|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Млеко со флуор
21.10.2009 13:42:26   
mis.
И јас не обобрив и не потпишав но од каде да знам дали пие од тоа млако или му даваат без флуор за него.user posted image

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Млеко со флуор
21.10.2009 13:49:15   
mami
добро прашање...што е со тие деца што не треба да пијат од тоа млеко?праша некој во градинките?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Млеко со флуор
29.10.2009 11:07:28   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

И јас не обобрив и не потпишав но од каде да знам дали пие од тоа млако или му даваат без флуор за него.user posted image


ееееее мис и јас исто не потпишав,ама иста е дилемата?!колку знам дека не му даваат(кога сутлијашот,пудинзите ги варат со такво млекоuser posted image )

затоа му ги прекинав флуонатрилот и сега ке одиме еднаш месечно кај мат.стоматолог ,таа ке му ги премачкува забите со флуор(а и така било поефикасно-како што читав по нет и како што таа ми кажа)

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Млеко со флуор
29.10.2009 11:48:50   
mis.
Денеска кога го однесов ма градинка на вратата имаше истакнат список со имињата на децата кои пијат млеко со флуор.Од 31 дете колку што се во група само 12 деца дале согласност.Една мајка која потпиша нејзиното дете да пие такво млеко ја прашав дали учителките ја известуваат дали нејзиното пие(бидејќи се задолжени секој петок да ги известуваат родителите дали нивното дете пие млеко)таа ми кажа дека не добива никаква информација дали го испива или не.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Млеко со флуор
29.10.2009 11:55:38   
mami
ееееее мис и јас исто не потпишав,ама иста е дилемата?!колку знам дека не му даваат(кога сутлијашот,пудинзите ги варат со такво млекоuser posted image )


?????како може да му вари сутлијаш и пудинг со тоа млеко ако не дале согласност родителите да се пие??што, на своја одговорност ги земаат тие работи? Па како можат така?И кој ке одговарапосле ако на тоа дете, недај боже нешто му се случи?

И не ги известуваат дали пијат или не? Па нека си прашаат родителите, од нашиот прекрасен педијатар научив дека ако јас не си прашам за детето таа нема ништо да ми каже, па сега се нешто прашувам

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Млеко со флуор
29.10.2009 12:09:05   
mis.
Па најчесто прашуваме кога си ги земаме децата од градинка и тогаш учителките за се нешто бразаат да влезат.Го испраќаат детето и брзаат внатре со образложение дека другите деца се сами да не направат беља.Знам дека е сама со толку деца но мора да се има простор за прашање.Единствено на родителската можеш вака слободно без брзање да прашаш а вака на зимање можеш несто инстант на 5 мин.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Млеко со флуор
29.10.2009 12:09:55   
profesorica
неодговорни се во градинките, од кај да знам дека и да прашам дали е сутлијашот со тоа млеко дека 100% ке ми одговори точно воспитувачката????

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Млеко со флуор
30.10.2009 21:55:27   
mama i dete
I moeto dete odi vo gradinka i nie dobivme takvi livcina za da potpiseme, i navistina neznam koe e pravilnoto resenie ama po moe mislene i kolku sto sum razgovarala ,so roditeli, stomatolzi,pedijatri ne e potrebno decata da primaat fluirano mleko,dovolno e nivnata pasta za zabi za nivnoto zdravje i za zdravi zapcina.Bidejki nivnite prvi zapcina se mlecni i tie ke gi menjaat ne i e potreben fluor dopolnitelno osven ako e neophodno prepisan od nivniot stomatolog vo vid na tableti.Kolku sto zirnav po internet i vaka so diskusii doznav deka fluorot ima ne samo korisni tuku i stetno dejstvo(stvoruval zanesenost kaj detckiot mozok,pospanost-ednostavno receno depresivnost i anksioznost,a i imal nekava vrska so koskite  demek gi omeknuval odnosno stanuvale neelasticni i lesni na udari lesno povredlivi i krslivi)KOLKU E TOCNO NEZNAM.A znam deka toa fluirano mleko bilo donacija od Velika Britanija,a kaj nas se sto e bes pari odnosno donacija mora da se primeni pa ajde da udrime kaj najranlivata grupa vo gradinlite tie nisto neznajat  a i roditelite se sepomalku informirani.A VO ANGLIJA TOA MLEKO E ZABRANETO.Pa sega kazete kako da bideme pametni i jas neznam.IMAM GOLEMA DILEMA ...........ZA ili PROTIV

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Млеко со флуор
9.11.2009 12:00:49   
mother 29
најново во нашата градинка..млеко со флуор ке пијат децата од 3-5 год.ке ги носат гладни ви градинка и таму прво ке им го сервираат 200 мл млеко ....(на оние кои имат согласност ,се разбира).
пудинг,сутлијаш се вари со обично млеко...
Марко е 2 год и него не го фака возрасната гравица,така да оваа година ке сум на мираuser posted image

(Одговор на членот mama i dete)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Млеко со флуор
24.11.2009 10:17:50   
profesorica
Да ви кажам вчера на лекар се сретнав со една фризерка кај што одев порано на фризер.Она има 3 годишно дете кои и оди во градинка.Го носеше на лекар поради тоаш што беше цел исфрлан а дента на менито за ужинка имале пудинг.Вака и се исфрлал и пред една недела и сумља на млекото.Потпишала да не му даваат млеко со флуор но воспитувачките изгледа стварно ставаат во пудинзите и сутлијашите.Многу беше насекирана и лута.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Млеко со флуор
11.12.2009 11:21:01   
Mucka
zalosno je sto u svjetu obogacivanje mlijeka vitaminima i svim potrebnim dodatcima za razvoj je normalna stvar i nista vise ne kosta...a kod nas ....ispada da djeca nam trebaju biti i rahiticna i bez zuba...jer to i kosta ....koliko je skuplje takvo mlijeko tu....user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Млеко со флуор
11.12.2009 12:02:20   
mami
Каква е ситуацијата по градинките сега? во врска со млекото? знаете колку испило вашето дете? кажуваат, водат евиденција или како секогаш кај нас- трело само првите два дена?

