|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Родителска средба (во градинка)
18.9.2012 10:11:59   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Денес во 5 сум на првиот родителски во мојот живот, во улога на родител..туф, туф, чудно се чувствувам user posted image Едвај чекам..

Me toouser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Родителска средба (во градинка)
18.9.2012 10:12:09   
vezilka RR
Во Пчелка 2, во Лисиче..И ние сме во јасли, ама поголемката група и си прашав денес дали важи за нас и ми рекоа, секако, секако user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Родителска средба (во градинка)
18.9.2012 13:21:01   
AnnaMolly RR
Јас сум утре во 17 часот на родителска и едвај чекам!

Само имам едно прашање, дали со деца се седи или без? Да организирам некој да го причува или како?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Родителска средба (во градинка)
18.9.2012 13:26:17   
nadica
kaj nas rekoa ako moze da si organizirame nekoj rug da go zeme od gradinka ama jas nemozev da najdam nikoj i N i uste 3-4 deca bea so nas vo zanimalnata

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Родителска средба (во градинка)
18.9.2012 13:29:00   
miana
I kaj nas imase nekolku deca,megutoa bea bucni i navistina bese neprijatno ucitelkata da se nadvikuva za da kaze nesto..Ako ima koj da gi cuva ne gi nosete,no ako nemate drugo reeni - nosete gi i kazete im da bidat mirni kako bubacinja :)

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Родителска средба (во градинка)
18.9.2012 15:03:41   
mama toci
Aj da se prijavam i jas vo buba mara denes vo 17.00,samo ne znam kako ke stignam,so brzina na svetlinatauser posted image .Lani od radost odma plativme za boicki,flomasteri i ostale stvari(550 den.),ama nisto ne vidovme od toa-zimata si ja presedovme doma

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Родителска средба (во градинка)
19.9.2012 9:21:17   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Само имам едно прашање, дали со деца се седи или без? Да организирам некој да го причува или како?


Nie vcera imavme roditelska, edna od vospituvackite bese zadolzena da gi sobere i pricuva tie nekolku decinja sto roditelite nemale kade da gi ostavat, (po 2-3 od site grupi vo gradinkata), se razbira ne bea so nas vo zanimalnite, tuku vo hodnikot kade gi soblekuvaat paticinjata nesto si igraa. Smesno bese zatoa sto ne dzirkaa niz vata i se pojavuvaa na prozor da ni pravat smeski user posted image

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 19.9.2012 9:23:47 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Родителска средба (во градинка)
19.9.2012 9:43:44   
Luci
И јас вчера прв пат на родителска, леле колку бев возбуденааааuser posted image user posted image user posted image Од толку деца во групата(28) бевме присутни само 4 родители. Ни кажаа работи што и секојдневно ни ги кажуваат, дали јадат, пијат, спијат. За М. секако ми кажаа и дека е многу 'мирен', дека ги поместува дрвените креветчиња од една на друга странаuser posted image После нова година почнуваат со групно одвикнување од пелени и исто така и ние да почнуваме дома тој период и тоооооuser posted image А ... да не заборавам, и рекоа дека собираат пари за ТВ на спратот, доброволно кој сака да остави по 50 или 100 денари, не е задолжително воопшто и така...

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Родителска средба (во градинка)
19.9.2012 9:52:10   
vezilka RR
Моооре, како за прв пат јас сум задоволна од родителскиот. Учителките и негувателките ги бендисав. Ни ја образложија програмата по која ќе работат, поделена на 8 области. Ни кажаа низ кои игри ќе ги обработуваат темите, ни ги покажаа играчките, сликовниците и другите материјали. Ни ги објаснија групните проекти на градинката. Потпишувавме согласност за фотографирање и учество на децата во екскурзии и групни прошетки. Избравме родителски одбор. Го дискутиравме куќниот ред и на крај имавме точка разно на која сите имаа можност да постават прашања за своите деца или нешто друго.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Родителска средба (во градинка)
19.9.2012 10:28:43   
Snowhite RR
Пред точно една година на денешен ден почна Михаил да оди во градинка, а во цела година не не' повикале на родителска средбаuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Родителска средба (во градинка)
19.9.2012 10:46:27   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama toci

Aj da se prijavam i jas vo buba mara denes vo 17.00,samo ne znam kako ke stignam,so brzina na svetlinatauser posted image .Lani od radost odma plativme za boicki,flomasteri i ostale stvari(550 den.),ama nisto ne vidovme od toa-zimata si ja presedovme doma


Ee i na kerkami mislam deka se od lani i e novo.... Od cela godina nie vkupno 1 ipol mesec dali sme bile,a godinava kupuvame jovo - na novo.
Kaj nas vo gruva se 23 deca od koi 11 devojcinja i 12 maski
I nie potpisavme soglasnost za aktivnosti nadvor od gradinkata


