|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.3.2013 10:05:23   
dubi_du
Pocituvana Doktorke,
Bi ve zamolila za sovet:imam sin od 6 godini i veke podolgo vreme se zali na bolka vo stomakot.Pravevme eho pregled na koj se vide deka vo stomaceto okolu slepoto crevo ima tri zlezdi.Tie zlezdi kolku sto go razbrav doktorot bile reaktivni i pri sekoja infekcija ili bolka na grlo,krajnici tie se aktiviraat i mu pravat bolka.Maticniot Dr veli deka nemoze nisto da se prevzeme okolu toa zatoa sto ke gi imal cel zivot???Jas pak sum na mislenje deka treba da se izvrsat nekoi pokonkretni analizi,pregledi od strana na soodvetni specijalisti.Ve molam za Vase mislenje i kade konkretno bi trebala da se obratam(na koja klinika).Odnapred Vi blagodaram!

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.3.2013 18:13:51   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: dubi_du

Pocituvana Doktorke,
Bi ve zamolila za sovet:imam sin od 6 godini i veke podolgo vreme se zali na bolka vo stomakot.Pravevme eho pregled na koj se vide deka vo stomaceto okolu slepoto crevo ima tri zlezdi.Tie zlezdi kolku sto go razbrav doktorot bile reaktivni i pri sekoja infekcija ili bolka na grlo,krajnici tie se aktiviraat i mu pravat bolka.Maticniot Dr veli deka nemoze nisto da se prevzeme okolu toa zatoa sto ke gi imal cel zivot???Jas pak sum na mislenje deka treba da se izvrsat nekoi pokonkretni analizi,pregledi od strana na soodvetni specijalisti.Ve molam za Vase mislenje i kade konkretno bi trebala da se obratam(na koja klinika).Odnapred Vi blagodaram!

Pochituvana,
Jas smetam deka mozhno e da se raboti za t.n subakutno vospaleno slepo crevo ili nekoj hronichen proces na istoto shto zhlezdite okolu nego se zgolemuvaat ..( sekogash koga ima infekt se zgolemuvaat okolni limfni zhlezdi),znachi ako e nekoj proces na slepo crevo kje se zgolemat okolnite zhelzidchki i predizvikuvaat bolka...Moe mislenje e pregled i sovet od detski hirurg i periferna razmaska ( zemanje na kapilarna krv ) za da se razgledaat site kletki a osobeno onie od leukocitnata loza ( nashite vojnici vo organizmot koi ja vrshat odbranata kon infektot i da se donese zakluchok i reshenie ,dali e podobro da se otstrani istoto ( mislam na slepoto crevo , zashto pri problem so nego kje se reaktiviraat zhlezdite okolni a potoa i podalechnite limfni jazli ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.3.2013 9:54:22   
blond
Здраво, моето синче има 20 месеци. Последните 2 месеца кога дише, прави застој во дишењето од 2-3 секунди, па потоа го испушта воздухот низ уста. Кога спие си дише нормално (понекогаш низ уста,понекогаш низ нос). Матичниот не ни обрати вниамние на тоа, му кажав, а тој само ми рече ништо не му е.
Го следам малиот постојано, дури и кога е загледан во цртани пак дише така. Дали ова му е само некоја навика, или можеби има некој проблем? Носето не му е затнато.
Поздрав!

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.3.2013 12:55:24   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Здраво, моето синче има 20 месеци. Последните 2 месеца кога дише, прави застој во дишењето од 2-3 секунди, па потоа го испушта воздухот низ уста. Кога спие си дише нормално (понекогаш низ уста,понекогаш низ нос). Матичниот не ни обрати вниамние на тоа, му кажав, а тој само ми рече ништо не му е.
Го следам малиот постојано, дури и кога е загледан во цртани пак дише така. Дали ова му е само некоја навика, или можеби има некој проблем? Носето не му е затнато.
Поздрав!

