|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Чување на децата
20.2.2014 13:13:36   
Yummy Mammy
I uste edna rabota, cuvanjeto deca vo domasni uslovi otsekogas postoelo i vo nasevo opstestvo (Uste na vremeto baba mi ne cuvase mene, bratucetka mi i uste 5 drugi deca od maaloto kaj nea vo dnevna soba.) Samo sto sega vakvata usluga dobi zakonska forma za da se plakaat davacki na drzavata.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Чување на децата
20.2.2014 14:29:33   
anaana
Jas i prethodno pisav na ovaa tema.

znaci kako ke se odviva cuvanjeto na deteto - ako go cuva zena e stvar na dogovor.
ako nie se dogovorime taa da doagja doma, taa ke doagja doma (za tie pari za koi ke se dogovorime). ako i e daleku i bara uste pari, jas imam izbor ili da i platam poveke ili da i recam da ne doagja pa da baram nova.
Vo vrska so cistenjeto po doma, jas prvenstveno ja baram za da go cuva deteto (znaci pak se dogovarame za sto jas realno ja plakam). Ako sakam taa da pegla da pere i da cisti tepisi, treba da i kazam na pocetok i ako taa se soglasi (dali za istite pari ili za poveke) togas logicno e da ocekuvam toa da bide sraboteno koga ke dojdam doma.
vo vrska so ona malo sreduvanje (ako moze taka da se narece) znaci tanjirce od deteto vo koe jadelo, ne e nisto strasno da se izmie ili barem da se nakisne vo voda, da ne se sushi. sepak se 8h. isto siseto vo koe pielo mleko, i nekoi takvi raboti, koi jas ne gi smetam nitu za sluguvanje nitu za nesto maltretiranje. isto za alistata od deteto koi vo tekot na denot mu gi oblekla ili soblekla, peleni i sl. toa ne e cistenje po doma. Ako se isturilo nesto pri igranje na deteto ne gledam nisto strasno nitu navredlivo ako zenata go zacisti

a ona se sto se pogolemi raboti sepak treba so prethoden dogovor.
Okolu platata za koja tie zeni rabotat i jas mislam deka ponekogas baraat mnogu pari. posebno ne mi se svigja delot ako e podaleku sto bara dopolnitelni pari za prevoz (ako odi nekade vo firma na rabota, tie pari i se vkluceni vo platata. Ako saka ok, ako ne ke si odi doma)

Taa zena koja ke dojde kaj mene da cuva dete, jade kaj mene, pie kafe kaj mene i jas za toa nitu i baram pari, nitu i kratam od onaa suma za koja sme se dogovorile da cuva dete.

taka da ako zboruvame za nekoi normalni familii sepak zenite koi cuvaat deca bi trebalo da se malku fleksibilni, a ne samo ti me plakas da go cuvam deteto, jas drugo ne pravam nisto

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Чување на децата
20.2.2014 14:32:12   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy



3. Najcesto od zenite ne se ocekuva teska fizicka rabota kako ribanje skali i cistenje prozori, tuku osnovno sreduvanje igracki i raskrevanje masa posle rucek. Ova se voobicaeni raboti sto sekoja vrabotena majka uspeva da gi postigne. Vo odnos na peglanjeto i drugite slicni domakinski raboti, toa e veke stvar na dogovor uste na pocetokot. Uostalom, sekoja majka znae deka poveketo deca spijat po dva saati vo tekot na denot, dali oddednas dali na dva pati. Za tie dva casa zenata ima vreme i da se odmori, i kafe da ispie, i serija da izgleda, i pak i ostanuva uste saat vreme. Pa aj bidete iskreni kon sami sebe, vie koga ste na rabota dali smeete da gleedate serii ili da sedite so skrsteni race 2 saati? Sekoj odi na rabota za da si go izvadi lebot i normalno e da se raboti, a ne da se ceka deteto da se razbudi.

4. Vo odnos na platite, zarem navistina mislite deka 10-15.000 den e malku?! Luge, kolku zimaat prodavackite sto rabotat vo trgovskive do 22:00? Sto da kazat tekstilnive rabotnicki sto rabotat za 8.000 i toa vo bonovi, i bez pauza za wc? Sto da kazat gradeznite rabotnici sto rabotat za 6.000 i na +40 i na -20, sto spijat vo nezatopleni kontejneri na gradiliste? Imajte predvid deka ovie zeni rabotat vo domasni uslovi, na utopleno, nemaat pretpostaveni da im stojat vrz glava, ne rabotat pod stress, so pritisok i so krajni rokovi, jadat koga sakaat, odat vo wc koga sakaat, zborat po tel i gledaat tv kolku sto sakaat... I zarem navistina mislite deka se malku plateni?!?! Pa kolkavi plati imate vie?!


