|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 13:54:27   
Sara
Пумпица уште немам купено, бидејќи незнам како ќе стојам со мелко, ако ми затреба здравје боже ќе ми купат и ќе ми донесат.
Имено мајка ми немала млеко ни за мене ни за сестра ми па некако се плашам и кај мене да не е таква ситуација, дај боже да нема врска тоа.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:01:35   
mami
немој така да мислиш..можеби па баш ти ке имаш млеко на претек...инаку за во Чаир, можеш да си земеш своја спавака само ако си во апартман а инаку во обичните соби не. Папучи се надевам си зема гумени- бидејќи додека си таму јас би ти препорачала мала нужда само под млаз вода-кај тушевите за да ти биде полесно, ем ке си ја измиваш раната. И земи си чашка за вода- оти имаат апаратче за вода, ама нема чашкиuser posted image

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:03:24   
BEBICA
Sara toa sto majkati nemala mleko ne znaci deka ke nemas i ti.Toa zavisi od samo tebe od trvojot organizam, kako ke se hranis i da ne se nerviras posle poragajot, zatoa sto sigurno ili ke prestane laktacijata ili ke se namali mlekoto, duri i go menuva vkusot koga si nervozem ima kisel vkus i bebeto odbiva da cica pazi na toa.Izvinete sto pisuvam sto ne e na ovaa tema.Pozdrav

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:06:12   
BEBICA
Iskreno i mjka mi nemala mleko ni kapka i od prviot den sum so adaptirano mleko, a jas zatoa sum ko kravata milkauser posted image user posted image user posted image imam mleko i za izvozuser posted image user posted image user posted image user posted image .Mojava kerkicka ima 10 meseci i uste ja dojam 3 pati na den i plus pred spienje, amoze i navecer.Samo ne se sekiraj moras samo da bides smirena ti kazuvam od iskustvo i ishranata e bitna nema drzenje dieti.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:06:45   
BEBICA
Izvinete sto pisuvam von temata.


(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:07:10   
mis.
Јас се породив во чаир пред 9 месеци и немаше апаратче за вода а таму бев 10 дена.Препорачливо е и да си земеш некое средство за заздравување на раната доколку ти прават епизотомија.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:08:45   
Sara
Што збориш имаат апарат за вода? УУУ не ми се верува, тоа ми беше еден најголем проблем бидјеќи јас си имам проблеми со бубрезите и веќе подолго време пијам вода флаширана,  и тоа пијам многу вода, а каде им се наоѓа тој апарат?

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:14:55   
BEBICA
Za vo bolnica jas nosev:
1.Licna karta i zdravstvena kniska
2.Najmalku 2 spavaki radi toa sto kemoze da krvaris mnogu pa da imas da se presobleces
3.1 bebi sapun, ctkica za zabi, pasta za zabi.
4.1 peskir banjarka za tebe.
5. 1 par papuci podobro plasticni i odozdola rapavi da ne slucajno padnes.
6.mozes i bademantil da poneses
7.Obavezno nesto slatko za jadenje za da posle porogaj da se povratis i voda.
8.punjac za telefonuser posted image
9.cesel, vlazni maramici
10.sterilni gakicki za ednokratna upotreba.
11.bar 5 komada uloski so mrezicka
I seto ova jas go imav spakuvano cim vlegov vo 9 mesec i sekade kade stomodevme na gosti si ja nosev torbicata so mene.Moze izgleda smesno no funkcionalno, zatoasto mene mi se sluci da vvodenjakot mi pukne na gosti i odma otidovme vo bolnica i se imav so mene.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:15:57   
mami
ете видиш значи и го тргнале
инаку се наоѓаше на средина од ходникотuser posted image user posted image user posted image а за епизиотомијата ке ти кажам како мене ми зарасна многу брзо- ке си купиш Борова вода или Ациди борици исто ти е, и откако ке одиш во вц, ке се измиеш со обична вода и ке си легнеш на кревет. Ке поседиш малку со раширени нозе и свиткани, како на бокс кога лежиш, за да се засуши местото и после на влошката ке сипеш од боровата вода и ке си ја наместиш, го намалува отокот и болкатаи ја вади топлината и ке видиш како многу бргу ке ти зарасне

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:19:21   
mami
Сара знаеш дека влегуваш таму без ништо нели? Торбицата со сите работи откако ке се породиш сопругот ке ја остави долу на приемно и тие ке ти ја качат до соба. ЈАс гаки не би ти препорачала да ставаш додека си таму за да дише ранат и побрзо да заздрави, дури и да не ти прават епизиотомија сепак треба време се тоа да се повлече, па не се чуди ако ти е малку потечено долу

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:24:14   
BEBICA
mami jas sterilnite gakicki za ednokratna upotreba gi koristev posle tretiot den,a za dezinfekcija na ranata jas po preporaka na ginekologot koj ne otpusti od bolnica samo posle sekoe odmivanje na ranata stavav jod.I za 10 dena od poragajot mene mi otpadnaa koncite gi imav samo 4 komada poradi toa sto sama se otvoriv i se rascepav na ednata strana ne me sekoa, a prvorotka sum.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:26:22   
mami
10 дена е многу...
моите паднаа за 4-5 , уште во болница излезе еден, и после дома и другите, а врска немам колку беа, ама не беше многу

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:32:49   
BEBICA
O pa ti si super mami no jas bev vo bolnica samo tri dena.A ima i porodilki koi maku podolgo im zarastuva ranata


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:35:37   
mami
па добро, секое тело е различно нели...во Чаир на пример ги караа тие што облекуваа гаки, не им дозволуваа а сега гледам и зошто

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:41:24   
nutelizza
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA
7.Obavezno nesto slatko za jadenje za da posle porogaj da se povratis i voda.



