Киселини во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Исхрана за труднициПорака


mis. -> Киселини во бременоста (5.5.2009 17:21:12)

Кога влегов во 6 месец имав мака од киселини во желудникот кои беа најинтензивни ноќе.Не можев да пспијам неможев да јадам од страв дека ќе имам покасно мака.Дали вие имате вакви мака со киселини и како се справувавте или справувате со нив?Викаат ако имаш киселини бебето ќе има коса и навистина и двете деца се родија со коса.Првото имаше доста повеќе од второто.
Да споменам дека мене ми кажаа да голтнам неколку зрна жив орис и навистина помагало.
Anushka -> RE: Киселини во бременоста (5.5.2009 19:26:11)

mis.,  jas treta bremenost teram i se skiseliv kako turshija. Mislam deka tie kiselinista doagjaat od plodot ako se nosi povisoko. Bas ke probam so oriz, inaku na lekar velat da se zeme Rupurut ili Kompensan, ama mene mi e najslatko da se najadam soda-bikarbona. Kako zavisnik sum od bela praf. Tokmu denes mi kaza gin. deka ne e strasno za bebeto, ama jas mozam da si go rasipam zeludnikot...
Pomagalo i ladno mleko ili jabolko...
mis. -> RE: Киселини во бременоста (5.5.2009 20:02:12)

Леле ануска немој со хемија пробај неколку зрна ориз помага.
Natasha5 -> RE: Киселини во бременоста (31.5.2009 13:20:17)

e da vi kazam sega jas koga stanuva zbor za kiselinite.jas izgorev od 5  ti pa navamu sega uste malku vleguvam vo 9 ti i da vi azam kiselinite ubivaat.Jabolko mi pomagase a i oriz da ,ama nekogas da vi kazam ne.I veke ne mozev da izdrzam i zedov kompensan koj sto pomaga ama za kratko(ginekologot mi rece deka ne e steten ako se zema vo normalna mera) .Imam uste 4 nedeli ke izdrzam.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Еца -> RE: Киселини во бременоста (31.5.2009 13:59:57)

Ајде да се вклучам и јас тука, пред недела дена почнаа и кај мене киселини, од се што ке каснам... мислам и од водата што ја пијам,јас сум сега 32 недела, па имам уште ...инаку поврзано со ова Мартина вчера утрото не насмеа максимално. Маж ми претходната вечер јадеше кромид и баш ми мирисаше, и вечерта кога си легнавме му викам леле ми идат киселини, ти уште тука ми мирисаш, уф, мора со отворен прозорец цела вечер. Утредента кога се разбудивме и Мартина му вика, тати ти што пиеш киселина на работа на мајка ти и се лоши
[image]http://www.33smiley.com/smiley/humor/20.gif[/image]    [image]http://www.33smiley.com/smiley/humor/20.gif[/image]    [image]http://www.33smiley.com/smiley/humor/20.gif[/image]    [image]http://www.33smiley.com/smiley/humor/20.gif[/image]    [image]http://www.33smiley.com/smiley/humor/20.gif[/image]   не знаете колку сме се смееле
evcipa -> RE: Киселини во бременоста (23.6.2009 15:56:32)

Еве ме и мене во киселина-клубот  ... Од многу мака , ми донесоа апченца од Германија, како ментол бомбончиња Gaviscon, таму ги препорачуваат на трудници (секако без претерување).


Еве го линкот за повеќе инфо: http://www.gaviscon.co.uk/gaviscon_product_range/gaviscon_cool.php

Кој има прилика да си ги набави... супер се
Еца -> RE: Киселини во бременоста (23.6.2009 17:02:51)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]Фала Евципа на информацијата [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
mami -> RE: Киселини во бременоста (5.7.2009 20:11:36)

Јас првите три месеци повраќав ужасно многу а потоа ме мачеа киселини, она што ми советуваа беше- наутро, пред да станеш од кревет да си изедеш 2-3 парчиња двопек, онака лежеечки и после тоа да полежиш уште неколку минути се тоа да се стабилизира...мене ми помагаше па пробајте
Палешка РР -> RE: Киселини во бременоста (20.9.2009 7:53:27)

Аууу луѓе, цела ноќ око не склопив од киселини. Се налевав со Пелистерка, ама ништо. По неколку саати измачување се сетив на советов од Анушка и голтнав и јас малку сода-бикарбона.
А мм ме зафркава, вика "Имаш киселини - па добро, сега ти треба уште масло и сол за салата" [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
srekna mama -> RE: Киселини во бременоста (20.9.2009 8:09:07)

јас и онака си имам проблеми со желудникот,а во бременоста пукнав.мислам дека излижав една аптека rupurut,не јадев-неможев,спиев седенката-ужас...сега е подобро(мада одвреме навреме имам киселини)
kiki_riki -> RE: Киселини во бременоста (20.9.2009 16:23:02)

vo bremenosta imav kiselina i mi preporacaa da goltnam semki od maslinka (navistina pomaga) podobri se od rupurut ili drugi raboti sto sum gi probala. P.S. koga go prativ soprugot da mi kupi maslinki toj zel od najolemite-povece ce pomognele???? kupuvajte od malite a pomaga-provereno
srekna mama -> RE: Киселини во бременоста (20.9.2009 16:50:01)

