|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
17.10.2011 14:29:57   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

mamicki aj malku pomos od vas dali vie jadete konzervirana hrana kako na pr. suvomesnato pasteta riba majonez  juvka bidejki toa jadam i mojata kerkicka mi se isfrli crveni sitni brumcinja i samo koga cica od mene i se pojavat dali e mozno da e od toa sto se hranam bidejki zabelezav koga jadev posebna i odma sabajleto koa cicase i po nekoe vreme i se isfrlija vie koja hrana ja kopristete ve molam kazete mi pa grav ne treba zelka ne treba leka ne treba konzervirano ne treba majonez ne treba juvka ne treba jajca ne treba epa sto da jademe ovie tri cetiri meseci tie kompiri i oriz supi veke mi omrznaa


nikako konzervirana hrana.sama si go imas dadeno odgovorot na prasanjeto.
vo krajna linija konzerviranata hrana ne e dobra nitu za nas a kamoli za bebinjata bidejki se im odi preku mlekoto.ima eden kup raboti so moze da se jadat osven kompir i oriz,samo malce da se razmisli :-)

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Грчеви кај бебето- колики
17.10.2011 15:10:06   
heba
mamicka znaci toa so go nabroja e moja sekojdnevna hrana znachi jufki, majonez, kashkaval, i pecenica ili dr nekoe suvomesnato dimeno , przeno jajce, kajgana so domati, makaroni i shpageti i jufki vo site formi vareni i peceni, pashteta argeta, marmalad, gumeni bonboni, i mafini kolaci. sum jadela i samo leb i margarin i ak se beshe isto pak imashe grcevi, znaci i ti ko mene napraj test od edna nedela vo prvite dvajadi mn lesna hrana leb margarin i varen kompir i nesho sl varenko pa posle sekoj den ubacuj po neso od navedenoto, ma da moze i da ne e od mlekoto moze od neso sapun mapun kozmetika, prashak i sl, kolku se nafrla i kade?? moze i od prashina da mu e...ako ne e strashen osipot ne se potresuvaj , tvoeto mleko za nego e najvazno.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Грчеви кај бебето- колики
17.10.2011 21:46:45   
sani 13
mamicki abe da ve prasam mene patronaznata megu drugoto sto i tuka go spomenuvate mi kaza da ne pijam i mleko :( a i ne razbrav dobro nesmeeme samo citrusni proizvodi ili nikakvo juzno ovosje?? jas mnooogu jadev tropic zitarici i sega ova znaci deka nesmeam??? neznam sto mu smeta na bebule a sto ne bidejki imame samo 17 dena i ne sum eksperimentirala mnogu, pocnav da go lupam ovosjeto i izbegavam teska hrana, on si ima normalna stolica, e sega preku den se desava da ne spie i da saka postojano da cica, ima ponekogas grcevi ama pocesto mislam deka saka da se mazi,cesto i u spienje zaplakuva samo za da go dignam vo race,epten retko za da zdrigne ili prdne!! ama stvarno neznam dali ima grcevi ili se mazi??? dali mozam da si jadam tropic musli???

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.10.2011 9:22:51   
dostickage
ok e tropic musli.ne e ok limoni,portokali,citroni.bana e  ok za kivite ne znam.
ama ako ima mango i takvi stvari mislam deka ne problem.
mleko ne zasto mlekoto e mnogu tesko za varenje i stvara grcevi kaj bebeto.jogurt i kiselo mleko e ok.

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.10.2011 9:24:47   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: heba

mamicka znaci toa so go nabroja e moja sekojdnevna hrana znachi jufki, majonez, kashkaval, i pecenica ili dr nekoe suvomesnato dimeno , przeno jajce, kajgana so domati, makaroni i shpageti i jufki vo site formi vareni i peceni, pashteta argeta, marmalad, gumeni bonboni, i mafini kolaci. sum jadela i samo leb i margarin i ak se beshe isto pak imashe grcevi, znaci i ti ko mene napraj test od edna nedela vo prvite dvajadi mn lesna hrana leb margarin i varen kompir i nesho sl varenko pa posle sekoj den ubacuj po neso od navedenoto, ma da moze i da ne e od mlekoto moze od neso sapun mapun kozmetika, prashak i sl, kolku se nafrla i kade?? moze i od prashina da mu e...ako ne e strashen osipot ne se potresuvaj , tvoeto mleko za nego e najvazno.


extra i posle decata se slabokrvni.so pasteti i salami tesko deka ke ima dobar imunitet deteto a i majkata.

