|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок II
29.12.2013 6:24:35   
MamaOhrid
Мамички, да прашам нешто, јас во декември бев на боледување 4 дена за нега на дете. Ме интересира колкав износ ќе ми исплатат од фондот и кога? Дали ќе е 100% или помалку?

_____________________________

23.09.2009
23.10.2012

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Паричен надоместок II
29.12.2013 18:02:35   
Snowhite RR
За нега на дете мислам дека даваат 80%, а кога не се знае, прво треба да поднесиш барање, па да чекаш решение дека ти е одобрено и после тоа ќе си ја чекаш исплатата

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Паричен надоместок II
30.12.2013 9:16:20   
Felly RR
Мислам дека за секое боледување што е помалку од 14 дена даваат 80%.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Паричен надоместок II
15.2.2014 2:35:21   
sonc90
citajki go sevo ova jas se zbuniv...vaka sega za paricen nadomest dokumenti se podnesuvaat vo socijalno ili vo opstina?ili na dvete mesta?ili kade?zasto prvo citam socijalno,posle citam opstina,pa posle podracna edinica i ama bas nisto ne razbrav..(btw jas seuste ne sum porodena ama manijacam temi i se sto me interesira prasuvam za da ne ispadne da ne znam kaj mi e gazot u 5 za 12) user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Паричен надоместок II
15.2.2014 5:49:49   
bucko mal
Jas mislam vo socijalno se podnesuvaat dokumenti za paricen nadomestok a vo opstina se podnesuvaat dokumenti za zemanje
ednokratna paricna pomosh za bebe.Ajde nekoja mamicka neka ni objasni tocno kako idat tie raboti.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Паричен надоместок II
16.2.2014 0:10:11   
DuffytheDuck
Вакаuser posted image За новороденче, надоместок дава градот Скопје и општината во која живеете (општина Аеродром во мојот случај, но вие проверете дали и вашата општина дава надоместок - знам дека некои даваат некои не). За надоместок од град Скопје, документи се поднесуваат во една канцеларија близу Тутунски комбинат, спроти Економски институт му доаѓа. А за надоместок од општината, документи се поднесуваат во самото седиште на општината Аеродром. Поздрав

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Паричен надоместок II
20.2.2014 2:01:14   
sonc90
aaaaaaaaa znaci i ednite i drugite davale? ili pak jas nekoja zbunka napraviv? kako i da e znaci mora da se prasa vo opstinata vo koja ziveeme...ok...fala vo sekoj slucaj...jas samo onaka si prasav za koga ke dojde vreme da go informiral mazule sto da pravi i kaj da odi...pozz

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Паричен надоместок II
4.4.2014 16:08:42   
skorpijana
decki zemal li nekoj pari za treto dete ovoj mesec

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Паричен надоместок II
5.4.2014 16:22:26   
snowbool
Mamicki ,
Prasanje za paricen nadomestok za prvo rodeno dete od 5000 den, sleduva sekoj mesec 9meseci ili samo ednas ti davaat 5000 den na transakciska?...

< Поракaта ја уредил snowbool -- 5.4.2014 16:23:08 >

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Паричен надоместок II
6.4.2014 19:33:33   
Felly RR
snowbool, мислам дека тоа е еднократен паричен надоместок, и ти следува таа сума само еднаш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Паричен надоместок II
8.4.2014 14:16:55   
Mamickaa
ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

decki zemal li nekoj pari za treto dete ovoj mesec



И мене ова ме интересира,навистина незнам што е работава,немаме ни решение добиено,па слушам дека ќе било преку трансакциска,ама колку е точно незнам.Дали некој добил решение или пак пари за трето детеuser posted image јас сум од општина Аеродром.

п.с. јас немам земено воопшто до сега,а скоро ќе правиме 5 месеци.Скорпијана ти само за овој месец не си земала,до сега земавте???

< Поракaта ја уредил Mamickaa -- 8.4.2014 14:20:53 >

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Паричен надоместок II
9.4.2014 21:25:51   
mjellmas
Vo Tetovo deneska imase za dve meseciuser posted image

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Паричен надоместок II
9.4.2014 22:28:08   
denim
Za treto dete prasav pred nekoj den vo smetkovodstvo i mi rekoa deka navodno pocnale isplati i ako ne sme dobile do sega , togas ke bide od "idniot' mesec. treba najprvo po posta da dobieme nekoe brojce koe go nosime vo nasata banka kade izvrsuvaat nekakvo povrzuvanje so nasata smetka i uplatite bi pocnale na transakciona... resenie nekogas pustale, nekogas ne user posted image


_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот mjellmas)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Паричен надоместок II
10.4.2014 12:07:29   
mjellmas
Vcera imaat zemeno tie sto go imaat kazano vo banka brojot dobien po posta(tie sto imaat ziro smetka-a tie sto nemaat treba da otvorat edna).Proveri vo bankomat.Pozdrav.user posted image

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Паричен надоместок II
24.5.2014 23:50:43   
mmbucko
Ве читам и гласно размислувам......навистина подоцна оваа година ги однесовме документите за трето дете, во втора половина на март.....ама пак е запазен рокот.......ни известување сме добиле до сега, ни број за да го пријавам во банка, а ни пари....незнам како да постапам....дајте совет

(Одговор на членот mjellmas)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Паричен надоместок II
25.5.2014 10:02:27   
denim
Jas bev vo socijalno, navodno za opstinite Aerodrom i Centar imale nekoi tehnicki problemi (t.e. nivna greska pri obrabotka na baranjata) i sega povtorno gi prerabotuvale user posted image a drugite opstini si primale redovno...

