|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Приватна vs.Државна Болница
12.3.2013 10:09:34   
barbi03
Se znae deka privatnite kliniki imaat najdobri uslovi i 24 casa nadzor ama sekoj nemoze da si dozvoli poragaj vo privatna klinika.Eve nie vo Negotnino imame ginekoloski odel ama nema doktor za greota sme pa ako ne fanat bolki trcime Kavadarci,a vo KV katastrofa site deca sto ke se rodat site se bolni koi infekcii,bakterii.....i sto uste ne

(Одговор на членот Gaia)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Приватна vs.Државна Болница
12.3.2013 10:12:08   
Tanjicka
site bi sakale da se poragaat vo privatna bolnica zaradi uslovite koi se nudat megutoa retko koj moze toa da si go dozvoli, a vo drzavnite uslovite se katastrofa

(Одговор на членот barbi03)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Приватна vs.Државна Болница
12.3.2013 10:17:53   
Mihaela 2010
pisav ama ne mi iskoci postot...znaci kolku pari tolku muzika...jas i za vtorata bremenost zdravje boze bi si se poragala u drzavna...najvazno mi e se da pomine lesno i ubavo i ne mi e vazno voopsto dali nekoj ke me tintra 24h...i da imam pari ke si idam vo drzavna...zeni sme se mozeme da izdrzime

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Приватна vs.Државна Болница
12.3.2013 10:22:48   
masa
Gaia јас со првото дете се продив во Ремедика и имам многу убаво искуство,така да здравје боже пак би се породила таму.Задоволна сум и од гинеколошкиот дел и од неонаталниот.И докторите и сестрите се супер само тогаш,пред три години,им фалеа педијатри малку беа во фрка неможеа да престасаат,сега незнам како е.Знам дека сега пораѓај е 70.000 со вклучена епидорална...ако има некоја мамичка искство од Систина нека пише да си споредиш и одлучиш.Со лесно нека ти е само..поздрав!

(Одговор на членот Gaia)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Приватна vs.Државна Болница
12.3.2013 10:33:54   
dida
Јас во првата бременост се породив во Чаир и ок е, задоволна сум...не бесе хотел со 5* ама и со второво планирам таму да се пораѓам затоа што искрено несакам толку пари да дадам за пораѓај во приватниве болници. Најбитно ми е се да помине во најдобар ред

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Приватна vs.Државна Болница
12.3.2013 10:50:09   
Gaia
masa
Фала мила за одговорот, јас досега бременоста и си ја водам таму и доста сум задоволна од пристапот на докторите, посветеноста и еве како се наближувам во 30тата недела се посериозно размислувам која опција би ми била подобра. Исто и за Систина сум слушала муабети дека се е супер и таму, но досега не сум била ниту на преглед, единствено што знам дека со цените се тука негде со Ремедика, а претпоставувам и услугите што ги нудат за user posted image пред се. Некако и мене на почетокот ми беа многу парите што се плаќаат во приватните, ама па здравјето на бебушко ми е пред се. Во последно време се изнаслушав еден куп лоши муабети за државниве и одлучивме со мм, ќе скратиме нешто од нас ама на тоа нема да штедиме, сепак user posted image нема цена, според мене. Само се да е во ред, парите ич нема да ги жалам знаејќи за каква цел се наменети. Поздравче до сите и ве чекам уште некој да пише свое искуство од приватните болнициuser posted image

(Одговор на членот dida)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Приватна vs.Државна Болница
13.3.2013 15:18:26   
Pixa
Gaia најубаво би било ако има некој со искуство и од Ремедика и од Систина да спореди. Јас во Ремедика не сум одела, само во Систина. Се породив пред 3 месеца и имав извонредна нега и јас и бебушката. Кај мене се искомплицира работата при крај на бременост, добив прееклампсија и завршив на итен царски со полна 36-та недела. По породување притисокот ми отиде 220 со 120, а малата се роди само 1750г. Она што го правеа за двете таму ги надмина моите очекувања, не зборам за храна, хигиена или тинтрање, затоа што не ми беше битно тоа. Зборувам за координирање на доктори од различни области за да ме вратат во нормала. Една ноќ тројца дежурни доктори, кардиолог, анестезиолог и гинеколог пренокија во мојата соба. Апаратот за притисок мереше на 15мин, а тие гледаа во монитор и менуваа терапија. Сестра на пола саат на почеток, а после на саат време доаѓаше да ми мери притисок. Покрај докторите на смена, докторката што ми ја водеше бременоста секој ден се јавуваше на сестрите да праша како сум и мене да ме слушне како се чувствувам. Се стабилизирав за 7 дена, за 9 ме пуштија.
За бебето ги направија сите испитувања да се елиминираат ризиците од мала родилна тежина. Малата си дишеше самостојно од почеток, а дополнително направија ехо на мозочето и преглед на очите. Кога си отидовме беше 1900г и совршено здрава.
Единствено што треба да имаш предвид е дека сите дополнителни компликации значат и повеќе пари. Цените се за основен пакет и тоа го плаќаш во идеални услови. Секое дополнително испитување се наплаќа плус. На завршната сметка видов дека даваат попуст на тие дополнителни услуги. Пример крвна слика 20 % поефтино отколку да отидеш во систина само за крвна слика (ова како пример го казав, не знам дали е баш 20% за крвна слика user posted image )
Се изнапишував, нешто е и оффтопик, ама се надевам дека помогнав user posted image

