|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Чување на децата
23.11.2013 11:38:35   
Goddess*
Pa si ja cenat rabotata,shto ima tolku losho vo toa.Nikoj ne saka da raboti za nishto pari.Teshko e vo deneshno vreme da najdesh "sluginka i potrchko"ako pogotovo ne sakash da platish.

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 23.11.2013 11:41:14 >

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Чување на децата
23.11.2013 12:59:46   
sitalia
pa neznam koja e cenata za taa rabota, no so ogled deka rabotam znam dobro da cenam ona sto go imam. Sekako deka sekoj treba da si go ceni trudot (ne rabotata) no ne i da se precenuva. Mene ovie uslovi mi licat na precenuvanje, no toa e sekako moe mislenje. Dali i koj e sluginka i potrcko zavisi od licnoto custvo ne od rabotata koja nekoj ja izvrsuva. Ima i izvrsni direktori koi se custvuvaat kako potrcko, i milon zeni kako domasni pomosnicki. kerka mi za sekoja rabota vika pa ja ne sum ti sluginka, i ke ja ostavi bluzata na sred soba. i koj e tuka sliginka jas ili taa.

< Поракaта ја уредил sitalia -- 23.11.2013 13:01:44 >

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Чување на децата
23.11.2013 13:03:15   
sitalia
se izvinuvam na moderatorite ako postovite se na nesoodvetno mesto. moze da gi prefrlite ili izbrisete.

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Чување на децата
23.11.2013 13:27:26   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: sitalia

Dali i koj e sluginka i potrcko zavisi od licnoto custvo ne od rabotata koja nekoj ja izvrsuva. Ima i izvrsni direktori koi se custvuvaat kako potrcko, i milon zeni kako domasni pomosnicki. kerka mi za sekoja rabota vika pa ja ne sum ti sluginka, i ke ja ostavi bluzata na sred soba. i koj e tuka sliginka jas ili taa.


Pa vidi edna rabota,koga napishav sluginka i potrchko potencirav se bara neshto da se izvrshuva shto ne e vo sklop za tocnata rabota shto e dadena.Eve tebe za primer ke te zemam,velish si imala zena za chuvanje na decata taka? Osven shto se grizela za decata,bilo pobarano od tvoja strana da pregleduva rok na traenja na produktiuser posted image ,zoshto?Toa isto mu doaga direktorot od koga ke go ispie kafeto ,da ti dade za zadacha osven tvojata platenata,da mu gi miesh sholjite od ispienoto kafe,a sepak si ima tamu kafe kuvarkauser posted image

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Чување на децата
23.11.2013 13:42:48   
Bethany
Јас разбрав во постот на Ситалиа, дека е работа БЕЗ деца.
А тоа нешто плус што ја замоли госпожата, не гледам како нешто страшно, всушност тоа и е во описот на работата, да се погрижи околу домаќинските работи.
И се сложувам со Ситалиа во постот, многу преценето ми изгледа се тоа. Па нека бара работа на друго место, поинаква и со поинакви услови па баш ме занима дали ќе најде. Не знам што е работата со луѓево, ем немаат работа, ем нејќат да работат.
А за оваква работа сигурно договор не склучуваат: денес ќе измиеш толку филџани, ќе забришеш толку маси и сл. Значи ако го чисти фрижидерот, толку па ли е тешко да ја ѕирне датата на продуктите пример?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Чување на децата
23.11.2013 13:51:49   
sitalia
Goddess izgleda ne si go procitala dobro mojot post. Inaku jas imam cela lista so raboti koi treba da se izvrsuvaat koja im ja davam da si ja procitaat tokmu za nekoj da ne kaze deka toa ne bilo spomnato na pocetokot. vo sekojslucaj vosekoj dogovr za rabota stoi clen koi glasi i drugi raboti za koi e osposoben vraboteniot po nalog na pretpostaveniot. ako ima nekoja tema za rabota-nerabota moze tamu da ja prodolzime diskusijava bidejki ovaa tema sepak e za cuvanje deca.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: sitalia

Dali i koj e sluginka i potrcko zavisi od licnoto custvo ne od rabotata koja nekoj ja izvrsuva. Ima i izvrsni direktori koi se custvuvaat kako potrcko, i milon zeni kako domasni pomosnicki. kerka mi za sekoja rabota vika pa ja ne sum ti sluginka, i ke ja ostavi bluzata na sred soba. i koj e tuka sliginka jas ili taa.


