|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
13.9.2011 16:07:54   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

офтопик ќе одам, ама она „баци рака“ било можда некогаш обичај, што народов си го преуредил и нема никогаш да го сфатам и прифатам, глупост жива, го напраиле сега бомбони да делиш, бомбони со торта се делат... или боновите за ручек беа?user posted image  


POTPIS!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
13.9.2011 16:34:18   
kikicka
На мојата свадба имав 4деверушки така да 2 беа од женската,2 од машката само што од машката золвами ја презеде работата демек луѓето пари оставала а она ке му ги враќала user posted image ......тие делеа бомбони некои им оставале пари некои не немавезе битно тие пари останаа за нив и си отидоа во коз.салон на улепшавање user posted image ,на поканата непишеше пари во плик,пишеше број за да потврдат дали ќе доаѓаат и ус пат им кашувавме ако се мислат за поклон најдобро е пари без разлика! и стварно луѓето си се потпишале овие 500ден оние 1000 др 3000 .кој колку можел толку.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
13.9.2011 19:16:06   
mila mama
Naredba "poklon vo plik" ti e uzas. Ama togas treba da bides uste pobezobrazen i da stavis edno privezoce vnatre i toa so inicijalite samo na eden od sopruznicite user posted image user posted image user posted image ili uste poubavo karticka racno izrabotena so porakata "sreken brak". I da ne bidam sfatena pogresno, sekoj poklon e dobredojden, no na takvite sto ocekuvaat pari, bas ke im bide prijatno iznenaduvanje!

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
13.9.2011 19:41:03   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama RR

Naredba "poklon vo plik" ti e uzas. Ama togas treba da bides uste pobezobrazen i da stavis edno privezoce vnatre i toa so inicijalite samo na eden od sopruznicite user posted image user posted image user posted image ili uste poubavo karticka racno izrabotena so porakata "sreken brak". I da ne bidam sfatena pogresno, sekoj poklon e dobredojden, no na takvite sto ocekuvaat pari, bas ke im bide prijatno iznenaduvanje!


добра идеа user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
14.9.2011 16:25:29   
dzigimigi
JAs sum protiv naredbata poklonot vo pari,iako vo denesno vreme se znae kako se pravi svadbapa zatoa e najdobro da se dade kolku sto se stiga.a sakam da vi kazam edna interesna slucka .
Moi priajteli dobivaat pokana za nasvadba,kaj gazdata na mazot gazdata ke mazi kerka i normalno pise poklonot vo pari,prijatelkata go prasuva mazot so ke nosat na svadbata dali pari ili poklon,e on i kazuva deka se dogovorija so uste dvajca kolegi deka ke davaat pari zaedno plus cveke i bonbonjera.i prijatelkava moja se sprema na veliko veke odi ne frizer veli znaes tamu ke bidat se golemi luge da ne bidam ja nikakva.bidna se otidoa na svadba.svadbata vesela ona napred igra se krsi kako kaj svoi luge user posted image .e drugiot den go prasuva maz i po kolku pari im stavija vo plikot,mazi i rece mu napisavme pismence ZA POKLONOT ODBIJ NI OD PLATATA user posted image .(gazdata ne mu imal isplateno tri plati) Prijatelkata moja veli leelel sto ke recat sega koga ke ja gledaat svadbata koja e ovaa sto igra tolku na kogo mu  e bliska rodnina user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
14.9.2011 18:03:40   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: dzigimigi

JAs sum protiv naredbata poklonot vo pari,iako vo denesno vreme se znae kako se pravi svadbapa zatoa e najdobro da se dade kolku sto se stiga.a sakam da vi kazam edna interesna slucka .
Moi priajteli dobivaat pokana za nasvadba,kaj gazdata na mazot gazdata ke mazi kerka i normalno pise poklonot vo pari,prijatelkata go prasuva mazot so ke nosat na svadbata dali pari ili poklon,e on i kazuva deka se dogovorija so uste dvajca kolegi deka ke davaat pari zaedno plus cveke i bonbonjera.i prijatelkava moja se sprema na veliko veke odi ne frizer veli znaes tamu ke bidat se golemi luge da ne bidam ja nikakva.bidna se otidoa na svadba.svadbata vesela ona napred igra se krsi kako kaj svoi luge user posted image .e drugiot den go prasuva maz i po kolku pari im stavija vo plikot,mazi i rece mu napisavme pismence ZA POKLONOT ODBIJ NI OD PLATATA user posted image .(gazdata ne mu imal isplateno tri plati) Prijatelkata moja veli leelel sto ke recat sega koga ke ja gledaat svadbata koja e ovaa sto igra tolku na kogo mu  e bliska rodnina user posted image





