|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мултивитамини за трудници
4.11.2013 18:38:06   
snowbool
JAs na pocetokot od bremenosta osven folna ne zemav nisto potoa prodolziv so Ogestan, za da od 5 mesec zemam mamavit.MAmavitot go zemav zasto ima komplet vitamini i minerali.Ogestanot e super ima omega 3 ama nema minerali. Femibionot gi koristev eden mesec ama mi bea skapi....plus i magnezium treba ....

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Мултивитамини за трудници
5.11.2013 12:04:49   
vezilka RR
Дечки, сум заборавила..од второ тромесечиесе почнува со мултивитамини?

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Мултивитамини за трудници
22.12.2013 22:22:04   
Stefanija Stefi
Мене докторката Кристинка ми препорача да пијам фолна киселина, магнезиум (поради грчеви во матката), мултивитамини Centravit Prenatal. Ова е тоа што сега го пијам а колку се добри ќе ви пишам здравје Боже - натаму user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Мултивитамини за трудници
22.12.2013 23:22:34   
Мамичка85
Jas piev na pocetok folna kiselina posle samo magnezium i multivitamini sumlivi tableti sega do kraj sum samo na multivitaminski sumlivi tableti user posted image

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Мултивитамини за трудници
23.12.2013 5:23:16   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Дечки, сум заборавила..од второ тромесечиесе почнува со мултивитамини?


Jas znam deka treba da se pijat vo tekot na celata bremenost(od pochetok do kraj) ,a i za vreme na doenjeto se preporachuvaat,a za folnata kiselina treba da se konzumira samo vo prvite tri meseci,potoa se stopira.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Мултивитамини за трудници
23.12.2013 13:48:19   
cacisk
Само што влегов во второ тромесечје Др. ми рече да земам Фемибион 2 и Магнезиум, друго ништо.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Мултивитамини за трудници
24.12.2013 13:54:09   
nutelce
na pocetok piev folna kiselina, i edno pakuvanje femibion...posle mi gi prekina maticnata i vo tekot na letoto (6 mesec) mi pisa edno pakuvanje vitrum ....posle mi prekina...se do 9 mesec..togas mi rece da zemam magnezium-prasok vo kesicki i tolku...
krvnata slikma mi bila ok i nemalo potreba od dopolnitelni vitamini...sum vnesuvala se preku ishranata

_____________________________

<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lbdf.lilypie.com/m3gGp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Pregnancy tickers" /></a>

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Мултивитамини за трудници
2.1.2014 21:04:11   
ilic
stvarno skoro site preparati se mnogu skapi mene doktorkata mi rece deka site preparati sto imaat zelezo ke predizvikuvaat macnini jas sum zaovolna od Ogestan nema zelezo vo nego mene ne mi predizvikuva macnina i kosta okolu 450denari

(Одговор на членот Bebuska na mama)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Мултивитамини за трудници
1.2.2014 13:47:54   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Orchidea

Девојки, во кој месец почнавте да пиете витамини и кои ( во смисла на Мамавит и слични) ? Мене крвта ми е добра, четврти месец сум, ама матичната ми рече дека веке сум требала да почнам со земање на дополнителни витамини..


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Orchidea, обично во 2ро тромесечие се почнува со дополнителен внес на витамини, значи време ти е user posted image .
_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Мултивитамини за трудници
3.2.2014 17:03:24   
LARA83
Orchidea јас исто почнав во второ тромесечие со дополнителни витамини, до тогаш пиев само фолна, а после преминав на железо со фолна и магнезиум , од трето додадов калциум и омега 3

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Мултивитамини за трудници
3.2.2014 20:44:51   
biba983
Јас у првото тромесечје пиев само фолна, од второто почнав со магнезиум и мамавит, а од пред 2 недели пијам и Фероглобин капсули, поради нискиот хемоглобин.

(Одговор на членот LARA83)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Мултивитамини за трудници
4.2.2014 21:23:28   
kapina
I na mojata sestra sega I dadea samo folna da pie ona e vo prvoto tromesecie od bremenosta. ovaa nedela treba da odi za srceva reakcija da se vide dali ima go prasala bas ginekologot dali treba uste nesto da pie I kazal ne nema potreba ovaa I e vtora bremenost I kazal samo termin za raganje 15 septemvri I tolku

(Одговор на членот biba983)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Мултивитамини за трудници
21.3.2014 10:58:53   
nataly86
Здраво РР... Како сте??? Ми треба совет од Вас..... на последната крвна слика железото ми е намалено серумското 10,8 ( 9-30) а пред еден месец ми беше 19,8...Хемоглобинот ми е 106...
Дилемата е следна..
во предходниот месец јас цело време повраќав...нон стоп и мислам дека на тоа се должи и намалувањето...ваш совет дали одма да земам препарат за железо или да почекам еден месец??

И друго тројца гинеколози ми препорачаја различни витамини еден прегназон, друг, центравит, трет мамвит или прегнакаре....

Ве молам за искуства кои витамини ги користевте и сте задоволни

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Мултивитамини за трудници
21.3.2014 11:03:50   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Ми треба совет од Вас..... на последната крвна слика железото ми е намалено серумското ...ваш совет дали одма да земам препарат за железо или да почекам еден месец?? .
....И друго тројца гинеколози ми препорачаја различни витамини еден прегназон, друг, центравит, трет мамвит или прегнакаре....


