|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совет од правник
17.1.2011 20:58:39   
MIAMINA
ME INTERESIRA KAKO IDE POSTAPKATA ZA SPOGODBEN RAZVOD.DOBIV POKANA .
ZA SUD NA POKANATA PISUVA POKANA ZA SMIRUVANJE NA BRACNITE DRUGARI


(Одговор на членот mama ance)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Совет од правник
1.3.2011 10:30:11   
Anabanana
Судот прво ве вика на  помирување....очекува дека ќе се смирите....но доколку сте и двајцата решени да се разведете ( што и претпоставувам бидејќи е спогодбен предлог за развод на брак) би требало се да заврши во еден ден, т.е. да се разведете. 

(Одговор на членот MIAMINA)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Совет од правник
1.3.2011 11:37:57   
denim
Prasuvam vo ime na edni mnogu bliski lugje; koja e postapkata pri razvod dokazuvanje deka edniot roditel t.e. majkata ne e podobna za gledanje na maloletno dete. Imeno majkata recisi voopsto nema nitu zelba, nitu interes da se zaangazira okolu maloto vo nikoj pogled a tatkoto ja tolerira zaradi strav vo slucaj na razvod da ne pripadne maloto kaj majkata. Ziveat vo dosta nepodobna atmosvera, pogotovo za deteto. Da napomenam deka majkata e stranski drzavjanin so dozvola za prestoj i vo brak se tocno 3 godini.

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Совет од правник
1.3.2011 12:13:06   
Anabanana
деним точно е тоа дека помали деца скоро по дефолт ги даваат кај мајката....но мислам дека Центарот за социјална работа би го забележал тоа нејзино однесување, освен ако не почне да не речам да глуми во текот на постапката дека го сака кај неа и сака нејзе да и припадне. Инаку, има и случаи кога децата и многу мали им ги давале на татковците, но доколку се утврди дека мајката навистина не е подобна за да го гледа своето дете. 

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Совет од правник
2.3.2011 10:05:43   
misticia
Мене пак ситуацијата со барање правда ми е ваква
Првата ќерка ја родив на ГАК и ќе не умреа ама не тужев ете помина со добро се вративме живи дома

Втората ќерка во Чаир, ме оставија да раѓам сама, и на крај од работата кога некој дојде не ја истера работата до крај и ја остави пола постелка внатре
После 10 дена јас пак бев на работ меѓу живот и смрт и моите деца ќе останеа без мајка
Најтрагично е што бев прва и единствена во моментот што раѓав а доктори имаше цела екипа, молев викав, само една болничарка се заврте колку да не ми дозволи да станам со бебето скоро излезено надвор, а во паника сакав да станам и да барам помош

Се налутив (не е за пари тужбата) - дури да ви кажам да дојдеше дежурниот лекар додека ме чистеа и додека лежев на одд после чистење барем да се извинеше ќе ме избегнеа
Вака го тужев шефот на екипата, после го додадов и тој што ме испиша зошто му кажував дека имам контракции после породување, дека имам голема грутка во стомакот а тој не ме удостои ни со збор камо ли со преглед
Го научив како се вика и го додадов, па следниот пат кога ќе оди на визита нека не се допира до пациентките нека не валка раце, а и жените што раѓаат нека ги остават пак сами во сала - та бебе е ќе излезе и со екипа и без неа...

Тужбата е стигната пред истражен судија
документите се јасни дека се работело за постелка
адвокатката ме уверува дека брзо ќе оди и дека ќе добиеме но би сакала да ве прашам и вас
за колку време можам да чекам разрешување на овој случај
дали се влечат ваквите случаи со години и дали има шанси да се извлечат неказнети?

