|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.12.2014 12:14:35   
Maja Peovski
Здраво, ние сме 5 ипол месеци, и веќе почнавме со кашички, имаме пробано јаболка, банана, крушка, и сите комбинации со нив, претпочитам да му правам јас кашички ги варам и му ги блендирам, а од солените, му имам дадено компир , морков , ориз како една кашичка, пробавме и брокула со компри и морковче , но воопшто не ја сака.. шо др би можела да му дадам од солено да не е само компир user posted image му ги правам сите комбинации со компир ( малешевски компир најубав е ) но што др да му давам....

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.12.2014 13:21:51   
Ilina87
Maja, можеш тиквица, можеш спанаќ. Убава комбинација е компир, морков и тиквица или ориз, спанаќ и тиквица, потоа компир, брокула и тиквица.

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.12.2014 15:56:30   
Maja Peovski
Ти благодарамuser posted image а што мислите за козјо млеко разредено, од кога да се почне?? некој ми спомна од 6 месец сум можела да почнам со домашно козјо млеко разредено со вода во размер 1:2

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.12.2014 19:14:16   
Ilina87
Не знам за тоа, мислам дека е рано од 6 месеци. Јас до година му давав адаптирано млеко, по препорака на педијатар. Најдобро конусултирај се со педијатар, поздрав.

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.12.2014 22:59:50   
lukajana RR
Maja 6 meseci e mnogu rano za kozjo mleko ,prvo ke vovedes mlecni proizvodi kako krem sirovi sirence jogurt k.mleko,toa do godina pa kravjo mleko posle godinata no ne mora razredeno tuku naprotiv 3,2 maslenost a za kozjo mleko jas ne bi davala do 2 godini, sepak e pospecificno i na miris i na vkus i nekako mi e tesko za bebe.Poleka ne brzaj ima vreme se ke probauser posted image pozz

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.2.2015 19:32:29   
sonc90
mene bas ova mi e nelogicno-zaso moze mlecni proizvodi a ne moze mleko?kerka mi ima 7 meseci i edni doktori mi velat samo mlecni proizvodi i toa sega samo krem sir i kravji kaskaval a nareden mesec jogurt i kiselo mleko a drugi mi velat deka mozam sevo ova i plus mozam da pocnam so mleko...i jas user posted image user posted image user posted image cudna rabota-aj da se obicni luge ama doktori?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.2.2015 23:14:22   
lukajana RR
Sonc90 мојата керка има 8,5 месеци и јаде крем сир,сирење, кашкавал,кисело млеко,јогурт а млеко кравјо не сум дала,е сега цуцава моја уште цица па се мислам уште месец два да и дадам малку пример во пудинг или во некоја млечна каша.Јас многу не се водам според доктори кога нешто воведувам ново зашто ми се многу недефинирани помладите викаат едно постарите друго кој како учел такашто како ме учи памет така и плус моево е малку алчно па сака да јаде тоа што јаде бато а мене ми е жал да не и дадам и ненамерно пробала нешто ново ама среќа досега немала никаква реакција на храна

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.2.2015 13:09:03   
sonc90
a puding od koga davas?i so voda go pravis ili?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.2.2015 23:20:23   
lukajana RR
Пред некој ден дадов прв пат ама не го правев дома купив на Нестле го има во аптека или во маркетите кај детската храна ,наменет за бебиња,со вода незнам како би било а за со млеко кравјо уште ми е страв да и направам

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.2.2015 8:12:06   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

a puding od koga davas?i so voda go pravis ili?

Искуства и предлози за пудинг има ТУКА

Што се однесува до млечни производи - јогурт, несолено старо сирење или млечен намаз слободно може да се дава после 7- 8 месеци.
Со кравјо млеко за пиење не би ризикувала заради квалитетот и начинот на производство на млеко, бар до 1 година, а после 1 година не мора ни да пие млеко кој знае колку. За во кашички би ставила и порано, пошто во градинка од 9 месеци секако кашичките се со кравјо млеко.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.2.2015 8:15:57   
sandriana RR
Илина бебе има речиси 5 месеци (без 1 недела), и од полни 4 почнавме со учење на вкусови.
Не почнавме со сок, туку директ со кашички овошни.
До сега проба јаболко, банана, слива, тиква и круша.
Подобро ги прифаќа Хип кашичките, отколку домашните. Иако, упорно се трудам да увалам дома направена, и не се откажувам.
Мерката ни е околу 30тина грама дневно.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.2.2015 0:17:47   
cokolino
zdravo mamicki sakam da prasam dali ima nekoja semaaa od sto da se pocnee da se davaa i do kogaa nie smee seuste 3 meseci amaa mami saka da znaee pred vremee

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.2.2015 9:13:27   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: cokolino

zdravo mamicki sakam da prasam dali ima nekoja semaaa od sto da se pocnee da se davaa i do kogaa nie smee seuste 3 meseci amaa mami saka da znaee pred vremee

КАЛЕДАР НА ИСХРАНА - ТУКА ќе најдеш, и секако низ темава наназад е многу пати дискутирано и споделувани се искуства за воведување на цврста храна. user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот cokolino)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: Прва нова храна на бебето II
14.2.2015 9:14:00   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: teletabisi

Zdravo Snow i lukajana.Sega na 26 ke napolni 7meseci.a dosega sum mu dala kompir, morkovm, riz i maldi tikvicki.a paskanat i celer od kolku meseci se dava.