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Паричен надоместок II
25.5.2014 11:57:58   
Mamickaa
denim мила мене минатиот месец дотичната од соба 25 во социјалното општина Аеродром ми рече имале проблем со системотuser posted image ,а сега пред некој ден ми вика од министерството барале дополнителни документи,од такт ме извадиuser posted image .А верувајте не е до министерството до нејзе е,една антипатична негативна а и безобразна една,ако не и се работи нека седи дома,а не 4 пати одам,не е во својата канцеларија,ја чекам 15,20 мин и одам да ја викнам(бебе имам дома)и ме гледа како да ќе ја тепам,срам да и е!!А минатиот месец рече исплата до крајов на месецот,а тоа уште немаме решение и потврда за во банка да завериме,па на трансакциска,ехее дали и следниот месец ќе биде,ама додека ќутиме,ке си поигрува со нас,само до неа е верувајте.Еве јавете се во министерството ке видите што ќе ви кажат.А и најтрагично што е,заедно со моја комшика поднесовме за обнова во почетокот на Февруари,неа и стигна решение,мене не,ама сопругот на мојата пријателка ја здрмал малце и успеа,а јас си ќутам,редовно носам потврда за вакцина,ама нема правда,со таквите само со повишен тон,друго нема....user posted image

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Паричен надоместок II
25.5.2014 12:08:39   
Mamickaa
А и да додадам(незнам како да редактирамuser posted image )пред да и го даде решението на другарками,кога биле кај неа со сопругот,ги прашала кога поднеле документи,и кажале Февруари и им рекла не не се уште готови,само јануарските се ,ама колку има некои десеттина,ејјј десетина само направила за три месециuser posted image user posted image .Срамота!!Решена сум да одам оваа недела,ама со придружба или пак свекрвами ќе и ја пуштам,тата мата е за вакви неписмени,клати врата,земи платаuser posted image

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Паричен надоместок II
31.5.2014 19:42:51   
denim
(Одговор на членот Mamickaa)

Mamickaa,
Dali bese vo socijalno i kako pomina. Boga mi ova godina ispadna golgota i koj znae dali ima kraj? Bev 2-3 pati i veke mi e nezgodno...


_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Паричен надоместок II
12.6.2014 20:28:33   
Mamickaa
denim(извини,дури сега видов) ништо нема уште до сега.Како што кажав претходно ја пратив свекрвами,и го повишила малку тонот,ама сепак на културен начин,ама службеничката мува не ја лази.Кога пишував тука,одма другиот ден беше тоа,и кажала на свекрвата до 15ти јуни ќе се исплателе парите а тогаш моето решение било на потпис и за неколку дена ќе ми стигнело по пошта.Еве колку поминаа од тогаш,скоро три недели ама абер нема ни од писмо ни од пари.Како лажат,алал да им е!!Барем нека кажат не очекувајте,кога ќе можеме ќе пуштиме а не вака.

п.с. дали некој овие денови во Скопје има земено надомест за трето дете user posted image

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Паричен надоместок II
13.6.2014 10:04:09   
Dilina
Ова е да ти се смачи за 5илјади, поарно ич да не ги даваат. Додека да ги земе човек 100 пати ќе ги потроши..... ц ц ц ц user posted image
Јас се напнувам уште сега а камоли уште малку кога ќе ми дојде редот мене,,,

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Паричен надоместок II
10.7.2014 7:37:06   
Minnie
Zdravo mamicki,

Me interesira kako vi odi so isplatata na porodilnoto boleduvanje, dali vi docni, posto mene mi docni veke 3 meseci.
Dokolku imate nekoi informacii kade mozam da se obratam da prasam ve molam pisete.
Vi blagodaram

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Паричен надоместок II
17.8.2014 0:53:02   
Dilina
Јас си го отворив боловањето на 3ти јуни (45 дена пред термин)... се породив на 12ти јули а барањата ги поднесов на 22или 23ти не сум сиг... е сега во социјално му рекле на мм за еден месец.. па си чекам месец да пројде со што вкупно 3 плати ќе треба да земам...

Како сте со искуството сега? Дали тоа што заостанува се од еднаш пуштаат или? Дали од кога ќе стигне решението се чека уште мн. или одма пуштаат? Многу ми е битно зашто платава моја ќе е двигателот на финансииве дома а уште си чекаме и се се плашам дека многу ќе доцнат... телефоните на страната не им функционираат и така...

(Одговор на членот Minnie)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Паричен надоместок II
26.8.2014 9:48:18   
Dilina
user posted image

а дали има некоја мама што е на платено породилно уопште или ја сама си праам муабет хехехех user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Паричен надоместок II
26.8.2014 15:43:45   
nataly86
Јас пред две недели поднесов документи па мислиам дека е уште рано да се надевам user posted image некако не ни проверувамuser posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?