|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Чоколадото корисно и во бременоста
17.9.2009 9:53:47   
ivanaa
 Консумирањето чоколадо во текот на бременоста е добро за детето, се покажало во истражувањата на финските научници, од Универзитетот во Хелсинки. Истражувачите побарале од 300 трудници да го бележат нивото на стрес и количеството чоколади што ги јадат, и според тоа забелажале дека консумирањето чоколадо за време на бременоста, позитивно дејствува на однесувањето на детето.
Исто така е забележано дека децата на воздраст од 6 месеци, чија што мајка за бременоста секојдневно консумирала чоколадо, почесто се смееле и биле повесели.
Истражувачите кои го спровеле истражувањето признаваат дека неможат со сигурност да тврдат дека чоколадото и однесувањето на децата не се поврзани и со некои други фактори. Но исто така претпоставуваат дека забележаните дејства произлегуваат од хемикалиите во чоколадото, што се поврзува со позитивното расположение, кое се пренесува на новороденчето во матката.
user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
17.9.2009 14:50:08   
mother 29
da go razmrdate bebenceto,da se vidi poubavo da ne e zaspano,obavezno pred sekoj skrining ,jadete cokolada

(Одговор на членот ivanaa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
2.1.2010 1:19:39   
mica
ne znaev za ova ,jas i taka veke konzumiram i gi sakam mng cokoladata  moeto detence kuznaj kolku ke bidi veselo haha user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
22.6.2010 17:32:29   
none
i jas si jadam blago urmi suvo ovosje mleko tetrapak jogurt i sladolet mmmmm eve mi se prijade stanuvam da si zemamuser posted image user posted image

(Одговор на членот mica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
22.6.2010 17:43:59   
Палешка РР
Леле ноне ме потсетуваш на мене. Коооолку само уживав во бременоста, премногу, можеби бидејќи знаев дека нема повеќе user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
23.6.2010 8:17:21   
arh_diz
Jas ne sum voopsto po cokoladoto moze da se sluci da izedam edna kocka vo tek na eden mesec. Sladoled  poveke sakam ama ovosen.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
23.6.2010 9:36:17   
Sandric
LEleeee jas sekoj den po edno cokolado jadev , sega sum na sladoled....po mnogu na den user posted image

(Одговор на членот ivanaa)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
23.6.2010 10:12:40   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

da go razmrdate bebenceto,da se vidi poubavo da ne e zaspano,obavezno pred sekoj skrining ,jadete cokolada

хи,хи вчера ми кажаа за ова..јас не знаев. Од сега ќе го практикувам оти последниов пат беше ептен успано user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
23.6.2010 10:40:27   
mili4kask
Jas vo zivotot ne sum jadela blago voopsto a sega se davam...hahah...user posted image I jas ja custvuvam malata deka koluci pravi koga jadam blago.....user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
28.11.2011 11:04:22   
arh_diz
Mnogu malku jadev blago vo bremenosta

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
27.6.2012 20:18:11   
Regina
Јас пак која инаку сум љубител на чоколадо за чудо сега не сакам ни да мириснам чоколадо. Пред некој ден мм ми купил чоколада, јас се израдував, одма ја отворив изедов едвај еден ред и толку. Инаку да не бев бремена ќе ја лапнев целата без око да ми трепне, а сега не ми ја сака душата и не.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
14.7.2012 19:00:10   
busavka
Хммм, јас откако дознав дека сум бремена (пред една недела) мн ретко е да се случи да каснам нешто благо, и пред тоа ретко ми се случуваше ама и сега не чуствувам некаква потреба за благо, вечер ке се потрудам да изедам еден сладолед user posted image

(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
16.7.2012 10:25:39   
Mihaela 2010
Breeeee jas koga bev trudna so lazica srkav eurokrem,mislam deka premnogu jadev blago,od cokoladi do eurokremi i slicnouser posted image ,zatoa i si staiv 24 kg

(Одговор на членот busavka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
16.7.2012 12:03:24   
Hunny
Јас додека бев user posted image немав потреба од некоја конкретна храна, ама бидејќи user posted image беше многу мирно решив да го размрдамuser posted image и да каснам неколку лажици еурокрем. Тие неколку лажици се претворија во пола кутијаuser posted image . Истиот ден отидов на преглед и матичниот ме прати да испитам крв и урина. Е тогаш настана проблем, кога ми се појави покачен шеќер. Јас си заборавив на еурокремот и едно пола саат си се тешев и убедував дека многу user posted image имале покачен шеќер. Кога ми текна дека е од еурокремот , му кажав на д-р и ми се утепа од смеење. Пак го испитав шеќерот и беше на долна границаuser posted image Значи пазете колку благо внесуватеuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
16.7.2012 12:12:03   
Annet
аи лелеее јас па се убив од јадење еурокрем и чоколади,значи од се друго повраќав ама од тоа не,немав ни покачен шеќер ,ништо.ете и пред самиот пораѓај јадев чоколадце мњаммммммм,не се поправив многу некои 16кг само,и по пораѓај ги снема,уф уф ме настрвивте сега.....

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Чоколадото корисно и во бременоста
16.7.2012 12:13:17   
Annet
мене ми велеа ако јадеш благо женско е,а ако јадеш солено машко..ете кај мене испадна така од благото се погоди мома да е хехехеххееuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

kompjuter
izabelicka

kompjuter na decata

da (71%)

ne (29%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!