|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хoмeопатиjа
1.3.2012 8:52:06   
Luci
И ние вчера бевме за прв пат кај хомеопат, кај д-р Биљана Ѓуровска. Прездоволна сум а сигурна сум дека и препаратите кои ни ги даде ќе делуваат кај М. зашто вчера откако му дадов дел од нив одма имаше подобрување и многу помалку кашлаше. Во друга прилика ќе пишам подетално све

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Хoмeопатиjа
1.3.2012 9:02:59   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Мислам дека и блу_блу ги лечеше ќерките кај хомеотпат. Ај ако можеш да ни пишеш искуство. Јас почнав многу да размислувам за хемеопатија, баш поради тоа што ќерка ми многу често има проблеми со црвено грло. Баш да видам дали би успеало кај неа. Јас имам земано хомеопатски лек против менструални болки, но не го земав од МК туку од Австрија и немаше никаков резултат кај мене.


Maca srcka, prvo toj sto ti kazal da zemes homeopatski lek za odredena bolka - te izlazal user posted image Homeopatijata ne funkcionira taka. Vo homeopatijata eden preparat deluva kaj odreden tip na luge, a ne deluva kaj drug tip na luge. Postojat kombinacii na preparati koi se nadopolnuvaat i se korristat za odredena bolest ili potreba. I tocno treba da se znae koga da se zeme preparatot (a ne otkoga ke dobies bolki, pretpostavuvam taka bilo vo tvojot slucaj). Mozebi zatoa toj preparat sto ti si go zemala deluval kaj toj sto ti go preporacal a ne i kaj tebe. Na primer postoi eden preparat koj se dava na deca za ublazuvanje na simptomite posle vakcina, ama preparatot se dava eden den pred deteto da ja primi vakcinata i eden den posle. Isto taka postojat konstituciski preparati koi se zemaat ednas vo mesecot (a po potreba ednas nedelno) i tie se razlicni preparati za sekoj tip na covek. Zatoa homeopatot ne prepisuva lek za odredena bolka tuku pravi "intervju" so pacientot i sogleduva mnogu aspekti od negovata licnost - sto najmnogu saka da jade,sto voopsto ne saka da jade, kolku spie, dali e drustven ili sramezliv, dali e lider vo grupata ili saka da go vodat, so kakvi igracki si igra, vo koi aktivnosti uziva... seto toa pridonesuva da se postavi pravilna homeopatska dijagnoza... ako mozam taka da ja narecam. Zatoa takvoto generalno koristenje na odreden preparat ne deluva sekogas.


Мене хомеопатскиов лек не ми го препорача никаков хомеопат, туку во Австрија хомеопатски лекови се купуваат во аптека. Така и го добив, без претходно да се консултирам со некој доктор.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Хoмeопатиjа
1.3.2012 9:56:06   
blue_blue
Тоа што го објаснила Yummuy Mummy за хоемопатија е така. Знам дека во западни земји се продаваат хомепоатски лекови во аптека, ама за да ги купиш од кога ќе ти ги препорача хоемопат. Пошто и кај нас се продаваат антиботици во аптека, ама нели нема да го купиш ако не ти го препорача лекар. Претпоставувам дека затоа и немало ефект, затоа што хоемопатот не ти направил интервју и не ти дал насоки како кога да го земаш лекот.

Јас моите деца ги однесов лани кај Тања. Ми ја препорачаа неа како хоемопат и Билјана која овде ја спомнувате. И за двете ми кажаа дека се ептен добри. Јас ги однесов децата пошто ме нервираше што нон стоп имаат стрептокока пнеумониа во нос. Знам дека педијатрите не даваат лекарства за тоа и дека не ја сметаат за ништо опасно, ама мене ме нервираше да ја имаат. И така стигнавме кај Тања. Мене лично она не ми остави некој впечаток. Седевме таму саат ипол за да ги види децата, ми постави едно милион прашања и ми даде за едната Беладона лек, а за другата не се сеќавам што беше. Ја прашав зошто се - не ми даде конкретен одговор. Јас на децата им ги давав тие како што она ми кажа. После отидовме пак (така ни рече) и ни даде Стрептококцин демек за да им се излечи бактеријава во нос. Како што рече им се растекоа носевите и после им престанаа. Јас веднаш од кога престанавме со целата терапија не ги однесов на брис, ги однесов после некои 3-4 недели и двете пак ја имаа бакетријата во нос. Е сега, не знам дали им се излечила и пак ја фатиле од градинка или никогаш не им се излечила. Исто така не сум сигурна ни дали никогаш ја имале пошто сите овие брисеви беа од Авицена, а кога после тоа на едната и земавме брис од авицена ја имаше бактеријава, па одма по два дена го повторивме брисот во Пролет и ја немаше и по еден месец пак правевме бриц во Адриа ланб и ја немаше бактеријава...Сума сумарум - не знам дал им помогнаа хомеопатскиве лекови на моите деца и немам намера више да ги носам кај Тања. Ако решам дека имам потреба од хомеопат (Ако здравје боже нешто се разболуваат ептен - што до сега не било случај) ќе идам кај Билјана.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Хoмeопатиjа
1.3.2012 10:08:35   
mama toci
Девојки,ај ве молам пишете ми број од таа др.Билјана или веб страната во PP,да ја однесам и јас аман веке со ова алергијава.....