se slagam i so ovoj del isto taka

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Чување на децата
21.2.2014 10:32:45   
niki
a zosto sporeduvate cuvanje na deca so drugi profesii
sekoj odbira da ja raboti onaa rabota vo koja manite moze da gi podnese za da gi uziva prednostite sto taa rabota gi nudi
zenite koi odbiraat da cuvaat deca go pravat toa za da cuvaat deca, za da gi imaat tie dva casa dur deteto spie za bleenje, za da bidat na toplo i da ne cistat ili sijat nekade ili da rabotat nekoja druga teska fizicka rabota vo teski uslovi za istite pari i sosem legitimno e da ve otkacat ili da vi baraat poveke pari ako vie im go uskratuvate toa
i da, ako raboti nesto poveke od cekanje deteto da se razbudi za da go popolni praznoto vreme e amalisuvanje i iskoristuvanje od vasa strana na nivnata nesrekna sudbina, bidejki i vie koga rabotite na rabota i koga imate prazno vreme, a se slucuva bidejki da ne se slucuvase odamna ke propadnea sajtovi od tipot na facebook i ringeraja, ne odite da mu ja iscistite kancelarijata na sefot za da ne sedite djabe i djabe da ve plakaat i veruvam deka ako toa se ocekuva od vas ili vednas ili mnogu naskoro ke se snajdete i ke si pojdete na drugo mesto da rabotite
sekako sekogas ke ima i takvi koi ke lizat gaz i ako treba i ke se napupat za da ostanat na rab. mesto ama mnogu se somnevam deka tuka se raboti za kvalitetni rabotnici
sto se odnesuva za platata ako se vratite nazad ke procitate mnogu postovi i iskustva kade i za cuvanje deca zenite se plateni pod 10 000, duri imase i eden post so 3000 den za tri casa vo denot, pa slobodno ke si zaklucam deka 15 000 den za cuvanje dete zemaat vo retki i privilegirani slucai i deka prosekot e pod 10 000 den i za tie pari komentiranje od tipot pa sto se zamisluvaat da ne treba da gi prijavis ili da im platis i prevoz,
da ne imaat fakultet i sl. e neumesno i zboruva mnogu poveke za toa kakvi rabotodavci ste vie otkolku sto zboruva kolku losi rabotnici se tie

inaku mene licno koga nekoj mi go cuva deteto mi e mnogu povazno kolku e sposoben vospitno i edukativno da go animira deteto, da prepoznae i predvidi i prevenira opasnost, da znae da odgovori na emotivnite reakcii na deteto, da gi prepoznae negovite potrebi i da gi razlikuva od hirovil pa soodvetno da reagira i ako sevo ova go imam sum spremna na neizmieno tanjirce i rasfrlani igracki da progledam niz prsti vo rana vozrast na deteto do nekoi tri godini

na prasanjeto kolku plata zimate vie, mozam samo da kazam deka ako platata mi e 15 000 den ili tuka okolu togas moeto dete bez razmisluvanje ke odi vo gradinka za 1300 den, tolku mislam cini vo Skopje i voopsto ni pod razno nema da razmisluvam da imam zena za cuvanje
toj vid na usluga ke ja zemam vo predvid samo ako mojata plata e barem 45 000 denari, a isto tolku i na mm
i togas ke si vrabotam nekoja so pedagoski fakultet na vozrast do 35 godini, a ne nekoja penzionerka koja na penzijata od 6 000 saka da dodade uste 6 za da prezivee a silite i gi iscrpele na bog znae kakvi rabotni mesta niz zivotot