(Одговор на членот Gaia)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Приватна vs.Државна Болница
13.3.2013 16:16:15   
Lina*
Da gi imam tie pari za na privatno voopsto ne bi sum se dvoumela ama ne sekoj mozi da si go dozvoli toa.Vcera bev vo drzavna bolnica a odamna ne sum bila,se odam na privatno i ke poludev od odnosot na doktorite,arogantni sustestva.Za eden potpis me skapaja od maltretiranje od nervozi i na kraj pak ne zavrsiv rabota.Patot podmene vo Plodnost i za minuta zavrsena rabota bez problem.Ete kako funkcionira kaj nas drzavnoto zdravstvo

(Одговор на членот Pixa)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Приватна vs.Државна Болница
20.3.2013 16:27:35   
Sonce_moe
Zdravo mamicki,
Jas sum na glemo dvoumenje i mi treba sovet od vas kako iskusni.
Vekje sum 35 nedela i treba da odlucam kade kje se poragjam, opciite mi se ReMedika ili Drzavna.
Mnogu pari e privatno... A za site muabeti sto sum gi iznaslusala za drzavnava me fakja panika i ne mi se odi.
Nezz za Cair sto da mislam...
Inaku nemam nikade vrski so dokori i akuserki.
Sovetuvajte me, tesko kje mozam sama da donesam odluka...

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Приватна vs.Државна Болница
20.3.2013 16:36:18   
dostickage
Sonce moe, deka kje dobies ednoglasno mislenje nema da dobies sigurno zatoa ima i tolku stranici ispisani na temava. Jas da ti kazam moj stav. Ako imas covek, klinika ti e ok. Koga bi birala privatno bi ja izbrala Sistina bez dvoumenje , samo sepak ne kaj bilo kogo. Koga vekje davam pari si biram i doktor neli. Jas od moe iskustvo vo semejstvoto ne bi dala pari vo Remedika nikogas-ne daj Boze da treba no ete si kazuvam samo moj stav sto neli ne mora da se prifati.
Ako pak si od onie srekjlii sto na pregled odat otvoreni po 3-4 cm bez da znaat za toa, togas ne davaj pari za privatno user posted image

So lesno sto i da resis.

(Одговор на членот Sonce_moe)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Приватна vs.Државна Болница
20.3.2013 16:54:22   
rina13
Јас пак сум презадоволна од ре медика поминав многу лесно и бев презадоволна од услугата. А тоа што сум го слушнала за државна(новата зграда) се пофални зборови. Добро би било кога би си нашла некоја врска за се да помине глатко, а за тоа каков ќе ти биде самиот чин на пораѓање секако зависи од самата тебе.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Приватна vs.Државна Болница
20.3.2013 17:07:53   
zansen
Privatno mnogu podobro vo sekoj slucaj pogolema nega 24 casa megutoa finansiite ne mozat da dozvolat sekoj da se leci na privatno

_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Приватна vs.Државна Болница
21.3.2013 10:37:33   
Sonce_moe

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Sonce moe, deka kje dobies ednoglasno mislenje nema da dobies sigurno zatoa ima i tolku stranici ispisani na temava. Jas da ti kazam moj stav. Ako imas covek, klinika ti e ok. Koga bi birala privatno bi ja izbrala Sistina bez dvoumenje , samo sepak ne kaj bilo kogo. Koga vekje davam pari si biram i doktor neli. Jas od moe iskustvo vo semejstvoto ne bi dala pari vo Remedika nikogas-ne daj Boze da treba no ete si kazuvam samo moj stav sto neli ne mora da se prifati.
Ako pak si od onie srekjlii sto na pregled odat otvoreni po 3-4 cm bez da znaat za toa, togas ne davaj pari za privatno user posted image

