|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
26.6.2012 22:11:56   
niki
Daj go vo gradinka, koga ke se razboli neka go cuva baba dur ozdravi da ne otsustvuvas od rabota, potoa pak nazad vo gradinka neka se naviknuva, zosto ako za eden mesec imas tolku zamerki sto ke bide za 1 godina so nego, a i so tvojot odnos so svekrva ti.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
26.6.2012 22:44:50   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Daj go vo gradinka, koga ke se razboli neka go cuva baba dur ozdravi da ne otsustvuvas od rabota, potoa pak nazad vo gradinka neka se naviknuva, zosto ako za eden mesec imas tolku zamerki sto ke bide za 1 godina so nego, a i so tvojot odnos so svekrva ti.

Фала ти Ники, токму тоа и го одлучив, досега беше овде и самата го почна разговорот, најверојатно и падна незгодно дека така безобразно се огради, а во муабетот како се одвива нивниот ден, сфатив само дека цел ден он пискал а таа го плескала по газето и го научила ако направи беља одма да си го даде рачето да го плесне... не знам што да кажам, шокирана сум, од таква ведра, позитивна и флексибилна личност се претворила во нешто што не можам да ја препознаам, заклучив дека сепак премногу нервоза излева врз детето и самиот тој впил само нервоза и агресија... утре одиме во градинка, и со господ напред само здраво да е и јако, а за играње во текот на денот со двете раце и го давам, за подолго чување сепак не, фала, нека се одморат малку еден од друг...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
27.6.2012 8:40:34   
Mihaela 2010
Lele temava so da vi kazuvam..Skoro cel mesec se podogi mm da e na pat,i majka mi doaga da mi pomaga i da ne spieme sami,ednostavno da mozam da zdivnam i jas..I sto da vi kazuvam,me polude,edvaj cekam mm da se vrati u petok i kraj vise...Abe se karame kako snaa i svekrva,i ednas i rekov abe site se zalat od svekrvite jas od majka mi,ko za inat mi ide kontra,ja edno za deteto taa po nejzino,vise pobudalev,se ona najdobro znae,se ona ima najgolemo iskustvo,lelee..
Mi vika lele ama se prais ko da imas rodeno 10 deca.
Od koga dojde so nas da spie Mihaela sekoaj vecer se budi i bara mleko,edvaj ja odviknavme od nokjno budenje,malku ke zakenka,pa normalno zesko i e se vrti se trtka,taa odma ..babe sakas mlekce,i ona ke rikne da place za mleko i idi sopri ja..
i red drugi raboti sto me vadat od koza a ne se sekjavam vo momentov..taka da podaleku od babi i dedovci,samo na gosti idenej nekolku saati i ajt..

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
27.6.2012 14:28:27   
Pepelaska *
Имаааа и тоа огромно, пред некој ден кога го слушнав како мивели Шо кажуеш? Ми се преврте стомакот.Ич не сакам да зборува така старски.Иако сегде се збори на дијалект би сакала барем малку покултурно да зборува детето.
И да , кога ќе го оставам со нив макар тоа и 3 4 саата да е , после тоа имам збеснато, луто, нервозно дете кое се тресе од нервоза ако не добие нешто , кое повторува се што му кажувале а верувајте премногу му зборат.
Кога сме сами дома имам друго дете кое знае само да игра , да прави се што ќе му речеш , дури да се чудиш дали е истото детеuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
28.6.2012 1:40:55   
jagodica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Lele temava so da vi kazuvam..Skoro cel mesec se podogi mm da e na pat,i majka mi doaga da mi pomaga i da ne spieme sami,ednostavno da mozam da zdivnam i jas..I sto da vi kazuvam,me polude,edvaj cekam mm da se vrati u petok i kraj vise...Abe se karame kako snaa i svekrva,i ednas i rekov abe site se zalat od svekrvite jas od majka mi,ko za inat mi ide kontra,ja edno za deteto taa po nejzino,vise pobudalev,se ona najdobro znae,se ona ima najgolemo iskustvo,lelee..
Mi vika lele ama se prais ko da imas rodeno 10 deca.
Od koga dojde so nas da spie Mihaela sekoaj vecer se budi i bara mleko,edvaj ja odviknavme od nokjno budenje,malku ke zakenka,pa normalno zesko i e se vrti se trtka,taa odma ..babe sakas mlekce,i ona ke rikne da place za mleko i idi sopri ja..
i red drugi raboti sto me vadat od koza a ne se sekjavam vo momentov..taka da podaleku od babi i dedovci,samo na gosti idenej nekolku saati i ajt..eee srcka da e taka da mozime da naprajme da e taka....... ama koga veke treba nekoj da gi cuva tuka nemam izbor
Dobro be luge mozi ke izbegam malku od temata ama dali i kaj vas e taka ?Koga nekoja rabota e kupena od kerka i ili od rodnini nivni e najubavta na svetot a ti da si ja predlozel porano nemalo da se prifati !!!!!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
28.6.2012 5:36:18   
kikicka
Абе еве и јас ја оставав овие недели дека морав,па колку е расквиченаа лелее данеможеш нешто да и покажеш.
Битно детето да е најадено,чисто и наспано,после кепревоспитуваме.