Pochituvani,
Shtom neshtoto ne e prosledeno so zatnat nos,problem pri spienje, plach zaradi nekoja bolka ??? na primer,nema potreba od analiza na dishenje...Na sekoj pa i na Vas sigurno Vi se sluchilo vo tek na sedenje ,dvizhenje,gledanje neshto da go zadrzhite vozduhot od nekolku sekundi...Znachi ne e nikakov problem , a navika mozhebi e, koja e minliva ...Nikoj od nas ne pravi sekogash pravilni ciklusi na vdishuvanje i izdishuvanje ...znachi barem nekolku pati dnevno kje ni se sluchi taka da go zadrzhime vozduhot nezavisno od koja prichina, jak zvuk, interesni sceni od film , crtani filmovi itn .....Pozzzzz ......Bez grizhi ........user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
7.4.2013 23:00:41   
mamiko
Здраво на сите. И јас имам едно прашање. На син ми кој што има 6 години во јануари му правеа операција од крајници, му ги извадија сите. После толку време сега почнува да му тече носот со зелен густ секрет и почнува да кашла, особено во спиење. Кашлањето му е многу тешко така што и почнува да се дави. Ве молам за одговор. дали таквото кашлање е затоа што нема крајници, или ... Вакво кашлање му се појавува за првпат.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.4.2013 9:24:49   
Палешка РР
Гледам дека Др. Билјана станала омилена форумска докторка. Мило ми е! user posted image user posted image user posted image

И јас да Ве прашам нешто. Ви кажував дека на Миа и се појави теменица (корупки од кожа) зад ушите. Ја мачкав со кантарионово масло пред капење и со чешлање паѓаа. Но откако ќе се исчистат по некое време повторно се појавуваат.
Дали постои некој препарат со кој може трајно да се излечи оваа појава?

Благодарам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mamiko)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.4.2013 18:38:30   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamiko

Здраво на сите. И јас имам едно прашање. На син ми кој што има 6 години во јануари му правеа операција од крајници, му ги извадија сите. После толку време сега почнува да му тече носот со зелен густ секрет и почнува да кашла, особено во спиење. Кашлањето му е многу тешко така што и почнува да се дави. Ве молам за одговор. дали таквото кашлање е затоа што нема крајници, или ... Вакво кашлање му се појавува за првпат.

Pochituvana,
Kako shto kazhavte kashlanjeto mu se javuva za prvpat,odnosno takvoto kashlanje...Smetam deka nema toa vrska so izvadenite krajnici,mozhebi e nekoj infekt vo prashanje ,prisustvo na bakterija vo nos , no so ogled shto spomenuvate deka e kashlanjeto e osobeno vo spienje,pretpostavuvam deka e alergen vo prashanje ...Treba da se vovede tuka nekoj antihistaminik kako na pr.Tabl.Aerius 1x 1/2 i Sir.Ventolin za da se olesni dishenjeto kaj deteto,no pred se toa bara dopolnitelni isleduvanja za da se otkrie eventualna alergija i na shto i da se tretira prichinski problemot...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот mamiko)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.4.2013 18:43:20   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Гледам дека Др. Билјана станала омилена форумска докторка. Мило ми е! user posted image user posted image user posted image

И јас да Ве прашам нешто. Ви кажував дека на Миа и се појави теменица (корупки од кожа) зад ушите. Ја мачкав со кантарионово масло пред капење и со чешлање паѓаа. Но откако ќе се исчистат по некое време повторно се појавуваат.
Дали постои некој препарат со кој може трајно да се излечи оваа појава?

