|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Частење на докторите и сестрите
25.6.2013 12:53:15   
miana
A jas mislam da se stavi i po edna slika vo podarokot user posted image za doktorot da vidi koj mu donel inaku tesko deka preku nekogo ke znae od kogo e ili pa da pamti iminja ( bog da cuva ) ,a ako veke nema poima od kogo mu e,pa zosto da mu nosam neli? I onaka nema da znae deka sum mu odnela i isto mi se faka - odnela ili ne ...Abe zivi gluposti... Pa sestrata moze i nema ni da mu go dade neli? Ama reklamava na radio vrv - da si znaete bez podarok da ne pomislite da odite..Namesto da pustat nekoja reklama za toa kako toa im e rabota na lekarite i deka ne se potrebni podaroci za da vi go dadat ona sto go zasluzuvate,tie javno baraat podarok ...Abe sega,pa imame mnogu pari vo budjet pa mora da se potrosat nekako... user posted image
Jas sum dala podarok od srce na doktorot licno i toa edvaj go zema ..Jas mu bev blagodarna i vecno ke mu bidam blagodarna na covekot,jas si znam kolku mi pomognal ( ne mu bese obvrska da trca za mene i da mu dosagam na telefon - po negovo baranje,koga i da mi zatreba sovet i sl.) i zatoa zasluzi simbolicen podarok vo znak na blagodarnost.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Частење на докторите и сестрите
25.6.2013 12:54:01   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ne znam dali e za vo ovaa tema, ama bas sega ja slusav na radio taa reklamata (ako moze reklama da se narece, ili mozebi nekoj vid na upatuvanje) kade na doktorot moze da mu se dade podarok vo vrednost ne pogolema od 20e. ama ne da mu se dade direkno na doktorot tuku na sestrite tamu, koi posle ke mu go predadele na doktorot.
demek ova za pogolema kultura ili sto znam jas
Ме зезате?? Реклама за ова? anaana дај те молам линк за ова во пп.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Частење на докторите и сестрите
25.6.2013 12:55:14   
miana
Nema link mislam deka na TV ja davaat a ako ne se lazam i na radio ja vrtat

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Частење на докторите и сестрите
25.6.2013 12:58:33   
vezilka RR
А miana, ќе си барам повратница, со потпис дека ги зел.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Частење на докторите и сестрите
25.6.2013 14:08:30   
niki
ne mi se veruva sto citam
reklama tarifa i protokol za castenje na doktori
sramota
koj li gi smisluva vakvive fiks ideiuser posted image
namesto da gi kaznat tie sto zemaat i tie sto davaat
no coment

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Частење на докторите и сестрите
25.6.2013 14:16:13   
amateuress
toa e obid za reguliranje mito. bas pred nekoj den preveduvav slovenecki zakon, ist clen ima, deka dokolku se saka, moze vo znak na blagodarnost da se ostavi podarok, no da ne e pogolem od odredena vrednost, vo sprotivno kje bide konfiskuvan.
samo ova ne bese za vo bolnici tuku za bilo koj budzetar, t.e. vraboten vo drzavna institucija ili administracija

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Частење на докторите и сестрите
25.6.2013 15:16:41   
anaana
i kaj nas ima odredbi za podaroci na budzetarite, t.e. poveke e za imenuvanite lica otkolku za administracijata

bidejki zakonite za drzavni i javni sluzbenici zabranuvaat primanje podaroci (mislam ne zabranuvaat tuku primanjeto podarok ili druga korist se smeta za disciplinski prestap, koj fala bogu e kazniv)
kaj imenuvanite lica ima odredba
Забрана за примање подароци
Член 30
Избран или именуван функционер, службено лице и одговорно лице во јавно претпријатие или друго правно лице што располага со државен капитал не смее даприма лични подароци или ветување за подарок, освен пригодни подароци, како
книги, сувенири и слични предмети од помала вредност.