Pa vidi edna rabota,koga napishav sluginka i potrchko potencirav se bara neshto da se izvrshuva shto ne e vo sklop za tocnata rabota shto e dadena.Eve tebe za primer ke te zemam,velish si imala zena za chuvanje na decata taka? Osven shto se grizela za decata,bilo pobarano od tvoja strana da pregleduva rok na traenja na produktiuser posted image ,zoshto?Toa isto mu doaga direktorot od koga ke go ispie kafeto ,da ti dade za zadacha osven tvojata platenata,da mu gi miesh sholjite od ispienoto kafe,a sepak si ima tamu kafe kuvarkauser posted image


(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Чување на децата
23.11.2013 14:13:29   
anaana
ne bi sakala nikoj pogresno da me svati megutoa jas mislam deka zenite koi baraat da cuvaat deca se precenuvaat i toa mnogu...
znaci prvo vika aaa jas ziveam vo aerodrom ne mozam da ti doagjam tebe vo dracevo... ili dajvaj mi poveke plata...
ajde sega da zemime zena koja odi na rabota vo firma.. ja prasuva nekoj nea kaj zivee??? i dali saka ekstra pari bidejki rabotata i e podaleku?????
kaj mene na rabota ima lugje od veles od kumanovo sto doagjaat, pa doagjaat... toj trosi za prevoz poveke od mene a ista plata zemame..
toa e prvo... posle tocno e deka jas ja zemam zenata da mi go cuva deteto... ako na pocetok se dogovorime deka vo cenata od 10 000den vleguva i peglanje i rucek pravenje ok, ama ako sme se dogovorile samo deteto togas nema sto jas od nea da baram rucek. ili da baram doma generalka ili zavesi da mi peri ili da cisti terasa... ama pa smesno e ako jas dojdam od rabota i doma ne e izmiena nitu edna casa, vklucuvajki ja i nejzinata od koja piela kafe (moe kafe kupeno so moi pari), ili da ne go raskrene nekoe bluzice od deteto ili nekoja negova igracka. toa ne e cistenje po doma...toa e del od nejzinata tekovna rabota. neli ona treba da go cuva deteto, toa ne znaci da stoi do nego i da go gleda, znaci da go zanimava, ako e pogolemko da crta so nego, da igra, znaci nesto ke se rasturi... nesto koe prethodno bilo od mene sredeno.
togas jas treba da i recam nosi si kafe, nosi si hrana... mene na rabota nikoj ne mi dava kafe nitu doricek.
zatoa e malku bez vrska koga se precenuvaat i koga se gleda "opisot" na rabota samo od edna strana.
jas na rabota sum stavala pecati, sum prakala pisma, nesto so e rabota na arhivar, ama sum go pravela, nikoj ne mi dal povisoka plata nitu mi rekol bravo...

cenata i obvrskite sekako deka se dogovaraat odnapred. ama vo ova vreme na vaka niski plati, 12000den za da cuva dete vo moja kukja kade jas trosam za greenje, jade obroci kaj mene, pie kafe i sto uste i da ne... mislam deka e previsoka suma...
znam deka za moe dete se raboti i deka jas go sakam najdobroto za nego ama pak mislam deka golem del od zenite koi cuvaat deca se precenuvaat... toa e moe mislenje. a jas sekako ne bi sakala nekoj da mi go cuva deteto i da pravi se pa jas na kraj da ne mu platam ili da mu go podcenam trudot... ama ne sakam ni mene nekoj da me pravi budala koga mi postavuva uslovi, jas ne pravam ova jas ne pravam ona.... jas sum bila kaj drugarka mi da i pomagam so deteto - ova uste pred godini... pa sum i miela sadovi i sum raskrevala... toa e ednostavno covecnost...

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Чување на децата
23.11.2013 14:21:54   
rina13
Апсолутно секој треба да си ја цени својата работа дали директор дали хигиеничар секој со своите тежини и своите предизвици. Одприлика цените се околу 11000 само за чување на дете. Е сега битно е на почетокот да се постават границите, обврските што може што не може за подоцна да нема недоразбирања еј оваа ништо не фаќа по дома или ако не му обрнува внимание на детето зошто го запоставувала а у меѓу време покрај детето сте наложиле уште 100работи да заврши итн. Мора да постапите како со човек а не измеќар затоа што и покрај тоа што некој нема работа не значи дека нема никаква вредност сепак да му доверите на некој дом и дете е голема работа затоа мора да соработувате и да изградите доверба, баш како и на секое друго работно место.
Човечки муабет и човечко усогласување да се знае кој што и како треба да прави.

