|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Роденденска торта
24.2.2010 12:23:24   
delfinka
eve vi od mene edna prkrasna recepta ne e torta tuku kolac medeno srce i e posen
mnogu e vkusen duri e poubavo od kupeno medeno srce
2solji seker
3solji brasno
1paketce cimet
3lazici soda bikarbona
4lazici marmalad
2solji voda
seto ova se mati so mikser pa pola testo se stava da se pece
posle 5min se vadi nadvor se premackuva celo so marmalad i ododzgora mu se dodava ostanatoto pola testo i taka se pece celo
vo meguvreme se pravi glazura od 15 laz,seker
20laz.voda
2laz.kakao
1 vanilen seker
1/3margarin kristal
posle glazurata se istura vrz toplo testo
vi posakuvam prijaten apetit i vi garantiram deka nema da zgresite ako go probate ova slatkickoooo...

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Роденденска торта
24.2.2010 12:24:20   
BEBICA
Torta „Lenja gospođica”

user posted image

500 g. šlaga
1/2 l. mineralne vode
500 g. izmrvljenih keksa (po izboru)
500 g. sitno seckanog sezonskog voća
8 kašika šećera u prahu.

Priprema
Umutiti šlag sa mineralnom vodom i šećerom u prahu. Od te smjese odvojiti malo za ukrašavanje torte. U preostalu smjesu staviti izmrvljeni keks i voće.
Oblikovati tortu prema želji i premazati je sa ostatkom šlaga. Ohladiti je u frižideru.

Eve nesto od mene brzo mrzlivouser posted image user posted image user posted image user posted image no vkusnooo.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Роденденска торта
24.2.2010 12:28:06   
zami
Potpis za ,,medenoto srce,, na delfinka, stvarno e super, ama jas go pravam dez delot so potpeci namackaj dodadi pa peci. Tuki se naednas mesam i pecam i odozgora samo preliv od cokolado.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Роденденска торта
24.2.2010 14:16:21   
delfinka
srcka pa i kaj mene e taka,prvo se podpecuva pola pa se premackuva i se dodava ostanatiot del i se se pece zaedno
ili greska te razbrav??

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: роденденска торта
4.3.2010 16:54:03   
milojevik_ana
sakam cokoladna torta

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Роденденска торта
5.3.2010 10:48:33   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Ama na veliki cetvrtok mislam ne se jade ni margarin, ako e rastitelen, i zejtinot e soncogledov



Да да Цаци во право си, на Велики четврток не се јаде ништо такво, строг пост е..ама се снајдов..Го прочепкав малку оној линкот што го имаше ставено и наместо торта ќе го правам Мексиканското колаче кое нема ништо мрсно во него...

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Роденденска торта
6.12.2010 22:23:25   
suzeto
medeno srce e posna bez maslo ....odozgora moze samo marmalad ne mora cokolado......evo vi i dr.posna torta bez maslo
5 fildzani seker,5 f.mlaka voda,se mesaat dodeka se stopi sekerot se dodava2 lazici marmalad 1 paketce griz,1 lajce soda 5f.brasno,seckani orevi moze i malku meleni meleni....otkako ke se ispece se macka so marmalad i se poprskuva so kokos

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Роденденска торта
16.1.2011 16:10:02   
Felly RR
Вчера го правев меденото срце, стварно е многу лесно и едноставно, а многу е убавоuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Роденденска торта
16.2.2011 10:37:23   
Maca25
Еве рецепт за една прекрасна торта која многу лесно се прави:

600 гр. мелена плазма
300 гр. мелени ореви
200 гр. шеќер во прав
200 гр. фанта
1 путер
2 јајца

Се мати путерот со шеќерот во прав, се додава пламата, оревите, фантата и јајцата (може и без јајца, само тогаш повеќе фанта). Се меси се додека не се изедначи тестото. Може да се направи каква сакате форма од него ( срце, мече, ноди...). Тестото можете да го прелиете со растопено чоколадо или пак со марципан.
Ако формирате нешто ( на пример срце) и ви остане тесто, слободно направете си некоја форма и замрзнете го. Кога ќе ви затреба пак, извадете го додајте му шлаг и имате готова тортичка.

Еве го Ноди направен по овој рецепт.

user posted image

Ќерка ми за овој роденден имаше 2 торти - 2 години 2 торти user posted image user posted image
Другара беше Црвенкапа. тортата е купена и е чоколадна. Но Ноди беше повкусен во секој случај.

user posted image


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 16.2.2011 10:46:27 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Роденденска торта
16.2.2011 10:42:47   
Maca25
Овде можете да пишувате рецепти и да ставате слики од роденденскте торти на Ваште најмили, како и слики од вашите роденденски торти. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Роденденска торта
19.12.2011 23:32:14   
ZVONCICA
kade vo skopje mozam da najdam se za dekoriranje torti na primer boji i kalapi se toa???

