|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 9:24:10   
profesorica
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image а ти од искуство да не кажуваш?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 9:30:14   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image не, ама одговорот на тоа ме асоцираше

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 9:55:14   
m@gic
Моја колешка од работа сега се породи пред два месеци и носеше и спаваќи и се ама не ги употреби. Ми вика: Илино немој да си се зезнала да носиш сеuser posted image  user posted image  user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 20.11.2009 12:55:11 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 12:51:28   
Mamicka3
Мој совет за во државна обавезно да си носите и алишта за бебето од дома зошто немаат доволно и бебето може по цел ден да биде мокро кај гушичката ако поврати а они не се замараат со пресоблекување на бебето туку мајката 

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Што да се понесе во болница?
8.2.2010 21:21:33   
liljace
jas imam drugarka sto se porodi pred 3-4 meseci vo ohrid i nea i trebase skoro se od obleka od stretstva za licna higiena se isto i vo struga potrebno e mislam se od obleka za bebusot pa se do kraj pa i jas taka planiram se da zemam

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Што да се понесе во болница?
8.2.2010 22:14:11   
topce
јас се породив во систина и таму освен средства за лична хигиена и мобилен телефон ништо друго не дозволуваат да внесеш.Последниот ден пред да си одиме мм донесе алишта за дете и за мене.

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Што да се понесе во болница?
14.2.2010 23:08:42   
***Lide***
kaj nas vo bolnica mislam od sto mi kazuvale treba da se nosi se  od navedenoto za majkata a za bebeto samo pampers, vlazni maramici i pavlovikeva zosto se povivaat bebinjata
Ama mene ne mi e nesto jasno e sega sekako deka treba da se nosi spavaca za vo rodilna sala ama i posle toa se nosi celo vreme ili mozi da si oblecis pigami ?
I drugo ako nosis celo vreme spavaca a ne e preporaclivo kako sto procitav pogore ako si presecena da nosis gaki togas na sto ke ja stavis vloskata???
ne sum upatena vo ovie raboti mozebi e smesno no podobro da se konsultiram i da razberam na vremeuser posted image podobro e da bidam upatena od napred zosto tamu nema koj da mi kaze taka e i kaj nas user posted image nema koj da te posovetuva i da te poduci a ako prasuvas mnogu mozno e i da ti se razvikaatuser posted image


(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Што да се понесе во болница?
15.2.2010 9:23:29   
topce
улошката ќе си ја стиснеш со бутините user posted image user posted image user posted image
вака сликовито да ти објаснам, гаќи тешко дека ќе ти дозволат

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Што да се понесе во болница?
15.2.2010 9:31:03   
caci20
Vo Remedika davaa edni gakicki, moze da gi ima vo apteka. Za edna upotreba se i se frlaat. Ne znam dali se za carski ama za obicen moze

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Што да се понесе во болница?
15.2.2010 9:37:49   
mis.
Со второто кога се пораѓав во торбата си ставив и гаќи,ги облеков се чуствувап поугодно но раната потешко зараснува.Подобро е ако е слободно долу.А за улошката не се секирај ќе стои таа и така,ќе видиш.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Што да се понесе во болница?
15.2.2010 9:57:00   
Mucka
aj manje vise svi znaju sto im treba u bolnici...ali zbog situacije tu u bolnicama evo samo jedne napomene zbog manje stresa i rasprave i iznenadenja koje moze da vas snade od osoblja a i od situacija ...ponesite tecni sapun...obavezno...ili neki tecni sanitaizer za ruke...zamolite sestre da koriste vasu kremu za bebu kad ih premataju...jer uprotivnom s ista krema njihova koja je oni ce vam mazati svu djecu u toj sobi...i bakterije sa sve djece i onih prije vasih ce biti i na vasem djetetu....a i koliko da vam je lose.....gledajte sto po skoro da vi sami premotate djete...nemojte dozvoliti da vam djeca budu dugo u njihovim pelenama zamotani kao mumije...bolje sto skoro u bebino rublje(isprano i dobrooooo ispeglano pogotovo donje bodije ili benkice) smanjujete time komplikacije s infekcijama i onim malim bebinim bubuljicama koje mogu da vam stvore dosta problema...bocica rastvorenog alkohola nece vam biti lose da imate da izbrisete ormaric gdje lezite i ruckice na krevetu i tako da vam se nade....i sto sam primjetila pribor za jelo je deficitaran....nosite svoj u svakoj prilici kad idete u bolnice tu...otvorene spavacice debele radi lakseg dojenja i pristupa vase bebe a i sebe da zastitite od hladnoce....pidzame su ok...ali spavacice su prakticnije.....pamuk i samo pamuk....sintetika je u tim uslovima samo jos jedna komplikacija koja moze dovesti do razvoja infekcija i kod bebe i kod vas gdje koza i tkivo manje dise i pogoduje upalnim procesima..ima jos nekih stvari vratit cu se ja tu na temu idem sad da podojim moju malu princezicu i da dam mom malom (3g hehehe sincini) mlijeko :)))) on je ipak moj kralj :P