Благодарам user posted image

Pochituvana Paleshka...:*
Smetam deka e vo prashanje disseboroichen dermatitis koj se javuva vo zoni izlozheni na vlijanie od kosichka,potenje, trienje so racinja..ili t.n prvut ,koj neli ne se pojavuva samo na skalp ( kosmat del od glava ) ..Bidejkji ne sme daleku :)
najdobro e da ja vidam Vasha i nasha MIa i da odluchime za koj preparat kje se odluchime ..Mislam deka e vo prashan je narushena kozhno-masna bariera koja ja shtiti kozhata od nadvoreshni vlijanija..JAs bi rekla da zemete prvo mast Belosalic 2x 7 dena , a potoa samo so Crem eucerin 12 % omega za da ja vratime kozhata vo kontin uitet bez nikakvi ponatamoshni promeni...Za receptot sme tuka nie...POovelete kaj nas da porazgovarame i da go reshime problemot na mojata draga Mia ...Pozdravchinja....user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.4.2013 22:36:09   
Палешка РР
Благодарам, се гледаме user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.4.2013 13:22:00   
malinka
ZDRAVO DR.IRENA MOETO PRASANJE E SLEDNO ,IMAM KERKICKA IMA 6 GOD. NA DVATA KRAJNAIKA I SE POJAVIJA BELI TOPCINA VO FORMA NA ZRNO GRASAK MNOGU LOSO MIRISAAT DURI I ZDIVOT MU MIRISA CUDNO.PRED NEKOJ DEN BREVNA I EDNO TOPCE I IZLEZE OD USTA BESE VO GOLEMINA NA ZRNO ORIZ,KOGA GO MIRISNAV MIRISASE NA NESTO ZAGNOENO.INACE NEMA NIKAKVI TEGOBI TAA NE GI NI OSECA .VE MOLAM ZA ODGOVOR.I DALI E NESTO ALARMANTNO.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.4.2013 10:07:02   
masa
I jas sum zagrizena poradi losiot zdiv na kerkata koja ima 3 godini.Zabite se dobri i gi mieme sekoja vecer.Vo tekot na nokta ne pie nisto,a nautro ima stvarno los zdiv.Poveke od mesec stavame fliksonase dva pati na den,a denovive povtorno uklucivme I loratadin poradi kaslica koja maticnata se somneva deka e na alergiska baza.Koga ja prekinavme terapijata za dva dena pocna da I tece nos,a po nekolku dena kaslase so opstukcii.Na gradi nema nisto,a grloto samo malku crveno I nema drugi simtomi,vesela e si igra.Zatoa ja povtorivme terapijata.Alergo test ni e vo plan no sega nemozeme da prekineme terapija.Dali moze ova da e pricina za losiot zdiv ili mozebi ima I nekoja druga pricina?vi blagodaram odnapted!

(Одговор на членот malinka)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.4.2013 2:02:51   
eleni4ka
pocituvana Doktorke bi ve zamolila za pomos ako moze da mi kazete mojot sin ima 11 godini i se uste ne se kontrolira so kakanjeto uste kaka vo gaki, pa ako moze sovet sto ponataka

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.4.2013 10:23:38   
Мафин
Здраво на сите. Како неискусна мајка и паничар user posted image ми треба одговор на едно прашање- дали кога се работи за промена на кожата, во вид на осип, алергија, потребно е да се провери крв на детето, за да се утврди за што се работи? Моето дете има црвени ситни точки, во пределот на пелената и нозете. По два дена се појавија и на прстите од рацете, но со бели врвчиња (како гнојни). Докторката го прегледа и од око констатира дека е бактерија стрептокока, бидејки ја имале сите деца во градинката (а бидејки моето не оди во градинка- тогаш ја префатило од контакт со друго дете кои оди во градинка) и бидејќи имасе црвено грло (кое веке еден месец е црвено и повеке пати третирано со сируп) му препиша сируп оспен. Дали е во ред ваквиот третман и дали треба да се провери крв, за точно да се утврди дали детето има бактерија и како се третира стрептокока? Поздрав

(Одговор на членот eleni4ka)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.4.2013 15:57:46   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: malinka

ZDRAVO DR.IRENA MOETO PRASANJE E SLEDNO ,IMAM KERKICKA IMA 6 GOD. NA DVATA KRAJNAIKA I SE POJAVIJA BELI TOPCINA VO FORMA NA ZRNO GRASAK MNOGU LOSO MIRISAAT DURI I ZDIVOT MU MIRISA CUDNO.PRED NEKOJ DEN BREVNA I EDNO TOPCE I IZLEZE OD USTA BESE VO GOLEMINA NA ZRNO ORIZ,KOGA GO MIRISNAV MIRISASE NA NESTO ZAGNOENO.INACE NEMA NIKAKVI TEGOBI TAA NE GI NI OSECA .VE MOLAM ZA ODGOVOR.I DALI E NESTO ALARMANTNO.