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Роденденска торта
20.12.2011 9:10:39   
anedespo
Na Jaja pasa avtobuskata 

(Одговор на членот ZVONCICA)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Роденденска торта
25.12.2011 13:01:08   
Felly RR
Еве ја тортата за вториот роденден на Матеа.
user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Роденденска торта
25.12.2011 21:28:33   
ZVONCICA
e super e tortava so sto ja pravese so fondant ili kupena e ?eve ja za niki tortata sto ja pravevuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Роденденска торта
26.12.2011 0:22:54   
Felly RR
Јас ја правев тортата дома, ама ја однесов во слаткарница да ми ја украсат. Звончица, ти пиши рецепт за фонданот, па може за друг пат ќе пробам и јас дома да си ја украсам сама.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ZVONCICA)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Роденденска торта
30.1.2012 19:28:12   
Snowhite RR
Еве ја нашата за вториот роденден
user posted image

Моментално омилен лик ни е Мики Маус, а во игротека беше исто со Мики, ама само главата нацртана


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Роденденска торта
6.12.2013 11:06:45   
miana
Женички дали некоја од вас правела посна торта за роденденот на своето дете?
Има ли убави посни торти по слаткарнициве? Ке знаат ли да ми направат форма?
На керками и се паѓа роденденот на нашата кукна слава ( посна ) и оваа година решив и кај мене се да биде посно, со тоа што ке морам и тортата да ја порачам посна..Што мислите вие? Како вие би реагирале ако одите на роденден и се да е посно? Посно гравче, посни салати, пастрмка на скара и сл. Некако ми е шубе да правам мрсно баш на нашата слава. Лани за првиот роденден правев и посно и мрсно а што да правам годинава кажете ми ?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Роденденска торта
6.12.2013 11:15:36   
Mihaela 2010
tuuu bre miana,i jas vcera na kalendarce gledav i gledam rodendenov na kerka mi bas na Veligden... i aj sea,site ke postat(bar mislam pretezno),neznam ni jas kako da postapam,aj vo vrska so hranata moze da ima pola-pola ama za tortata????ajde kazuvajte nekoj iskusen ako ima


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Роденденска торта
6.12.2013 11:19:10   
Mihaela 2010
eve doznav deka vo kanela imalo posni torti i bile mnogu ubavi

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Роденденска торта
6.12.2013 11:24:13   
miana
супер ама дали прават форми од овие торти..Тортава ке си биде посна,а јадење може да има и нешто мрсничко..Ај ке размислам..Макар по еден пвал со скара,за оние кои што не постат. Каќувајте совети добро ке ни дојдат

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Роденденска торта
6.12.2013 11:27:34   
Mihaela 2010
epa cim e kanela bi trebalo da pravat i figuri,ne sme ni prvi ni posledni sto barame posni torti taka da...pojdi si i vidi si najubavo

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Роденденска торта
6.12.2013 11:32:42   
miana
Обавезно ке одам во вторник и ке си порачам одма. Па ке ви кажам каква е на вкус user posted image Ако е убвава и ако има повеке видови ,секоја година ке правиме посна торта, ако нема многу избор ( што мислам и дека по некоја логика - нема ) ке правиме една година вака,една така. А инаку на другата керка и е роденден една недела потоа, ке имаме и мрсна торта user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Роденденска торта
6.12.2013 11:37:06   
AneLav RR
user posted image
Еве ја тортата на моите ѕверчиња за првиот роденден. Подарок од баба, дедо и тета од кај Станислава Трифуновска од Скопје , женава прави торти закон е па сигурно може и посна да ви направи. Најдете ја на ФБ.

< Поракaта ја уредил AneLav RR -- 6.12.2013 11:38:06 >


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Роденденска торта
6.12.2013 11:39:56   
miana
Ептен е убава . права уметост!!! А вкусна ли беше колку што изгледа ??? Инаку имаме тема посебнна - торта за првиот роденден, можеш и таму да ја поставиш сликава ,,,Преубава торта

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Роденденска торта
6.12.2013 12:06:44   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

tuuu bre miana,i jas vcera na kalendarce gledav i gledam rodendenov na kerka mi bas na Veligden... i aj sea,site ke postat(bar mislam pretezno),neznam ni jas kako da postapam,aj vo vrska so hranata moze da ima pola-pola ama za tortata????ajde kazuvajte nekoj iskusen ako ima





Михаела не те разбрав? како на Велигден се паѓа роденденот,и како сите тогаш постат? Доколку те разбрав убаво на денот на Велигден постот е веќе завршен,и слободно мрсно послужи си.А доколку е неколку денови пред велигден,тогаш задолжително строг пост,дури и би ти препорачала да го одложиш роденденот за после Велигден.Бидејќи таа недела не се прават никакви весели собириuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 6.12.2013 12:07:29 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?