млеко, вода, јаболко, солени крекери....

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Киселини во бременоста
19.11.2014 19:20:49   
Ki4iko
Јас и не знам да кажам како ми запираат киселините. еден ден имам,па се случува со денови никаква мака да немам, не знам да објаснам,ама си велам со тоа што бебето го носам многу ниско,па не ме потиска многу на желудник user posted image

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Киселини во бременоста
20.11.2014 15:24:39   
lolla RR
Јас после јадење кифли, банички, било што со бело брашно имам многу грозен вкус во устата. Не се толку јаки киселини, да ме гори, но грозно е чувството. И лекот си го знам, ама нема секогаш избор.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Киселини во бременоста
2.12.2014 11:02:38   
caciana
Trudnici izbegnuvajte slatki raboti I testenini.Tie najmnogu sozdavaat kiselini.Mnogu pomaga protiv kiselini I macnini jatkite,a moze da se napiete I mineralna voda(medium,slabo gazirana)

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Киселини во бременоста
2.12.2014 19:32:32   
Ki4iko
Не знам навистина, вопрвата бременост ги имав многу киселини,а сега и не толку често.јас препишувам на малите оброци ,мислам дека заради тоа немам киселини user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Киселини во бременоста
10.1.2015 16:43:05   
sonc90
mene vo bremenosta mi pomagase koka kola i obavezno posle vecerata balans+ jogurt od pola litro...posto vecerata e neli posleden obrok zatoa i po nea piev jogurt...taka nemav mn kiselini a i koga ke se pojavea ko sto rekov ke se napiev koka kola i ke se iznazdrigav i gotovo user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Киселини во бременоста
5.2.2015 15:03:46   
tasana
Здраво мамички, нова сум на форумот, во 6 недела од бременост сум, имам ужасни болки во желудникот.Бев на лекар ми даде Рупурут по 2 пати на ден, но не осеќам никакво подорбрување, што ли не испробав веќе плс за помош не се издржуваат киселините :(
(да напоменам дека и пред да останам бремена си имав проблеми со желудникот, ја имам бакетеријата хеликобактери )

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Киселини во бременоста
5.2.2015 17:35:51   
lukajana RR
Не знам мила што можеш друго од лекови мислам дека ранитидин не смееш само да внесуваш помалку храна повеќе пати и да избегнуваш тешка храна зашто тебе киселините мислам дека не ти се од бременоста уште е рано за тие киселини ова е сепак поврзано со бактеријата,сигурно претходно си пиела нешто за желудник ,пробај со советите од темава или консултирај се со лекар мора да има некој начин да си ја олесниш состојбата.Јас малку лаички ама незнам се лечи ли некако оваа бактерија со лекови или со чаеви?позз

(Одговор на членот tasana)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Киселини во бременоста
5.2.2015 21:57:25   
Hopeful RR
tasana, јас имав со години хеликобактер и што се не пиев - тројна терапија неколку пати, други лекови, џабе. Се смирува привремено, но пак се јавува. Го средив со храна, и еве сега, имам само обични киселини како heartburn, какви што се нормални за бременост.

Треба да почнеш да јадеш многу свежо овошје и зеленчук, да гледаш да ти биде тоа 70% од исхраната. Сабајле, цеден лимон со млака вода на гладно, и после тоа само свежо овошје и 2л вода до ручек, ништо друго. Ако пиеш кафе или чај, без шеќер и без млеко. За ручек, гледај да јадеш еден тип храна со свежа салата само од зеленчук - на пр. риба и салата, јајца и салата, компири и салата, боранија и салата... Кога готвиш, никако похувано или пржено, туку само варено или печено. Исклучи млечни производи и ако правиш месо или тестенини со сос, нека биде тоа само сос од зеленчук, без хопли, бешамели и слично. Во манџи никако запршка од брашно. За вечера нешто скроз лесно - печена тиква, свежа салата, супа од зеленчук (домашна, не купечка), печени костени, такво нешто. И многу битно - немој да пиеш готови сокови, купечки, и никако газирани пијалаци.

Ова мене многу ми помогна, и на многу други луѓе, така што сигурна сум дека ќе ти помогне и тебе. Делува тешко, но не е - после недела две, ќе се навикнеш и одма ќе осетиш разлика.

Се надевам ќе ти помогне ова и за што било друго, пиши ми user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 84
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:


Анкета

Od koga?
Jana9

Od koga pocnavte na vaset_o bebe da mu davate voda?

1 den (25%)

7 den (0%)

14 den (0%)

1 mesec (50%)

2 mesec (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!