|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Незгодни прашања
3.5.2009 13:14:06   
Еца
user posted image user posted image user posted image Еве не сум почнала да пишувам ,а се пагам од смеење.Како и што да им одговориме на децата кога поставуваат незгодни прашања.

Еве вчера јас и Мартина се подготвуваме за спиење и таа ми вика:"мамо а јас кога ке пораснам ке имам млеко во цицето,и ке имам бебе во мешето?"
Јас и викам да,мама како не,па ти си девојче,секако дека ке имаш.
"А од каде ке ми го вадат бебето,ке ми го сечат ли мешето?"И тука јас почнав да се смеам,зошто таа знае дека неа ја ваделе од моето меше откако ме сечеле,бидејки сум со царски,и сега ги поврзува работите и оп,прашање,а како да одговорам на него. Се вадев ,се вадев,па не знам можеби нема да ти го сечат,а таа ми вика, "епа како тогаш ке излезе бебето?"И луге што да му кажам на 3 годишно дете на ова прашање?user posted image

Ако сте се нашле во некоја ваква ситуација,пишувајте,зошто ете не знаеме кога,што ке не прашаат,ех децаuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 3.5.2009 13:15:21 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Незгодни прашања
7.5.2009 10:17:29   
Aleksandra
Ana mene pred nekoj den me prasa: " Mamo koga jas treba da fatam decko??"  Jas se iznenadiv i sto da i kazam i rekov :" Ke fatis decko vo sredno skolo i koga ke go fatis mene prva da  mi kazes i mama ke ti kaze sto da pravis so nego".   A i pred odreden period neli imase rekalmi za SIDATA  i Ana tolku bese isplasena za ona da ne fati sida i samo me prasuvase kako moze da se fati sida i jas istoto i go rekov Ana koga ke fatis decko togas ke ti kazam kako moze da se fati sida. 
Neznam, ako nekoj ima nekoja zamerka ili sovet slobodno neka mi pise, bidejki Ana ima 10 godini i veke pocnuva da vleguva vo PUBERTET, da ne ti se veruvauser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Незгодни прашања
7.5.2009 10:26:48   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksandra

Ana mene pred nekoj den me prasa: " Mamo koga jas treba da fatam decko??"  Jas se iznenadiv i sto da i kazam i rekov :" Ke fatis decko vo sredno skolo i koga ke go fatis mene prva da  mi kazes i mama ke ti kaze sto da pravis so nego".   A i pred odreden period neli imase rekalmi za SIDATA  i Ana tolku bese isplasena za ona da ne fati sida i samo me prasuvase kako moze da se fati sida i jas istoto i go rekov Ana koga ke fatis decko togas ke ti kazam kako moze da se fati sida. 
Neznam, ako nekoj ima nekoja zamerka ili sovet slobodno neka mi pise, bidejki Ana ima 10 godini i veke pocnuva da vleguva vo PUBERTET, da ne ti se veruvauser posted image


Ja mislim, da moraš objasniti, na razumljiv način kako se zaraziva od sida, ne čekat da bude 13 ili 15 godina uzrasta. Djeca od 10 godina kod nas  znaju kako se rade deca its. jer se uče u školi  u 3. razredu (kad imaju 8 godina). Isto tako oni se uče o  bolesti koje se prenaše sa seksom i o zaštiti.
Sad je pravo vrjeme, da se ji sve objasni. Prije počinje pravi pubertet.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Незгодни прашања
8.6.2009 10:56:10   
lide78
i mene Joana me prasa ednas od kade izleguva bebeto i brzo go resivme problemot,otvorivme enciklopedija,objasnivme i cela nedela ja otvarase knigata tamu i izgleda si ja zadovoli ljubopitnosta i prestana da prasuva i da razmisluva za toa.zatoa mislam deka treba otvoreno da se razgovara so decata za se bez izmisluvanje na prikazni.A dr. interesno  e sto postojano go prasuva tatko i koga ke se mazi mu vika :ne sekiraj i tebe i mama ke ve pokanam na svadba i posle ke ziveam vo drug stan i ke ve kanam na gosti