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Чување на децата
21.2.2014 19:18:39   
Yummy Mammy
Jas stvarno ne razbiram od kade potrebata da se branat pravata na zenite koi rabotat kako dadilki ili domakinki. Tie ne se kategorija na zagrozeni gragjani, si rabotat rabota kako i sekoja druga. Nikoj nikogo ne maltretira, niti mu sluguva. Standardot ni e takov kakov sto ni e, i platite se mali, no ne se samo nivnite, na site nas ni se mali platite. Uostalom platata e mnogu individualna rabota, sekomu spored obrazovanieto i kvalifikaciite, i vo firma koga se vrabotuvate ne znaete na kakov pretpostaven ke naletate, i ne site vraboteni zimaat ista plata kako po sablon. Imate zeni koi se so osnovno obrazovanie i sem domakinski raboti nisto drugo ne mozat da vi pomognat i normalno e da zimaat pomalku, no imate zeni so pedagoska, praven i dr fax sto zimaat mnoooogu poveke od 15.000 den.
Najgolem broj od zenive se navistina zadovolni i sakaat da ja rabotat ovaa rabota. Mojava zena sama mi ima kazano deka i nea i na nejzinite prijatelki im se javuvaat od Zavod i im nudat rabota vo Parkovi i zelenilo, Makedonski sumi slicni kompanii, no nitu edna od niv ne prifatila nisto slicno. Nejzinite tocni zborovi bea: "aaaaaa, kako ne, po cel den po ulicite da im prskam so crevoto? Kako ne, podobro mi e vaka..." (a sto drugo moze da raboti zena vo docni 50ti so dve god sredno daktilografsko i bez troska rabotno iskustvo?!?!)
Domasni pomosnicki otsekogas postoele i na istok i na zapad, pa i kaj nas, prasajte gi starite, ke vi kazat. Toa e rabota kako i sekoja druga i ne treba da se omalovazuva.

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 21.2.2014 19:20:23 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Чување на децата
22.2.2014 9:46:37   
niki
potrebata poteknuva od faktot sto poznavam mnogu zeni koi dosle od tretiot svet ovde i gi rabotat istite raboti kako i tie vasite dadilkokukno pomosnicki i tocno znam kolku sakaat i kolku moraat da rabotat, kako sto isto sum imala prilika i da vidam i cujam kolku gi cenat i pocituvaat i pred se kako gi tretiraat nivnite rabotodavci i ne samo tie tuku i nivnite deca
taka da mozebi tvojata rozeva vizija e deka na niv im e super zivotot i deka im padnala sekira v med so faktot sto imaat kogo da usluzuvaat, a mojata pak vizija na nabljuduvac od strana e deka se iskoristuvani do maximum bas zaradi toa sto nemaat drug izbor
kako i da e ne mora nie da se slozime, sekoj si ima pravo da postapuva onaka kako saka i da go potkrepi toa so svojot stav koj za nego licno moze da e najispraven, no toa ne znaci deka istoto mislenje ke go deli so nego i ostatokot od svetot
i se slozuvam deka ne treba da se omalovazuva nitu edna profesija, posebno ne od onie koi kako korisnici na usluga bi trebalo istata da ja platat

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Чување на децата
22.2.2014 19:26:33   
Yummy Mammy
Konecno jas i ti ke se slozme niki user posted image Tvoite postovi mi bodea oci zasto bas taka i gi sfakav, kako muabet na nabljuduvac od strana. Jas pak od druga strana, sum bila i vamu i tamu. Koga ziveev kaj moite imavme zena koja doagase za peglanje i nekoi drugi domakinski raboti 2-3 pati vo nedelata. Vo nitu eden moment ne bila omalovazuvana poradi toa sto go raboti. Jas na svoi 18 god otidov vo London da rabotam kako au pair, sto ispadna deka ne e bas bebisiting tuku domasna pomosnicka. Povtrno, nikoj nikogas ne me potcenil. Denes jas imam svoj dom i imam zena sto doaga da mi pomogne okolu domakinstvoto zatoa sto jas sakam slobodnoto vreme da go pominamm so decata i soprugot. Ne sekogas bilo sjajno, i na ovaa i na drugata strana, no toa e nekoja normalna opstestvena postavenost. Ne moze sekoj da bide direktor i ne moze sekoj da bide rabotnik. A luge ko luge sekogas ke najdat nesto za da se zalat. Ne sakam da zvucam grubo, no sekomu spored zasluzenoto. Sto moze drugo da raboti zena so 2 god daktilografsko skolo?! I sprema onie sto ucele fakulteti i dale grdni pari za magistraturi i jazici i sto uste ne, sprema niv ne bi bilo fer da raboti nesto drugo i da zima pogolema plata

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Чување на децата
22.2.2014 19:46:59   
Yummy Mammy
I ja utnav poentata user posted image Muabetot mi e deka postojat luge i luge, ne e vo red da se stavaat site vo ist kos (pa uste i da se posocuvaat kao ''vasite pomosnicki sto gi maltretirate da vi argatuvaat po doma" user posted image ). Toa sto nekoi deca ne gi pocituvaat zenite koi se grizat za niv, a roditelite go premolcuvaat toa, toa e osnovna domasna nekultura na pokondureni opincari. Bi sakala da gledam na niv kako incidentni slucai zasto iskreno jas ne sum sretnala nekoj do tolku zagrozen za da se debatira sega za negovite prava.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Чување на децата
22.2.2014 23:13:48   
niki
A daj ti mene razjasni mi zenata so dve godini daktilografsko i nikakvi drugi kvalifikacii ti e kukna pomosnicka ili ti gi cuva decata ili i dvete
Verojatno tuka lezi nedorazbiranjeto

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Чување на децата
23.2.2014 8:50:32   
Yummy Mammy
Ne, ne, jas nikogas ne zboruvav za sebe, zboruvav generalno, mislam deka ti me napadna mene i drugite majki koi odbrale da vrabotat zena doma. Iako ne cuvstvuvam potreba da se pravdam sepak sakav da objasnam kolku tolku.