е незнам дали семка од маслинка е подобра од rupurut!?кај мене некогаш морав и ranital ili famosan да пијам
mother 29 -> RE: Киселини во бременоста (3.11.2009 13:27:05)

 

Не претерувајте со сода бикарбона
Да се земе сода бикарбона за повремено да се смири желудечната киселина е сосема во ред, но да се конзумира редовно, баш и не е најпаметно! Алтернативната медицина предупредува на ,,труење" на организмот, а и класичната се согласува со ова тврдење Во продавниците се продава под името сода бикарбона, а хемиското име и е амониум-хидрогенкарбонат или амониум-бикарбонат. Таа успешно ја намалува киселоста на желудникот и урината па затоа е добро средство за ублажување на симптомите на подригнувањето како и низа бубрежни проблеми.
Постојат ли несакани нуспојави?
Да. Иако главно добро се поднесува, нуспојавите од преголемото или пречесто конзумирање на сода бикарбона вклучуваат отоци како последица од претераното внесување на натриум, главоболка, мачнина, зголемен крвен притисок, па дури и откажување на работата на срцето. Кај лицата кои редовно внесуваат додатоци од калциум, употребата на сода бикарбона може да резултира со појава на камен во бубрегот и откажување на бубрезите.

Извор:ЗДРАВЈЕ
Maca25 -> RE: Киселини во бременоста (3.11.2009 13:43:41)

АУУУУ киселини!!! Не сакам да мислам на нив. Цела бременост имав и кога се породив мислев дека ќе исчезнат ама еве се уште имам и тоа буквално од се: леб, овошје, зеленчук.... да не набројувам. Пијам Рупурут, ама и вкусот ми е гаден многу. Додека бев трудна што се не пробав., семка од маслинка, ориз, сода бикардона, се. Нина се роди со многууу голема коса.
Од бременоста освен стомакот ми останаа и киселините.  [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
profesorica -> RE: Киселини во бременоста (3.11.2009 13:45:10)

имав многу во бременост киселини ауууу ме изгореа-ама сега немам фала богу се изгубија со пороѓајот.
mis. -> RE: Киселини во бременоста (3.11.2009 13:48:43)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

пробај неколку зрна ориз помага.


mother 29 -> RE: Киселини во бременоста (3.11.2009 13:58:40)

јас немав  киселина во бременоста,ниту пак сега..јас незнам тоа како изглада[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Весна -> RE: Киселини во бременоста (3.11.2009 14:41:36)

Хм, јас на почетокот од бременоста имав киселини, но еве сега пу пу пу ништо веќе долго време, а ја терам 32 недела.
Туку, мислам дека некаде на форумов прочитав дека против киселини добри се и бадемите, неколку семки.
Cacko -> RE: Киселини во бременоста (3.11.2009 21:14:09)

Lazgi so opaski toa deka ako imas kiselini vo bremenosta bebeto ke se rodelo so kosa.Ic nemav kiselini(malo pojasnuvanje:skoro sekoj den za pojadok jadev skembe corba,mnogu mi bese slatka vo bremenosta),a Elena moja ima kosa ko 3 godisno dete[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Весна -> RE: Киселини во бременоста (3.11.2009 22:52:28)

Аааа, Цацко, па мм се’ уште раскажува за вашата Елена колкаво косуле има. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Не може да се изнарадува и изначуди, вика колку малечко човече со толку коса, вааау. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]
Се надевам не го земаш за лошо, зашто навистина со радост го кажува.
Гушкање од мм до Елена [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
Cacko -> RE: Киселини во бременоста (3.11.2009 22:56:58)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image] i do vas o site nas[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image], i taman rabota da se svakame loso
mami -> RE: Киселини во бременоста (4.11.2009 8:29:47)

и јас немав киселини, можеби многу малку при крајот...И мене ми се тоа глупости дека детето ке било со коса...ако е така Цацко не би требала да може да јаде ништо[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]дае жива и здрава Еленча, машала ко за поголемка изгледа а не 2 месечно бебуле[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
bordan -> RE: Киселини во бременоста (12.12.2009 21:23:33)

kiselini imav mnogu malku i toa pri krajot no primetiv deka sekogas koga ke me pritisnese Oleg vo delot kaj zeludnikot osekav kiselina a toj se rodi so crna golema kosa.
Mamicka3 -> RE: Киселини во бременоста (12.12.2009 21:30:19)

Со првото имав киселини уште од првиот месец а [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] се роди без ниедно влакно на главата,со втората и третата немав киселини и двете имаа коса
Iva -> RE: Киселини во бременоста (12.12.2009 21:32:09)

И јас имав киселини но не многу. Мене ми помагаше Компенсан, гинекологот ми ги препорача. Едно ке излижев и ми поминуваа одма.
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>