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana

Јас целер и пашканат давав од седум месеци исто и месо и жолчка такашто можеш да почнеш да внесуваш повеќе вкусови.Мојата бебушка на 26 ке прави 9 месеци тука сме некаде што и да ти треба за консултација слободно пиши тука сум


ИЗВОРНА ПОРАКА: teletabisi

Izvinete sto prasuvam nesakam da sum dosadna ama prvo dete mi i sega so voveduvanjeto na hranata site razno ti vikaat. Pa sakav da ve prasam mamicki vie od koga pocnavte so davanje testenini od mislam od onie bez jajca, kromid. luk. pavlaka, kiselo mleko, jogurt nie sega ke naprvime na 26 7 meseci


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana

Јогурт кисело млеко и павлака давав со полни шест ,кромид и тестенини првпат на осум а лук не сум дала уште дали дека и ние слабо користиме не ми ни текнало да ставам во нешто_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.2.2015 14:40:15   
teletabisi
Zdravo mamicki.Sakav dsa prasam sto mozam da vovedam drugo od strana na ovosje i zelencuk. a dosega jadime samo jabolko, krusa, banana, aod zelencuk kompir, morkov tivicki, tikva, brokula.I dali dmoze od 7 da probame jogurtce kiselo mleko, pavlaka i ABC namaz

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.2.2015 14:54:13   
Melanija RR
teletabisi млечни производи претежно се даваат по 7 месеци за почеток кисело млеко,па јогурт ,потоа павлака. АБЦ намаз можеш во зеленчукови кашички за вкус ако не ги сака. Значи по малку кисело млеко можеш да дадеш.

Зеленчук можеш и ориз, а има избор на безглутенски житарки доколку не сте вовеле глутен.Повеќе за тоа прочитај ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот teletabisi)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.3.2015 19:50:55   
vezilka RR
Дечки, риба од кога се воведуваше?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.3.2015 19:59:02   
sandriana RR
Vezilke, риба после 7 -8 месеци може да се дава слободно. ТУКА искуства на РРајки со риба, подготовка и дозирање user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.3.2015 19:43:24   
sandriana RR
Прашањето на луна и дискусијата за воведување на цврста храна се префрлени ТУКА= КОГА ДА СЕ ПОЧНЕ СО ДОХРАНА.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.3.2015 19:28:12   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: KaterinaM

Драги мамички што се може да се дава на бебуш од 6.5 месеци, освен овошје (банана, крушка, јаболка, кајсија, слива) и зеленчук (брокула, морков, компир, спањак, ориз)?


ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Тиква, зелена тиквица, просо, киноа, батат, палента_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.3.2015 19:36:24   
sandriana RR
После 6 месеци може да се проба и жолчка од јајце, пашканат, блитва, житарки, а и малку по малку може супа од мевце - пилешко или телешко.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 821
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.3.2015 19:55:32   
hopeless
Жолчка и месо после 7 месец се препорачуваат.
Особено жолчката. бидејќи е високо алергена.
И се воведува по малку и подолг временски период со правење паузи.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 822
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.4.2015 14:35:37   
sonc90
i jas mesoto(pilesko) go vovedov so polni 7 a so jajce ne sme pocnati a imame 9 meseci(bez 1 den)...na 8 meseci pocnavme so telesko...so paskanatot vnimatelno zasto e mnogu jak,se stava malku...ako sakas da go drzi bebceto podolgo jadenjeto mesaj ja primer ovosnata kasa so melen oriz a zelencukovata so palenta ili pcenkarno brasno(jas taka pravam otkako napolni kerka mi 6 meseci),da ne i bide epten "golo" taka jadenjeto samo so ovosje ili zelencuk

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 823
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.4.2015 19:48:16   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka_26

може ли да ми каже некој имаме 5.5 месеци и јадеме овошје и зеленчук па дали може и кога да почнам да давам ориз,гриз,житарки?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

mamicka_26 до 7 месеци не се препорачува производи кои содржат глутен.

Глутенот е растителна белковина и квасна материја, која ја има во брашното од пченица, ‘рж, јачмен и од овес.
Палентата е пченка што значи безглутенско но незнам зошто се спомнува дека се дава кога и глутенот

Гризот е глутен повеќе можеш да прочиташ ТУКА, ориз можеш, а кои житарки без глутенски има повеќе
КЛИК ТУКА за киноа,просо,пченка,амарант ....


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

nie orizot kako varena hrana pocnavme da ja jademe posle 4ipol meseci vo kombinacija so ovosje koe prethodno go probal,orizot e lesno svarliva hrana,grizot jas znam deka e sitneta pcenica,i isto porano go jadevme_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 824
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.4.2015 18:16:09   
lukajana RR
Мајки од која возраст давате краставица на бебушки,сакам да пробам ама не знам да не е рано ,за 5 дена полниме 11 месеци

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 825
Страница:   <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dete so domasno milenice
elenaile

Bebence i mace doma

da (25%)

ne (75%)


Број на сите гласови: 158

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!