А што се тичеза играчките,не сум забележала а и искрено ми е гајле што сакат нека си зборуваатuser posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
17.9.2012 22:59:49   
bocence
Zdravo mamicki! eve i jas sakam da pisam nesto na temava pa da mi dadete nekoj sovet , Vaka znaci imam since 4,5 god on e temperamenten mnogu non stop e vo trcanje,koga e kaj baba mu dolu (posto ziveeme oddelno ona doe nie gore) on e epten razligaveno dete ;ja mava so pesok ,ja tepa ,i vleguva obuen vnatre ,vika bez pricina,itn akoga ke mu se skaram go brani demek bil mal ne trebalo da mu vikam trebalo so dobro,da go molamuser posted image a koga ke si dojde gore on se promenuva 100% kako da ne e toa dete, sam si odi da si gi izmie racete (sto vo slucajot se e so molenje i placenje)ili si igra nesto ili gleda crtan se gali so mm itn pls sovet

_____________________________

Koj ne go razbira tvoeto molcenje,nema da gi razbere ni tvoite zborovi.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
17.9.2012 23:32:11   
andronika

Jas uste ne mozam da se sozemam od vcerasnata karanica.Se dogovorivme so mm koga ke dojdam od rabota da izlezime site zaedno na pica, da proslavime posle makotrpnata rabota letovo, a i ni se blizi godisnina od brak , pa da spoime se vo edno. A pred toa probav da go nateram mojot vtorooddelenec da se podgotvi za na uciliste , pa malku da povezbame. I pocna da se ligavi, da vika, place i normalno podignavme ton i jas i mm, mada jas poveke se kontrolirav, I slusnale doticnite dolu, sveki se kaci gore da mi vika, a "tate" me "pocesti" so najsocnite psovki sto mozea da mu padnet na pamet pridruzeni so "magarica, svinja, kucka" i sl zivotni. Jas samo mu rekov deka ne sum nisto od toa, osven ako sin mu e magare ili svinja. No najmnogu me boli toa sto mm, ne samo sto ne me odbrani tuku i vikase na mene, i deka ima rascisteno so mene zasekogas, deka ne saka da me vidi i ne saka poveke jas da rabotam so sin mi. Jas, koja tolku se zrtvuvav za nego koga nikoj , pa duri ni toj ne znaese deka ima dete doma.Sin mi se skri i legna v soba, a jas ostanav da se tresam i da pijam apcinja za smiruvanje, i da se cudam sto covek ke ispadne od ova dete moe, koe ne mozam da go iskontroliram od ovie ludaci dolu.