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Хoмeопатиjа
20.3.2012 21:57:19   
kikicka
Јас денес влегов во Билна аптека да прашам дали имаат некој гел за заби и ми дадоа хомеопатски лек и бев мнг среќна незнам зошто ама верувам многу во ова убаво и објаснив што и како се случува со Л и ми даде како мали топчиња CAMOMILLA ,од денс почнав да и давам па ке видеме резултати.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Хoмeопатиjа
21.3.2012 9:15:54   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

ми даде за едната Беладона лек, а за другата не се сеќавам што беше. Ја прашав зошто се - не ми даде конкретен одговор. Јас на децата им ги давав тие како што она ми кажа. После отидовме пак (така ни рече) и ни даде Стрептококцин демек за да им се излечи бактеријава во нос. случај) ќе идам кај Билјана.

Блу Блу Беладона е за Т над 39, ако рацете се ладни а лицето црвено, кожата оросена, нема жед или има само за лимон или лимонада а пациентот може да блада. Овој препарат може може да се користи и за пулсирачка мигренозна главоболка, за покачен крвен притисок каде се чувствува пулсација по целото тело, за сончаници, прв степен на изгореници и истотака може да се користи во терапија на шарлах

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Хoмeопатиjа
21.3.2012 9:27:09   
kikicka
Луци а како е сега М со овие лекови ?


ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

И ние вчера бевме за прв пат кај хомеопат, кај д-р Биљана Ѓуровска. Прездоволна сум а сигурна сум дека и препаратите кои ни ги даде ќе делуваат кај М. зашто вчера откако му дадов дел од нив одма имаше подобрување и многу помалку кашлаше. Во друга прилика ќе пишам подетално све



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Хoмeопатиjа
21.3.2012 9:32:00   
Luci
Супер, да чукнам во дрво. Проаѓаме без антибиотици и што ми беше најважно зошто кај него веќе не делуваа воопшто. Утре одам по резулатите од алерго тестот па ако евентуално покаже алергија на нешто и д-р ако ми препише некој сируп ќе одам и до кај хомеопатката да ми даде хом.лек

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Хoмeопатиjа
21.3.2012 9:38:22   
kikicka
На овој како прирачник што го добив пишува хомеопатски лек за алергија кај возрасни кој што може да се користе и кај деца ама од 2-12 г е ALLERGY RELIEF e сега М не е две години ама ке ви каже хомеопатот сигурно што .
Вчера нели и дава од топчињата и синоќа само еднас квикна малку и пак заспа не екако пред тоа квичење без врска ,сепак е прв ден ке видеме резултати за неколку дена сеупте е рано да кажам.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Хoмeопатиjа
31.3.2012 13:43:05   
2mama
sega pocnavme so homeopatija i sum prezadovolna,dosega nemav slusnato za nea se utepavme piejki antibiotici icrevnata flora i se unisti ,sega za 2 dena nastinkata izcezna bez antibiotik bez nisto, inaku imame problem so 3 krajnik koj site lekari ni rekoa deka treba da se operira ke probame sega so homeopatija i iskreno se nadevam deka ke pomogne.
imali nekoj iskustvo vo vrska krajniici i homeopatija.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Хoмeопатиjа
31.3.2012 14:14:04   
mamapi
Мислам дека една пријателка на сестра ми имаше проблем со трет крајник кај нејзиното дете!И знам дека го лечела со хомеопатски лекови!Ќе се слушнам утре со сестра ми,ќе ја прашам па ќе ти пишам!

(Одговор на членот 2mama)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Хoмeопатиjа
3.4.2012 12:30:16   
mamymamy
Zdravo,

nova sum na forumov ama  me interesira bas ovaa tema.
moze li da mi dadete kontakt od vasiot homeopat?


(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Хoмeопатиjа
3.4.2012 12:48:09   
Luci
Ти пратив ПП

< Поракaта ја уредил luci -- 3.4.2012 12:49:48 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Хoмeопатиjа
3.4.2012 13:22:53   
mamymamy
членот


Fala Luci  sega ke se javam pa bas ke iskomentiram kako sum pominala.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Хoмeопатиjа
16.5.2012 8:59:41   
mamymamy
Zdravo,

Bevme kja dr. Biljana i  moram da kazam deka sum prezadovolna.
Momentalno lecime viroza i mislam deka ma efekt.
Za ostanatite raboti treba da pomine vreme i ke kazam za efektite.