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.10.2011 11:06:15   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: heba

mamicka znaci toa so go nabroja e moja sekojdnevna hrana znachi jufki, majonez, kashkaval, i pecenica ili dr nekoe suvomesnato dimeno , przeno jajce, kajgana so domati, makaroni i shpageti i jufki vo site formi vareni i peceni, pashteta argeta, marmalad, gumeni bonboni, i mafini kolaci. sum jadela i samo leb i margarin i ak se beshe isto pak imashe grcevi, znaci i ti ko mene napraj test od edna nedela vo prvite dvajadi mn lesna hrana leb margarin i varen kompir i nesho sl varenko pa posle sekoj den ubacuj po neso od navedenoto, ma da moze i da ne e od mlekoto moze od neso sapun mapun kozmetika, prashak i sl, kolku se nafrla i kade?? moze i od prashina da mu e...ako ne e strashen osipot ne se potresuvaj , tvoeto mleko za nego e najvazno.

A si probala li da vidis sto e toa sto mu preci.Od suvomesnoto znam deka moze da se isfrli.Malku sum nadvor od temata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.10.2011 13:05:21   
sani 13
lele luge stvarno jadev musli so mleko i detevo cela vecer ne mi spiese od grcevi user posted image user posted image user posted image mi ide da se ubijam kako mozev taka da eksperimentiram!!!jadno moe bebule

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.10.2011 11:08:15   
Elce
Кај нас малку стивнаа грчевите,но се појави друг сличен проблем,нема класични грчеви него има проблем со мешето неможе да си прдне,мешето му е камче тврдо и само го дуја,од што се крева мислам дека ќе го преврти релаксаторот,се вцрврнува и плаче,вака исто ми правеше пред две три недели и пиевме 5 дена пробиотик,се среди и беше супер,но од понеделникот пак почна така,и цело време плачи и слабо спие,педијатарот ни даде сируп Colic Baby,па ке видиме дали ке и се олесни малку стомачето,сакав да ве прашам дали знаете колку време се дава ова сирупче,оти не ми нагласи докторката колку денови.Инаку и јас во неделата пред да и се појави проблемов јадев јајца со салата зелка со моркови,а за вечера мусли од јаболко со лешник и млеко.Млеко не пиев скоро два месеци,сега пак почнав.

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.10.2011 11:23:01   
AnnaMolly RR
Elce, тој сируп (како и сите други против грчеви) се даваат колку има потреба.
Тие се сите на природна база. Јас пример користев капки Еспумисан Л и тоа неколку месеци секој ден по 5 пати! Моето бебе имаше хорор грчеви.

Давај му на бебенцето неколку недели, па мислам дека може да отидете пак кај докторката, да види дали се смириле симптомите или не, па таа ќе те советува што понатаму.

Се надевам дека бебушко ќе биде подобар. user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.10.2011 14:00:25   
sani 13
elce kolku sto znam zelkata mnoooogu mu preci na bebeto, ama mu preci i jajceto i lesnikot i mlekoto....taka mene mi kazaa!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.10.2011 16:28:37   
Elce
Ви Благодарам на одговорите АнаМоли и сани 13,моето бебе има 4 месеци и ние најдолго ги користевме капките Еспумисан Л,па еден период користевме Инфакол и кога стивнаа грчевите ги прекинавме,но ете пак се јавуваат со мака за да си прдне и да се искака,инаку претходно беа исто хорор и кај нас,два дена и давам сируп и подобра е, се искака слободно.Сани 13 јас некни првпат каснав зелка после 4 месеци,а за муслите сигурна сум дека прават многу гасови па затоа ке ги избегнувам.

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.10.2011 16:49:39   
kikicka
elce ja colic baby go zemav na svoja raka(site doktori nisto ne davaa osven kapkite espulmisan ama od niv nistone deluvaa kaj nas) i i davav kako sto pishe na sisenceto moze 3 sisenca potroshivme i nemashe problem.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.10.2011 20:32:56   
sani 13
elce ako maloto ima problem i so kakanje, neznam dali si probala ti da jades suvi slivi, pa preku mlekoto odi i kaj bebeto neli,ima mnogu zeni na koi toa im pomognalo so nivnite bebusi!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.10.2011 13:02:02   
sladjana ms
Zdravo mamicki! Edno prasanje do vas, moeto bebe ima 15 dena i vcera vecer mi placese dolgo i se grcese i mislam deka mu pocnaa ovie kolikive.Imam caj  na Humana i pisuva deka se podgotvuvaat vo 100 ml voda, no ne mi e jasno kolku kolicinski da mu dadam, vo koe vreme dali pred da cica ili posle cicanje i dali so sise ili so lazicka? Ako moze da mi odgovorite i koi kapki se podobri infakol ili espumisan za da gi kupam ako ova grcevite stanat pocesti.Odnapred vi blagodaramuser posted image !