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Чување на децата
23.11.2013 14:28:18   
anaana
Одприлика цените се околу 11000 само за чување на дете.


ama sto se podrazbira po samo cuvanje dete???? imam primer kade na bratucedka zenata sto go cuva deteto, nekade 2 godinki e toa nisto doma ne pravi pod obrazlozenie deka i plakaat samo da go cuva deteto.
ona se sto ke rasturi vo tie 8h go ostava taka... znaci nitu siseto mleko ne mu go mie... nitu tanjirceto od koe jadelo...

jas i pogore napisav ako ne sme se dogovorile domasni raboti (od tipot na perenje peglanje rucek i sl) togas nema sto jas da baram ili da se razocaram ako nema...
ama pod cuvanje dete sekako deka znaci da mu prigotvi jadenje na deteto...i na krajot na kraistata da go izmie toa sto go izvalkala...
bile izlezeni nadvor i deteto vleglo doma so valkani patiki lom napravilo na tepihot... ovaa nisto ne zacistila...
pa i toa ne lici... vlada ne treba jas vo usniot dogovor da napisam, ako se isturi mleko zabrisi go... ako pies kafe izmij si ja soljata... mene toa mi zvuci gluavo i apsolutno veke nema vrska so cenenje na svojata rabota, profesija ili sto i da e

jas se slozuvam samo so delot deka ne treba da ocekuvam taa zena da mi e mene domakinka...(ako ne sme se dogovorile za toa, bez razlika za koi pari taa doagja)

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Чување на децата
23.11.2013 14:49:22   
sitalia
potpolno se soglasuvam so anaana. i jas sum bila na dvete strni i sum cuvala deca i sega baram nekoj da mi pomaga po doma (cuvanjeto go otkazav kako mission impossible). treba priodot da ti bide deka rabota e da se sraboti, a ne da se bara rabota da ne se raboti pa odozgora i se sto ke ni se kaze ni ja povreduva suetata. Zenata sto ja sponav vo postot za rokot na produktite bese zadolzena za gotvenje. i sto e tesko denes da go zgotvi toa sto mu izminuva rok. ii e najbitno da gleda serii a jas da ja plakam.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Чување на децата
23.11.2013 15:01:45   
Mihaela 2010
Ne da se precenuvaat,premnogu se precenuvaat...jas na pocetok koga barav zena za 3 casa edna dojde i mi barase 6000 den...za 3 casa alooo...pa nedaj boze da i kazev 8-9 saata ke mi barase 15000 den...znaci periodot od 2 do 5,togas bese mala i toj period spiese,epa za zaniskanje i zaspivanje a sigurno ke spiese malava 2 saata jas da plakjam 100 evra??? posle se spogodiv so edna tuka u komsii za 3000 den i mi bese razumno...druga zena ja plakjav 7000 den za 9 saata,zenata prifati,em ona bez rabota,doma situacija teska,em vo godini koj ke ja primi nea doprva da raboti,baska i da najde rabota sigurno ke treba nekade da rinta i da cisti,zosto koga moze doma u toplo da si plete,da si jade,da uspie dete,da gricka soncogled...gospodska rabota...ama i mene mi odgovarase...sega ja cuva 3 saati za 3000 den...
koga ja cuvase cel den nisto za mene ne i vikav da fati,nitu rucek da mi pravim,cisti pegla...samo dete da cuva da i zgotvi za jadenje i tolku...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Чување на децата
23.11.2013 18:04:50   
anaana
smesno e malku ama taka ispagja po se... ako ona vika mene ne mi e rabota da sredam po doma (znaci ne da cisti i mene rucek da mi pravi...) tuku da sredi ona sto se rasturilo dodeka taa bila tuka... jas sto treba da i recam.. 10000 den se samo za ti da dojdes da go gledas detetvo.. da ne sum te videla doma kafe da pies, nitu da jades od moeto jadenje... ne te plakam jas za toa, ako sakas od moevo kafe i jadenje ke ti odbijam od platata????? covecko li e toa? jas ne bi mozela ne nekoj da mu recam takvo nesto i zatoa ne toleriram ako mi rece mene ne me plakas za jas da sreduvam doma ti (pak ke kazam sreduvanje i cistenje ne e isto...)
milam aloooo???