Pochituvana,
Tie beli topchinja koi vie gi spomenuvate ne se nishto drugo tuku hrana koja e locirana vo kriptite ( brazdite) od krajnicite, bidejkji krajnicite kaj nekoi deca se reljefni ( shto znachi lichat na orev so ispaknatini i vladbnuvanja ) pa posle jadenje, osobeno cvrsta hrana zaradi takvata gradba ima shansi da zaostane del od hranata i tamu da stoi pa so samoto stoenje go pravi i toj losh miris...Od toa mozhe da dojde do mnozhenje na bakterii vo istite i nivno vospalenie ili isfrlanje na tie topchinja koi se ostatoci od hrana ,...Zatoa najdobro e ,da posle sekoj obrok so cvrsta hrana , da imate gargarenje na ustata so voda , min 1-2 min i proverka na grloto od vasha strana ...Nishto strashno i alarmantno ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот malinka)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.4.2013 16:02:21   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

I jas sum zagrizena poradi losiot zdiv na kerkata koja ima 3 godini.Zabite se dobri i gi mieme sekoja vecer.Vo tekot na nokta ne pie nisto,a nautro ima stvarno los zdiv.Poveke od mesec stavame fliksonase dva pati na den,a denovive povtorno uklucivme I loratadin poradi kaslica koja maticnata se somneva deka e na alergiska baza.Koga ja prekinavme terapijata za dva dena pocna da I tece nos,a po nekolku dena kaslase so opstukcii.Na gradi nema nisto,a grloto samo malku crveno I nema drugi simtomi,vesela e si igra.Zatoa ja povtorivme terapijata.Alergo test ni e vo plan no sega nemozeme da prekineme terapija.Dali moze ova da e pricina za losiot zdiv ili mozebi ima I nekoja druga pricina?vi blagodaram odnapted!

Pochituvana,
prskanjeto na Spray Flixonase najverojatno e poradi alergisko vospalenie na nosna sluznica i zatoa go prskate..Znachi vospalenie na grlo, sekret vo nos( osobeno zelenkast ili zholtenikav- nezavisno od negovata priroda dali e alergiski ili bakteriski kako i vospalenie na sinusi , vkluchitelno i mozhi dzebovi na zabite ( iako se zdravi navidum) se najchesti faktori za loshiot zdiv ne samo kaj decata ...Najverojatno tuka e prichinata od sekretot koj vo tekot na nokjta se sleva od nosnite hodnici kon usnata [praznina i go dava loshiot zdiv...Reshenie : Kontrola na alergijata kaj deteto ako se drugo ( nepca,zabi, i sinusi )se okej ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.4.2013 16:11:39   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Мафин

Здраво на сите. Како неискусна мајка и паничар user posted image ми треба одговор на едно прашање- дали кога се работи за промена на кожата, во вид на осип, алергија, потребно е да се провери крв на детето, за да се утврди за што се работи? Моето дете има црвени ситни точки, во пределот на пелената и нозете. По два дена се појавија и на прстите од рацете, но со бели врвчиња (како гнојни). Докторката го прегледа и од око констатира дека е бактерија стрептокока, бидејки ја имале сите деца во градинката (а бидејки моето не оди во градинка- тогаш ја префатило од контакт со друго дете кои оди во градинка) и бидејќи имасе црвено грло (кое веке еден месец е црвено и повеке пати третирано со сируп) му препиша сируп оспен. Дали е во ред ваквиот третман и дали треба да се провери крв, за точно да се утврди дали детето има бактерија и како се третира стрептокока? Поздрав