(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 12:37:43   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Жени јас имам огромен проблем и не знам како да се справам. Знаеме дека Мартин откога доби сестричка е тотално изменет, многу е немирен, да не речам неподнослив, покажува агресија, ама за тоа го носев на психолог каде што добивме совет да не повишуваме тон и да не го удираме, но не и да го галиме, да се однесуваме сосем нормално, да не му кажуваме дека него го сакаме најмногу, туку дека и бато и Ана ни значат подеднакво за да може што побрзо да ја прифати ситуацијата. Но тоа е друго, се трудиме многу со мм да го применуваме тоа во пракса иако детето не излудува. Проблемот ми е како и секогаш - свеки. Мартин кон неа чувствува голема омраза, ми вели дека не може да ја поднесе, а чувството е обострано изгледа. Таа нон стоп му вика, му се дери над глава, се однесува нечовечно со него, а најлошото од се е тоа што го тепа. Тој и маваше шамари, а таа наместо да му го сврте вниманието и да стане, му врза шлаканица. Покасно го искорна за коса, го удира и по глава. Употребува зборови како идиот, глуак, простак, волчја крв...итн не ми се ни изговараатuser posted image user posted image Мм вчера ја виде како го удира и за малку ќе ја убиешеuser posted image user posted image Тој не може да се контролира. Јас не смеам да се побунам оти зависам од неа. Сто пати и имам речено дека тоа е мое дете и не сакам со тепање да го воспитувам, ама џабе е...на кој му зборам. Таа да е свесна нема ни да прави вака. Кога ми треба причувување на малата, ми излегува понекогаш во пресрет, кога ќе тргнам на работа-на неа се надевам. Немам кој друг. Мм работи од утро до вечер и претежно сум сама. Градинка не е опција, за месец дена ми фати 300 болести и ослабе 5 кг,па инфекциите ќе ми ги носи на user posted image ,а и треба некој да го носи и зема, а тоа ќе сум јас. Се јадам жива што пред мои очи некој си дозволувам да ми го удира најмилото, ама ради мир во куќата - молчам...ми се чини дека ќе пукнамuser posted image user posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: VAGA2

Пробај пак со градинка! Белки овој пат ќе прифати подобро! Јас немам никој во СК, синчето во мај ке прави 4год, во градинка е од 10мес, а сега сум бремена со второ и се надевам на градинката, мора да се работи! А тоа е недозволиво, ние како родители не креваме рака на нив, баба му не смее да помисли да го удри. Не можам да верувам! Сега тебе ти треба помош, а не да се замараш со дополнителни проблеми! Или со еден добар разговор на мт со мајка му! И со надеж дека Мартин побргу ке ја прифати ситуацијата.ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Жени јас имам огромен проблем и не знам како да се справам. Знаеме дека Мартин откога доби сестричка е тотално изменет.....Проблемот ми е како и секогаш - свеки. Таа нон стоп му вика, му се дери над глава, се однесува нечовечно со него, а најлошото од се е тоа што го тепа.......Кога ми треба причувување на малата, ми излегува понекогаш во пресрет, кога ќе тргнам на работа-на неа се надевам......


Martins mom, дали си зборувала со нејзе дека имате сериозен проблем со Мартин по раѓањето на ќерката и дека треба повнимателно со него???? Дали пред него коментираш дека не ја поднесуваш свеки (тоа дефинитивно може да влијае врз однесувањето на Мартин кон неа, децата секогаш прават што и мајките)?

Доколку си зборувала со неа за неговата состојба и нема разбирање, тогаш дефинитивно треба да размислиш дали ќе го оставиш него на чување кај нејзе, а ако планираш и малата, тоа е преголем товар, нема да може да издржи, напротив ќе биде полошо. Пробајте во игротека да го оставате него секој ден по 4-5 саати, а малата кај нејзе.....тешки времиња се, но претпоставувам финансиски не можеш да си дозволиш жена, па мораш да направиш компромис....

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Милијарда пати и имам кажано да внимава како се однесува со него, затоа и детето не ја сака, оти се однесува лошо со него, а не дека јас зборам против неа. Тоа самото си осеќа. Таква и е природата на жената, груба е, дрска, не знае со деца и општо емоционалната интелегенција и е нула. Мислев дека инстинктот што и е внуче ќе ја смени, ама не е возможно, таа и со нејзините деца нема блискостuser posted image user posted image Па и до толку е покварена и знае оти зависам од неа, намерно ме полудува. Да не мораше да одам на работа кој ја шиша, ама вака ако и кажам што мислам, одма се налутува и одма одбива причувување на било кое од децата. Од ко знам сум на штрек дали ќе ми излезе во пресрет или ќе ме извиси. И кога сме договорени некогаш за чување, ќе ја цепи последната секунда да дојде, пред да треба да излезамuser posted image Зборот ми е децата да ми се најадени, чисти и немалтретирани во текот на моите работни саати, а после тоа јас ќе им пружам се што треба.ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Martins mom, навистина си во состојба "угоре високо, удолу длабоко..." и штом никако не можеш да наидеш на разбирање/фер однос со неа, мораш да бараш други решенија за децата за чување, во смисол да побараш да работиш еден период скратено работно време, а тие да одат во градинка/игротека. Кога децата не преспиваат во градинка, помалку се разболуваат и закачуваат вируси....