VI. ЗАБРАНА ЗА ПРИМАЊЕ ПОДАРОЦИ
Член 15
Службеното лице при вршењето на јавните овластувања и должности не смее да прима подарок, освен во случаите утврдени со Законот за користење и располагање со стварите на државните органи.

taka da ova so 20evra ne znam kaj go ima napisano bas deka ne smee da nadminuva 20 evra podarokov


(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Частење на докторите и сестрите
25.6.2013 15:21:25   
anaana
Протоколот за хоспитална култура кој наскоро ќе стапи на сила, ќе ги контролира и подароците за лекарите. Виски, кафе или бонбониера повеќе нема директно во канцеларијата на хирургот. Со новиот протокол доколку некој од пациентите сака да остави подарок, пијалок, или слично во вредност не поголема од 1.000 денари, истиот се остава исклучиво на пултот кај сестрите со назнака за кого е наменет, а потоа истите го предаваат. За секоја поплака, од пациент пак, за дрско и недолично однесување на вработен треба веднаш да биде покрената дисциплинска постапка за да се утврди дали имало одговорност и задолжително да се викне и пациентот или другиот вработен да даде изјава.

< Поракaта ја уредил anaana -- 25.6.2013 15:24:25 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Частење на докторите и сестрите
25.6.2013 23:08:36   
niki
pa vo red da se donesat odredbi i zakoni ama reklama da se pravi za toa?
zar nema drug nacin da se informira narodot za pozelno odnesuvanjeuser posted image preku reklami li ke se informiraat?
samo da se trosele pari

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Частење на докторите и сестрите
26.6.2013 8:57:49   
rina13
Ова само кај нас го има, како да се дава и колку да се дава.Тотално погрешно, нека дава кој колку сака и во која форма сака, друг е проблемот кога некои БАРААТ.Тоа треба да се реши купувањето на услуга не благодарноста. Вака испаѓа дека благодарност кошта 1000 ден.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Частење на докторите и сестрите
26.6.2013 9:10:40   
anaana
mene opsto mi e glupavo. demek nie ne barame podaroci ama ako sakate vie ostavete kaj sestrite...
znaci ako ne se primaat podaroci znaci deka nikoj ne smee da ostavi.
a jas ako sakam posle da go pocastam doktorot jas ke si go pocastam privatno nadvor od rabotno vreme.
ova ispagja demek se vrsi kontrola na nesto, pa sega vie dajte ja prvata rata za vasata blagodarnost kaj sestrite, a posle so doktorov dogovorete se kolku da doplatite nekade nadvor.
ili moze i sekoj den da nosite podarok od po 1000den, so naznaka deka e vas, i ete ti...
ili ke im mozebi odredba deka isto lice ne moze 2 pati vo nedelata da donese podarok...
koja glupost
namesto da se zasilat kontrolite za toa koj e na rabotno mesto i koj kako si ja vrsi rabotata, zdravstvoto ni potona vo administracija i dokumenti...
koncesionerite se davat vo dokumentacija, poveke se administratori nego doktori, zaradi site ovie formulari i dnevnici i se nemaat vreme za pacientite. javnoto zdravstvo veke ne se ni znae koj raboti koj dreme nekade, koj ne e ni dojden na rabota.

ama imame protokol za hospitalna kultura. i demek nema mito vo zdravstvoto bidejki sega ti podarokot na sestrata ke i go dades... zosto voopsto da se dava nesto???? koga so protokol se odreduva deka mozes da dades, mnogu logicno deka drugata strana ke si bara, dali direkno dali indirekno... tie 1000den za nekoj znacat mnogu i toa za niv ne e voopsto simbolicen podarok. ova ako veke zboruvame za skapi ili eftini podaroci..

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Частење на докторите и сестрите
26.6.2013 9:16:39   
JovanaJ
Smetam deka ne e vo red zakonski da se posocuva deka "moze da se ostavi podarok". Toa ne go smetam kako del od hospitalna kultura, tuku bas naprotiv kako sprotivno na toa. Namesto da se zabrani voopsto da se nosi nesto, se odobruva zakonski. A plus prasanje e kako ke se meri vrednosta na podarokot? Ke merat sestrite, po pazarna vrednost user posted image . Glupost nevidena!
A za drugite raboti ke vidime kako ke se odvivaat.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Частење на докторите и сестрите
26.6.2013 9:19:40   
Slagjana
И фискална сметка да не треба на пијалакот и на бомбониерата да се стави?user posted image Инаку како ќе знае сестрата колку пари сум ги купила?

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Частење на докторите и сестрите
26.6.2013 9:21:46   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

И фискална сметка да не треба на пијалакот и на бомбониерата да се стави?user posted image Инаку како ќе знае сестрата колку пари сум ги купила?