Pochituvana,
ako infekcijata e na lokalno nivo ,znachi samo na kozha , mozhe da ima mirna krvna slika ( znachi Leukociti-beli krvni kletki ili WBC koi se vo ramki na normala ...Samo preku krvna slika nemozhe da se znae dali e alergiski ili bakteriski prichinitel..Potrebno e da se napravi bris od nos i grlo i da se vidi dali tamu ima bakterija pa so plunka ili valkani rachinja istata e prenesena..Nemozhe da se iskluchi nitu pak t.n virusen isip koj e chest vo taa vozrast i mn brzo se prenesuva, istiot( isipot) mozhe da bide vo sklop na infekt - bolno grlo i slichno ...Znachi za da se vidi dali e alergiska priroda treba da se napravi periferna razmaska _ toa znachi sekoj od leukocitite da se vidi vo kolkav procent e zastapen zashto belite krvni zrnca se sostaveni od tri komponenti - neutrofilni leukociti , bazofilni i eozinofilni leukociti koi se odgovorni za alergija ...Mozhe da se napravi i ispita nivo na totalen IgE ( toa e antitelo koe se pokachuva vo sklop na nekoe alergisko zaboluvanje )...Sakam da kazham mozhe da se raboti za streptokoka no i ne mora da znachi , a streptokokata se tretira so penicilinski preparat kakov shto e i Ospenot ....Znachi Vashiot Pedijatar dovolno e iskusen od klinichki pregled da proceni mozhnost od bakteriska infekcija iako istoto mozhe da se dokazhuva....Se nadevam bev jasna ....Pozz...user posted image

(Одговор на членот Мафин)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.4.2013 16:16:20   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: eleni4ka

pocituvana Doktorke bi ve zamolila za pomos ako moze da mi kazete mojot sin ima 11 godini i se uste ne se kontrolira so kakanjeto uste kaka vo gaki, pa ako moze sovet sto ponataka

Pochituvana eleni4ka,
Jas kje bidam najkratka...Za ovoj sluchaj Vas kje Vi treba pregled kaj Pedijatar no nevrolog ,za da se proveri dali e se vo red nevroloshki, ako ne e dali e neophodno posetuvanje na medicinski psiholog i razreshuvanje na problemot... Mislam neophodno e da se vidi deteto i da se proceni sostojbata ....Dali mozhe da go kontolira a ne saka ili navistina se raboti za nevolno praznenje koe mora da e potvrdeno i dokazhano od pedijatar-nevrolog ....Ako centralno nema prichina ,mozhebi kje treba da se konsultira i pedijatar-gastroenterohepatolog za da se vidi rabotata na sfinkterite i sostojbata na crevata , znachi kje treba edno podlaboko i ponatamoshno ispituvanje ...Pozz...Se nadevam Vi dadov patokaz kade da se obratite ...Pozz...user posted image

(Одговор на членот eleni4ka)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.5.2013 11:00:16   
ritatomic
Zdravo Dokorke,
Imam prasanje vo vrska so mojata 3 godisna kerkicka. Poslednite 3 dena i primetuvam zoltenikav sekret na gakickite , taa ne se zali , ja prasuvam dali ja pece pri mokrenje, edinstveno sabajle koga stana mi rece deka ja ceskalo dundeto. Ja izmiv samo so voda i oblekov cisti gaki i eve gledam ne se ceska veke. Ne odi vo gradinka, higiena odrzuvame mislam i deka preteruvam, ja mijam pred spienje obavezno, oblakame sekoja vecer cisti gaki. Sto da napravam, dali da ja nosam negde i kade. Pozdrav

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
28.5.2013 11:26:29   
belka
Pocituvana Dr.
Imam kerka koja ima 7.5 godini . Oda kako e rodena pa se do 6.5 godinki se razboluvase najcesto od angini ( 4-5 pati max.godisno ) i usi . Na dva pati i se pojavi i laringit . Ja nosev na pulmoalergolog mi rece da odam da go proiverime tretiot krajnik . Megutoa otkako slusnav deka krajnikot se regeneriral ne prevzemav nisto . Otkako od septemvri trgna na uciliste t.e. nekade od Noemvri mesec pa se do sega ( maj ) ona mi faka non stop gnojni angini ( 6 pati od noemvri -maj ) . Me cudi toa sto e pogolema a pocesto se razboluva od angina otkolku koga bese pomala a vo gradinka odi od 2 god. Dr.ni preporaca vadenje krajnici . Ja odnesovme na ORL kaj Dr.Jane Netkovski i bidejki i dade terapija sega treba vo petok pak da odime za da zakazeme operacija .
Mene prasanjeto mi e dali voopsto krajnicite da se vadat bidejki me predomisluvaat luge koi imale iskustvo predhodno deka ke porasne ke i pomine ke i se namalele lkrajnicite a i deka samite krajnici bile prva zastita pa dokolku gi nema moze sekoe razboluvanje posle na pluka da i odi ????? Tolku sum na misla i neznam sto da pravam ?????