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Млеко со флуор
11.12.2009 12:08:32   
mother 29
На Марко во неговата група не им даваат ,за тие  од 3 години па нагоре  е  програмата!ние од догодина ,ако заживее проектот!user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Млеко со флуор
1.4.2010 11:37:49   
nadica
денес минував покрај градинка и случајно на влезната врата прочитав
„да не се дава флуор дома децата пијат млеко со флуор од 3.4.2010“

а тоа колку пијат како го пијат кој воде евиденција дали детето испило доволно...го немаше
па ме интересираше дали во сите градинки е така или само во некои?

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Млеко со флуор
1.4.2010 11:49:48   
zami
Nadica za mlekoto so fluor treba soglasnost od roditelite nemoze tuku taka da im davaat na decata.
Nas negde septemvri oktomvri ne anketiraaa i popolnuvavme edni listi so licni podatoci i so toa dali sakame ili ne da im davaat mleko so fluor.
Pogore mozes da procitas zosto.
Ama moraat da ve prasaat.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Млеко со флуор
1.4.2010 12:47:14   
nadica
знам зами информирана сум затоа имам и коментирано но ова е нешто ново па затоа пишав бидејќи јас случајно го видов инаку ќерка ми не оде во градинка сеуште

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Млеко со флуор
1.4.2010 13:00:21   
mis.
Значи и оние родители кои немаат потпишано согласност нивното дете да пие млеко со флуор го пие тоа во градинка а дома пак пие флуронатрилuser posted image Е оваа е веќе претерано баш ќе прашам во градинка дали на син ми му даваат обично млеко дека нели јас не потпишав.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Млеко со флуор
1.4.2010 13:09:32   
nadica
весна незнам не сум сигурна затоа пишав ама ќе се информирам на другарка ми малиот оди во таа градинка па ќе се распрашам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Млеко со флуор
10.3.2011 11:03:53   
skorpijana
kaj sin mi vo gradinka ni dadoa formulari da gi podpolneme dali deteto da pie ili ne kaj nego vo grupata samo tri deca ne piat i na tie deca ne im se dava

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Млеко со флуор
10.3.2011 11:23:25   
Maca25
каква глупост направија со тоа млекото со флуор, некои деца пијеа некои не, има даваа на тие што пијат со флуор различни чашки, па овие другиве плачат и они сакаат нова чашка. абе катастрофа.
мислам дека не се усвои тоа со флуорот или?!?
скорпијана кога ви дадоа формулари? сега? 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Млеко со флуор
11.3.2011 10:16:02   
skorpijana
ne sega tuku pred edna godina vo septemvri

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Млеко со флуор
11.3.2011 10:20:04   
Maca25
добро, но сега веќе не даваат млеко со флуор.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Млеко со флуор
12.3.2011 19:40:30   
Дебора
Внимателно со флуорот!!!Моето дете се предозира од флуор.Кога почна кампањата за млеко со флуор,решивме наместо млекото во градинка,кое секако не можевме да бидеме сигурни дека го испил да му даваме таблети.И се беше супер кога почна ненадејно како што си игра да добива грчеви во стомак,силен нагон за повраќање,изнемоштеност.Тоа траеше некои десетина минути.Мислевме дека е од скокање,играње но почна да се случува секоја вечер.Го однесовме на лекар и ни извадија дијагноза чир на желудник.Случајно ги прочитавме симптомите на предозирање со флуор и свативме дека е до тоа.Потоа ја проверивме водата што ја пиеме и видовме дека таа содржи доволно флуор,а јасно беше кажано дека ниту една вода во Македонија не содржи толкав процент.Значи ние свесно си го труевме детето верувајќи на она што го тврдеа стручни лица.Затоа проверете прво што и колку му давате на детето пред да се решите дали млеко или таблети,зошто и вишокот прави проблем.Поздрав и се надевам дека мојот совет ќе ви биде од корист

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Млеко со флуор
20.10.2011 14:36:10   
JovanaJ
Na roditelska sega vo gradinka ne spomnaa za mleko so fluor. Dali toj proekt veke ne se sproveduva? Mozebi nekoj znae od vas...
A i bas popladne sme na zabar, i toa kaj doktorkata sto e del od toj proekt pa bas ke ja prasame. user posted image
Inaku koristime krema za premackuvanje na zabite so fluor, po preporaka na stomatologot. Zadovolni sme.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Млеко со флуор
20.10.2011 22:01:42   
nadica
кај нас денес ни поделија анкетни листови „дали сакаме нашите деца да пијат млеко со флуор?“

навистина незнам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?