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Незгодни прашања
8.6.2009 11:02:58   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image сонце бе...колку се значи паметни уште од пелениuser posted image она веќе си решила дека живее сама..ама најважно е тато да се утешиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Незгодни прашања
8.6.2009 11:06:13   
lide78
a na tao uste sega mu se place za toj moment.na sekoja svadba se stava vo uloga na tatkoto na nevestata i mu se nasolzuvaat ocite.zivi smeski se mazive koga se vo prasanje kerkite_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Незгодни прашања
2.9.2009 9:46:49   
mami
една случка...Две мајки- едната родила природно, другата со царски и соодветно нивните момчиња знаат дека се извадени од мешето т.е. од дупката на мама каде што мочка. Еден ден почнале да се расправаат ама до љутење дошло, едното со другото не можат да се објаснат зошто едниот е од таму родена а другиот од друга странаuser posted image па отишле кај мајките и ги молеле да им ги покажат лузните од каде излеглеuser posted image user posted image user posted image и тогаш морале овие две да седнат и убаво да им објаснат зошто е тоа така

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Незгодни прашања
29.10.2009 15:51:36   
kapsarovb
Нема незгодни прашања, има незгодни одговори. Но решението е најверојатно вистината да има ја раскажеш на нивни јазик за да можат да ја разберат. Ако го лажеш детето кога тогаш ќе ти се врати како бумеранг лагата...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Незгодни прашања
29.10.2009 22:12:55   
mami
хехех на оваа тема имам да ви кажам нешто смешноuser posted image имам две внуки- едната е 3то одд а другата 6то..и слушнала малава некој виц во кој се спомнувал презерватив, и ја прашала баба и- бабо абе слушнав еден виц ама незнам што значи и и го раскажала, тетка ми се нашла во небрано и ја испратила кај татко и(братучет ми) тој пак, како татко не знаел што да и каже па ја пратил кај сестра му и оваа мртва ладна и рекла- да си ја прашаш мајка ти..
И тогаш стапува на сцена големава внука и и вика- слушај ваму, не туку прашувај многу многу, туку убаво ке си почекаш ти до 5 одделение и тогаш учителката се ке ви кажеuser posted image user posted image user posted image user posted image (ваљда во 5то им ги објаснуваат тие работи, незнам каква им е новата програма)

(Одговор на членот kapsarovb)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Незгодни прашања
30.10.2009 11:40:34   
mother 29
не знаев ова каде да го сместам ама како и да е...........


вчера пред спиење се гушкаме и го прашувам така на шала  Марко која му е симпатија ,која е убава во градинка? и тој ми вика памеја(памела,хехех дури и не очекував ххххеех)му викам каква е ,маме, Памела?тој вика ..какана хехехх..а како мириса Памела? а тој вика на гомко(гомненце хехехехехех)


леле луге ме изненади 100 % и се скинав од смеење 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Незгодни прашања
30.10.2009 11:42:51   
profesorica
леле марко user posted image user posted image user posted image на 2 годинки еј user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Незгодни прашања
30.10.2009 11:46:17   
mis.
Фраер ќе биде малиотuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Незгодни прашања
31.10.2009 10:54:39   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

хехех на оваа тема имам да ви кажам нешто смешноuser posted image имам две внуки- едната е 3то одд а другата 6то..и слушнала малава некој виц во кој се спомнувал презерватив, и ја прашала баба и- бабо абе слушнав еден виц ама незнам што значи и и го раскажала, тетка ми се нашла во небрано и ја испратила кај татко и(братучет ми) тој пак, како татко не знаел што да и каже па ја пратил кај сестра му и оваа мртва ладна и рекла- да си ја прашаш мајка ти..
И тогаш стапува на сцена големава внука и и вика- слушај ваму, не туку прашувај многу многу, туку убаво ке си почекаш ти до 5 одделение и тогаш учителката се ке ви кажеuser posted image user posted image user posted image user posted image (ваљда во 5то им ги објаснуваат тие работи, незнам каква им е новата програма)Ова колку е смешно, толку е и трагично. Разбирам што бабата го пратила детето кај татко и, бидејќи не е нејзина одговорност да го воспитува детето, но таткото што го пратил кај сестра му е неодговорно. Ако се нашол во небрано и не размислувал претходно на таа тема како да разговара со своите деца, можел да и рече дека кога ќе дојде мајка и ќе поразговараат сите заедно. Шетајќи го детето од еден до друг и на крај да дојде до некој одговор, кој не ја има задоволено љубопитноста туку ја има разбудено, од нејзината сестра која и самата е дете, само ја има збунето. Можеле едноставно да и кажат дека е средство кое возрасните го користат да се заштитат од болести или некако слично, не би ја лажеле, ниту пак така вистината изгледа вулгарно. Да не збориме и за тоа дека таа сега добила порака дека за некои работи кои се незгодни за разговор ќе мора одговори да бара надвор од семејството, наместо од родителите.
_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Незгодни прашања
31.10.2009 10:57:15   
mami
потполно се сложувам со тебе Ники, и јас ги искарав, тотално погрешен пристап, но што е тука е...да си знаеме за нашите да не реагираме така

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Незгодни прашања
27.11.2009 8:15:32   
mami
Разговарајте отворено за сексот


Постојат пријатни и непријатни разговори. На повеќето родители им е непријатно да разговараат со своите деца за сексот, иако според научниците и психијатриите тој разговор треба да се направи. Кога еднаш ќе го започнете ќе видите дека тоа не е тешко. Еве неколку совети кои треба да ги примените кога разговарате за сексот со вашите деца.