So lesno sto i da resis.dostickage, kazi mi za vo Sistina koj dr spored tebe e najdobar t.e. e najdobro da go baram? Za tamu ama ic neznam koi d-ri se i koj od niv kolku e kvalitetetn.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Приватна vs.Државна Болница
21.3.2013 10:56:09   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sonce_moe


ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Sonce moe, deka kje dobies ednoglasno mislenje nema da dobies sigurno zatoa ima i tolku stranici ispisani na temava. Jas da ti kazam moj stav. Ako imas covek, klinika ti e ok. Koga bi birala privatno bi ja izbrala Sistina bez dvoumenje , samo sepak ne kaj bilo kogo. Koga vekje davam pari si biram i doktor neli. Jas od moe iskustvo vo semejstvoto ne bi dala pari vo Remedika nikogas-ne daj Boze da treba no ete si kazuvam samo moj stav sto neli ne mora da se prifati.
Ako pak si od onie srekjlii sto na pregled odat otvoreni po 3-4 cm bez da znaat za toa, togas ne davaj pari za privatno user posted image

So lesno sto i da resis.dostickage, kazi mi za vo Sistina koj dr spored tebe e najdobar t.e. e najdobro da go baram? Za tamu ama ic neznam koi d-ri se i koj od niv kolku e kvalitetetn.


Sonce moe,за во Систина моја препорака ти е др Митко Ивановски,најпрофесионален доктор,ќе те опушти максимално нема да чувствуваш дека си на гинеколог,нема да згрешип ако го побараш ,со лесно на породувањето каде и да се одлучишuser posted image

(Одговор на членот Sonce_moe)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Приватна vs.Државна Болница
21.3.2013 11:03:55   
masa
Sonce moe јас ти го препорачувам Ефремовски во Ремедика.Првата бременост ми ја водеше и ме породи и еве сега пак одам кај него и здравје боже планирам пак таму да раѓам.По моја препорака има породено и неколку мои пријателки и сите се задоволни.И мајка ми се оперираше таму и за нејзиниот случај сме исто задоволни.Можеби има некој и негативно искуство,зошто сепак е осетлива тема,но и Систина исто ти е добра опција.Ако имаш можност оди на приватно на тоа гледај како на одмор во хотел со бебчето.Јас баш така гледам си плаќаш во хотел и не му ја мислиш за ништо.Ако е се во ред мила и дома ќе се породиш,но нели за секој случај си одиме во болница,а негата во првите денови и те како е битна и за мајката и за бебето.Еве ти и уште едно искуство од клиника.Една пријателка се породи таму,најдоа многу добра докторка,незнам како се вика,но си имала тарифа,значи пак платија и од докторката е задоволна,но од останатиот персонал не,била многу шиена и неможела да станува а сестра не доаѓала и по 8 часа да го види бебето,а било гладно немала млеко и и викале не е заинтересирано бебето да цица од тебе и се отепала од плачење таму.Јас исто ја имав државна во опција дека реновирана сега има стварно подобри услови,но после ова мислам дека не.Сепак се е индивидуално пак ќе ти речам има и што раѓаат од шала и ако е се во ред кај и да си ќе си поминеш убаво.Со лесно мила кај и да раѓаш.

(Одговор на членот Sonce_moe)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Приватна vs.Државна Болница
21.3.2013 11:14:09   
dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sonce_moe


ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Sonce moe, deka kje dobies ednoglasno mislenje nema da dobies sigurno zatoa ima i tolku stranici ispisani na temava. Jas da ti kazam moj stav. Ako imas covek, klinika ti e ok. Koga bi birala privatno bi ja izbrala Sistina bez dvoumenje , samo sepak ne kaj bilo kogo. Koga vekje davam pari si biram i doktor neli. Jas od moe iskustvo vo semejstvoto ne bi dala pari vo Remedika nikogas-ne daj Boze da treba no ete si kazuvam samo moj stav sto neli ne mora da se prifati.
Ako pak si od onie srekjlii sto na pregled odat otvoreni po 3-4 cm bez da znaat za toa, togas ne davaj pari za privatno user posted image

So lesno sto i da resis.dostickage, kazi mi za vo Sistina koj dr spored tebe e najdobar t.e. e najdobro da go baram? Za tamu ama ic neznam koi d-ri se i koj od niv kolku e kvalitetetn.