(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Родителска средба (во градинка)
20.9.2012 9:52:59   
AnnaMolly RR
Вчера бев на родителска и сум презадоволна од воспитувачките, од занималната, од програмата што ја имаат и од се! Се почувствував како да сум во некоја установа по светски рамки.
Воспитувачките се одлични, немам зборови. Ни ја објаснија програмата и редот на градинката, ни раскажаа како им поминува еден ден во градинка. И ние потпишавме дозвола за фотографирање и прошетки надвор од градинката.
Не прошетаа наоколу, видовме какви им се тоалетите, каде ги шетаат во градинката.
Пријатно се изненадив дека секое дете си има своја постелина со свое име и презиме и дека не ги мешаат. Ги переле постелините од секоја група посебно за да нема мешање со другите групи.
Секој месец им вршеле систематски со мерење тежина и висина, вид, слух и се по ред. Ги учеле сами да јадат и имале голем напредок, ни рекоа и ние дома сами да им даваме да јадат.
За секое дете ни кажаа по нешто.
За Филип ме пофалија дека само тој и уште две деца биле целосно одвикнати од пелени, на другите им рекоа да почнат со одвикнување. Ми рекоа дека најмногу зборувал од сите, дека никој не стигнувал да каже нешто од него. Учителката вика дека зборувал повеќе и од неа. Вика „Јас сум муабетџика по природа, ама Филип не можам да го надзборам“. user posted image
Една мајка праша дали си играат заедно дечињата или секој си тера по свое и воспитувачката рече дека сите си играат посебно, освен мојов швалер што си играл исклучиво со три девојчиња. Воспитувачката вика „имаме еден клан од четири деца што се неразделни, Филип и три девојчиња цело време се фатени за раче и цело време заедно си играат, дури и еден до друг сакаат да спијат“ user posted image user posted image user posted image

Се изнапишував, ама многу убаво си поминав, воодушевена сум од се и морав да споделам.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Родителска средба (во градинка)
20.9.2012 11:54:33   
Yummy Mammy
Nie na roditelskata pred nekoj den pustivme spisok sekoj roditel da zapise ime na dete, ime na roditel, e-mail i telefon, edna majka go sredi vo tabela i go prosledi do site roditeli. Nie i bez toa se druzime i se gledame i na igraliste i na rodendeni, no sepak ova e mnogu korisno za roditelite za razmena na iskustva vo vrska so gradinkata i programata. Se razbira deka sekogas ke ima po nekoj sto ne saka da sorabotuva, no vo globala dobro e da se cuvstvuvame kako grupa i zaednicki da deluvame za se - i za nosenje vo teatar, i za prevoz, i za drugi setanja i trosoci, za kupuvanje za Nova God i slicno...

Bi vi predlozila i vie da go napravite istoto kaj vas, zatoa sto drugo e roditelite da kontaktiraat megju sebe i decata da se druzat, drugo e da se potpirate samo na ona sto ke vi go kazat ucitelkite (kolku i da bile dobri tie).

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Родителска средба (во градинка)
20.9.2012 14:20:14   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Nie na roditelskata pred nekoj den pustivme spisok sekoj roditel da zapise ime na dete, ime na roditel, e-mail i telefon, edna majka go sredi vo tabela i go prosledi do site roditeli. Nie i bez toa se druzime i se gledame i na igraliste i na rodendeni, no sepak ova e mnogu korisno za roditelite za razmena na iskustva vo vrska so gradinkata i programata. Se razbira deka sekogas ke ima po nekoj sto ne saka da sorabotuva, no vo globala dobro e da se cuvstvuvame kako grupa i zaednicki da deluvame za se - i za nosenje vo teatar, i za prevoz, i za drugi setanja i trosoci, za kupuvanje za Nova God i slicno...

Bi vi predlozila i vie da go napravite istoto kaj vas, zatoa sto drugo e roditelite da kontaktiraat megju sebe i decata da se druzat, drugo e da se potpirate samo na ona sto ke vi go kazat ucitelkite (kolku i da bile dobri tie).


Добра ти е идејата, хм..може ќе потегнам муабет и кај нас.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Родителска средба (во градинка)
20.9.2012 14:35:17   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Пред точно една година на денешен ден почна Михаил да оди во градинка, а во цела година не не' повикале на родителска средбаuser posted image

Да не ги имате пропуштено ако тие денови не сте биле. Кај нас кога има родителска, има соопштение на вратата од занималната.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Родителска средба (во градинка)
25.9.2012 16:42:59   
Natuska85
И ние утре имаме родителска средба во 5..ааа..возбудена сумuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Родителска средба (во градинка)
27.9.2012 20:56:18   
majmunce
i nie denes imavme roditelska sredba nasa idnina - prilep i temata na roditelskata bese proektot za vklucuvanje na decata romcinja vo gradinkite samo vo trizla ke se primat 50 romcinja a nasite grupi se polni so min 30 deca i sega ke bidat po 45 vo grupa ........... nervoza ejjjjjjjjj