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Чување на децата
3.1.2014 18:46:16   
Mimi33
Моето дете е 2 години и сеуште го чува мајка ми некако милсам дека е рано за во градинкаuser posted image но сега кога ќе се роди братчето мислам дека ќе мора да почнам малку по малку...а и јас сум повеќе за воспитување во градинка бидејќи таму ќе развие разни навики,ке се учи на ред, ќе се држи со дечиња и што е најважно нема да се разгалуваuser posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Чување на децата
4.2.2014 18:10:27   
princessa
gi citam postovite i se cudamuser posted image . Tolkava para za makedonija e mnogu be brate. Eve primer od stranstvo. Plakame gradinka 160 evra za 6 saati i vo grupata se 12 decinja. Prezadovolna sum. E sega problem e koga dete e premalo za gradinka ili od razno razni pricini se odlucuvate nekoj da vi go cuva deteto. Ovde postojat zeni koi se narekuvaat Dnevni majki i poseduvaat sertifikati i dozvola za rabota so deca kako i vospitackite. Vo nivnite stanovi ili vo dr. iznajmeni prostorii gi nudat istite uslugi kako i gradinkite samo sto rabotat so 3-4 decinja i kaj niv se plaka isto kako i vo gradinkata. Znaci tuka ne plaka sekoj isto gradinka, toa zavisi od primanjatauser posted image . Mnogu pametno. A jas nikogas ne bi go dala deteto da mi go cuva nekoja nepoznata razno razni ima osven ako ne mi e majka ili epten bliska rodnina. Nemozam...a sega vo ovaa vreme bez pari site znaat da cuvaat deca neliuser posted image

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Чување на децата
5.2.2014 10:35:03   
bucko mal
Jas nema da navleguvam kolku treba da se plajka zenata sto cuva dete,toa zvisi kako ke se dogovorat dvete strani.Samo neznam zasto se mesha cistenjeto,gotvenjeto so cuvanje dete?
Jas licno ne sakam doma da mi go cuva nepoznata zena,sepak dokolku dojde do takva situacija bi i dala pristojna plata-sekako ako mozam toa da si go dozvolam ako ne ke si najdam druga opcija.
Isto i kaj nas e sekoj razlicno plajka gradinka,mislam cenata e ista za site samo del od parite plajka vladata.Jas sega se vodam kako student i imam 20 % popust,ocekuvav poveke ama nemauser posted image
Kaj nas se plajka na saat,eden saat e 4 evra.Ima edna interesna rabota sto sakam so vas da ja spodelam,moze nekoj ke dobie nekoja idea da se promenat nekoi raboti i vo Mk.
Posle tri godini sekoe dete ima besplatni 20 saati vo nedelata,za da moze sekoe dete da odi vo gradinka.Bez razlika dali ke odi vo privata ili drzavna gradinka ili roditelite se vraboteni-20 saati besplatna gradinka za sekoe dete.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Чување на децата
5.2.2014 10:42:52   
princessa
toa e super, 20saati ekstra besplatnouser posted image . jas kako sto kazav malata odi 6 casa dnevno znaci 30 casa nedelno, ama tolku moze. Sekoja zemja e razlicno. No mene na primer mi se sviga opcijata sto ja ima ovde so zeni sto cuvaat po 3-4 deca i toa kaj niv doma, i hrana ima vkluceno sekako. Kaj niv e isto ko vo gradinka. I plus ne mi e jasno ovie vo mkd kakvi kvalifikacii imaat za cuvanje deca, imaat li obrazovanie ili slicno.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Чување на децата
5.2.2014 12:18:47   
niki
rabotava so plakanjeto na zenata sto cuva dete jas go gladam kako sekoj si vrti na svoja vodenica
em malku da se plati, em doma da dosla, em da zacistela, em rabotno vreme poveke od 10 casa, em na raspolaganje vo sekoe vreme, em i se zameruva na obrazovanieto sto go ima ili nema, em so preporaki, so usul so trista marifeti
i ok, da, prifakam, go doveruvate deteto, vaseto najmilo, no sepak treba da se svati i vo ovaa rabota kako i vo sekoja druga, vazi edno nepisano pravilo a toa e kolku pari tolku muzika
inaku ovde vo Grcija tie koi sakaat da zastedat na cuvanje na dete, da platat pomalku, decata gi nosat vo domovite na zenite koi gi cuvaat i zamislete tamu koga ke im zavrsi rabotnoto vreme zenata sto im go cuva deteto ne im veli da ostanat da go soberat neredot sto nivnoto dete go ostavilo, tuku toa go pravat zaedno so deteto pred da dojdat mama i tato da si go odnesat vo nivniot dom kaj sto nikoj nit valkal, nit jadel, nit piel... sekako kaj taa zena se nosi i cista obleka isprana od doma, i spremni obroci od doma, koi se vrakaat vo posadite vo koi bile doneseni za da vidi majkata kolku i izelo deteto, znaci sadovi na deteto si mijat roditelite doma
ako ne ste mokni na nekoja zena da i platite polna plata, zdravstveno i penzisko osiguruvanje i nejzinoto vrabotuvanje kaj vas ne go formalizirate so dogovor za vrabotuvanje tesko deka ke dojdete do soglasnost sto se spaga vo nejzina obvrska
i bas zaradi toa sto roditelite i ne se mokni da platat se, na raspolaganje imaat i takvi zeni koi ne mozat na drugo mesto da se snajdat za rabota, nemaat ni kvaliteti, ni obrazovanie, ni znaenje