(Одговор на членот ritatomic)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
1.6.2013 10:44:29   
Maria
Здраво Докторке
Сакав да ве прашам,моето синче има 6 години и имаме проблеми со крајниците.Е сега,до пред две години бевме нон-стоп под терапии,но кога почнавме да го носиме на море и на планина,за овие две години ова ни е прво разболување.Но, за три недели испи 3 антибиотика едно подруго и никако да оздрави.user posted image Инаку левиот крајник му е поголем и навечер кога спие рчи и кога зборува како да зборува со носот (мислам,ме разбирате).Му земаа брисеви од нос и од грло,нема ништо,а исто го прегледа и специјалист и ни рече дека е така од левиот,поголемиот крајник и дека такви крајници,треба да се оперираат.Но несакам да брзам со таа одлука.user posted image Сега не пие ништо само септолете,ама и тоа не помага.user posted image
Па ме интересира,ако може да ми дадете некаков совет и дали можеби се работи за трет крајник.Ви благодарам однапред...user posted image

(Одговор на членот belka)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.6.2013 23:58:22   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: ritatomic

Zdravo Dokorke,
Imam prasanje vo vrska so mojata 3 godisna kerkicka. Poslednite 3 dena i primetuvam zoltenikav sekret na gakickite , taa ne se zali , ja prasuvam dali ja pece pri mokrenje, edinstveno sabajle koga stana mi rece deka ja ceskalo dundeto. Ja izmiv samo so voda i oblekov cisti gaki i eve gledam ne se ceska veke. Ne odi vo gradinka, higiena odrzuvame mislam i deka preteruvam, ja mijam pred spienje obavezno, oblakame sekoja vecer cisti gaki. Sto da napravam, dali da ja nosam negde i kade. Pozdrav

Pochituvana,
Mozhe da se raboti za nekoja gabichna infekcija ,ako eventualno prethodno primala nekoj antibiotik..pa kje treba machkanje so Crem,Canesten 2x dnevno 14 dena i podolgo ako treba..ako tie simptomi na cheshkanje ne se povlechat mozhe da se pravi bris od vulva ,po prethodna toaleta na genitalii da ne se raboti za nekoja bakterija i pokraj vashata higiena shto ja vodite...Sekogash brishenjeto posle mozhkanje i kakanje treba da e od naprad prema nazad,i ne i dozvoluvajte taa sama da se brishe so toaletna hartija,zashto mozhe da si prenese bakterii od crevna sluznicaa na genitalii i mozhni patishta...Bitno e i obavezno da s enapravi edna obichna mikroskposka analiza na mochka...Pozz i se najdobro ...user posted image

(Одговор на членот ritatomic)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.6.2013 0:04:57   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: belka

Pocituvana Dr.
Imam kerka koja ima 7.5 godini . Oda kako e rodena pa se do 6.5 godinki se razboluvase najcesto od angini ( 4-5 pati max.godisno ) i usi . Na dva pati i se pojavi i laringit . Ja nosev na pulmoalergolog mi rece da odam da go proiverime tretiot krajnik . Megutoa otkako slusnav deka krajnikot se regeneriral ne prevzemav nisto . Otkako od septemvri trgna na uciliste t.e. nekade od Noemvri mesec pa se do sega ( maj ) ona mi faka non stop gnojni angini ( 6 pati od noemvri -maj ) . Me cudi toa sto e pogolema a pocesto se razboluva od angina otkolku koga bese pomala a vo gradinka odi od 2 god. Dr.ni preporaca vadenje krajnici . Ja odnesovme na ORL kaj Dr.Jane Netkovski i bidejki i dade terapija sega treba vo petok pak da odime za da zakazeme operacija .
Mene prasanjeto mi e dali voopsto krajnicite da se vadat bidejki me predomisluvaat luge koi imale iskustvo predhodno deka ke porasne ke i pomine ke i se namalele lkrajnicite a i deka samite krajnici bile prva zastita pa dokolku gi nema moze sekoe razboluvanje posle na pluka da i odi ????? Tolku sum na misla i neznam sto da pravam ?????