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Родителска средба (во градинка)
15.10.2012 17:26:19   
Snowhite RR
Еве сум заборавила да пишам дека имавме родителска минатиот месец и за малку ќе ја пропуштев, претходниот ден не беше М во градинка и кога наредниот ден го зедов го прочитав соопштението и влегов, така да почетокот го пропуштив, а главна тема беше тоа дека има премногу деца во групите, а тие као демек немале услови за градење, големи биле трошоците за затоплување, а цената што ја плаќаме била ниска, па сега се мислам кога ќе ја покачат, уште во градинките не му текнало да покачат цена. Па не тешаа дека нема сите деца да останат, дека ќе почнат да се разболуваат и ќе поченеле да ги отпишуваат, а пред тоа кажуваа дека не се сите примени дека има еден куп што се на листа на чекање, па еден родител му вика, па нели има листа на чекање, ако едни се отпишат ќе примите други и тогаш не знаеа што да одговорат. Во глобала тоа беше и воопшто не сум задоволна од родителската

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Родителска средба (во градинка)
4.9.2013 18:13:09   
Felly RR
Ние бевме денес на родителска во градинка. Прво сите родители заедно во трпезаријата, и директорката општо зборуваше за куќниот ред во градниката - кога да се носат децата, брисеви и сл, па курс по англиски, нешто за програмата, и повеќе за плаќањето кое сега ќе биде унапред за секој месец.
Потоа во занималната, со воспитачките, и тие накратко ни објаснија за потребен прибор, како се снајдуваат со дечињата и така, не беше нешто кој знае што, ама па прв пат до сега имаме родителска со воспитачките.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Родителска средба (во градинка)
4.9.2013 18:25:29   
vezilka RR
Нам уште не ни ја закажале годинава, хм.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Родителска средба (во градинка)
4.9.2013 23:34:27   
Bilence2
Na vratata od gradinkata pisuvase deka ke ima roditelska za site grupi. Jas se nacrtav na vreme i mi vikaat ...ama za jasli nema roditelskauser posted image e sto taka? Pa i jas sakam da znam kolku deca ima vo grupata, kako se odnesuvaat, dali i kako gi smiruvaat, kolkava vozrast se ostanatite deca, kakvi iskustva imaat ostanatite roditeli...a toa izleze ko jas da sum padnala od mars. Sto ima za jasli da se zbori, velat nema programa za bebinjauser posted image ; brej...pa na vrata koga go zemamM gi koristam 20 tte sekundi da prasam kako pominal denes, pa i ne treba didusa sekoj roditel da prasuva kup povtoruvacki prasanja individualno. Moze na roditelska da si prasame nekoi raboti, pa i jas ne sakam nekoe drugo dete da bide zapostaveno dodeka jas prasuvam se i sesto na vrata pa ne sakam nitu moeto da bide zapostaveno zasto drug roditel ja zadrzuva negovatelkata na vrata.
E ke si citame na forumi iskustva oti vo zivo...samo kukanje za uslovite vo gradinkata a pomalku info za decata.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Родителска средба (во градинка)
5.9.2013 9:30:13   
AnnaMolly RR
Биленце, прашај ја учителката кој им е приемен ден. Кај филип последната сабота во месецот учителката останува до 18:00 и секој родител може да дојде и да влезе во занимална, да си разговара со неа.
Или следниот пат кога ќе го носиш замоли ја да те пушти до занимална ти да го однесеш и да поседиш 5 минути да видиш што прави... Кај нас пуштаат вака. Или прати фотоапарат да ги сликаат децата во текот на денот, така ќе добиеш претстава што прават.
Во која градинка одите?

А ние ќе имаме родителска следната недела, едвај чекам :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Родителска средба (во градинка)
5.9.2013 22:56:16   
Bilence2
Ooo kolku bi sakala da me pustat da go gledam sto pravi
Ama pravila imaat i ne pustaat. Iskreno, i dobro sto ne pustaat, iako kopneam da go vidam vo taa atmosfera kako se odnesuva.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Родителска средба (во градинка)
16.9.2013 10:49:17   
vezilka RR
Родителската ни е закажана за утре. Имам неколку прашања спремни, за приемниот ден обавезно ќе прашам, ќе предложам група да оформиме на ФБ каде би комуницирале родителите и така. Ајде ќе кажам впечатоци после родителската.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Родителска средба (во градинка)
16.9.2013 11:01:58   
Mihaela 2010
Kaj nas uste nisto ne kazale,do dusa nas denes ni e prv den ama kaj i da e bi trebalo da zakazat,ke vidime ovaa godina kako ke bide,ucitelkata sto i bese vekje ja nema pa taa so bese neguvatelka ja unapredija vo ucitelka a na nejzino mesto vrabotile nekoja sto bila ucitelka vo privatna gradinka,pa majkive mi spomnaa kako bila krajno ljubezna u kulturna pa me raspolozi toa..koj znae ke vidime

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?