Toa i jas se cudam, ke im napravat cenovnik kako na carina sto imaat , so pazarna vrednost na sekoja stoka i ke odreduvaat sami user posted image
A be toa e, nekogas navistina ne razmisluvaat malku podlaboko.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Частење на докторите и сестрите
26.6.2013 10:28:35   
anaana
hahahaha, ke odis so nekoj podarok i spored nivniot katalog ako cini 1200denari, moze sestrata ke ti vrati 200den.. :))) da si e se po protokol..
lele koja mizerija

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Частење на докторите и сестрите
4.3.2014 9:25:50   
Sara007
Се чудам како некои лесно викаат ако не им фрлиш по 100 евра .... Блазе си ви, кога така лесно наоѓате најмалку 300-400 евра да ги фрлате.

Се слагам со мајките кои рекоа дека доволно е бомбоњера, евентуално и некои пијалок за докторот.
Мене лично ме породи бабица, толкава гужва беше ни име и знаев ни ништо .... Кога ме земаа донесоа маж ми и свекрва ми бомбоњери, кафиња и толку. Се породив во државна, супер поминав, цело време се врвчеа луѓе околу мене, ме проверуваа, ништо не ми побараа. Благодарение на една од сестрите, ќерка ми цицаше 2 години. Не можеше сама да цица, ако не беше упорна сестрата, сигурно немаше да успеам, прво дете појма немаш од ништо.
Сметам дека е доволно нешто благо и толку. Ако ви бара некој пари, пријавете го, а не после така сме си научени само се жалиме .... пријави го да му дојде памет и на него и на сличните на него.
Поздрав :)

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Частење на докторите и сестрите
9.9.2014 18:18:11   
Dilina
Мене ми е мн смешно частењето на др... додуша незнам ни докторот ни акушерките како се викаа.... а и бевме во голема криза тие денови, па само бомбоњерче и цвеќе за сестрата што ни го даде на искачање... user posted image

(Одговор на членот Sara007)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Частење на докторите и сестрите
14.9.2014 22:50:20   
sonc90
ni nie ne im gi znaevme iminjata ama i da gi znaev nemase nikogo da pocas_tam...toa deka sum mn zadovolna od niv i nivnite dolicni komentari a i pozrtvuvanosta dodeka rabotat! na nikoj nisto ne dadov i gorda sum na toa...a mozebi trebase da im dadam-user posted image idioti!gi mrazam od dno na dusa i tie sto bea vo porodilna sala i tie na oddelenie(ustvari na oddelenie tie za bebinjata sto se odgovorni gi mrazam)...nareden pat vo privatna bolnica ke si se poragjam,bolkata e sekade ista ama vo privatna te tretiraat ko covek a ne ko zivotno!

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 17.9.2014 13:29:31 >

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Частење на докторите и сестрите
14.9.2014 23:14:12   
kapina
jas dadov na endokrinologot pred nekojden podarok no zenata veruvajte sekogas za sto i da mi treba e tuka za mene i za prasanja koj ne se vo nejzin domen a se od medicinski aspekt mi odgovara mislampodarokot bese simbolicen ne bese koj znae sto inaku sum mnogu protiv za davanje na podaroci na doktori kakoo na primer deverot koga se porodi jatrvata na doktorot i na sestrite im dal podarok 300 ili 400 evra tuka nekade bese zosto pa toa mu e rabota na ginekologot a i za tie pari bi mu kupila nesto na deteto

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Частење на докторите и сестрите
15.9.2014 12:43:24   
Mihaela 2010
Sum za da se pocasti timot koj me poroduval no so nesto simbolicno a ne so lupanje na evra i nwznam ti sto..jas koga se porodiv od mm dobija blago i sokovi vo istiot moment ama zolvami na dr sto me poragase i imase dadeno parfem bez jas da znam.sepak se vo granici na normala

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Частење на докторите и сестрите
22.1.2015 1:38:52   
Sofi33

ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

е баш ми е интересно што сите овде сте така фино изненадени што докторите и сестрите бараат пари, а во други земји не било така... па до менталитетот и стандардот е... во странство медицинскиот персонал е навистина добро платен, а нашиве едно што едвај врзуваат крај со крај, а друго може едноставно ви бараат пари за да му платат на некој професор на факултет што не дозволува детето да им положи испит (што го научило) ако не плати 500 ЕУР (иако ниту едното ниту другото е причина за да се зема мито).
да не ме сфатите погрешно, ниту јас не би дала пари ако некој ми побара, ама ај размислете сами дали ви се случило да фаќате триста врски за да не платите сообраќајна казна и тоа за прекршок што сте свесни дека сте го направиле, а како што гледам по форумов поголемиот дел од членките на рр се спремни да направат бајааги малверзации за да добијат 2-3 недели повеќе породилно боледување (кога станува збор за нормални бремености, патолошките се сосем друг случај), а потоа се чудите како некој ви барал додатни пари за нешто што е веќе платен... па исто како шефот на работа што ве пријавува и ви плаќа придонеси за плата што е дупло помала од реалната, а вие сакате да добиете подолго боледување од тоа што по закон ви следува!!! во крајна линија земете неплатен одмор, ако веќе толку ви е тешко...
а друга страна, од лично искуство да ви кажам, во многу случаи луѓето кај нас се убедени дека токму тие доктори што се корумпирани (и бараат мито), се најдобри, па бараат точно кај нив да бидат прегледани, оперирани итн, мислејќи дека само така ќе добијат добра услуга, зашто останатите доктори (што не бараат пари, нели) не ги бива...
значи... за жал, до сите нас е... и до тоа како сме навикнале да фаќаме кривини и да се „снаоѓаме“...
во тие земји кадешто граѓанската свест е висока, докторите не бараат пари, сите си ги плаќаат казните и даноците, а кога мислат дека нешто државата им скратува, излегуваат надвор на протести, а не фаќаат врски..
тоа е тоа, ептен се занесов јас, обично не реагирам на вакви работи, ама изгледа хормоните си го прават своето...
(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Частење на докторите и сестрите
22.1.2015 1:43:15   
Sofi33
Potpolno se soglasuvam so Vas,nam cela drzava so vekovi ni funkcionira na toj nacin a nie se fativme za poedina grupa i toa za tie koj ne mnozat na dva.Pizdrav do site.

(Одговор на членот Sofi33)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Частење на докторите и сестрите
4.6.2015 0:05:48   
kapina
jas dodeka i nosev na mojot endokrinolog cokoladi sokovi kafinja bese tuka za mene za sto i da mi treba a sega veke ne i nosam nisto i nikade ja nema za nisto toa mi e sovet od koleskite i sega plan mi e da odam vo sistina kaj nekoja dr muratovska mi ja preporaca dr lazarevski oti rece za mene mi e bitno pred ivf ft4 da e vo normala a ne na dolna granica

(Одговор на членот Sofi33)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Частење на докторите и сестрите
5.6.2015 2:20:21   
sonc90
jas ova castenje i sto ti ja znam ne go opravduvam...realno plateni ili ne,toa im e rabota...mene nekoj me casti za dobro srabotenoto? - ne! epa? mislam ako nekogo sakame da pocastime toa ne treba da bide zaradi rabotata koja ja zavrsil tuku od kejf, pogore edna forumdzika kazuva kako sme funkcionirale,izvini ne sme site takvi,nikogas nemam dadeno mito,nikogas ne sum sakala da izbegam od svojata odgovornost ili kazna,ako treba da platam,ako treba bilo sto da pravam-go pravam,ne fakjam vrski i ne mi trebaat zaso vo denesno vreme bas tie vrskite ke te zaeb*t,od mn pricini pred se moralni ne opravduvam nitu castenje na doktorite nitu mito ni nisto...si odam i kako site normalni zeni se poragjam,si lezam vo bolnica i aj cao...ja znaev direktorkata na Ginekologija vo Drzavna pa niti i se javiv niti kazav na nekoj da i se javi...nema zosto...a dali se plateni,toa ne treba nas da ne interesira isto kako sto nikoj ne go interesira dali nie sme plateni...toa im e rabotna zadaca a i dolznost zaso doktorite polagaat zakletva koja treba da ja pocituvaat,a vo zakletvata i rabotniot opis ne im stoi deka treba da primaat podaroci i mito isto kako sto i site nie drugite ne dobivame...zabegav od temava ama mn se nerviram so vakvi raboti...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 174
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Оди на:


Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?