А да побараш жена да ги чува....тоа е финансиски терет, освен ако немаш некоја комшивка која за не многу голема сума ќе се нафати да ги чува....навистина си во незавидна положба. бидејќи немаш помош, треба да почнеш на работа, пари немаш многу за жени да плаќаш, а не би сакала во градинка да ги праќаш......

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Mene nosenjeto bolesti od gradinka ne mi izgleda poloso od grizata sto babava ja pruza jas bi si barala drugo resenie
Moras li da rabotis
Imas li nekoja prijatelka ili rodnina koja ima malo dete i odlucila dacsedi doma pa za nekoja sitna nafoknada da gi cuva i tvoite
Majka ti dali moze da ti pomogne i taa da gi cuva
So maz ti da rabotite vo smeni i da se menuvate vo cuvanje
So babava se poveke i poveke ke si go upropastite deteto pa i dvete, nema tuka ni sto da se molci ni sto da se kazuva ednostavno barajte drugo resenie
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lidina

Martins mom, без разлика што си многу трпелива, до кога тоа трпение?
и јас сум во слична ситуација како тебе ама мислам нема да издржам долго, посебно да знам дека додека сум на работа син ми го млати некој, не е битно дали му е баба или не. Помислата ќе ме убие, нема да можам да работам и на крај ке излезам од контакт и ќе се искарам, ма колку и да сум зависна од неаuser posted image
Решение е ти е градинка. Физички ке ги преброди болестите ама психичките трауми остануваат и понатаму.
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Не знам стварно. Јас не би можела да оставам дете некому кому не му верувам дека убаво ќе се грижи за ноето дете. Ако тоа што ќе му го зборува, не се поклопува со моите стандарди за воспитување на дете, за мене тоа е голем проблем. А посебно ако знам дека го тепа, што знам. Во ваква ситуација секако би ја избрала опцијата градинка. И јас немам доверба во моја свеки. Добро, таа, психички не е во состојба да го чува цел ден, ама за пола саат, саат би можела, но јас токму бидејќи немам доверба во тоа што ќе му зборува, и што ќе прават за тој саат, никогаш не и го оставам. Според мене, не е битно само да има некој со децата, и да им даде да јадат, туку битно и какво влијание ќе има тој некој врз нив. А секако ќе има, бидејќи се работи за секој ден по 8 часа згрижување нели. И плус, ако детето има отпор кон неа, и не сака да седи со неа, како ќе го изведете тоа?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

И јас исто порадо би го пратила во градинка отколку да го оставам на личност што не и верувам.Додуше јас таков проблем немем ние имаме проблем со претерано разгалување од страна на бабите и дедовците значи им дозволуваат на децата и што треба и што не треба,но никогаш ги немаат удрено.И тоа да се случи јас дефинитивно би кренала бунт,не сум личност што се кара ама додколку забележам дека со моите деца некој постапува лошо и ги тепа,мислам не би молчела во никој случај,иако на некој начин и јас зависам од старите долу,но сакам кога сум на чисто со некој и сум му кажала што смее а што не.Секако дека е подобро да го пратиш во градинка отколку да седи дома и да го префаќа лошто влијание од баба му.Поздрав мартинс мам и секое добро се надевам дека ќе успеете да го решите проблемот што е можно поскоро и секако да биде најдобро за М.< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 11.3.2014 12:43:09 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот andronika)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 12:58:04   
Goddess*
Lichno mene mi e nachisto bezvrska da prisiluvam nekoj da mi chuva dete po sekoja cena,a kapak ushte na toa da znam i da sum svesna deka deteto mi e sekojdnevno izlozheno na psihichko ,pa duri i fizichko maltretiranje..shtoznamuser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 13:19:56   
Mihaela 2010
Mene mi e prvo nesfatlivo edna baba ili dedo da si go tepa svoeto vnuce, ili da mu zbori grdi raboti, znaci tie luge se maloumni i prosti sto drugo da kazam. Jas ne vikam deka moite roditeli vo odnos na moeto dete se idealni no znam edno deka ja sakaat povekje odkolku mene i bilo sto drugo na svetot i ustvari za mene toa e bas slika koja gi karakterizira babite i dedovcite. Ako tie se da ne kazam mrdnati i prosti djabe ti e da trosis muabet so niv koga nema da ja sfatat sustinata na muabetot. Se razgovara so zdrava i zdrela i sovesna licnost. Da ne dolzam da sum na tvoe mesto gradinka ili zena bi mi se motkale na um. Pozfrav