user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
14.9.2011 18:13:47   
kikicka
hahahhahauser posted image user posted image e ova e najdobro do sega !!! Kaj ne plaka pa i pari vo pliko!!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
5.2.2012 21:10:59   
ivance_5
Мене тоа „поклон во плик“ воопшто не ми се допаѓа. Напротив, дрско ми е. Прво, не секој има за поклон во плик!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
5.2.2012 21:59:58   
Ikana
Хм...на секоја свадба до сега што сум била, поклонот во плико сме го давале, така сакале младите. Но на ниедна покана не сум го сретнала тој натпис, односно наредба. Некако не ми е вкусно...?!?
А инаку сакам да си прашам што сакаат младите па ако ми кажат пари ехеееј одлично, ем волкот сит, ем овците на број user posted image
Ние не правевме свадба, и на тие десеттина луѓе што дојдоа им рековме дека сакаме само да се појават, ништо друго. Некои цвеќе донесоа, други пијалок...Пегла имам, правосмукалка исто...user posted image

(Одговор на членот ivance_5)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
5.2.2012 22:16:32   
Ikana
Уствари што сакаат нека пишуваат, нивна свадбаuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
6.2.2012 9:15:41   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Уствари што сакаат нека пишуваат, нивна свадбаuser posted image

Se soglasuvam user posted image
Ne mi smeta voopsto ako go imaat naglaseno toa...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
6.2.2012 12:05:54   
AneLav RR
Лично мислам дека не треба повеќе тоа да се нагласува бидејќи некако како да стана практика сите да носиме поклони во плик. И за нас полесно и за младите полесно, ќе си ги искористат парите за нешто што навистина им треба па макар биле и 500 ден. Еве една смешка за тој муабет или вистина, пред некој ден ја слушнав и слатко се изнасмеав:
Некои млади си напишале на поканата„по можност поклонот да биде во плик„ и сега некој од поканетите чита, се чуди и вика:„Па ја куде ќе га ставу шпорет“?user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
6.2.2012 14:57:46   
Felly RR
Јас до сега немам сретнато на покана тоа да биде напишано, а до сега секаде сме им давале поклон во плик на свадби кај што сме биле. Мислам многу е подобро пари да дадеш отколку па нешто што нема да им треба - нешто што веќе имаат, или пак да добијат 3 исти  работи. 

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
3.8.2012 12:59:48   
dusa moja
dzigimigi,anelav me iznasmeavte.za temava prv pat slusam od vas poklon vo plik ne sum  dobila takva pokana ne sum slusnala GLUPOSTI.za obicajot baci raka se setiv na snaa mi od prv bratucet pred 27 godini  na nivnata svadba taa na  na svekorot svekrvata na drugite pobliski im baci raka i odese od masa do masa  naravno po naredba na svekrvata so rumcinja i davaa pari.deneska koga zboruvame za toa i ja gledame kasetata se cudi kako go napravila toa ama mlada nevesta mora da slusa.na mojata svadba jas i soprugot odevme od masa na masa da nazdravime so gostite za prijaten rucek a ne so rumcinja za pari

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
3.8.2012 13:46:08   
kapina
mislam oti e glupavo sto ako jas vo toj moment nemam pari za da stavam vo plik znaeme site kakva ni e situacijata vo drzavata  i da si kazam iskreno parite od svadbata  gi istrosivme so mm a drugite pokloni si ostanaa spomen

(Одговор на членот dusa moja)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
10.8.2012 11:23:42   
vanessa30
E i jas da se javam na Temava. Do pred nekoe vreme nemav videno takva pokana, ama pred edno 2 nedeli dobivme pokana za na svadba kaj moj bratuced, i na pokanata onaka so mali bukvi napisano "poklon vo plik",prviot pat nevidov koga ja citav pokanata, od vtor pat primetiv. I bas so vikate malku vulgarno izgleda. E sega znaejki deka maladite ke ziveat vo Amerika, se podrazbira deka poklon pari ke im dademe, nema da im kupam tendzerinja, pa da gi transportiraat do USA,user posted image .
Taka da mislam ne trebaa da pisat na pokanata, samo se izblamiraa.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
10.8.2012 11:50:38   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: dzigimigi