Pochituvana,
So ogled deka chesto stradate od vospaleni krajnici, i chesto zaradi toa prima terapija Vashata kjerka,i jas bi go rekla istoto...Vadenje na t.n nashi filtri..Tie krajnici koi se prva bariera od bakteriski infekcii ako chesto stradaat sheta se da gi ima otkolku da gi nema...Chestite infekcii na istite ako ne se sredat mozhat ne daj bozhe da oshtetat srcev muskul,zglobovi i bubrezi...Ne e tochno deka posle vadenjeto kje imate chesti infekcii na plukja....Iskustvoto pokazha deka chestite reljefni krajnici koi ni stvaraat sekojdndeven problem treba da se otsranat,,..Za tretiot krajnik vazhi ona shto go kazhuvate deka mozhe da recidivira( da se obnovi Pak) no retki se sluchaevite..Za da se oslobodite od chestite gnojni angini reshenieto e toa...No najprvo da bide vo stabilna sostojba..Da se ispita kompletna krvna slika,urina ,ASO,CRP,RF i fibrinogen, Se - bitni parametri koi ako se uredni kje se pristapi na zafat ,no ako ne se ,mora da dojde do stabilizacija na sostojba a potoa vadenje...Veruvajtemi deka posle toa Vaashite poseti akj matichniot pedijatar kje se svedat na minimum....Pozz i sekoeuser posted image dobro ....

(Одговор на членот belka)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.6.2013 0:10:23   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maria

Здраво Докторке
Сакав да ве прашам,моето синче има 6 години и имаме проблеми со крајниците.Е сега,до пред две години бевме нон-стоп под терапии,но кога почнавме да го носиме на море и на планина,за овие две години ова ни е прво разболување.Но, за три недели испи 3 антибиотика едно подруго и никако да оздрави.user posted image Инаку левиот крајник му е поголем и навечер кога спие рчи и кога зборува како да зборува со носот (мислам,ме разбирате).Му земаа брисеви од нос и од грло,нема ништо,а исто го прегледа и специјалист и ни рече дека е така од левиот,поголемиот крајник и дека такви крајници,треба да се оперираат.Но несакам да брзам со таа одлука.user posted image Сега не пие ништо само септолете,ама и тоа не помага.user posted image
Па ме интересира,ако може да ми дадете некаков совет и дали можеби се работи за трет крајник.Ви благодарам однапред...user posted image