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 13:42:49   
Goddess*
Mihaela,neka ne te chudi,ama postoi sekakov narod / familii koi ziveat vo disfunkcionalni sredini i za niv e toa normalen nachin na ziveenje .

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 13:57:57   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

Mihaela,neka ne te chudi,ama postoi sekakov narod / familii koi ziveat vo disfunkcionalni sredini i za niv e toa normalen nachin na ziveenje .

sustinata


Ако имаш еден челен во фамилијата со дисфумкционално однесување, тоа не значи дека за сите е нормално таквото однесување, но останатите се приморани да живеат со тоа секој ден, и да се трудат да ги елиминираат последиците.


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 14:40:26   
miana
МАртинс мам те разбирам во целост.
Јас би те советувала да од околу и кажеш на твоја свеки дека од психолог ве посоветувале да не се тепа детето и да се повнимава малку на односот спрема него, но јас би сакала и тебе да те посоветувам со синчето да поразговараш и да се обидеш да му објасниш дека на постари лица не се крева рака, ниту пак се навредуваат, туку истите се почитуваат исто како мама и тато.
Ова важи и за твоја свеки и за твоите родители.. Некој ден ке и мавне шамар и на мајкати од чиста навика или пак ако го изнервира, или пак на некој друг повозрасен и тоа е веке проблем и незгодна состојба во која може да се најдете.
Според мене е многу недозволиво мало дете да замавнува на повозрасен човек без разлика каков е тој човек. Сигурна сум дека твоја свеки не го мавнала од чиста мира, туку поминал некоја граница. Немој да ме сватиш погрешно, не ја бранам, но за мене навистина е незамисливо керками да ја мава бабаси.

Тој и маваше шамари, а таа наместо да му го сврте вниманието и да стане, му врза шлаканица.


Наместо таа да му врзе шлаканица во оваа ситуација јас би станала би го тргнала од неа и би му објаснила дека тоа е недозволиво, па ако треба и јас би го плеснала за да свати дека тоа што го направил е погрешно..
Ова е моја гледна точка!

< Поракaта ја уредил miana -- 11.3.2014 14:44:02 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 14:42:56   
niki
da se nadovrzam na uste nesto sto mene ne mi stima vo celava situacija
mislam, ok mi e nekoj da zastituva bebe i dete do 2-3 godiniki od bolesti, pa da ne go praka vo gradinka, ama Martin ima 4 polni godini, pa toj dogodina ke trgne na skolo i togas li ke se prilagoduva na bolestite koi kolektivot gi nosi
znaci ako ne zarad babata i nejziniot bos karakter zar Martin's mum vie ne razmisluvate deteto da go socijalizirate da go naucite na nekoj red i poredok koj e posekako potreben za ucilisnite denovi
mislam moze da se izbegnuvaat bolesti i toa da bide opravduvanje za ne pravenje nisto sto e pokorisno za deteto no toa ne moze do nedogled

sto se odnesuva do zastita na bebeto, jas mislam deka vo domasni uslovi koga pogolemoto e bolno pomaloto e izvodlivo da se izolira i zastiti zarazata da ne prejde na nego, sekako ke treba pogolem angazman od domasnite no pak bolestite ne traat vecno

sto se odnesuva na primoranosta ostanatite da ziveat so disfunkcionalni licnosti, moze da se slozam samo dokolku se raboti za cist sozivot sto bi znacelo tuka sme nema kaj i ajde ke se istrpime koga ke se sretneme vo dvor ili za vreme na rucek, dur pieme kafe, ama ne se slozuvam deka se primorani da im gi ostavaat decata na cuvanje sekoj den so polno rabotno vreme, posekako postojat i drugi resenija

ako se misli na fizicko zdravje zosto ne se misli i na psihicko, zar psihickoto e pomalku vazno


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 14:44:03   
Goddess*
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

Mihaela,neka ne te chudi,ama postoi sekakov narod / familii koi ziveat vo disfunkcionalni sredini i za niv e toa normalen nachin na ziveenje .

sustinata


Ако имаш еден челен во фамилијата со дисфумкционално однесување, тоа не значи дека за сите е нормално таквото однесување, но останатите се приморани да живеат со тоа секој ден, и да се трудат да ги елиминираат последиците.A kade toa jas napishav site??? Naglaseno beshe za onie so takvo odnesuvanje deka za niv e normalno..ne znam shto ne beshe jasno vo mojot post!