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Чување на децата
5.2.2014 12:31:40   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR


Posle tri godini sekoe dete ima besplatni 20 saati vo nedelata,za da moze sekoe dete da odi vo gradinka.Bez razlika dali ke odi vo privata ili drzavna gradinka ili roditelite se vraboteni-20 saati besplatna gradinka za sekoe dete.


Vo Grcija posle tri godini decata trgnuvaat vo predskolsko, sto lici na golema grupa gradinka, i besplatno e za site i vraboteni i nevraboteni, postoi klasicna i celodnevna nastava, roditelite go kupuvaat samo ucilisniot pribor, jadenje se nosi od doma, tamu samo im go podgrevaat, posadite doma si gi mies itn.
gradinkite za do 3 godini ako se drzavni se isto besplatni se plaka samo za obrocite, epten smesni pari, sekoj moze da si dozvoli no ne primaat deca ako dvajcata roditeli ne se vraboteni preku cela godina

taka da vo pogled na gradinki i cuvanje deca vo Mk voopsto ne e loso ili barem ne e poloso od drugite mesta, problem e sto lugevo sakaat preku leb pogaca
nesakaat da im odat vo gradinka decata da ne se razboluvale, ne gi davaat na babi dedovci bidejki gi razmazuvaat, i sega zena ke platam ama nemam da ja platam so mizernata plata sto ja zimam i aj udri mavaj po zenite sto cuvaat deca, tie se najlosi cel bes na niv i za ona sto si vo pravo i za ona sto ne si, a najmnogu za ona sto ne si moken da si dozvolis


