|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Моето или неговото презиме??
7.10.2009 14:48:15   
Adrijana
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Во контекст на ова што го пишува андријана за презимето на -ски.Познавам два брачни парови кај кои жената се презива ски, едните живеат во словенија а таму презимињата немаат женски род а другите најверојатно се случај како трпковски.
 


Profesorica i nie sme Trpkovskiuser posted image

< Поракaта ја уредил Adrijana -- 7.10.2009 14:51:12 >


_____________________________



(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Моето или неговото презиме??
7.10.2009 14:51:40   
profesorica
на вас мислев андријанче.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Моето или неговото презиме??
7.10.2009 14:53:35   
Adrijana
user posted image user posted image user posted image user posted image aaaaaaaaaa sega se razbravme hihihi..user posted image user posted image user posted image

_____________________________



(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Моето или неговото презиме??
1.11.2009 15:35:15   
Mila na mama
Презимето е придавка и во духот на македонскиот јазик и граматика правило е придавките да се сложуваат по род и број со именките затоа кога имаме женско лично име презимето како придавка завршува на -ва, -ска, -вска. Е сега оваа нова мода како и секое чудо за три дена ќе помине. Земете го презимето на мажот, задржете го своето, додавајте ги едно на друго сеедно ама и почитувајте си го мајчиниот јазик.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Моето или неговото презиме??
1.11.2009 16:21:51   
ananikol
Jas go zadrzav moeto prezime i koga se porodiv go zavedoa sinceto po greska na moeto prezime i toa trebase da se ispravi ama mene pa me bedisa so ete e na moeto prezime  i koga ke se spomnese deka treba da se promeni e jas odma se fakav na toa kako da odam na lekar jas so edno prezime a deteto so dugo kako da sum go ukrala i tn i tn i taka si tecese vremeto pa koga ke se spomnese pak togas mi teknuvase ete kaj bratmi se devojcinja nema koj da go nasledi prezimeto pa so ako ima koj da go prodolzi prezimeto i vaka taka ostana moeto prezime da go nosime jas i sinceto.Tatko mi e mnogu ponosen na vnukot koj go nasledil negovoto prezime. Ne objasnuvam mnogu zosto i kako ako nekoj prasa nesakam da ja otvaram taa tema -neka mislat so sakaat,vazno mi bese da e mirno doma.I se si bese vo red....
E arno ama sega sum povtorno bremena e sega nema sansi da se povtori istata prikazna iako ne sme  otvorile tema okolu toa ama custvuvam deka i ne ke ima potreba za muabet.Se znai kako ke bidi.Ama ako bidi kerka nema problem neka bidi na prezimeto na mm,sekako  vo idnina ili ke go smeni ili ke dodai no ako e since e togas ke bidi dvajca braka dve preziminja,za cel zivot.Zafrknato,neli???user posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Моето или неговото презиме??
1.11.2009 22:28:46   
mami
аууу па кај вас ептен замрсена работа...кај нас немаше простор за дискусија, и немав веке сила ни да се расправам за се- иако сум јас со двете презимиња, Лука е со на мм презимето

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Моето или неговото презиме??
2.11.2009 9:47:56   
ananikol
Da mami epten e zamrsena ama toa e moja vina.Mislam sega ja osekam vinata a porano bev gorda...
Ke se bara care ili da go dodai prezimeto na mm a pak i toa ne go biva kaj e so dve iminja pa sega uste fali i dve preziminjauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Моето или неговото презиме??
2.11.2009 9:56:14   
mami
ааа па мораш некако да ја средиш, не иде двајца брака со различно презиме...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Моето или неговото презиме??
2.11.2009 10:08:07   
ananikol
Sega sreda sum na eho,ne sum sigurna deka vo 12 nedela bas so sigurnost ke moze da mi go kazat polot na user posted image ama ako e user posted image resen problemot user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Моето или неговото презиме??
20.11.2009 9:47:07   
m@gic
JAS GO ZEMAV PREZIMETO NA SOPRUGOT.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Моето или неговото презиме??
20.11.2009 9:49:49   
mami
м@гич само една молба до тебе- да пишуваш со мали букви бидејќи големите според правилата на форумот значат викањеuser posted image user posted image

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Моето или неговото презиме??
20.11.2009 17:11:15   
ance
Јас сеуште не сум мажена ама кај да е ќе биде до нова година. Па затоа сега малце се натегаме, јас си држам став дека сакам да го додадам ама он се буни ,како тоа така ,па што ќе кажат другите (се мисли на мамичка и татичко), и сега ептен сме да ви казам раскарани окулу тоа.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Моето или неговото презиме??
20.11.2009 23:15:51   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

јас на моето го додадов неговото презиме, и тоа затоа што не можам да се замислам со друго пезиме. Името и презимето се мојот идентитет, сите така ме знаат, и сакам таа да бидам до крајот на животот..