Moja licna preporaka e Drakulevski. Go kazuvam od licno iskustvo i os iskustvo na tie sto me preporacale.
Jas inaku si odam na maticen ginekolog a Drakulevski mi e e za ne daj Boze.
Covekot e super i resavanje na problemi a i za tamu kaj sto enam problemi so zabremenuvanje, bremenost i sl.
Za Ivanovski nemam licno iskustvo, ama znam deka mojata koleska sto sedi do mene na rabota posledno mnogu se razocara i posle 10 godini odenje kaj nego se otkaza dozivotno. A drugarka mi bes ekaj nego onaka za pap i rutinski pregled i zadovolna bese so odnosot.
Palcevski e isto ginekolog so tradicija i uspeh.
Toa e ona sto znam, drugo ne mozam da kazam zasto e znam.
Od pedijatrite vo Sistina imam iskustvo so Dr Jani  i za negovata strucnost stavam raka vo ogan.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 13.11.2013 23:15:12 >

(Одговор на членот Sonce_moe)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Приватна vs.Државна Болница
21.3.2013 14:44:05   
kikicka
Јас по се изгледа пак ќе одам во Систина и тоа кај истиот Др. Костадинов. Здравје во 9 месец дури ќе отидам на контрола ако не и порано се зависи од ситуацијата каде ќе бидамuser posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Приватна vs.Државна Болница
26.6.2013 10:01:40   
Mami82
Zosto drugara grupa koja samo sto bese otvorena (privatna bolnica so najdobri uslovi ceni i nega na bebeto i majkata) e blokrana. Daden e linkot od ovaa grupa i sporedba e napravena megju niv, no voopsto ne se isti. Ete, mene mi se potrebni informacii samo za privatnite bolnici, a ovde toa ne mozam da go najdam. Poglednete samo kolku mamicki dosega ja otvorile taa grupa (320), sakajki da procitat ili postiraat iskustvo, Ve molam, neka se aktivira povtorno zatoa sto e nesto koe na golem del od nas dolgo vreme ni nedostasuvase na rr. Pozdrav do site :)

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Приватна vs.Државна Болница
26.6.2013 10:34:07   
Melanija RR
Mami82 мислиш на другата тема,таа не е блокирана туку заклучена бидејќи и во оваа тема може да се пишува за истото и не се потребни две исти теми.
Што мислиш или сакаш да напиеш слободно напиши во оваа тема
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Приватна vs.Државна Болница
26.6.2013 16:06:00   
Melanija RR
Конечно уште една убава вестuser posted image

Се роди првото бебе во новиот објект на Гинекологија Чаир
Како што посочи директорот на Клиниката за гинекологија и акушерсто „Мајка Тереза“ во Чаир, Мендух Јегени симболично наместо со сечење на црвена лента, со сечење на папочна врвца беше пуштен во употреба новиот објект на Гинекологија.
Министерот за здравство денес ги пренесе и новитетите кои се обврска на персоналот вработен на гинеколошкиот оддел. Медицинските сестри имаат обврска на секој час да ги посетуваат родилките и да им поставуват по неколку прашања.

user posted image user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Приватна vs.Државна Болница
27.6.2013 15:22:17   
dida

aj da se nadevame deka ke bide taka user posted image
Se nadevam deka naskoro ke vi prenesam samo pozitivni iskustva od Cair

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Приватна vs.Државна Болница
27.6.2013 15:37:18   
rina13
user posted image user posted image user posted image за уредените породилишта. Редно е да помислат и на тие во внатрешнста на државава. Секоја мајка и бебе заслужуваат добра нега и човечки однос.

(Одговор на членот dida)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Приватна vs.Државна Болница
1.7.2013 14:54:05   
dida
eve i jas da spodelam posveza informacija okolu ginekologija Cair. Definitivno se prefrleni vo noviot del so toa sto ima sobi so 2, 3 i 4 kreveta i sekoja soba si ima svoe WC. Denes bev na CTG tamu pa dobiv najsvezi informacii user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Приватна vs.Државна Болница
13.11.2013 20:58:18   
koledarka
девојки ај ке ве молам една информација која многу ке ми користи.кој од докториве по приватниве болници е добар за царски(по можност систина)?ке одев државно ама ми се вракаат слики од првиот пораѓај,па се мислам да не го искусам истото пак.не дека барам посебни услови,храната и телевизорот не ми значат ништо,траумите ги паметам уште иако се поминати толку години

(Одговор на членот dida)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Приватна vs.Државна Болница
13.12.2013 20:24:15   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimi33
bi sakala da ve prasam sto mislite kade e podobar tretmanot sprema trudnicite vo privatnite ili drzavnite ustanovi????citam pogore na forumot pa slusam ubavi zborovi za Plodnost vo Bitola koja e cenata dali znaete na priroden poragaj???_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Iminja za bliznaci?
Jana9

Iminja za bliznaci?

Teo i Leo (17%)

Marko i Darko (50%)

Bojan i Borjan (33%)

Ivan i Ilijan (0%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!