JAs sum protiv naredbata poklonot vo pari,iako vo denesno vreme se znae kako se pravi svadbapa zatoa e najdobro da se dade kolku sto se stiga.a sakam da vi kazam edna interesna slucka .
Moi priajteli dobivaat pokana za nasvadba,kaj gazdata na mazot gazdata ke mazi kerka i normalno pise poklonot vo pari,prijatelkata go prasuva mazot so ke nosat na svadbata dali pari ili poklon,e on i kazuva deka se dogovorija so uste dvajca kolegi deka ke davaat pari zaedno plus cveke i bonbonjera.i prijatelkava moja se sprema na veliko veke odi ne frizer veli znaes tamu ke bidat se golemi luge da ne bidam ja nikakva.bidna se otidoa na svadba.svadbata vesela ona napred igra se krsi kako kaj svoi luge user posted image .e drugiot den go prasuva maz i po kolku pari im stavija vo plikot,mazi i rece mu napisavme pismence ZA POKLONOT ODBIJ NI OD PLATATA user posted image .(gazdata ne mu imal isplateno tri plati) Prijatelkata moja veli leelel sto ke recat sega koga ke ja gledaat svadbata koja e ovaa sto igra tolku na kogo mu  e bliska rodnina user posted image



user posted image


user posted image лелееееееuser posted image за човекот алал да му еuser posted image

И мене ми е многу глупаво така што пишуваат,па баш и на некои што живеат во странство многу јасно дека ќе им дадам пари,нема поклоните да ги влечкаат во авион

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
31.8.2012 18:03:29   
babyblue
do sega sum bila samo na edna svadba kade sto imase takva naredba. prva bratucedka na maz mi se mazese i na pokanata pisuvase podarok vo plik, mnogu selski. kako i da e, dojdoa ostavija dve pokani za nas i za svekor mi i svekrva mi, kazaa deka ke pravat svadba samo za najbliskite 50 luge i si zaminaa. dojde svekor mi mu ja odnesovme pokanata ja gleda i vide sto pisuva se zaprepasti. vika prvo i osnovno kazale deka samo najbliskite gi kanat znaci sestri braka i vnuci, i od niv bara pari. pa site znaeme vo kakva situacija se i nikoj od tie bliskite nema da mu odnese servis za kafe tuku normalno ke mu odnese pari. sramota. za dzabe se bruka. od najbliskite pari bara i svekor mi ne sakase da odi. na kraj otidovme nemase ni 50 luge site bea so plikovi. zatoa sto toa i planirale da nosat. navistina nema smisla da baras takov podarok a osobeno od lugeto koi ti ja znaat finansiskata situacija i znaat deka ste dovolno bliski da im kazes koga ke te prasaat. pa mene najbliskite mi kazuvaa sto sakas da ti kupime za tolku i tolku pari. ne e vo red, toa treba da se iskoreni.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
1.12.2012 10:12:57   
zzaa
definitivno sum protiv 

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
28.8.2013 23:26:28   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

е ова "поклон во плик" воопшто не ми се допаѓ.Абе да се немало срам -Јас ќе правам свадба,а вие донесете ми парички да си ја платам user posted image ,не ми се допаѓа,ама ете во последните години сите сакаат така,па им носам .... ама толку ми е ладно и безлично....мене навистина ми е полесно да ставам пари во пликце,ама јас искрено најмногу се радувам на поклонче,независно од неговата вредност. По се изгледа овој капиталистички свет изгледа многу малку се тие што го ценат тоа даденото од срце,битно е да се наброи на рака....што би рекол татко ми на шала-кај собира тенџере во плик? user posted image user posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Е, мами ејнџелс, јас сум баш следната недела на свадба кај што ми пишува СО ПЕНКАЛО на поканата поклон во плик. Значи поглупава работа од ова немам видено. И така 90% од гостите носат пари, ама ете некој може сака да однесе поклон. И вака инает ми ставаат.


ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Ova svadbive neznam za shto se pravatuser posted image
Sakaat veselba da napravat so rodninite I prijatelite ili sakaat pari da soberatuser posted image
Znaci poklon e poklon,dali e vazna ili slika ili neznam shto.Ako nesto na nekogo mu treba neka si kupi a ne da se rasfrlaat so pari za svadba a od druga strana da cekaat nekoj pari da im donese za poklon.
Ako nekoj nema pari za svadba neka ne pravi,strashna rabota ako ne se naprvi svadbauser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak RR

Не го оправдувам барањето поклон во плик, иритира секако, па макар биле и блиски луѓе. Не е поентата мислам во немање пари за свадба, свадбата ја прави фамилијата, т.е родителите а парите одат кај младоженците, освен ако е поинаква ситуација па младите сами да си прават. Свадбата спред мене и затоа се прави, да се прослави склучувањето на бракот, да се собере фамилијата, пријателите и воедно со подароците да им се помогне на младите кои почнуваат нов заеднички живот. Јас мислам е најдобро да се однесат пари, кој колку мисли дека треба и потоа тие да си ги искористат како сакаат, ама не сите мислат како мене на пр. Па затоа јас од мојата свадба пола од поклоните ги трнав настрана веднаш откако ја одвиткав хартијата. Мислам џабе е некому да однесеш нешто што нема да го користи, зошто џабе потрошени пари? Многу повеќе ќе ми се најдеа, па макар и по 500 ден. да имаа ставено во плик. А и не мора, ако некој не е во можност, воопшто ништо да не донесе нема да му забележам, битно ми е дека ме испочитувал и дошол.



_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
2.9.2013 15:02:16   
Snow Queen
Против наредбата сум, иако не замерувам на тие што пишале, ако на младенците што пишале не им било непријатно,зошто па мене да ми е непријатно.
Кај мене важеше следново:
Кој ме праша што сакате, реков вас како ви одговара.
Кој ми рече: до таа сума, сум одбрала.
Кој ми рече пари или поклон, отворено реков пари.
Секогаш да не бидат повредени гостите.
Пример, некој смета т.е знае дека младите имаат се, па ќе им стави пари. Јас имам доста роднини од Србија кои одма си кажаа, поради царина не носиме поклони.
Потоа, кумата рече, не бирам ништо од бела техника туку ти давам сума и оди ти избери си, зошто може ќе ти утнам нешто од моедел функиции марка.
Потоа, има луѓе кои не се при кеш, а на картица им е спас за на рати да плаќаат.
Некој се собрале повеќемина и ќе ти купат нешто.
Се е ствар на договор.
Но никогаш не сум за изнудување, да се бара нешто што знаеш дека гостинот ќе го доведе во непријатно.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
2.9.2013 15:11:06   
deluxe
Јас на овие покани ,како за инает им носам поклонuser posted image user posted image ,Ужасно ме нервира некој да ми наредува што да му однесам за поклон,ако сакам јас ќе му дадам пари,ако не нормално ќе си купам толку колку што сметам дека треба,а 1000 ден. ми е малку смешно во плик да ставам,а за 1000 денари можам убав поклон да купам,така да кога се работи за некои подалечни роднини што само за свадби се гледаме го практикувам тоа.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
6.12.2013 13:12:04   
Mihaela 2010
Pred nekoe vreme na internet bas citav neznam tocno vo koja drzava,posle svadbata neli maledive doma si gi otvarale kovertite i pola koverti prazni,bez nisto vnatre,navodno siromastijata na drzavata bila do toj stepen da lugevo nisto ne ostavale vo kovertite...sramota navistina...taka da razmislete dali koga ke praite svadba bi potencirale deka sakate isklucivo poklon vo plik
user posted image

jas imav nekolku samo pokloni drugoto bese se pari,vo eden kovert imase samo 500 den,i znam od kogo e no ne se nalutiv,mene mi bese zadovolstvo sto prisustvuvale...podobro nesto odkolku nistouser posted image user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
6.12.2013 13:47:28   
Snowhite RR
Еден интересен статус со новата наградна игра на влада за фискалните сметки

Во недела сум на свадба, наместо пари ќе им купам нешто, за фискалната да си ја задржам за менеuser posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Што мислите во врска со "наредбата&q...
6.12.2013 13:52:55   
deluxe
user posted image user posted image user posted image Баш и јас се изнасмеав на овој статус и го лајкував.Па баш интересна идеа за младенците кои сакаат наместо поклон пари во плик.Ќе разбереме некој дека го применил ова,има секакви луѓе по земјаваuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?