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.10.2011 13:14:08   
profesorica back
ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

Zdravo mamicki! Edno prasanje do vas, moeto bebe ima 15 dena i vcera vecer mi placese dolgo i se grcese i mislam deka mu pocnaa ovie kolikive.Imam caj  na Humana i pisuva deka se podgotvuvaat vo 100 ml voda, no ne mi e jasno kolku kolicinski da mu dadam, vo koe vreme dali pred da cica ili posle cicanje i dali so sise ili so lazicka? Ako moze da mi odgovorite i koi kapki se podobri infakol ili espumisan za da gi kupam ako ova grcevite stanat pocesti.Odnapred vi blagodaramuser posted image !



Здраво Слаѓана.Мојот син Дамјан имаше грчеви до 4 месеци секоја вечер во исто време и плачеше додека не заспие.Многу мака видов со тие колики.Можам да ти го препорачам срупот Nurs&Harvies го има во зегин, само од него му се смируваа грчевите а чаевите хумана или бекутан од коморача ништо не му помагаа а не ги ни сакаше бидејќи лош вкус и онака имаат.

_____________________________

Има само едно дете најубаво на цел свет, и секоја мајка го има!

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.10.2011 13:19:30   
AnnaMolly RR
slagjana, filip imase horor grcevi do 5 meseci i sme probale i sirup nurse harveys, kapki espumisan, caj planteks, bekutan, topli oblogi, masaza i nisto ne mu pomagase osven kapkite espumisan l. mu gi davav vo sekoe sise mleko. ama bukvalno vo sekoe sise. nekogas kombinirav so sirupot. ednas sirup, ednas kapki. konsultiraj se so pedijatarot, ke ti kaze sto e podobro za tvoeto bebe vo zavisnost od toa kolku jaki grcevi ima. pozdrav i pisi kako ke mu bide denovive.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот profesorica back)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.10.2011 13:50:16   
sani 13
i Zoki go fatija ama epten grcevive, se konsultirav so pedijatarot ama ona mi veli da ne mu davam nikakvi kapki, samo mi kaza da ne mu davam da cica sekogas koga ke pobara bidejki i koga go boli stomaceto on bara da cica bidejki neznae sto da pravi, i mi kaza minimum po dva saati da bide razmakot pomegu obrocite, dva pati na den mu davam cajce bekutance, i koga i da go fatat grcevite mu go vadam povojot i mu gi pravam vezbickite so nozete i go ostavam sam da si pretka i da vi kazam stvarno se isprduva i iskakuva detevo!! ama srce me boli koga place!! e sega ova funkcionirase ovie dva dena pa ke vidime....

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.10.2011 13:52:53   
mamicka77
slagana ms jas na mojta kerkicka i davam kapki sab simpleks OD bUGARIJA GI KUPIV a INFAKOL bile so isti sostav samo razlicno ime mene mi mnogu pomognaa i otkako i gi davam da ne slusne gavolot ima ali ne plaka taka mnogu najnormalno samo zakinka a dodeka ne gi davav se derese plakajki pomodruvase duri se gubese i davam 5 pati po 3 kapki mora 15 vo denot da prima obicno po sekoe jadenje

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.10.2011 17:03:10   
sladjana ms
Mamicki navistina ste prekrasni vi blagodaram za brzite odgovori. Vo tekot na denov dobro projdovme, no ke vidam vecer sto ke se sluci. Se nadevam deka ke bide se vo red i ke vi pisam.Pozdrav

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.10.2011 17:53:56   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

Mamicki navistina ste prekrasni vi blagodaram za brzite odgovori. Vo tekot na denov dobro projdovme, no ke vidam vecer sto ke se sluci. Se nadevam deka ke bide se vo red i ke vi pisam.Pozdrav

i zaboraviv da ti pisam ako go dois ne treba da pies gazirano nikako poveke melko i mlecni proizvodni jajca nikako suvomesnato nikako  konzervirano nikako grav nikako leka i zelka jas jadev konzervirano i jajca za toa nikoj ne mi bese kazal bea mi kazale samo za gazirano i za grav i zelka i si napraviv problem mala koga cicase od mene i se isfrluvase brumcinja po liceto i toe mnogu grozno izgledase go isfrliv i toa od ishranata sega e dobra baska  ne cica po cel den samo nasabajle i napladne onaka ja dohranuvam bidejki nemam dovolno mleko