воедно каков и да е исходот ги повикувам сите што имале слични искуства да тужат, се помасовно да тужиме и да казнуваме
судот не постои џабе
додека молчиме како јас со првото ќе се плашиме да раѓаме
додека молчиме и ќе умираме
не е баш така скапо за тужба


< Поракaта ја уредил misticia -- 2.3.2011 10:09:16 >

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Совет од правник
3.3.2011 23:02:13   
suzeto
ova e za moja prijatelka ...ima vonbracno devojce6god. tatkoto go prizna,4god. ne prima nikakva pomos,no predhodno i pustase preku banka,tatkoto e vo stranstvo,mislam deka e vo zatvor ...vo socijalno i ponudile da plajkaat babata i dedoto na negovo mesto ama toa zakonski mislam deka ne moze ili moze...........no sepak tie se stari preku 70 god.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Совет од правник
4.3.2011 18:10:24   
annie
здраво!еве и јас имам еден голем проблем,и сакав да се консултирам и со вас!

вака на кратко:пред 3 години моето дете е трансплантирано во странство.по трансплантацијата здравјето му беше добро додека имавме кај да го контолираме.по 11 месеци состојбата се влошува и цели 2 години животот на  моето дете висеше на конец,од клиника преку фонд до министерство за здраство сите знаеа за нашиот проблем и топката се подаваше ваму-таму се додека мене не ми пукнаа нервите и ни дадоа решение да се вратиме во клиниката каде што беше извршена операцијата.кога пристигнавме тука ни рекоа дека поради лошата контрола во мк,состојбата е многу сериозна и рекоа дека итно треба усте една операција.

е сега проблемот настана тука што кога прв пат побаравме продолжуванје на лекуванјето тие ни одговорија позитивно и ни рекоа да уплатиме 20 посто од сумата и дека фондот ке го плати останатото но со напомена да се вратиме во Скопје,за подоцна без образложение ни одговор на адреса ни стигнува фактура од 50.000 евра!кога прашав во странската клиника ни рекоа дека мк,фонд не сака да плати,а не цека уште една сложена операција која ке кошта приближно толку.

ве молам кажете ми дали имаме основа на тужба(јас мислам дека има)и со каков тип на адвокат да го изведеме тоа -со некој сто се разбира во медицина или со некој што специјалност му се мегусоседски односи?

ако нешто не ви е јасно радо би ви објаснила на пошироко

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Совет од правник
5.4.2011 23:51:20   
bebem
terminot za poroduvanje mi e do 1 maj a nemam 6 meseci raboten staz a sum vo redoven rabooten odnos dali mozam da zemam porodilno otkako ke gi napolnam 6 meseci staz

(Одговор на членот mama ance)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Совет од правник
6.4.2011 8:00:41   
strelec 8
ako do datumot na poraganje imas sest meseci ke ti sleduva porodilno.inaku ne ti sleduva od koga ke imas sest a vo meguvreme si porodena

(Одговор на членот bebem)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Совет од правник
14.4.2011 14:12:48   
majka12345
Ve molam za pomos so edna informacija.

Majka sum na 5 mesecno bebe, no imam problemi so tatkoto na deteto so koj seuste ne sme formalno razvedeni no razdeleni sme veke 3 meseci. Istiot e agresiven, me maltretirase psihicki i fizicki, duri i po moeto zaminuvanje kaj moite roditeli doagase nasilno da go zima bebeto po 22 casot so zakani i fizicko maltretiranje.
Sega vo centarot za socijalni grizi mi nalozuvaat 3 pati nedelno da go gleda deteto, sto e nesto so sto nemam problem, no vo isto vreme i mi davaat obvrska bidejki e "pomalo od 1 godina" da bidam prisutna na istite poseti.
Jas iskreno se plasam od covekot i ne sakam da bidam prisutna.
Ve molam za sovet, koj zakon me obvrzuva da bidam prisutna??
Deteto zivee so mene i toj go nema pobarano da go vidi 3 meseci, samo se obiduva vo docni vecerni casovi nenajaveno da go zeme, kako provokacija, znaejki deka banjato bebe po 20 casot nema da dozvolam da izleze nadvor.
Vi blagodaram najmnogu.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Совет од правник
3.5.2011 18:44:46   
MIAMINA
Me interesira koja e postapkata za promena na prezime

(Одговор на членот majka12345)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Совет од правник
3.5.2011 21:38:45   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka12345

Ve molam za pomos so edna informacija.