Nataly86, во Систина ги препорачуваат Фемибион 1 за забременување и за бременост во првото тромесечје, а потоа Фемибион 2 до крајот на бременоста, тие се германски, по лиценца ги работат во Словенија, кај нас тие се увезуваат...а Меланија ќе ти пише знам дека земаше лимон на гладно секое сабајле мислам и дека железото и беше супер...позз, со лесно

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 21.3.2014 11:04:18 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Мултивитамини за трудници
21.3.2014 11:38:59   
Melanija RR
Да nataly86 небрзај хемоглобинот и железото се намалуваат како оди бременоста.Сама си најдов лек на нет user posted image смешно се смешно ама со 110 хемоглобин, и железо 23 бев во 9ти месец.
Лекот е овој секое сабајле да не земаш ништо што има калциум и млечни производи ,напи се шоља за чај какао направено со вода и цеден лимон или таблетка Ц витамин и следните 1,5 најдобро 2 часа исто ништо што има калциум.Тој недозволува да с еврзе железото а Ц витаминот баш го врзува.
Пробај 1 месец и провери,немора ниту баш секој ден нека е преку 1-2 дена ,ова би значело и кога јадеш нешто што содржи железо никако со калциум.
user posted image

Има тема Железото во крвта=ТУКА во првите два поста има многу користи совети

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 21.3.2014 11:50:42 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Мултивитамини за трудници
21.3.2014 16:02:17   
nataly86
Фала Многу за советите...Меланија од утре почнувам да применувам твојот речептuser posted image обично за доручек јадев овесни снегулки со јогурт ама ке пробам сега прво какао и вит.ц па после овесни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Мултивитамини за трудници
21.3.2014 16:14:36   
kapina
Nataly. zemaj na sabajle na gladno po edna lazicka med I seme od kopriva mene mnogu mi pomogna jas dotogas cel zivot bev slabokrvna a dobro e da pies I sok od borovinki I slezina da si przes da jades

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Мултивитамини за трудници
21.3.2014 17:13:21   
Felly RR
За да не се изгубат советите, ги префрлив во соодветна тема - Анемија за време на бременоста.

А во врска со витамините nataly86, мислам дека за кои и да се одлучиш нема да згрешиш. Јас пиев Прегнакер, а и другите што ги спомена доста рингерајки имаат пишано дека ги користеле и се задоволни.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Мултивитамини за трудници
7.4.2014 23:43:07   
mamicka_26
Мамички ај ве молам за некој предлог!Сега сум 13 недела бремена и докторот ми препиша pregnazon со омега3 да пијам,ама некако многу скапички ми се 980 ден.дајте некој предлог за витамини што сте задоволни и се добри.Инаку во првата бременост пиев мамавит ама некако не ми делуваа добро имав мачнини.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Мултивитамини за трудници
8.4.2014 0:02:46   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka_26

Мамички ај ве молам за некој предлог!Сега сум 13 недела бремена и докторот ми препиша pregnazon со омега3 да пијам,ама некако многу скапички ми се 980 ден.дајте некој предлог за витамини што сте задоволни и се добри.Инаку во првата бременост пиев мамавит ама некако не ми делуваа добро имав мачнини.Мамичка26 и јас како тебе од истите(финансиски)причини,ги заобиколив Прегназон+омега3,и на своја рака си зедов Витрум Пренатал 450ден.и супер ми делуваа.Додека во првата бременост пиев Дуовит(обични витамини)
Јас мислам дека во последно време некои мултивитамини се искомерцијализирани,и затоа тие повеќе се форсираат,а сите го имаат истото својство.Затоа одбери си тоа што ти одговара на џебот без грижа на совест,најважно е сепак да си се храниш здравоuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Мултивитамини за трудници
8.4.2014 8:19:47   
vezilka RR
Јас ги користам мамавит, плус во третово тромесечие си вклучив омега 3 посебно по препорака на матичниот. Во првата бременост и мене ми се лошеше од мултивитамините, ама јас ги пиев насабајле. Сега ги пијам навечер и добро ги поднесувам.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 8.4.2014 8:21:13 >


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Мултивитамини за трудници
8.4.2014 9:11:03   
sandriana RR
Јас сум со Огестан, баш поради моментот финансии и комерцијализација на одредени фирми.
За првиот триместар ми рече матичната Фемибион 1 да пијам, јас си пиев само фолна. Сега за 2ро тромесечие ми препорачаа или Прегназон или Прегнакер со омега, ама прескапи ми се, па зедов Огестан.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Мултивитамини за трудници
8.4.2014 13:42:40   
mamicka_26
Ги земав денес Natural Wealth Prenatal.Имал некој искуство со овие таблети?Ми ги препорача таа во аптека биле комплетно на природна база

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Мултивитамини за трудници
8.4.2014 23:42:10   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka_26

Ги земав денес Natural Wealth Prenatal.Имал некој искуство со овие таблети?Ми ги препорача таа во аптека биле комплетно на природна базаМамичка26 до сега не сум ги сретнала овие мултивитамини,најверојатно се некои нови на пазарот.Како и да е доколку ти одговараат слободно земај си ги.Но дека се на природна база како што ти кажала апотекарката не верувам,бидејќи сите витамини што ги земаме како суплементи немаат никаква друга природна база освен што се синтетички добиени .Природни витамини можеш да внесиш преку овошје и зеленчукuser posted image


< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 8.4.2014 23:48:24 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Мултивитамини за трудници
22.5.2014 8:43:52   
Ki4iko
Во мојата прва бременост пиев витамини Прегнакер после 4 месец нели, ме тераа многу на јадење,за оваа втора бременост 3 месеци пред да забременам пиев Огестан и сеуште ги пијам , 5 недела сум сега,немам никакви мачнини ,потешкотии, предпоставувам дека е од Огестанот,зашто во првата бременост повраќав првите 3 месеци,се чувствував исцрпено ,а тогаш пиев само тифол до 13 недела.Така да и јас сум задоволна од Огестанот,браво за мојата матична што ми ги препорача user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Додека бебето спие.
пеперутка16

Вие сте сами дома, а бебето спие. Што правите најчесто?