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Чување на децата
5.2.2014 12:46:57   
vezilka RR
Јас не мислам дека цена од 15 000 за осум часа чување дете е многу. Тоа се осум часа од нејзинотот време, пет дена во неделата, исто колку што зима некоја друга која работи во продавница на пример истото време. Не гледам дека чувањето дете е нешто полесна работа. Па дури и дае ..тоа е нејзинижотот време кое го плаќаме. А што ќе работи по дома тоа е договор помеѓу нас и жените кои сакаме да ги најмиме. Ако се согласуваат за тие пари да прават што ќе им кажеме ок, ако не само детето да го чуваат и да да го воспитуваат и поучуваат, мислам доволно е и е ок. Тоа што нам стандардот ни е катастрофа, тоа е друга работа. И тоа што во нашава држава не е дозволено институции како оние што некој ги спомена предходно, една жена да чува неколку дечиња во нејзиниот дом, е и тоа е друга работа. Секаде во светот тоа функционира, и е најисплатливата варијанта за згрижување на децата за сите родители кои не се богаташи па да си најмат поединечна дадилки. Или земаат девојчиња од „третиот“ свет за да им ги чуваат децата. Но ние не можеме да земаме од третиот свет, оти ние сме третиот свет.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Чување на децата
5.2.2014 13:12:55   
Мамичка85
Znaci jas cuvav 8 godisno devojce vo kapistec edna godina me plakase 350 denari od den bez razlika kolku saati se slucuvase nekadi do 5 sabajle da ja cuvam ama za tie pari sto ne pravev duri i vo skolo ja zimav,peglav nekad i na roditelski odev user posted image ama izdrzav maski sto se vika koga si student i ti trebaat pari ne prasuvas sto i kako toa e kaj nas mizerija e ovaa rabota sakaat mladi dadilki da im idat po kejfot a nesakaat da platat ko sto treba user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Чување на децата
5.2.2014 13:49:00   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Јас не мислам дека цена од 15 000 за осум часа чување дете е многу. Тоа се осум часа од нејзинотот време, пет дена во неделата, исто колку што зима некоја друга која работи во продавница на пример истото време. Не гледам дека чувањето дете е нешто полесна работа. Па дури и дае ..тоа е нејзинижотот време кое го плаќаме. А што ќе работи по дома тоа е договор помеѓу нас и жените кои сакаме да ги најмиме. Ако се согласуваат за тие пари да прават што ќе им кажеме ок, ако не само детето да го чуваат и да да го воспитуваат и поучуваат, мислам доволно е и е ок. Тоа што нам стандардот ни е катастрофа, тоа е друга работа. И тоа што во нашава држава не е дозволено институции како оние што некој ги спомена предходно, една жена да чува неколку дечиња во нејзиниот дом, е и тоа е друга работа. Секаде во светот тоа функционира, и е најисплатливата варијанта за згрижување на децата за сите родители кои не се богаташи па да си најмат поединечна дадилки. Или земаат девојчиња од „третиот“ свет за да им ги чуваат децата. Но ние не можеме да земаме од третиот свет, оти ние сме третиот свет.


pa sega ako nema posebna zakonska odredba ne znaci deka ne moze da se praktikuva, so nekoj dogovor na delo ili sl.
no sepak ona sto treba e roditelite da pocnat toa da go baraat i praktikuvaat, ednostavno da stanat svesni deka za cuvanje na dete im treba dadilka a ne sluginka i za site ostanati domasni obvrski i deka so platata koja ja imaat mozat da si dozvolat kolektivna griza a ne privatna i licna
a onie so zavrsen pedagoski koi cekaat vrabotuvanje vo drzavni institucii da pocnat da nudat vakvi uslugi, sigurno so poniska cena i cetiri pet decinja ke zemat poveke pari otkolku da nemaat rabota ic
taka za site ke ima pridobivki, pa so tek na vreme ke dojde i momentot koga i so zakon ke se zaokruzi vakviot tip na uslugi
ko da e vo MK se po propis i po zakon pa ova ne bilo dozvoleno
i zenite koi idat po doma da cuvaat deca go pravat toa na crno, nikoj ne prijavuva nit roditelite koi navodno ja vrabotuvaat nit taa prihodot go prijavuva
se na crno, bez dozvola




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Чување на децата
5.2.2014 14:02:24   
niki
izvinete zenski dva razlicni posta no ista poenta, za prviot mi javi deka ne se objavil
ne go brisam ovoj kogo go mrzi neka ne cita, kogo go interesira moeto literalno izlaganje neka uzivauser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

И тоа што во нашава држава не е дозволено институции како оние што некој ги спомена предходно, една жена да чува неколку дечиња во нејзиниот дом, е и тоа е друга работа. Секаде во светот тоа функционира, и е најисплатливата варијанта за згрижување на децата за сите родители кои не се богаташи па да си најмат поединечна дадилки.


Pazi zenive sto na temava se spomenuvaat koi cuvaat deca doma i popatno sluguvaat verojatno isto ne se dozvoleni vo MK a i da se, sudejki po temava a i od ona sto mi e poznato od realen zivot, golem broj od niv ne se prijaveni, nitu tie samite prijavuvaat dohod od dejnosta koja ja rabotat, no sepak toa postoi i se praktikuva
pa taka bi mozelo i drugovo da se praktikuva ako roditelite si ja promenat svesta i se dogovorat so sebe si deka so platata koja ja imaat mozat da si dozvolat kolektivno cuvanje a ne privatno
isto i kupot nevraboteni diplomirani na pedagoski bi mozele da pocnat da nudat vakvi uslugi, da receme 3-4-5 iljadi denari od dete mesecno, 4-5 decinja ete im niv solidna platicka a i za roditelite eftino cuvanje, sekako nema togas peri mi peglaj mi, ama kako sto rekov prethodno, toa e, kolku pari tolku muzika
a tie i taka diploma si imaat, roditelite potreba imaat so tek na vreme ke dojde i do zakonski odredbi koi vakvite institucii ke gi dozvoluvaat