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Грчеви кај бебето- колики
23.10.2011 21:45:34   
Andriance
Slagana ms...caj e poubavo da pies ti odkolku on...zemi go na HIPP toj ima sostav anis, anason i kim...toa shto obicno go preporacuvaat protiv grcevi..ako mu davas nego, on preku cicanjeto i shisheto pak kje se nagolta vozduh i ete ti pak grcevi..

vo odnos na hrana..od samiov forum kje vidis deka e indvidualno...edinstvetno shto znam za sigurno..nemoj zelka grav lekja,pcenka grashak. brokuli karfiol...nekoi vikaat i pomalu mleko zasto tesko mu go varo organizmot..za gazirano znam ama iskreno mene dusa mi bara pa ja pijam po edna casa...e sega za suvomesnato bas i ne znam...ja jadam sekoj den

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.10.2011 16:55:00   
heba
ako nesmee suvemesnati ,grav grashok, mleko, zitaRici, zelka, pccenka, gazirano, brokukla, karfiol, pasteti, lekja, majonez, citrusni ovoshja, cokolado, bademi i leshnici, jajce, ......itn itn....aj neka dae nekoj nedelno meni so smee a od istoto i da se podobruva krvna slika ....poso sirenje i kashkaval i teleshko nemoesh da jades sekoj den i na sekoj obrok...a od istoto isto taka nema da ti cveta mlekoto....jas imashe denovi koga mnogu pazev i koga ic ne pazam so jadam a moevo dete ima 4 meseci i ushte ima grcevi i niedni kapki ni sirup ni caj ne mi pomogna ni tronka, samo koa pazev so jadam ne jadev ich i mi se namali m lekoto.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.10.2011 17:04:39   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: heba

ako nesmee suvemesnati ,grav grashok, mleko, zitaRici, zelka, pccenka, gazirano, brokukla, karfiol, pasteti, lekja, majonez, citrusni ovoshja, cokolado, bademi i leshnici, jajce, ......itn itn....aj neka dae nekoj nedelno meni so smee a od istoto i da se podobruva krvna slika ....poso sirenje i kashkaval i teleshko nemoesh da jades sekoj den i na sekoj obrok...a od istoto isto taka nema da ti cveta mlekoto....jas imashe denovi koga mnogu pazev i koga ic ne pazam so jadam a moevo dete ima 4 meseci i ushte ima grcevi i niedni kapki ni sirup ni caj ne mi pomogna ni tronka, samo koa pazev so jadam ne jadev ich i mi se namali m lekoto.

heba epa i jas se prasuvam ako seto toa ne smee da se jade sto togas,za ovie dva meseci jadam samo dzigeri stek meso sekakvo kopiri oris pavlaka sirenje nesto od zimnica sega ajvarce pindurce margarin i toa e veke i na mene mi ogrdna ama sto da pravam jadev konzervirano i se isfrli celata katastrofa bese mozebi e do organizam smrt mi e koga treba da se sedne da se jade i samo sok od jabolko od praska ne smeelo portokal ne i taka a gazirano ne da mi traze dusata toa ne mozam da vi opisam jas den bez gazirano ne minev ama za bebusko mora

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Грчеви кај бебето- колики
24.10.2011 17:55:23   
heba
AMA MENE mi rekoa i pilesko nikako ako e devojce i sea samokomppir i sirenje i pavlaka ne ide sekoj den mi se vrakja koa kje mi tekne, jas sum po celi denovi sama os bebevo i neam vreme da zeam da si dinstvam telesko pa neznam so da izmisluvam da praam ruceci, koa spie nesmeam da mrdnam se budi a koa e budna vika samo jadam nabrzina so kje mi se dofati prvo vo frizider i ne ni dzvakam goltam samo poso nemam vreme za dzvakanje kje pomodri od placenje inaku...i so da se zalam site znaete kako e so bebe so grcevi

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Грчеви кај бебето- колики
25.10.2011 11:15:44   
bombica
Lele Heba i vie li uste maki imate so grcevi.I kaj mene Pavel za 2 dena ke polni 4 meseci uste ima grcevi ne tolku kolku predhodno ama ne mu se smireni skroz.Za jadenjeto pazev mnogu nisto ne jadev osven oriz, kompir, margarin marmalad i pak imase 24h grcevi ne mu pomagase ama bas nisto ni caevi, ni sirupi, ni kapki.Se e individualno i sekoja majka sama treba da si proceni sto mu smeta na nejzinoto dete.Jas 2 pati se imav napieno neskafe , primetiv deka grcevite mu se pojaki i od togas ne sum ni pomislila da se napijam.Tursko kafe pijam ponekogas odma posle doenje i ne mu pravi nikakvi problemi.

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?