pochituvana,
Najdobro e da napravite ORL pregled a potoa da zboruvame,...Chestite vospalenija na krajnici,spienje so otvorena usta i " grchenje" , podochnici,skoro sekogash glad za vozduh ukazhuvaat na mozhno zgolemuvanje na tret krajnik no toa treba da se utvrdi so pregled i daden sovet od ORL specijalist...Nemam ama bash nishto protiv vadenje an krajnici koi ne ja vrshat svojata uloga na odbrambeni filtri , koi chesto se zaboleni otkolku zdravi i koi pogolema opasnost se ako gi chuvate otkolku ako gi nema...Razmislete, ne velam deka treba da se brza, no ako ima indikacija za vadenje podobro toa da se napravi otkolku Vasheto dete da strada i da " grchi " koga spie zaradi otokot na istite.... I bez niv se mozhe...toa e dokazhano barem...Za bilo kakova konsultacija stojam na raspolaganje,no ve molam za orl pregled i mislenje od specijalistot. ....Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.6.2013 0:09:38   
tnade
zdravo Vi se obrakav vo vrska so problem koj go imamme so 16 nesecnata kerkicka...veke izvesno vreme kakanjeto ni e horor, kakame na tri-cetri, pa duri i sedum dena. Do kolku dena se tollerira? Probavme sirup od smokvi i slivi, zele bonboni od Vitabor, slivi, leneno seme, balans jogurt, sto uste ne, go pretvoriv deteto vo eksperimentalno gluvce user posted image user posted image uffff. Pri edna konsultacija so maticniot perijatar mi rece deka nema osnova da ne prati na klinika, bidejki deteto e veselo, prgavo kako sekogas, stomaceto i e meko iako ne kaka po nekolku dena, ubavo si napreduva....znaci so nea se e ok, a vamu problem i me cudi sto ne i deluva nisto od toa sto i go davam za da izleze, se prasuvam dali mozebi i psiholoski problem imame bidejki koga e momentot placi i vika ne gomceto izleze, dali samata go vraka namesto da dade napon, se plasi da ne ja boli? Ve molam za Vase mislenje vo vrska so nasiot problem.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.6.2013 20:14:26   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: tnade

zdravo Vi se obrakav vo vrska so problem koj go imamme so 16 nesecnata kerkicka...veke izvesno vreme kakanjeto ni e horor, kakame na tri-cetri, pa duri i sedum dena. Do kolku dena se tollerira? Probavme sirup od smokvi i slivi, zele bonboni od Vitabor, slivi, leneno seme, balans jogurt, sto uste ne, go pretvoriv deteto vo eksperimentalno gluvce user posted image user posted image uffff. Pri edna konsultacija so maticniot perijatar mi rece deka nema osnova da ne prati na klinika, bidejki deteto e veselo, prgavo kako sekogas, stomaceto i e meko iako ne kaka po nekolku dena, ubavo si napreduva....znaci so nea se e ok, a vamu problem i me cudi sto ne i deluva nisto od toa sto i go davam za da izleze, se prasuvam dali mozebi i psiholoski problem imame bidejki koga e momentot placi i vika ne gomceto izleze, dali samata go vraka namesto da dade napon, se plasi da ne ja boli? Ve molam za Vase mislenje vo vrska so nasiot problem.

Pochituvana,
Tolerancijata ja kazhuva samoto dete,znachi posle dva -tri dena i samoto kje namali soo jadenje bidejkji ima vekje fprmirana stolica koja mora da izleze,no prichinite koi se treba da se istraga....Prvo od se shto prochitav, neznam dali i imate davano podolgo vreme probiotik plus prebiotik za normalizacija na screvna flora od tipot .Kesichki Linex junior edna dnevno makar eden mesec,kesichki Normia istaotaka edna vo den rastvorena vo nekoja technost kako chajche,voda ili vo kashichka,Sir.Pikovit praebio po edna kafena lazhichka na den,Sir.Portalak 2x 1 kafena lazhichka tri dena a mozhe i povekje dodeka ne se dobie stolica.Problemot mozhe da e i psiholoshki zashto ako e tvrda stolicata deteto kje go odlozhuva kakanjeto bidejkji koga sleguva nadolu po debeloto crevo mozhe da pochuvstvuva bolka od nadraznuvanjeto na samata crevna sluznica....Znachi znak za tolerancija mozhe da se i nekolku dena ,zavisi od toa dali deteto jade po obilno ili poslabo,so ispolnuvanje na stolicata na crevcata toa i samoto kje prekine da jade se so cel da se oslobodi sodrzhinata...Ako ne pomaga nishto od gorenavedenoto kje odite so mikroklizma od koja sekako ima rezultat ,ili glicerinsko chepche....I na kraj, mozhebi takviot metabolizam e i nasleden od nekoj od roditelite pa kje treba vreme dodeka sama ne vospostavi pravilno kakanje da se pomachite...Sluchajov Vash ni e chesto sekojdnevie vo ordinacija i preku site ovie nachini i nie se spravuvame....Pozz....user posted image

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?