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Што да се понесе во болница?
15.2.2010 12:17:22   
***Lide***
fala vi na site za sovetite inaku jas imam uste vreme do poroduvanje sega sum32 nedela ama seuste nemam nisto spremeno pa ovie soveti dobro mi dojdoauser posted image
pa otkako ke se porodam i jas ke napisam licno iskustvo user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Што да се понесе во болница?
25.2.2010 17:54:16   
Mucka
evo me opet da dovrsim.....kupite si betadin rastvor da ga imate,on vam ce se naci sigurno od koristi i na bilo koju bubuljicu,aknicu mazite dijete,flastere za pupak nek vam budu kupljeni,trebat ce vam i doma,a u slucaju da ostajete s bebom duze u bolnici koristit ce te da iskupate svoje dijete i kad vi zelite,prah za pupak mozete takoder da si imate doma ili kod sebe,bivacin sprey takoder...moze vam se nac od koristi ukoliko ste carski rez ili mozda dijetetu zatreba....posto nedaju bas puno otvarat prozore u sobama,i luftirat...neki antibakteriski osvjezivac zraka mogu vam donijet od doma....eeee i sad jedna situacija koja se meni cesto dogadala tu u bolnicama je ....topla voda.....svi bojleri gdje dodete bit ce pogaseni i u sobama i u wc-ima....valjda veliko valjda zbog ekonomisanja svi presute to i ostave vas tako da se perete hladnom vodom,a vi nedizite prasinu  i palite ih.....i koristite....nemorate upadno,ali kad nema druge.....dizanje prasine,vam je corsokak.....osoblje ce vas uvjek nadmuditi....zato jedino oni vam to nemogu zabraniti,ali ako ih pitate onda ce te dobiti odgovor....ne radi bojler.....majstor rekao da se ne pali i sl...sto 99% nije istina....(govorim iz iskustva tu).....
eto toliko od mene za sad ako se sjetim jos cega ...vratit cu se!!!!!!!user posted image

< Поракaта ја уредил Mucka -- 25.2.2010 17:55:11 >

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Што да се понесе во болница?
2.4.2010 21:11:51   
gricko
sakam da prasam kolku cini poragaj vo drzavna a kolku vo privatna bolnica i dali ima takva privatna bolnica vo stip.
pozdrav.srekni veligdenski praznici


_____________________________

нека секој час од секој ден биде благословен,
со блескав подарок од среќа,
сонот да го делиме заедно,
љубов што ќе трае засекогаш,
бидејќи најдобите работи допрво доаѓаат.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Што да се понесе во болница?
2.4.2010 22:12:48   
Annabel
Во државна не се плаќа или како слушнав само 40 денари се плаќало. Јас платив 100 еур оти бев  во апартман 2 ноќи на ГАК.

(Одговор на членот gricko)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Што да се понесе во болница?
2.4.2010 23:37:01   
Maca25
Во државна не се плаќа ништо, освен ако не си во апартман.
Ние не плативме ни денар, јас бев 5 дена во болница и се породив со царски.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Што да се понесе во болница?
30.4.2010 22:42:40   
Rossana
Eve sto mi trebase na mene za vo Strumica vo drzavna
za vas:
-Toaletna hartija
-5 paketi uluski
-Spavaca onakva kako fustan cela
-5-6para gaki( dozvoluvaat da se nosat no samo za vizita da se soblekuvat)
-casa za voda/sok
-penjoar
-gumeni vlecki
-krpa
-sapun
-cetka i pasta
Za bebusot
-20 peleni najmnogu
-edno paketce vlazni maramcinja
-kebence za da si go pokriete bidejki tamu nema
-carsavce po zelba za da go stavite na krevetceto da ne lezi bebusot taka na golo

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Што да се понесе во болница?
30.4.2010 22:48:30   
BILE.F
Фала за деталните информации, Rossana! user posted image user posted image user posted image
Јас ќе му спремам се на мм, па по потреба ќе ми носи!
А и јас ставив спаваќа за мене, ама мислам дека во Државна не даваат да носиш твоја!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Што да се понесе во болница?
30.4.2010 22:54:53   
Rossana
kaj nas vo Sr davaa zatoa sto malku nehigienski izgleda da se setas vo krvava spavaka user posted image edna zena od mojata soba prviot den pobara i i rekoa aj sega i toa sega stana tri dena a i ne i donesoa od doma... aj da ne vleguvam vo detali, zemi si ti pa sto si e sigurno sigurno si euser posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Што да се понесе во болница?
1.5.2010 1:37:06   
Палешка РР
Да не заборавите парфем, сјај за усни и бомбони...за да сјаете кога за прв пат по породувањето ќе ве види маж ви user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Што да се понесе во болница?
1.5.2010 10:44:32   
BILE.F
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Да не заборавите парфем, сјај за усни и бомбони...за да сјаете кога за прв пат по породувањето ќе ве види маж ви user posted image


user posted image user posted image user posted image Секогаш знаеш да ставиш јаготка на шлагот!user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Што да се понесе во болница?
2.5.2010 10:50:49   
lilit
Веќе го спремив парфемот сјајот а уста  ама уште ништо во понеделник пак одам во Чаир па ќе видиме дали ќе се појави мојот малечок убавец!

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Што да се понесе во болница?
2.5.2010 11:05:59   
denicka
ti uste si tuka? hahhahahha bebusot nejke da izleze a? ajde guskajte se za pobrzo da izleze. user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Што да се понесе во болница?
2.5.2010 11:50:54   
elle
биди спокојна лилит чекаме убави вести од тебе... наuser posted image му е убаво во мешето на мама

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Што да се понесе во болница?
2.5.2010 18:44:02   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Да не заборавите парфем, сјај за усни и бомбони...за да сјаете кога за прв пат по породувањето ќе ве види маж ви user posted image



Originalna kako i sekogas user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?