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 11.3.2014 14:47:38 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 14:53:41   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

МАртинс мам те разбирам во целост.
Јас би те советувала да од околу и кажеш на твоја свеки дека од психолог ве посоветувале да не се тепа детето и да се повнимава малку на односот спрема него, но јас би сакала и тебе да те посоветувам со синчето да поразговараш и да се обидеш да му објасниш дека на постари лица не се крева рака, ниту пак се навредуваат, туку истите се почитуваат исто како мама и тато.
Ова важи и за твоја свеки и за твоите родители.. Некој ден ке и мавне шамар и на мајкати од чиста навика или пак ако го изнервира, или пак на некој друг повозрасен и тоа е веке проблем и незгодна состојба во која може да се најдете.
Според мене е многу недозволиво мало дете да замавнува на повозрасен човек без разлика каков е тој човек. Сигурна сум дека твоја свеки не го мавнала од чиста мира, туку поминал некоја граница. Немој да ме сватиш погрешно, не ја бранам, но за мене навистина е незамисливо керками да ја мава бабаси.

Тој и маваше шамари, а таа наместо да му го сврте вниманието и да стане, му врза шлаканица.


Наместо таа да му врзе шлаканица во оваа ситуација јас би станала би го тргнала од неа и би му објаснила дека тоа е недозволиво, па ако треба и јас би го плеснала за да свати дека тоа што го направил е погрешно..
Ова е моја гледна точка!


iako se slozuvam vo celost so udiranjeto na vozrasen, jas detevo vo ovaa situacija ne mozam da go obvinam bidejki zad ova postoi cela istorija nanazad kade vozrasnive vo negova okolina se odnesuvaat onaka kako ne treba so dete i toj edinstveno se sto mu pravat povtoruva
ako si go ucis vnuceto da pcue i go pleskas koga ke ti tekne, na toa zacinuvas so pogrdni zborovi, ocekuvas nisto nikogas da ne ti vrati
sosem ocekuvano e i toj da plesne, moze i bilo kogo ama najprvo ke mu se svrti na onoj koj e agresor
edinstveno resenie jas gledam ovde vo ogranicuvanje na interakcija so babata i potoa roditelite da si go sreduvaat deteto


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 14:54:45   
Палешка РР
Јас вака би направила:

Би нашла жена за чување на двете деца со тоа што жената би го носела Мартин на 3 часа во игротека во престој (ако има такво нешто во градот во кој живееш Martins mom)
Така и Мартин ќе се социјализира и малата ќе биде згрижена и ти рајат на работа и бабата ПОДАЛЕКУ од твоите деца.
Е сега ќе се скрати буџетот, ќе бидеш многу по-ненаспана, но мирна, спокојна...и свеки нема да може да те уценува.

Тоа е мојот предлог Martins mom, а инаку сочувствувам..во тешка ситуација си.
Подалеку децата од свеки ти е мој совет.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 14:57:11   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

МАртинс мам те разбирам во целост.
Јас би те советувала да од околу и кажеш на твоја свеки дека од психолог ве посоветувале да не се тепа детето и да се повнимава малку на односот спрема него, но јас би сакала и тебе да те посоветувам со синчето да поразговараш и да се обидеш да му објасниш дека на постари лица не се крева рака, ниту пак се навредуваат, туку истите се почитуваат исто како мама и тато.
Ова важи и за твоја свеки и за твоите родители.. Некој ден ке и мавне шамар и на мајкати од чиста навика или пак ако го изнервира, или пак на некој друг повозрасен и тоа е веке проблем и незгодна состојба во која може да се најдете.
Според мене е многу недозволиво мало дете да замавнува на повозрасен човек без разлика каков е тој човек. Сигурна сум дека твоја свеки не го мавнала од чиста мира, туку поминал некоја граница. Немој да ме сватиш погрешно, не ја бранам, но за мене навистина е незамисливо керками да ја мава бабаси.