сосема се согласувам со везилка
и мислам дека е навистина смешно презимињата на лица од женски род кај нас да завршуваат на -ски или сл...ама мода си е мода, нели? user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Моето или неговото презиме??
20.11.2009 23:17:15   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Презимето е придавка и во духот на македонскиот јазик и граматика правило е придавките да се сложуваат по род и број со именките затоа кога имаме женско лично име презимето како придавка завршува на -ва, -ска, -вска. Е сега оваа нова мода како и секое чудо за три дена ќе помине. Земете го презимето на мажот, задржете го своето, додавајте ги едно на друго сеедно ама и почитувајте си го мајчиниот јазик.


user posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Моето или неговото презиме??
1.12.2009 13:33:27   
Еца
Се тоа е во ред со задржување на своето презиме, но дали грешам или сум во право, децата го имаат само презимето на таткото? Па што всушност е постигнато со тоа што сте го задржале презимето? Да не ме сватите погрешно, но некако не ми оди вие со двете презимиња, детето со едно... ок, лична сатисфакција или нешто што јас не можам да разберам.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Моето или неговото презиме??
1.12.2009 13:40:09   
mami
ах...детето е да, со едно презиме, на таткото, иако имам сретнато дечиња со двете презимиња (што мене лично не ми се допаѓа), но јас си го задржав од причина што сите ме знаат со моминското, и лично јас си го сакам многу и несакав да си се разделам од него.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Моето или неговото презиме??
1.12.2009 13:42:55   
Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

ах...детето е да, со едно презиме, на таткото, иако имам сретнато дечиња со двете презимиња (што мене лично не ми се допаѓа), но јас си го задржав од причина што сите ме знаат со моминското, и лично јас си го сакам многу и несакав да си се разделам од него.



И јас истото сакав да го напишам..Така е и со мене...

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Моето или неговото презиме??
1.12.2009 13:45:45   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

јас си го задржав од причина што сите ме знаат со моминското, и лично јас си го сакам многу и несакав да си се разделам од него.


.. и јас го задржав од истите причини, а богами да знаев дека ќе има ваква гунгула со личниве карти, немаше ни да го додавам презимето на мажле, ќе си останев само со моето..проблем ми испадна за л.к. ми закажаа дури во септември и не можам да сменам ни еден документ..а којзнае за што ќе ми притреба до септември..се изнервирав user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Моето или неговото презиме??
2.12.2009 0:01:58   
sunchips
Jas go zemav samo negovoto i toa zavrsuva na -ski, od prakticni pricini da skratime konfuzii i problemi okolu razlicnite preziminja, posebno toa sto ne ziveeme vo MK.  Site zenski clenovi od stranata na mm zavrsuvaat na -ski.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Моето или неговото презиме??
7.12.2009 19:59:09   
@Mila@
jas imam golema zelba da go zadrzam svoeto prezime bez predavki i dodavki...ama na toa mojot segashen decko ne se slozuva...neshto se ponasha sakal zena mu da go nosi negovoto prezime bla bla bla... inaku vo dolga vrska sme i sporov za prezimevo moze ke bide podolg od toj za imeto na drzavava sto go imame user posted image user posted image user posted image
sekoj pat vo drustvo ke se pocne ovaa tema nastanuva tepacka i vikanje i nikako do kompromis....uf ne znam sto ke se pravi na ova tema..ni jas popushtam ni on..ustvari nema sto on da popusti zosto toa e individualno i licno pravo na sekogo.
I mnogu se nerviram zosto ne svaka em imam ubavo i unikatno prezime sto si go obozavam..i ne sakam nikoj da mi nametnuva neshto.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Моето или неговото презиме??
7.12.2009 20:06:22   
April
Другарка ми се омажи во Англија, нејзиниот сопруг го зема нејзиното презиме и го задржа своето, а и таа исто, го зема неговото и го задржа своето...минатата недела се породи и детето се вика  Alex Miloseski-Reid user posted image симпатично, нели? 

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Моето или неговото презиме??
7.12.2009 20:09:34   
@Mila@
istoto i jas mu go vikam ako vishe jas treba da go zemam negovoto i moeto...neka go zeme i on moeto i ke bideme dvajcata so isti preziminja i decinjata ke imaat isto prezime user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Моето или неговото презиме??
7.12.2009 20:24:48   
mami
па добро..ако веке се лути тоа би било најпаметно решение

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 15:23:12   
mother 29
неговото,сепак децата ке го носат неговото..па јас ке бидам ко двоена ...вака во целинаuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 15:24:53   
pacuvce
user posted image user posted image user posted image za odgovorot mother29...Semejstvoto pretstavuva edna celina...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?