< Поракaта ја уредил niki -- 5.2.2014 14:05:32 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Чување на децата
5.2.2014 14:42:26   
ivoni4ka
niki potpolno se soglasuvam so tebeuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Чување на децата
5.2.2014 15:00:15   
vezilka RR
За на црно постои, но многу ретко. Луѓето не сакаат да ги дадат децата така кога можат за 8000 дома да имаат целодневна самостојна дадилка. Нели, во сиромаштијава се прифаќа било каква работа, за било какви пари. Е кога би било регулирано, би било поинаку. Нели започнаа со уредување на ова прашање, односно решија дека дадилките ќе треба да се пријават и да се плаќа персоналец за нив, но како и се друго не им е осмислено како треба. Исто така најавија и сертифицирање на работата на дадилките, но и од тоа не гледам дека нешто се случува. Како и да е до сега се поднесени неколку иницијативи до надлежните за воведување на горенаведениов принцип на групно згрижување, но исто толку пати беше одбиен.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Чување на децата
20.2.2014 13:01:06   
Yummy Mammy
Majki ve citam i ne mozam da ne vi repliciram zasto mislam deka ne ste bas pravedni i objektivni.

1. Ne e vo red zenite koi rabotat kako bebisiterki ili domakinki da se sporeduvaat so sluginki. Jas poveke od 4 god imam zena doma i vo nitu eden moment ne bila tretirana kako da ni sluguva, zenata posteno si raboti za svoi pari. Toa e isto kako da kazete deka onie sto rabotat vo privatni firmi im sluguvaat na direktorite. Sekoj si bira sto ke raboti, normalno spored zelbite i moznostite.

2. Zenite ne se prijaveni zatoa sto NE SAKAAT da bidat prijaveni. Najgolem broj od niv imaat drugi prihodi od tipot na tehnoloski visook, socijallna pomos, penzija i slicno, i dokolku prijavat drug prihod, ke go izgubat pravoto na prviov iznos. So ogled na toa sto rabotata vo familija e vremenska, ne im se isplati da rizikuvaat so drzavnava pomos sto im e dolgorocna.

3. Najcesto od zenite ne se ocekuva teska fizicka rabota kako ribanje skali i cistenje prozori, tuku osnovno sreduvanje igracki i raskrevanje masa posle rucek. Ova se voobicaeni raboti sto sekoja vrabotena majka uspeva da gi postigne. Vo odnos na peglanjeto i drugite slicni domakinski raboti, toa e veke stvar na dogovor uste na pocetokot. Uostalom, sekoja majka znae deka poveketo deca spijat po dva saati vo tekot na denot, dali oddednas dali na dva pati. Za tie dva casa zenata ima vreme i da se odmori, i kafe da ispie, i serija da izgleda, i pak i ostanuva uste saat vreme. Pa aj bidete iskreni kon sami sebe, vie koga ste na rabota dali smeete da gleedate serii ili da sedite so skrsteni race 2 saati? Sekoj odi na rabota za da si go izvadi lebot i normalno e da se raboti, a ne da se ceka deteto da se razbudi.

4. Vo odnos na platite, zarem navistina mislite deka 10-15.000 den e malku?! Luge, kolku zimaat prodavackite sto rabotat vo trgovskive do 22:00? Sto da kazat tekstilnive rabotnicki sto rabotat za 8.000 i toa vo bonovi, i bez pauza za wc? Sto da kazat gradeznite rabotnici sto rabotat za 6.000 i na +40 i na -20, sto spijat vo nezatopleni kontejneri na gradiliste? Imajte predvid deka ovie zeni rabotat vo domasni uslovi, na utopleno, nemaat pretpostaveni da im stojat vrz glava, ne rabotat pod stress, so pritisok i so krajni rokovi, jadat koga sakaat, odat vo wc koga sakaat, zborat po tel i gledaat tv kolku sto sakaat... I zarem navistina mislite deka se malku plateni?!?! Pa kolkavi plati imate vie?!

(Losi rabotodavaci ima isto kako sto ima i losi rabotnici, sekako deka se slucuvaat i neprijatni raboti, no mojov post se odnesuva na normalni luge, nlrmalni familii i normalni zeni)

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 20.2.2014 13:08:22 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?