Сексот не е тема која треба да се избегнува. Со избегнувањето само ризикувате вашето дете да стане од оние на кои тоа „случајно“ имале секс. Разговарајте отворено со нив и објаснете им ги следниве работи:

1. За почеток признајте дека сексуалноста е позитивна работа. Ако за сексот зборите дека е негативен и дека не смеат да го прават, тогаш вие ќе бидете исклучени од понатамошните разговори за сексот, бидејќи тие нема да сакаат тоа да го слушаат.

2. Иако за сексот е полесно да за разговара со девојките, бидејќи можете да почнете со менструацијата, машките не смеат да бидат изоставени. Секако, тешко е разговорот со вашиот син да го започнете со „влажните сништа“ или со ерекцијата, но можете да најдете начин како да им објасните дека сето тоа е нормално. Потрудете се за ерекцијата да зборувате отворено и немојте да лажете и да ги избегнувате прашањата. Последните истражувања открија дека девојките се далеку повеќе информирани за своето тело отколку момчињата.

3. Сексуалното однесување објаснете го како романтична работа. Потрудете се да објасните дека сексуалната привлечност започнува со насмевка, продолжува со бакнеж и допирања и на крај со секс.


4. Морате да имате различен пристап кон момчињата и девојчињата. Кај девојките примарно што треба да објасните е дека мора да знаат да кажат „Не“ на дечкото ако нешто не сакаат. За момчињата пак примарно е да ги научите дека не смеат да навалуваат и дека мора да ја почитуваат својата девојка.

5. Објаснете им ја опасноста од оралниот секс. Оралниот секс денес е сфатен како нешто лесно, нормално и секојдневно. Објаснете им дека оралниот секс не е сигурен секс и дека преку него исто така може да се добие HIV вирусот и некои други сексуално преносливи болести.

6. Поврзете го сексот со емоциите и љубовта. Иако тоа е физичка активност, сексот е поврзан со емоциите. Ставете го сексот во контекст на љубовта и водењето на љубов. Објаснете им ја поврзаноста на луѓето. Ставете им до знаење дека обично кога ќе дојде љубовта тие стануваат ранливи и поради тоа мора да бидат силни, но и да уживаат кога во стомакот имаат пеперутки.


7. Разговорите за сексот не мора да бидат резервирани само за мајките или само за татковците. И двајцата родители мора да дадат свој придонес, иако е подобро со синовите да разговараат татковците, додека со ќерките да разговараат мајките.

8. Ако не знаете како да им ги објасните сите работи, тогаш послужете се со телевизијата, книгите, магазините и интернетот. Искористете ги сите работи со цел подобро да им го објасните сексот на своите деца.

извор- идивиди

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Незгодни прашања
1.12.2009 11:40:27   
mami
Кога и како се развива детската сексуалност? Што придонесува за будење на свеста за разликата меѓу половите? Колкав е уделот на родителите, а колкав на важечките етереотипи на одреденото опкружување? На многу прашања во врска со детската сексуалност денес тешко се доаѓа до одговор.

Причините кои ја прават детската сексуалност  уште „понезгодна„ тема се многу, исто како и факторите кои влијаат на нејзиниот развој.  На пр. Во првата година од животот  половите разлики во однесувањето на децата не се забележливи. Сепак, благодарение на тоа дека на момчињата повеќе им се толерира агресивноста, растурањето, истражувачкиот дух...а девојчињата се поттикнуваат да бидат мирни, послушни, да не се тепаат, да не се лутат- веќе во втората година од животот можеме да ги забележиме првите разлики помеѓу машките и женските деца. Се подразбира дека современите родители пробуваат максимално да внимаваат на своето однесување и да ги избегнат стереотипите во воспитувањето на децата, т.е. да ги третираат најпрво како деца, а дури отпосле како припадници на одреден пол. Наспроти тоа, стереотипите на опкружувањето се рефлектираат во несвесниот дел на детската личност. Подоцна, во процесот на растење, кога детето ке дојде во позначаен контакт со врсниците, нивното влијание исто така ке биде значаен фактор за тоа како се доживуваат себе си. Сигурно дека индивидуалните разлики се големи, но ориентационата шема на детското разбирање на сопствената сексуалност може да се разгледа преку неколку фази. Иако некои деца никогаш нема да покажат знаци на одредена фаза, процесот на доживување и разбирање на сопствениот пол се случува кај секое дете.
Околу 2та година или нешто подоцна децата знаат кој пол се и умеат да се дефинираат како припадници на тој пол ( јас сум момче, или јас сум девојче) исто така успеваат да прават разлика помеѓу маж и жена според надворешните показатели, како што се облека и фризура.