Тој и маваше шамари, а таа наместо да му го сврте вниманието и да стане, му врза шлаканица.


Наместо таа да му врзе шлаканица во оваа ситуација јас би станала би го тргнала од неа и би му објаснила дека тоа е недозволиво, па ако треба и јас би го плеснала за да свати дека тоа што го направил е погрешно..
Ова е моја гледна точка!


iako se slozuvam vo celost so udiranjeto na vozrasen, jas detevo vo ovaa situacija ne mozam da go obvinam bidejki zad ova postoi cela istorija nanazad kade vozrasnive vo negova okolina se odnesuvaat onaka kako ne treba so dete i toj edinstveno se sto mu pravat povtoruva
ako si go ucis vnuceto da pcue i go pleskas koga ke ti tekne, na toa zacinuvas so pogrdni zborovi, ocekuvas nisto nikogas da ne ti vrati
sosem ocekuvano e i toj da plesne, moze i bilo kogo ama najprvo ke mu se svrti na onoj koj e agresor
edinstveno resenie jas gledam ovde vo ogranicuvanje na interakcija so babata i potoa roditelite da si go sreduvaat deteto


А јас пак мислам дека во ваква ситуација, веднаш се реагира, а отпосле се средува бабата. Мислам дека ако јас изреагирам нема да треба бабата да го мава. Ако пак не изреагирам, ризикувам утре тоа да го повтори и да ме обрука некаде каде што не треба.
Во оваа ситуација ја направивме бабата монструм а сигурно не е така кога Мартинс мам и ги остава да и ги причува понекогаш, значи сепак и верува.< Поракaта ја уредил miana -- 11.3.2014 15:00:25 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 15:01:26   
niki
da miana vednas treba da se reagira, potpolno se soglasuvam
ama kaj martin ima istorija od nereagiranje ovoj incident ne e prv i ako Martin''s mum ne go distancira deteto od babata i ne pocne da isprava se sto pogresno se napravilo do sega nema da bide ni posleden

jas mislam deka i gi ostava zosto misli deka nema kade, zatoa sto maz i sigurno go ima balkan sindrom "pri ziva baba zosto da trosat pari na gradinka ili zena i ne ja poddrzuva vo iznajduvanje drugo resenie", vo okolina verojatno site praktikuvaat samo i edinstveno baba servis pa duri i da ima nekoj poinakov primer toj e sigurno stigmatiziran i ogovaran od site, nema tuka ni d od doverba, samo prifakanje na postojnite uslovi bez inicijativa nesto da se menuva
i da se razbereme babata nema da se smeni ni martins mum ke se smeni tie dve dozivotno ke si bidat ko rogovi vo vreka, moze da se smeni samo percepcijata na zavisnost so naoganje na drugo resenie za decata


