|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: секојдневно капење
26.9.2013 19:15:19   
Bela rada
Фала многу. И мене ми беше проблем тежината. Веднаш пристапувам кон набавка на помагало :)

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: секојдневно капење
26.9.2013 19:35:07   
Felly RR
Помагалото е супер, само попрактично е може најобично, како што ти пиша сандриана со тетра пелени одоздола, и со раката ќе го придржуваш под главчето и се до под мишката. Поубаво е кога ќе се топли барем во водата, а вака со ова како на сликата водата цело време ќе протекува надолу, и јас мислам повеќе ќе му студи. Ние го користевме ова кратко време, прво на рака ја капев, па со ова, ама за брзо и почнав да ја легнувам во кадичката.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: секојдневно капење
12.10.2013 13:29:47   
sandriana RR
SnowQueen i Bethany RR, постовите ги префрлив во Опрема за новороденче

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: секојдневно капење
1.11.2013 13:37:31   
Melanija RR
Имам едно прашање ама ненајдов соодветна тема.
Се бањаме во кадичка и ја полниме со вода а внатре раствараме 2 во 1 за капење и на крај го поливаме со чиста друга вода од легенче.Од кога се капе со проточна ,односно од кога да користиме шампонче?
Друго како ги чистите ушињата?Јас со чепкална му поминувам увцето и во дупчето ама надворешно малку зошто има како пајаже ,ама ова не ми изгледа доволно.Инаку кога се бањаме не ги топиме увињата.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: секојдневно капење
1.11.2013 18:16:37   
sandriana RR
Меланија, Бекутан 2во1 сеуште користам за Тина, не двојам посебно шампон се уште - не гледам потреба.
Проточна вода - мислиш туширање? Се додека не почна да седи самостојно, ја полевав и јас со канче, а потоа преминав на користење туш.
А уши секогаш чистам така како што велиш - со стапчиња за уши, но не длабоко.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: секојдневно капење
2.11.2013 22:45:10   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Имам едно прашање ама ненајдов соодветна тема.
Се бањаме во кадичка и ја полниме со вода а внатре раствараме 2 во 1 за капење и на крај го поливаме со чиста друга вода од легенче.Од кога се капе со проточна ,односно од кога да користиме шампонче?
Друго како ги чистите ушињата?Јас со чепкална му поминувам увцето и во дупчето ама надворешно малку зошто има како пајаже ,ама ова не ми изгледа доволно.Инаку кога се бањаме не ги топиме увињата.


Има посебни чепкалки за уши за бебиња со пречник се за да не се случи влезе чепкалакта подлабоко , макар што сум гледала една емисија на една докторка која велеше дека најдобро е ушите воопшто да не се чистат со чепкалки туку само со крпата да се тапкаат колку да се собере водата

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: секојдневно капење
2.1.2014 20:29:59   
Mimi33
Мојата другарка до 5 месеци бебушот го капеше секоја вечер....но потоа застуде и зално беше на ладното да се капи па почна преку една вечер.....и мислам дека е доволно преку една сепак е чисто бебенцето user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: секојдневно капење
3.1.2014 1:49:34   
Defne90 RR
Pa i jas taka pravev nekoe vreme go banjav sekoj den no potoa pocnav preku den.sega go banjam tripati nedelno ima 14 meseci i mislam deka e sosema dovolno nema potreba da se banjaat sekoj den.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: секојдневно капење
3.1.2014 12:59:00   
Melanija RR
После 40 дена го бањавме преку еден ден,а од 3 месеци преку 2-3 дена значи 2 пати неделно.Мислам дека баш мало бебе нема потреба од многу бањање,ниту се поти ниту се прња.Газето било кога може да се замие.Бидејќи имаме дерматит и не е препорачливо многу капење, и за заштита од сушење на кожата.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: секојдневно капење
2.2.2014 12:40:53   
Mimi33
Со оглед на тоа дека вчера се вративме од болница се капиме секој ден и вчера и денес...ама ми е страв да не настини се мислам дали да го капам секој ден...Др.Камбовска ми вика нема потреба можи да се капи преку два дена оти сепак е предвреме родено и послаб му е имунитетот а и со има тоа цело чисто и преубавко....user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: секојдневно капење
3.2.2014 21:34:08   
majka2
Мими33 и моето второ дете е предвремено родено и кога го земавме од болница беше лани пред нова година, па го бањавме секој ден и фала богу беше добар, не настинувше.Сега имаме 15 месеци и јас повеќе не го бањам секој ден.Е, сега секој најдобро си знае, но и да го бањаш и преку еден ден нема да ми биде ништо.