Во 3та или 4та година веќе разбираат дека постојат и генитални разлики помеѓу мажите и жените, иако не успеваат тоа вербално да го искажат. После 3та година детето има одредена претстава за своите генитални органи ( за што служат, по што се разликуваат од оние кои ги имаат припадниците на другиот пол, како игледаат..) а благодарение на тоа што сеуште нема чувство за срам, се чувствува слободно и да започне разговор на тема сексуалност.

Околу 4та година децата различно ги доживуваат своите гениталии. Девојчињата понекогаш се однесуваат како нешто да им е ускратено, или се жалат на своите органи бидејќи ги доживуваат како недостаток. Овој став произлегува однедоволната информираност и од оние несвесно усвоени стереотипи на околината во која живеат.

Околу 5та година почнуваат хетеросексуалните игри, посебно оние кои вклучуваат имитирање на возрасните(мама и тато, играта- доктори..) како и сите оние кои вклучуваат покажување на своите или туѓите гениталии.

Околу 7та година детето ја има заситено својата основна љубопитност па помалку се занимава со анатомските разлики и сексуалноста воопшто.  

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Незгодни прашања
1.12.2009 13:15:21   
Mihaela
се враќаме со Михаела од градинка кога имаше 3 години(сега има 5)и видовме бремена жена и почна да ме распрашува што има во стомакот и слични работи.и на крај следи шок: мамо,а како влегло бебто во стомакот? ама мртва ладна,а пред нас одеше еден дечко и кога ја слушна,зашто гласно збореше а беше тивко околу 15 часот и дечково се врти и почна да се смее не можеше да престане.И јас се смеев,не знаев што да му одговорам на тригодишно на такво прашање.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Незгодни прашања
1.12.2009 13:24:42   
mami
мое мислење е дека во тој момент си требала да и дадеш одговор прикладен за нејзината возраст, не да навлегуваш во детали, но сепак да не ја оставиш без одговор, зошто сигурно си ја збунила уште повеке

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Незгодни прашања
11.12.2009 13:45:58   
mami
За целокупно прифаќање на сопствениот пол и сексуалност многу е важно како вие како родители ке се поставите.
Полето сексуалност е бурен и долготраен процес, а тоа како детето ке успее да се согледа себе си како полово суштество ќе зависи и неговата сексуалност кога ке порасне. Така што вие денес влијаете на односите кои ке ги има детето спрема себе си и својот полов идентитет, но и спрема партнерите кои ке ги има во иднина.

1. Однесувајте се  природно
Бидете опуштени спрема половите и сексуални игри во претшколската возраст бидејќи нивното грубо прекинување предизвикува подоцна несигурност.

2. Бидете добар пример
Немојте да се срамите од своето тело и разголеност(на пр. Немојте да паничите ако детето ви упадне во бањата додека се туширате).

3. Вашите граници на срам не се и негови
Кога бебето од 2-3 месеци ќе ги открие своите рачиња тоа предизвикува одушевување кај сите. Сите возрасни го сметаат тоа за голем чекор во неговиот развој. Тоа постепено воспоставува врска и со останатите делови од своето тело. Половите органи за малото дете не се ништо помалку интересни од останатите делови од неговото тело. Тоа што нив ги прави толку интересни се токму реакциите на околината во врска со ова негово истражување.

4. Разговори
Со разговорите на тема сексуалност пожелно е да почнете(освена кодетето не ги почне само) некаде околу 4та година. Тогаш: Бидете сигурни дека овие разговори се неопходни. Размислете: ако детето не разговара со ва, кој му преостанува како соговорник? Доколку за сексуалноста дознае од врсниците можно е да биде дополнително збунето бидејќи врсниците може да имаат уште позамаглени и погрешни претстави од оние кои самото си ги прави во главата. 

Бидете трпеливи. Едукацијата за сексуалноста неможе да заврши со еден разговор пред влезот во пубертет, како што мислат многу родители. Сексуалното созревање почнува од самото раѓање. Значи, ваште деца воспитувајте ги уште од првиот ден, биле тие свени или не.

