|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 10:44:16   
Calypso
За прашањето дали да се замрзне спанаќ - НЕМОЈТЕ! Ако не се притоплува, ниту пак се дава зготвен нареден ден - од иста причина - нитритите - не се замрзнува!!!
За блитвата не знам, ама таа може да стои во обичен фрижидер, неизмиена, и тоа до две недели. Во принцип листест зеленчук не се замрзнува.

Ане.Д, оризовите снегулки можеш да ги мешаш со што сакаш - секое можно овошје, па и зеленчук, а за млеко да не спомнувам. Кога правиш домашна каша (овошна или зеленчукова) и даваат убава густина.

Јагоди после година се даваат, ама Барби, мислам дека можеш да и дадеш ако немате никој во фамилија со таква алергија. Јас дадов на 14 месеци со страв оти мм како мал бил алергичен на јагоди (сега не е), ама за среќа кај малиов нема проблем, фала Богу.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 11:22:01   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Абе ок не прашав какви каши да носам на одмор, не се разбравме.... Благодарам на совети во секој случај ама одговор на моето прашање не добив user posted image
Инаку месо сеуште не јадеме а за зеленчукот не верувам дека има разлика. Башка 7 саати до Грција со бебе во никој случај нема да биде. Јас си живеам на граница user posted image


Elenak a na koja granica zivees?Da ne sme na istata granicauser posted image ?Jas sum od Gevgelija.Inaku sakam da te prasam od koga pocna da davas jogurtce?Gedam po tvoite recepti deka davas jogurt a bebcinjata izgleda ni se razlika okolu 3 nedeli.Pozdrav

На таа истатаuser posted image Инаку јогурт почнав од пред неколку дена ама сосем по малку за вкус, а и доаѓа како крем кашичката убаво се згуснува. И добро што се пријави да те имаме на список за следната рр средба во Гевгелија user posted image Во соодветната тема остави ник од фејсбук да се најдеме ако се немаме и да се дружиме.

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 12:10:43   
Hunny
Нас уште ни е рано за друга храна освен млекцето на мамаuser posted image , ама бидејќи крајот на август веќе ќе може да почнеме со пробување вкусови, ме интересира дали е препорачливо за зимово да си ставам компоти, тогаш веќе ќе има 6,7 месеци. Не знам дали се дава овошјето од компотите заради шеќерот. И уште нешто: си замрзнав вишни и цреши, домашни од двор, па ме интересира дали може да ги искористам за кашички. Мислам дека замрзнатото овошје не е штетно, ама пак да си прашам.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 12:20:31   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Нас уште ни е рано за друга храна освен млекцето на мамаuser posted image , ама бидејќи крајот на август веќе ќе може да почнеме со пробување вкусови, ме интересира дали е препорачливо за зимово да си ставам компоти, тогаш веќе ќе има 6,7 месеци. Не знам дали се дава овошјето од компотите заради шеќерот. И уште нешто: си замрзнав вишни и цреши, домашни од двор, па ме интересира дали може да ги искористам за кашички. Мислам дека замрзнатото овошје не е штетно, ама пак да си прашам.


Се што си намислила да си направиш user posted image па во зима од кај ќе најдеш праски, сливи кајсии дуњи???
јас така правам со тоа што сокот од компотот не го давам сеуште додека овошјето навелико user posted image иако на цела тегла и неби требало да има многу шеќер..

а замрзнатите вишни цреши ти се топ...таман за домашен овошен јогурт кога ќе ви дојде време

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 12:21:52   
Andriance
Ајде јас да си прашам...сакам на А да му дадам диња??? врска немам ни како да ја дадам ни со што или чиста??

грасиас мучас user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 12:46:52   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Ајде јас да си прашам...сакам на А да му дадам диња??? врска немам ни како да ја дадам ни со што или чиста??

грасиас мучас user posted image

pa adrijance najverojatno ke dojde cista bas ubava ke dojde za jadenje samo ispasirana ili izlbendirana mislam deka ne treba nikakov dodatok tuku aj za siurnost ke vidam vo gotvacot

_____________________________(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 13:22:18   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Ајде јас да си прашам...сакам на А да му дадам диња??? врска немам ни како да ја дадам ни со што или чиста??

грасиас мучас user posted image

pa adrijance najverojatno ke dojde cista bas ubava ke dojde za jadenje samo ispasirana ili izlbendirana mislam deka ne treba nikakov dodatok tuku aj za siurnost ke vidam vo gotvacot


ајде баш види ама и тука на беби рецепти најдов еден убав

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 13:24:04   
light
Hey adriance sakav da te prasam kamov kornfleks i davas na maliot i kako go podgotvuvas pozdrav

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 13:31:52   
ivoni4ka
proveriv nema za dinja nikkaov ima dunja ako sakas


_____________________________(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 13:36:04   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: light

Hey adriance sakav da te prasam kamov kornfleks i davas na maliot i kako go podgotvuvas pozdrav


корнфлекс давам најобичен на виталиа..е сега бидејќи сме на мајчино млеко и уште не пиеме кравјо...ја ги топам во вода ( максимум 10 мин и меки се) и право у овошна каша...а сега некаде погоре прочитав дека може и во зеленчук...добиваат на густина...