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: секојдневно капење
5.2.2014 13:37:28   
Мамичка85
Nie utre pravime mesec i sestrite vo Cair i patronaznata mi rekoa sekoj den pa taka i si ja banjame ako e ladno topla voda vo korito i topla e sobata i posle posmirena e user posted image

(Одговор на членот majka2)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: секојдневно капење
20.2.2014 17:35:28   
Snow Queen
Следна недела 2 месеци правиме, но сеуште си се бањаме секој ден и така планирам да продолжам...до кога незнам ама не ми претставува мака, а он си уѓива, и мислам дека нема ништо поубаво од тоа за него од капење и масажичка пред спиење.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: секојдневно капење
10.7.2014 15:20:58   
bejbe
mamicki pred 2 nedeli se porodi moja prijatelka vo Germanija doktorot i kaza deka se e vo red i da go banja deteto 2 pati vo nedelata isto i rekoja na mojata kumasinka pred godina dena dedeto da se banja po dva pati nedelno i koga ke pocne da jade kasicki moze da se odmiva i vo slucaj da e mnogu zesko sto tuka vo germanija mnoooogu retko moze da se desi plus ednas. Jas treba da se porodam vo oktovri i malku mi e cudno zatoa sto vo mak gi banjaat ednas na den ima babica i bas ke ja prasam zosto tolku retko se banjaat.

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: секојдневно капење
10.7.2014 15:58:11   
marchi
novorodence prviote 2 mesec i se kape na dva - tri dena a ne sekoj den,pogresno e toa sekoj den da se kape procitajte malku literatura ke vidite i zosto.posle vtoriot mesec se preporacuva mienje dva pati nedelno do 2 godini.za ponatamu nema pravilo.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: секојдневно капење
10.7.2014 16:34:06   
Felly RR
Прочитајте ја и оваа статија - КЛИК - во врска со бањањето. Има многу корисни информации.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: секојдневно капење
21.7.2014 10:51:01   
Dilina
Не најдов соодветна тема, па ај овде да ве прашам, како му го чистите дундето на вашето бебче? јас пробувам со тампончиња ама ми е страв, незнам дали со мокри или со нешто друго?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: секојдневно капење
21.7.2014 16:16:20   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Не најдов соодветна тема, па ај овде да ве прашам, како му го чистите дундето на вашето бебче? јас пробувам со тампончиња ама ми е страв, незнам дали со мокри или со нешто друго?

so vlazno maramce ili so nezno sungjerce a mozes i so raka

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: секојдневно капење
21.7.2014 20:16:24   
princessa
Има специјални памучни крпички во дм за еднократна употреба и се мократ со вода. Можеш и обично марамче да го намокриш со топла вода, никако влажни марамици.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: секојдневно капење
21.7.2014 20:19:06   
princessa
А да се надоврзам на темата, кога кажував во Мкд дека не се бањаме секој ден ми се смееја.Верувале или не само два пати максимум трипати во летото се бањавме и тоа првите 40 дена само со топла вода и ништо друго. После по малце купка на бубхен која многу малку пени и така сме до ден денес. Избегнувам и секојдневно мачкање со млеко за тело. Зимата максимум 2 пати се банкамеuser posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: секојдневно капење
22.7.2014 1:15:53   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

никако влажни марамици.

zasto ne so vlazni maramici?pa site upotrebuvaat sekojdnevno baska odmivanje i kapenje

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: секојдневно капење
22.7.2014 9:45:46   
princessa
Влажните марамици не се стерилни а сепак бебче што туку се родило. Нека се избегнува првите недели нанесување на хемии, кожата на новороденчето е пречувствителна.
ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

никако влажни марамици.

zasto ne so vlazni maramici?pa site upotrebuvaat sekojdnevno baska odmivanje i kapenje



_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: секојдневно капење
22.7.2014 21:31:05   
Dilina
Јас за кога има мочкани пелени ја бришам со влажни, на памперс од оние без парфеми и хемикалии и баш сум задоволна. Јекодерм и мачкам само кога ја банкаме и толку. А онака си ја мачкам со бекутан витамиска маст.

Него мене прашљето ми беше за дундето на женските бебенца, нели од кога ќе се родат имаат нешто како бело внатре, што мн тешко се вади. Дали е ова кај сите бебчиња или? Мене патронажната ми рече дека ќе се исчисти со тек на време, ама само дундето и е црвено, инаку е чиста цела, нема никакви црвенила.. а во тек на бањање не се вади само со вода, а јас пусти страв да фатам да затрлјам.... и сега незнам дали да запнам да го исчистам од еднаш или лека по лека .....user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: секојдневно капење
23.7.2014 9:25:19   
sandriana RR
Dilina, после бањање подотвори го дундето, и полека, постепено, со памучна пелена или мек фротирски пешкир/бањарче (јас со тетра пелена ја чистев) суши го убаво. Не запнувај, туку со нежно тапкање и лесни движења избриши, па нанеси слој Павловичева. Не запињај одеднаш никако.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: секојдневно капење
24.7.2014 17:22:21   
Dilina
Фала ти user posted image
и вчера и денес чистиме и некако ко да падна скоро се од внатре :)

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?