Искрени и конкретни одговори.

Децата кои слободно поставуваат прашања и на нив ја добиваат вистинити, едноставни одговори адекватни за нивната возраст, имаат позитивен став спрема сопствениот пол и сексуалност. За разлика од нив, децата на кои тоа објаснување им е ускратено, развиваат сопствена, со тоа и често погрешна слика за сето тоа, како што се на пр. Жената останува бремена откако ке проголта некој предмет, или ако многу јаде, па кога ке стане дебела ке роди бебе... Затоа секогаш одговарајте точно, сразмерно со возраста. Всушност, и не постои оправдување да на детето во било која возраст му понудите одговор за зелката, штркот и слично. Ако е зрело за прашање, зрело е и за одговор.                                                                  
            Избегнувајте лажни одговори. Поттикнете го детето да ве праша се што сака. Ова правило не се однесува само на сексуалноста, туку воопшто за се што допрва треба да го научи. Иако некои деца ја прескокнуваат оваа фаза на незгодни прашања, почесто се случува тие циклично да се повторуваат т.е. децата ги повторуваат на секои неколку месеци. Затоа е особено важно вашите одговори да се конкретни и искрени.
Кога ке му кажете на детето: Мал си за тоа, или Ти тоа не го разбираш, или на прашањето- Од каде доаѓаат бебињата? Вие одговорите со: Незнам, само дополнително ја разгорувате неговата љубопитност. Дете во предучилишна возраст верува дека вие знаете се, и кога на некои прашање ке одбиете да одговорите или тоа го направите проѕирно неискрено, тоа мисли дека во тој одговор се крие некоја огромна тајна која не сакате да ја поделите со него. Исто така кога одбивате да одговорите на незгодните прашања (мислејќи дека во очекување на одговорот детеот ке престане да прашува или ке заборави или вам ви е непријатно да зборувате за тоа...) вие тогаш влијаете на неговата свест за сопствената сексуалност. Само во случај нешто навистина ако незнаете, признајте дека не го знете тоа. Побарајте одговор и кога ке го најдете кажете му го на детето. Ако ви е непријатно или немате време за разговор- токму тоа и кажете му го и одложете го тој разговор за првата следна прилика. Освен тоа, акому препуштите на детето, без вас само да ја учи за својата сексуалност ризикувате да почне да  чувствува срам или отпор спрема своето тело, а со тоа и спрема својот пол, што може да доведе до многу проблеми.
Многу е важно и овој аспект од нивниот развој  и разбирање на сите оние често збунувачки и болни фази на растење, да го прифатите со активна поддршка и многу комуникација.  

< Поракaта ја уредил mami -- 11.12.2009 13:46:39 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Незгодни прашања
16.2.2010 15:28:57   
Cacko
ne e prasanje nego komentar koj sto go dade vnuka mi Ana koja ima 3 god."denes vo gradinka Marko Todorcevski go pokazuvase dundeto"user posted image user posted image user posted image ama ic ne mu e ubavouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Незгодни прашања
16.2.2010 15:32:16   
arh_diz
user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Незгодни прашања
16.2.2010 15:34:37   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

ne e prasanje nego komentar koj sto go dade vnuka mi Ana koja ima 3 god."denes vo gradinka Marko Todorcevski go pokazuvase dundeto"user posted image user posted image user posted image ama ic ne mu e ubavouser posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
за твојата внукичка

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Незгодни прашања
16.2.2010 18:38:01   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image леле не ми се веруваuser posted image user posted image user posted image Цацко закон ти е внуката...а и објаснивте дека машките немаат дундиња?user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Незгодни прашања
16.2.2010 22:15:44   
Cacko
aj pa ti sea,dundinja se i tie samo porazlicni,i ic ne se ubaviuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Незгодни прашања
28.1.2012 10:56:56   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Поттикната од најновата статија, баш ме интересира со кои незгодни прашања вие сте се соочиле.

Еве го мојот денешен муабет со ќерка ми (3 год):
- Мамо, ова е машко или женско? (мисли на Боки 13)
- Паааа, машко е, мама, машко е.
- А зашто има ваква долга коса?
- Па, некогаш и машките имаат долга коса.
- А зашто има вакви прстени?
- Па, некогаш и машките носат прстени.
- А зашто има ваков црвен кармин?
- Хмммммм.... Мамичко, сакаш јаболче да ти излупам?
:))))))))))))))


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

koe ime e najubavo
smizlamkd

POMOS DA ODBEREME IME :)

ALEKSEJ (21%)

DAVID (35%)

DAVOR (13%)

JOVAN (31%)


Број на сите гласови: 175

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!