< Поракaта ја уредил niki -- 11.3.2014 15:08:34 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 15:06:06   
miana
И јас мислам дека е подобра опција градинката па каква и да е.
А во ситуации кога е болен - свеки пак ке ти се најде и верувам дека нема да и биде тешко да го причувува кога е болен.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 15:42:06   
princessa
Jas sum srekna sto sama si gi vospituvam decata i iako mi e tesko na pati zasto sum bukvalno sama, sepak sum si zadovolna. Podobro e koga nikoj ne mi se mesa vo kukniot red, sto nikoj ne mi stoi nad glava i mi drzi predavanja za toa kako se vospituvaaat deca itn. Koga sme na godisen odmor mi e ludnica, nemozam da se spravam so malata, ne me slusa voopsto, ne gi pocituva veke odredenite pravila zasto babite i dedovcite i pomognale da izleze od kolosek sekako so galenje, razgaluvanje, teranje na kejfovi sto da kazam. I se nudi blago i toa sekogas koga treba da se ruca, se zapocnuva denot so cipsovi i sokcinja, smoki, zivotinsko carstvouser posted image . Jas im se karam ama nesum bila vo pravo, tie koga ne ni davale na nas pa na vnucite da davaat a so toa neznaat deka poloso im pravat. Preku glava mi e od takvi opravduvanja deka koga se gleda od vremenska distanca ne vredelo da se nervira covek, pa i na niv demek im bilo maka sto se ne ni dozvoluvaleuser posted image . Znaci cel moj trud sto sum go gradela 11 meseci se uriva za samo dva dena i ajde koga si odime doma se jovo na novo.
Najubavo e koga sam si zivees, ne vo zaednica so starite, samo taka se gradi red i mir. Znaci ne treba nikoj da se mesa, decata neznaat kogo da slusaat i sekogas ako im se skarame tie baraat zasolniste kaj starite i tie im vikaat na decata deka nie sme losi kobajagi ama na decata im se ostava drug vpecatok. I nikogas ne se vospostavuva red ama i da se ubiesuser posted image . Kolku i da sakas da izbegnes kavga na kraj so niv, eden den se puknuva, pa kamen ke pukne. Jas na majka mi i se skaruvam ama so roditelite na mm nesakam da vleguvam vo konflikt, samo im ukazuvam a drugoto go ostavam na mm i dobro e sto imame ist stav i razmisluvanja.
Jas sum rastela bez babi i dedovci, sum odela na gradinka za sreka. Site moi drugarki sto rastele so babi/dedovci bea razgaleni i ne gi slusaa svoite, a ke se skarat doma i pravo trcaat kaj babite\dedovcite.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 15:46:52   
Martins mom
Сите сте делумно во право и за се ова што го зборувате и ме советувате сум свесна и имам размислувано. Ви благодарам многу за се. Како прво М се дружи со врсници, со помали дечиња, со поголеми и нема проблем со социјализација, се вклопува во било каква средина. Не мава по никој, само по баба му, затоа што со неа од старт (кога почнав да одам на работа) муабетот им е таков каков што наложи баба му да биде. Од мене верувајте дека е советуван дека не смее да ја мава, па дури и кога ќе се скараат и баба му е крива, го праќам да и се извини, ама детево не е глупо...си има една слика за неа и само штом ја види почнува со лудување. Пробав да ја обработам неа на фин и културен начин-не успеав, пробав со мм-уште помалку, оти тој е алергичен на мајка му, пробав со золва ми - делуваше, ама привремено. Во присуство на свекор ми, не го мава. Значи некогаш е добра со него или само глуми, ама тоа трае дури не и го растури прекривачот или играчките не ги истури на сред соба. Бабава се нервира на пример и кога ќе му се примоча, па треба она да го однесе и почнува со муабетите Оган да те изгори, кај најде сега, не ме оставаш рает да живеам итн..Жената има слаб фитил и лоша уста.
Живееме во иста куќа и ми има речено дека друга жена не смее да стапне за чување, мајка ми е 200км далеку од мене и оди на работа, мм работи по 12 и повеќе часа, градинката луѓе верувајте ми ич, ама ич не ми се бендисува, да го носам во игротека, ќе морам јас да го носам и земам, а + и user posted image по студовите да го влечкам ми е гревuser posted image user posted image Офффф, ептен ми е тешко...user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 15:53:30   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR
...... Не мава по никој, само по баба му..... Пробав да ја обработам неа на фин и културен начин-не успеав, пробав со мм-уште помалку, оти тој е алергичен на мајка му, пробав со золва ми - делуваше, ама привремено. Во присуство на свекор ми, не го мава......


Врзи го свекор ти за столче и кажи му да не мрда, дури ги оставате децата кај нив!!!

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 16:00:25   
Martins mom
user posted image user posted image user posted image Добра идеја, дедо му го сака многу, заедно играат со коцки, цртат, се дружат убаво. Тој е нормален, ама ете човекот мора да оди на работа, за да ја издржува сопругатаuser posted image user posted image Шала настрана, за тоа и размислував, тој оди само прва смена, а јас да одам само втора на работа user posted image Ептен ме боли, како да сум некоја несовесна мајка што демек не реагирам, ама тоа воопшто не е вистина. Лесно е да се испокараш, јас гледам на најмирен начин да ја разрешам ситуацијата без да биде повреден некој.

< Поракaта ја уредил Martins mom RR -- 11.3.2014 16:01:24 >


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Ime
Jana9

Ime

Ina (20%)

Una (20%)

Tea (0%)

Mia (0%)

Ana (60%)

Lina (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!