Благо, сокови и вода избегнувај
предизвикуваат лактација и надоаѓа многу млеко.

Ако немаш доволно е тогаш зимај




(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 14:47:05   
Sara
За гаќи знам дека не се дозволени ама мислев да ми се најдат пред пороѓај да не ме маткаат навака-натака или за искачање од болница.
За борова вода и јас имам слушнато ама сеуште незнам дали ќе се пораѓам царски или природно бидејќи бебево е многу големо а јас ситна, и сеуште не сум правела муабет со д-р за тоа. А другарка ми толку ја измачија на пороѓај 1 месец заздравуваше неможеше на газ да седни, поарно со царски ќе поминеше.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Што да се понесе во болница?
26.8.2009 15:13:22   
profesorica
Е тоа не можеш да знаеш, со царски можат 300 глупости да се десат, природно си е природно.Гаки пред порогјај можеш да носиш а после пороѓај ти советувам само со влошката, поможност пеглани ВИР и да се миеш на секое мочање.А спаваќа кобајаги не даваат ама не е страшно и да ти речат, мене од едно уво ми влагаше од друго ми излагаше.многу се потиш башка крвариш и додека ти донесат нивна спаваќа ке скуваш, поарно носи си резерва.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Што да се понесе во болница?
31.8.2009 18:11:44   
Bile
Ijas veke imam spremno se vo torbica isto kako i site vie samo sto jas si go spremiv i maz mi za nosenje so mene, bez nego ne odam user posted image ne deka ne se delam od nego tuku da vidi sto zanci maltretiranje.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Што да се понесе во болница?
7.9.2009 12:56:43   
happy mommy
На се ова што имате кажано уште плус да се надоврзам упат од гинекологот и плаво картонче , кај мене каснеа со картончето па не можев да излезам или требаше да се плати околу 40000 ден. мислам, или да си седам додека картонче не донесат. Поради условите во државна и со оглед дека се беше ок со бебето што е најважно, а и со мене си излегов наредниот ден после пораѓај со потпис.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Што да се понесе во болница?
7.9.2009 12:59:59   
profesorica
Јас имав слично искуство со плавите картони.Се породив во државна.Имено кога ме примија во болница беше 31ви мај и имав плав картон за месец мај а кога излегував од болница беше 5ти јуни(се породив на 2ри јуни) и правеа проблем за плавите картони.Требаше да седам уште 2 часа додека мм не донесе плав картон за месец јуни.Или да платиме 15000 ако сакам одма да излезам.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 7.9.2009 13:00:31 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Што да се понесе во болница?
10.9.2009 15:19:05   
Natasha5
Се породив во Државна.Претходно ми рекоа дека не дозволувале да си носиш спаваки.Нема врска кој што планира во државна да се породи обавезно да си земе спаваки,облека за бебето ,јас си носев и си ја облекував Јана во моја облека,земете си пелени од оние белите да му ставите на бебушот под него да не легнува на тие нечистите таму,влошки,гаки нема да ви требаат јас мислам,мој совет,јас се зафркнав вториот ден облеков ама си ја доразболев раната.Памперс,влажни марамици,тоалетна,течен сапун и други работи за лична хигиена а јас си имав и навлака за перница моја мислам дека дури можете да си понесете и постелнина само се разбира бела бидејки тамошната постелнина мислам дека воопшто и не ја перат многуууууу е валкана.user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Што да се понесе во болница?
12.9.2009 13:25:56   
Bile
luge neznam sto mi e nitu spremam torbica nitu spremam za beebto nesto nitu znam kade mi e kniskata zamislete
epa epten mi dojde se preku glava

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Што да се понесе во болница?
20.9.2009 23:20:56   
lidijas
Kakvi spavaci nosite vo bolnica obicni ili za doenje? Molam nekoj da mi odgovori.

(Одговор на членот mamicka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Што да се понесе во болница?
20.9.2009 23:22:35   
mami
Биле се спеакува или уште тераш инат?user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Лидија, јас не носев спавака во болница, земав од нивните, а мислам дека имаше некои мамички кои си носеа свои..е сега ако веке земаш своја земи од оние за доење или некоја поотворена напред за полесно да доиш

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Што да се понесе во болница?
20.9.2009 23:25:30   
lidijas
Fala ti mnogu ostanaa uste nekolku sitnici za pakuvanje i uste samo nekolku dena se nadevam.pozdrav

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?