Ama golem optimist sumuser posted image

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Хoмeопатиjа
5.11.2012 21:36:30   
Emilija79
zdravo tuka mi vika deka imam poraka za toa sto ve prasuvav za dobra homeopatka, pa mi vika deka imma poraka neznam kade imam poraka sto mi prakate kade se gledauser posted image , ke ve molam eve go mojot email da mi pisete na email i ako nekoj go znae isto taka brojot na Dr. Biljana Guroska da mi go pise na postata i uste nekoj drugi homeopatki sto gi znaete ke vi bidam mnogu blagodarna eve go mojoto email andonova.andonovaemilija.emili@gmail.com KE VI BIDAM MNOGU BLAGODARNA DOKOLU MI PISETE INFORMACII TUKA

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Хoмeопатиjа
9.1.2013 18:37:50   
Drane
Zdravo majki nova sum na forumot pa ako saka nekoj da mi napise broj za kontakt od doktorkata homeopat biljana gjurovska pozdrav na ste

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Хoмeопатиjа
10.1.2013 8:23:51   
Luci
Drane добредојде на Рингераја, ти посакувам убава дружба со нас. Во врска со хомеопатката, во ПП ти го пратив нејзиното бројче

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Drane)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Хoмeопатиjа
11.1.2013 14:14:16   
princessa
kolku i da e popularna homeopatijata jas sum mnogu protiv. Znaci toa e t.n alternativna medicina ili kako sto moze da se prevede na naski lecenje od bajacka. Koga se rodi kerka mi mozev da si biram dali da izberam pedijatar homeopat ili ne. Od klinika me sovetuva "ne". Citav na vikipedija za toa i kako sto procitav vo homeopatskite lekovi nema voopsto aktivna supstanca a plus i deka edni te isti homeopatski lekovi se koristat za razlicni bolesti a sekako deka ednostavno ne deluvaat kaj site isto, znaci moze voopsto da nema efekt. Edni prijateli koi sto imaat pedijatar homeopat za nivnite deca sekoi dve nedeli imaat problemi so virozi i nastinki, decata bukvalno non stop se bolni. Koga N e bolna nikogas ne prima antibiotici, i davame sirupce. Da ne se urocime ne sme se razbolele neznam od koga. Isto znam za eden nas profesor od fakultet kogo go lecea na homeopatski nacin, covekot mnogu se razbole, od edna infekcija koja sto mozese za kratko da se resi so ta homeopatija si napravi problem za na kraj da resi da se leci po klasicna metoda. Sekoj si ima pravo da resava kako ke se leci ipak ama jas sum protiv.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Хoмeопатиjа
11.1.2013 15:05:36   
arh_diz
Princessa go pocituvam tvoeto mislenje , no me interesira so kakvo sirupce se lecite .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Хoмeопатиjа
11.1.2013 15:25:35   
dostickage
I jas bi sakala istovo da go znam, so kakvi sirupcinja se lecite?
Antibioticte decata gi primaat vo forma na sirupce zasto sigurno malo dete ne moze da goltne tableta od 2-3 cm.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Хoмeопатиjа
11.1.2013 15:29:43   
princessa
mucosolvan kindersaft, sirup za iskasluvanje i osloboduvanje na disnite patista.
Glavna sostojka mu e ambroxolhydrochlorid.
Ovde tuku taka ne ni butaat antibiotici bas lesno, treba 2-3 dena min da e vlosena sostojbata za da se prepise antibiotik. Za temperatura zemame cepcinja paracetamol koj isto ne e antibiotik.

< Поракaта ја уредил princessa -- 11.1.2013 15:38:40 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Хoмeопатиjа
19.3.2013 13:28:07   
valedim1
здраво рингерајки...јас од пред некој ден почнав моето 2 годишно синче да го носам кај една хомеопатка Марија во Аеродорм. Не е докторка но по нејзино кажување има долгогодишно искуство во хомеопатија (13 години). Жената е фина ни даде некоја водичка за имунитет/бактерии па иако малку сеуште сум скептик, сепак ќе покаже времето дали има вистина во сетоова или не. Иначе малиот оди во градинка и многу ми се разболува, особено во последно време, и речиси го отрувме од атибиотици, па затоа со мм се решивме и на ваков чекор.  Ме интересира имал ли некој искуство кај неа , зошто гледам споменувате некои други хомеопати, па се плашам да не сум се обратила кај некоја погрешна????
И исто така што ми е малку чудно женава секој ден ми се јавува да ме праша како е дали е во ред, пошто и мм зема лекови од кај неа за алергија (и он е стварно подобар и тоа само за неколку денови), ама па толку да се секира за сите, дали вака е и кај вас??? 

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Хoмeопатиjа
17.4.2013 12:42:54   
EciPeci
Nie odime kaj Biljana Kostova od Kisela Voda i jas licno sum prezadovolna.
Lecime alergii i nastinki.
Inace da, kontaktirame non-stop se interesira kako sme dali deluvaat preparatite ili ne.

(Одговор на членот valedim1)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Хoмeопатиjа
17.5.2013 14:42:46   
Annet
dali moze so homeopatija da se leci zapek i alergija??
unazad koga se navrakam moeto dete pielo sekakv mleko,sekoe zapek ni stvara,posledniov mesec imame nekoja cudna"bolest"pievme antibiotici,povrakavme slajmovi,kasla,..ne ni najdoa care.e sega pie sirup za alergija Aerius..Ama edna nedela bese super eve sega povtrono istite simptomi kako na pocetokot......
pak odnovo,mislam deka e alergija,dali e od mleko ili sto neznam veke...

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?