а денес сакам да пробам житарици да дадам со јогуртче...за вечера..можес и така корнфлексот ваљда

< Поракaта ја уредил Andriance -- 22.6.2012 13:38:41 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 14:59:44   
AnnaMolly RR
Може со јогурт, андријанче. Така и во градинка им даваат за ужинка во јасли. Филип се дави во корнфлекс со јогурт или кисело млеко, ама најмногу обожава овесни снегулки со к. млеко и мелено ленено семе.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 16:07:03   
Hunny
Андријанче фала за одговорот. Инаку корнфлексот е повкусен со јогурт, барем за менеuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 16:54:35   
barbi83
fala za odgovorite ke probam denovive ke i dadam jagoda pa ke vidime dali ke ima reakcija.pozzz

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Прва нова храна на бебето II
23.6.2012 14:37:05   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Многу добра идеја, и јас ќе прбам со јајцево.И мартин не сака ич домат, плука.Не мора да јаде којзнае колку ама нека проба , user posted imagetop e so jajceto, kolku da se navikne na vkusot.
sega go jade kako jabolko taka si gricka domat. samo forata bese da proba user posted image


Испробано , сабајле му дадов со лепче, ич не се бунеше, е сега не беше многу гладен ама битно пробавмеuser posted image


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.6.2012 15:11:25   
ivoni4ka
amicki a moam li krastavicka da i dadam imame 5 ipol meseci onaka ladna od frizider da ja smuka na ova zeskovo da se razladi malku????????????????

_____________________________(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.6.2012 15:13:59   
kikicka
Не,моз да и летне емка,мала е.поарно дињаили лубеница дај и ако сакаш да се разлади,сега е идеално време за тоа.Краставицата и нема некои витамини.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

amicki a moam li krastavicka da i dadam imame 5 ipol meseci onaka ladna od frizider da ja smuka na ova zeskovo da se razladi malku????????????????_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.6.2012 15:14:29   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

amicki a moam li krastavicka da i dadam imame 5 ipol meseci onaka ladna od frizider da ja smuka na ova zeskovo da se razladi malku????????????????


немаш потреба од краставица..подобро дај и диња нека шмука..или било што друго

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.6.2012 16:12:54   
light
FAla Adriance ke probame i nie denovive , jas ne sum o mk pa ke vidam kakvi ke i kupam pozdrav

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.6.2012 19:47:53   
ivoni4ka
oki zenski falaaaaaaaaaaa

_____________________________(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.6.2012 23:16:48   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Не,моз да и летне емка,мала е.поарно дињаили лубеница дај и ако сакаш да се разлади,сега е идеално време за тоа.Краставицата и нема некои витамини.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

amicki a moam li krastavicka da i dadam imame 5 ipol meseci onaka ladna od frizider da ja smuka na ova zeskovo da se razladi malku????????????????Мислам дека и лубеница на таа возраст не би требало да се дава.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 24.6.2012 23:17:25 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.6.2012 8:22:25   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Не,моз да и летне емка,мала е.поарно дињаили лубеница дај и ако сакаш да се разлади,сега е идеално време за тоа.Краставицата и нема некои витамини.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

amicki a moam li krastavicka da i dadam imame 5 ipol meseci onaka ladna od frizider da ja smuka na ova zeskovo da se razladi malku????????????????Мислам дека и лубеница на таа возраст не би требало да се дава.

oti felly?paod lubenicata nema nikakvi reakcii, nee alergeno ovosje plus sezonsko ovosje euser posted image

_____________________________(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.6.2012 15:15:33   
vesnab
mamicki sin mi ima 7 ipol meseci, denes prv pat vo jadenjeto mu dodadov malku cveklo, sega kje mu dadam :))) go varev zaedno so drugiot zelencuk no me interesira kakvi se vashite iskustva, dali vie go varite cvekloto ili svezo go blendirate samo ??? jas ne bi sakala da go varam, shtoznam mislam deka i vitamini taka se gubat ama pa neznam dali smeam da mu dadam nevareno :P

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.6.2012 16:36:30   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesnab

mamicki sin mi ima 7 ipol meseci, denes prv pat vo jadenjeto mu dodadov malku cveklo, sega kje mu dadam :))) go varev zaedno so drugiot zelencuk no me interesira kakvi se vashite iskustva, dali vie go varite cvekloto ili svezo go blendirate samo ??? jas ne bi sakala da go varam, shtoznam mislam deka i vitamini taka se gubat ama pa neznam dali smeam da mu dadam nevareno :P

dosega jas i davav vareno cveklo ama sakam i svezo da i dadam utre samo treba da smislam kako da go ispasiram svezoto user posted image
tuku i drugite zenecuci e taka moras da gi svaris pa da gi dades sigurno e psvezo nevarenoto ama jade morkovce izblendiraj ne biva neli!

_____________________________(Одговор на членот vesnab)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.6.2012 16:41:43   
Beatris
Исцеди го во соковник, и стави го сокчето во јадењето, мислам дека можеш и така

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.6.2012 16:44:58   
ivoni4ka
super ideja samo sto treba da bide gusta kasickata za da se razredi ili pak oriznite snegulki da gi potopam vo sokot oki ke probam pa ke pisam

_____________________________(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

MACE KUCE
Evgenija D

STO E PUBAVO

MACE (50%)

KUCE (50%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!