Majka sum na 5 mesecno bebe, no imam problemi so tatkoto na deteto so koj seuste ne sme formalno razvedeni no razdeleni sme veke 3 meseci. Istiot e agresiven, me maltretirase psihicki i fizicki, duri i po moeto zaminuvanje kaj moite roditeli doagase nasilno da go zima bebeto po 22 casot so zakani i fizicko maltretiranje.
Sega vo centarot za socijalni grizi mi nalozuvaat 3 pati nedelno da go gleda deteto, sto e nesto so sto nemam problem, no vo isto vreme i mi davaat obvrska bidejki e "pomalo od 1 godina" da bidam prisutna na istite poseti.
Jas iskreno se plasam od covekot i ne sakam da bidam prisutna.
Ve molam za sovet, koj zakon me obvrzuva da bidam prisutna??
Deteto zivee so mene i toj go nema pobarano da go vidi 3 meseci, samo se obiduva vo docni vecerni casovi nenajaveno da go zeme, kako provokacija, znaejki deka banjato bebe po 20 casot nema da dozvolam da izleze nadvor.
Vi blagodaram najmnogu.



izvini docna sto ti pisuvam, ama pobaraj pismeno sredbite da bidat vo prostoriite na centarot i da ima socijalen rabotnik so vas.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот majka12345)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Совет од правник
21.5.2011 21:43:12   
Tinkerbell

ИЗВОРНА ПОРАКА: MIAMINA

Me interesira koja e postapkata za promena na prezime


Зависи за каква промена. Ако станува збор за промена после брак, процедурата е речиси иста како за вадење нова лична карта или пасош. Со нов извод од матичната книга на родените ( во кои стои забелешка дека имаш склучено брак) ќе си пополниш барање од полиција, ке нагласиш дека е промена по склучен брак и тоа е тоа. Ако сакаш од други причини поднесуваш барање до полицијата и првично ќе добиеш нов извод со променетото презиме, па потоа ќе си ги средиш другите документи.

(Одговор на членот MIAMINA)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Совет од правник
21.5.2011 22:43:42   
Viktori
+ треба судска потврда дека не се води некаква кривична постапка против вас.
Решението го издава сидот, дека смеете да го промените презимето, а дури потоа со решението од судот се вади нов извод и лична карта. Без решение, ништо.

< Поракaта ја уредил виктори -- 21.5.2011 22:44:37 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Tinkerbell)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Совет од правник
21.5.2011 23:16:52   
Tinkerbell
user posted image Jas pak ne vadiv nikakvi dokumenti od sud, za mojata promena pposle brak. A maz mi od drugi pricini si go promeni prezimeto i toj isto ne vadese nisto od sud, samo so edno baranje otidovme vo mvr.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Совет од правник
22.5.2011 10:03:55   
Hunny
Јас сега брзо го сменив презимето. Ни побараа извод на венчаните и потоа извадив лична карта и пасош.

(Одговор на членот Tinkerbell)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Совет од правник
22.5.2011 10:09:59   
Viktori
хани различно е промена на презиме заради брак и поради развот. Затоа што после развод тебе ти останува презимето од мт и треба да се смени во посебна постапка.