A konkretno za mojata zena, ona bese isklucivo za decata zadolzena, nikakvi ama bas nikakvi drugi obvrski nemase. Gi gledase kako rodena baba, a za toa ne treba obrazovanie tuku ljubov. Koga porasnaa i trgnaa vo gradinka, samata sfati deka se pomalku i pomalku e potrebna, sekoj vtor den i se slucuvase jas da sum iskocena so decata a ona 2 casa da sedi kaj nas i da ne ceka. I za da ne ja izgubi rabotata samata se ponudi da izvrsuva nekoi drugi raboti niz kukata za da ostane. I taka i bi trebalo da bide. Sekoj ima pravo i na pauza i na kafe i na rucek, no Nikoj ne plaka za da se sedi so skrsteni race na rabotno mesto.

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 23.2.2014 8:53:51 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Чување на децата
23.2.2014 10:30:44   
niki
ok valjda sega ke se razbereme
prvo ne mi bese namerata da napagam nikogo tuku sakav da predocam deka najcesto postoi korelacija pomegu ona sto go plakas i dobivas (ne ti konkretno tuku generalno sekoj od nas za bilo koja rabota da stanuva zbor) i deka ako ne si zadovolen treba da razgledas i nekoi drugi opcii koi bi mozele da ti go ovozmozat toa sto go sakas i ti treba za parite koi gi imas na raspolaganje
prosto receno ne mozeme site da imame doma i dadilka i gotvacka i cistacka
nekomu moze ke mu se posreki i ke najde tri vo edno za malku pari, ama kolku odis nadolu so cenata koja ja plakas za toa, tolku izborot se ogranicuva i kvalitetot se namaluva, pa pravo proporcionalno i nezadovolstvoto se zgolemuva
i iako smetam deka skoro pa sekoja zena moze da bide dobra cistacka ne se soglasuvam deka sekoja moze da bide i dobra gotvacka i dobra dadilka, obrazovanieto ne e presudno no ima udel, isto kako sto ima udel i ljubovta sto nekoj ja neguva za toa sto go raboti
poveke pari isto taka nema da ja napravat zenata so dve godini daktilografsko da stane nesto poveke od toa sto e, no parite ako gi imas mozat da ti platat nekoj koj sto ima poveke od dve godini daktilografsko koj sto ima poveke znaenje, snaodlivost, volja i ambicija da bide podobar vo rabotata koja ja raboti, pa i so poveke empatija da se odnesuva kon rabotodavcite bidejki ne veruvam vo ljubov onamu kade sto parite se glavniot pricinitel za bilo kakov odnos
i bez ogled za kogo i da se raboti, za kakva god profesija, za kakov god kalibar na rabotnik, sekoj ke si ja vrednuva svojata rabota i nekoi osnovni privilegii koi rabotata bi trebalo da mu gi nudi (prevoz, hrana, pauza, osiguruvanje, pristojna plata) ke gi ocekuva ili ke gi kompenzira so nesto drugo vo zavisnost od toa kakov covek i karakter e

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Чување на децата
23.2.2014 20:28:26   
Yummy Mammy
Primirje user posted image


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Чување на децата
28.3.2014 12:18:12   
SSandra
Zdravo mamicki!

Dolgo vreme ve sledam i konecno aktivno da se vklucam user posted image
Preporaka za zena ili devojce stho bi mozela da ja angaziram 2 casa vo denot od okolina na Karposh 4 ili Taftalidze 2. Mi treba da ja zeme malata od gradinka okolu 16 casot i da ja cuva do 17.30/18.00 max.
Isto i mislenje kolku pari bi trebalo za ova da se plati?

Blagodaram!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Чување на децата
4.8.2014 15:41:54   
Zane93
Здраво на сите. Јас барам да чувам дете во населба Аеродром. Ако сте заинтересирани пишете ми порака за контакт телефон

(Одговор на членот SSandra)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Чување на децата
30.8.2014 1:07:30   
IvanaE
Здраво на сите. Мајка ми е заинтересирана за чување деца. Ако има некој потреба нека ми пише ЛП.

