|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вракање на работа после породилно
23.11.2010 10:32:04   
strelec 8
prvoto dete go ostavivna tri ipol meseci.ama se dogovoriv so sefot da odam doma koga sakam,da dojam,a ako treba i doma ke rabotam ili posle rabotata.i taka svekrva mi napusti od rabota za da ima koj da go cuva.i jas zrtva za rabotata.glupa.e sega koga sum pak na porodilno na moe mesto donesoa dve devojki so dogovor za volonterstvo do 31.12.2010.i se plasam sto ponatamu.ako ne im go prodolzat ili ako me vikne pak na rabota.bebeto sega ima mesec ipol.nema nikogas da si prostam i za ovaa.kakva majka sum jas.za pusti pari si gi ostavame decata kako bebinja.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Вракање на работа после породилно
23.11.2010 11:09:09   
vesna1
Eve posle 5 meseci na rabota, mi fali sedenjeto doma. Doma mi bese dosadno, samo deteto i domasnite obrski, no sega i plus rabotnite obvrski koga ke dojdes vo 5-6 navecer od rabota sto poprvo. MM se zeza i vika ajde uste edno...user posted image

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Вракање на работа после породилно
24.11.2010 19:38:08   
jasmina18031990
Denes doktorot mi go napisa porodilnoto boleduvanje za do septemvri narednata godina i uste od sega se mislam kako ke se vratam vo toj pekol user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image sto mi e ubavo doma ne sakam na rabota sakam kako do sega sedi doma i zemaj pari user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ne baram mnogu  user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Вракање на работа после породилно
24.11.2010 20:10:13   
Snowhite RR
Е и мене ми беше најубаво ем си седиш дома, ем си земаш пари

Значи еве да го напишам и јас овде моето искуство, еве втора недела како одам на работа, дома седев 10 и пол месеци, односно го оставив син ми на 9 и пол месеци, се договорив со директорот да одам само втора смена од 14 до 21 часот, зошто од сабајле нема кој да го чува, првата недела го носев кај свекрва ми, а сега оваа, таа е втора смена, го носам кај мајка ми. Првиот ден не помина баш најдобро, зошто планирав на директорот да му речам да ми дава една пауза да одам дома да го надојам и да се вратам, арно ама, зборувавме нешто за смените, ми рече дека многу пребарувам, па не еве не можиш прва смена да идиш и дека сум претерала и така немав лице да го замолам за најбитното и затоа тој ден воопшто не се вратив дома, од цел ден заедно со син ми, тој ден се разделивме цели 8 часа и тоа беше траума и за бебето и за мене и за сите и така наредниот ден му реков дека мора да имам пауза од 1час и ми рече нема проблем и ми олесна. И така сега, кај 18, 18.30 си одам дома, односно кај што го вардат, па си одиме дома, го дојам, ако заспија во ред, ако не мм го варди додека се вратам од работа.
Јас, за разлика од син ми, се уште не можам да се навикнам, тешко ми е и не ми се верува кога помина времето за повторно да се вратам на работа


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Вракање на работа после породилно
26.11.2010 22:27:18   
Mamiiii
Мамички помагајте, денес тргнав на работа прв пат после породилното, и прв пат го оставив син ми сам со свекрва ми толку ( 11 саати).
Кога се вратив дома очекував син ми да ми се врли во прегратка и да цица, но кога дојдов он не сакаше ни да ме погледне, а за цицање муабет не правиме. Еве до сега не цица ич, те. нема цицано од 5,30 сабајле. Има 8 месеци и пред да тргнам на работа си цицаче нормално, но денес кога ќе го понудам да цица, ме бутка и се врти на друга страна.
Има ли некоја мамичка вакво искуство, да ми помогне да ми каже што да правам, како да си го вратам бебчето пак да цица. Многу ми е тешко што ме одбива, што не сака да седи со мене... само плачам и се нервирам

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Вракање на работа после породилно
26.11.2010 23:07:00   
nadica
само смирено со зборување и гушкање се надевам дека ќе имаш успех

п.с многу долго работно време user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Mamiiii)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Вракање на работа после породилно
26.11.2010 23:57:40   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mamiiii

Мамички помагајте, денес тргнав на работа прв пат после породилното, и прв пат го оставив син ми сам со свекрва ми толку ( 11 саати).
Кога се вратив дома очекував син ми да ми се врли во прегратка и да цица, но кога дојдов он не сакаше ни да ме погледне, а за цицање муабет не правиме. Еве до сега не цица ич, те. нема цицано од 5,30 сабајле. Има 8 месеци и пред да тргнам на работа си цицаче нормално, но денес кога ќе го понудам да цица, ме бутка и се врти на друга страна.
Има ли некоја мамичка вакво искуство, да ми помогне да ми каже што да правам, како да си го вратам бебчето пак да цица. Многу ми е тешко што ме одбива, што не сака да седи со мене... само плачам и се нервирам


Мамииии, кога јас тргнав на работа а керка ми ја дадовме во градинка (тогаш имаше околу 2 и 1/2 год.) цели 2 недели не сакаше да ни се обрати нити да не погледне ни мене ни мм зашто ја оставаме таму. Свекор ми и свекрва ми ја земаа од градинка и ја носеа кај нас дома. Кога ќе се вратевме од раб. со мм не ги пушташе баба и дедо да си одат дома. Срцето ми го скрши, па ете помина. Сега кога и раскажувам за тоа се смее и си вели: како сум можела да Ви се лутам кога беше толку убаво во градинкаuser posted image

(Одговор на членот Mamiiii)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Вракање на работа после породилно
27.11.2010 17:01:00   
Snowhite RR
Mamii барај си од шефот да ти дава пауза за доење, ти следува законски саат и пол пауза, за бебиња што цицаат се додека не направат 1 година

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Вракање на работа после породилно
30.11.2014 14:30:36   
vezilka RR
Леле, од утре се враќам на работа. Малку сум напната за тоа како ќе се снајдеме. Јосиф има 6 ипол месеци. На почетокот нема да седам 8 саати, дури се адаптираме сите. Ќе го носам кај мајка ми, хихи со купот други деца. Таму таа ги чува и двете од сестра ми и Никола кога ќе се приберат од градинки, школо. Се надевам дека добро ќе поминеме. Јас и досега го имам оставано по неколку саати, па нема да му дојде толку чудно.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 34
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?