< Поракaта ја уредил виктори -- 22.5.2011 10:10:29 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Совет од правник
22.5.2011 10:59:44   
Hunny
Извини после сфатив дека се работи за промена после развод.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Совет од правник
22.5.2011 13:54:56   
twin girls
Одамна сум член на Рингераја, но никогаш не сум се вклучила да пишувам во форум...но за се има прв пат user posted image
Го напуштив сопругот пред речиси два месеца, а тој неколку ден после тоа поднел тужба за развод за која ме извести по смс. Бевме во Сцијално, разговаравме со социјален работник, божем за помирување, но не се смиривме, нормално, нели? Се согласив на развод, а причина беше неговото однесување кон мене и нашите две сонца-близначиња (игнорирање, непочитување, психички притисок, никаков разговор за било што и слично), а тој како причина наведе дека не сум ги давала децата на чување кај неговите, кои, патем, здравствено не се баш добри. Кога дојде моментот за гледае на децата, тој цело време зборуваше дека ниту деца, ниту мене сака да види, ништо не го интересирало, но кога му ја спомнаа алиментацијата, без разлика на тоа, „Епа, ајде, сакам да ги гледам.“ Јас сум наставник по професија и многу убаво знам како и колку знаци хармонијата во семејството, но нешата не се задржа. И демек се договоривме еднаш неделно да ги гледа, но само во мое присуство затоа што образложив дека неговата нестабилност, незаинтересиранот и лабилен карактер.
И ете сега ги гледа еднаш неделно, а во меѓувреме ми пишува пораки за заканување дека со полиција ќе ми ги земе децата, а друг ден дека можеби ќе се предомисли за разводот.
Ни закажаа рочиште на 24 јуни. Како тече тоа прво рочиште? Како можам да го дознаам мислењето од Социјално во врска со нас и децата? И кој друг правен совет би ми го дале?
Ви благодарам!!

_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот MIAMINA)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Совет од правник
22.5.2011 16:16:36   
riba79
me interesira dali nekoj ima urnek na dogovor za poklon podarok na kuka?ako nie go napravime togas kaj notar se plaka 6000 den zaverka a ako oni go kucaat okolu 11000 denuser posted image

(Одговор на членот twin girls)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Совет од правник
25.5.2011 15:01:40   
Luci
Riba79 pisi mi go tvojot e-mail da ti pratam urnek

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Совет од правник
28.5.2011 22:54:44   
twin girls
Ни закажаа рочиште на 24 јуни. Како тече тоа прво рочиште? Како можам да го дознаам мислењето од Социјално во врска со нас и децата? И кој друг правен совет би ми го дале?
Ви благодарам!!

_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Совет од правник
8.7.2011 8:28:02   
AnnaMolly RR
Дали некој знае кои документи се потребни за да се земе имотен лист на основа на тоа колку години живее некој во куќата?
Куќата гласи на роднини на свеки што живеат во Шведска, коишто префрлаат одговорност еден на друг и не се знае кој има имотен лист. Свеки живее во куќата повеќе од 40 години, па сакам да прашам дали на таа основа може да се бркаат документи и да се извади имотен лист?




_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот twin girls)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Совет од правник
26.7.2011 18:41:44   
nadica
ми треба  итен одговор од правник
Вака ќе ви ја раскажам приказната во кратки црти: моја другарка има проблеми и несогласувања во бракот (за кои што ќе пишам подоцна) и сака да поднесе бракоразводна парница.Дали некој знае што се и е потребно, како, каде, кој решава кај кого ќе биде детето?Дали и следува некаква парична помош од државата?

ви благодарам однапред

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Совет од правник
6.9.2011 12:11:35   
ferdunde
mami ova bas ne e taka...znaci se zavisi od dogovorot za vrabotuvanje sto go imate potpisano i spored nekoi dogovori i normalno zakonot go dozvoluva toa dve godini ne smees da se vrabotis vo konkurentska firma pogotovo ako ti si dades otkaz....e sea ako rabotodavecot nekomu dade otkaz spored poranesniot zakon nesmeese nikoj da vraboti na toa mest do godina dena a sega moze uste utre da vraboti na istoto mesto iako na prosliot rabotnik mu dal otkaz po osnov tehnoloski visok...e sosem e druga prikaznata za spogodbeno raskinuvanje na rabotniot odnos togas i rabotnikot e zastiten vo smisol na baranje nova rabota vednas duri i vo konurentska firma i rabotodavecot od aspekt na vrabotuvanje novo lice na istata pozicija...kako i da e rabotodavecot sekako ima podobri prava
user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?