(Одговор на членот Zane93)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Чување на децата
23.9.2014 22:05:30   
Bethany
Сакам да и понудам на една моја комшивка - студентка да ми биде беби-ситер на повик (по потреба).
Тоа би било во периодите кога сме и двајцата зафатени, па ми треба на неколку саати, или навечер кога малиот ќе спие, а ние да излеземе, да биде дома кај нас за секој случај додека се вратиме. Секогаш тоа да биде кај нас дома и ништо не треба да прави освен да поминува време со него, да внимава на него.

Ме интересира, ориентационо, колку би требало да и плаќам на саат? 100, 150, 200 денари? Кажувајте, јас немам поим, ама претпоставувам дека не повеќе од 200 денари user posted image Што мислите?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот IvanaE)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Чување на децата
24.9.2014 8:43:52   
Mihaela 2010
Bethany jas zenava sto ja cuva kerka mi nepolni 3 casa,mesecno ja plakjam 3000 den,pa mu doaga nekade po 50 den od saat,ama toa nie taka se imame dogovoreno na taa cena.baska nikogas ne e so polni 22 rabotni dena,posto ednas nedelno ja nosime kaj moite,e sega koga bi bilo na povik od vreme na vreme sto znam moze da bide nekoi 150 den,no nikako povekje od 200

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Чување на децата
24.9.2014 10:32:35   
sandriana RR
И јас мислам дека 150 денари е сосем пристојна цена - да речеме, да сте отсутни 3 часа, тоа се 450 денари.
А во просек дневница во приватна фирма, за 8 часа работа е 500-600 денари - така да мислам дека е сосем во ред да предложиш и да се договорите околу некоја таква цена.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Чување на децата
24.9.2014 10:49:58   
Snowhite RR
Моја другарка додека не беше мажена одеше понекогаш кај братучедка да и го почува детето на неколку часа и мислам дека и плаќаше 200-250 ден и можеби нешто за јадење ќе и донесеше на пример некој сендвич

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Чување на децата
24.9.2014 13:27:57   
Felly RR
SNow, цената што ја пиша е претпоставувам за цел ден т.е. сите саати што ја чувала. Бетани за вас, бидејќи спомна дека ти е комшивка - значи нема да и требаат пари за превоз, па според мене не би требало да биде повеќе од 200 ден, дури и тоа некако му е многу. Правам споредба со некој што за цел месец зема 12000 за чување на дете 8 саати.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Чување на децата
24.9.2014 21:17:57   
Bethany
Фала ви девојки, така и ќе правам, 150 максимално 200 по саат. :)

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Чување на децата
24.9.2014 23:07:46   
Snowhite RR
Да Фели 200-250 ден за неколку саати а не по саат, инаку и таа и беше комшивка да речам на 5 мин живееше од каj неа

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Чување на децата
25.9.2014 7:28:43   
Палешка РР
200 денари по час?! Тоа е премногу според мене. Најмногу, ама најмногу 100 денари по час (и тоа е многу).
Ако се случи да го чува 5-6 часа да земе 1000-1200 денари? Па ве молам, таква дневница немаат бебиситерките во Англија user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Чување на децата
25.9.2014 8:32:49   
Bethany
Бидејќи е на повик и не е стална, те. месечна работа, мислам дека поинаку се мери од дневница.

Јас и онака кога размислував за тоа, пример за три часа (пошто немав во намера за повеќе), мислам дека е во ред да дадам 500 ден. Некогаш можеби ќе биде еднаш месечно да ја повикам, така да мислам и за двете да биде благослов.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

200 денари по час?! Тоа е премногу според мене. Најмногу, ама најмногу 100 денари по час (и тоа е многу).
Ако се случи да го чува 5-6 часа да земе 1000-1200 денари? Па ве молам, таква дневница немаат бебиситерките во Англија user posted image




< Поракaта ја уредил Bethany -- 25.9.2014 8:33:42 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Чување на децата
25.9.2014 9:27:28   
Yummy Mammy
Znaci jas prasav preku agencija kolku se plaka dadilka po saat i mi rekoa 100-130 den cas, zavisi od obvrskite.
Taka da, ova 200-250 den... PUF, suludo...
Dodusa, da, znam zeni sto cuvaat kaj stranci za 5-10 evra saat, no toa se mnoooogu retki slucai, i site se visoko obrazovani, prijaveni preku ambasadi... im padnala sekirata vo med. user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

maticn kletki
maja jovanoska



(84%)

(16%)


Број на сите гласови: 67

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!