|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.8.2011 13:27:28   
MERUSHKA
Kapkite i sirupite protiv grcevi se davaat od prviot den.Probaj so Infakol,nie od prviot den sme so ovie kapki,ima grcevi ama ne e strasno,so nniv bolkata se ublazuva.Davaj i i cajce,jas i Humana caj mu davam i samo taka mi se iskakuva nasabajle,inace mnogu se maci.

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.8.2011 17:50:05   
mamapi
sum slusnala sirupot nurse se dava na bebinја od vtoriot mesec pa natamu!Prasav eden prijatel od grcija ako moze da go najde tamu,pa ke mi go donese,ako ne ke si puknam od maka i od grizi za bebevo! user posted image

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Грчеви кај бебето- колики
27.8.2011 22:55:07   
MERUSHKA
Точно! На упатството за употреба,пишува дека не се препорачува за бебиња под еден месец!!!

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот mamapi)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.8.2011 0:54:03   
Тања РР
Иако на упатството пишува дека не се препорачуваат за деца помали од еден месец капките на база на симетикон (еспумисан, инфакол) се сосем безбедни затоа што остануваат во цревцата (не поминуваат во крвта) и тука по физички пат ги „пукаат“ меурчињата воздух кои се причинители на грчевите.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Грчеви кај бебето- колики
28.8.2011 15:15:51   
MERUSHKA
Тања РР,не зборувавме за капките што содржат симетикон(тие точно е се употребуваат од првиот ден),за Nurse сирупот,на тој пишува дека се употребува по првиот месец!

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.9.2011 16:36:52   
Elce
Кај Сара грчевите еден период стивнаа,за сега еве цела недела посебно од вторникот(примивме Ди-Те-Пер)повторно да се интезивираат и тоа многу силно,плаче не можам да ја смирам од плачење,си мислев дека е реакција од вакцината сигурно ја болело и рачето но  и другите денови пак истата ситуација ни се повторува да плаче мноогу,во таквите моменти незнам да реагирам соодветно.И давам Еспумисан капки  и пак исто.Има 2 месеци и 20 дена.Дали да и ги сменам капките,ми рекоа да земам Инфакол дали некоја од вас има искуство со овие капки и дали помогнале?

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Грчеви кај бебето- колики
9.9.2011 23:55:08   
bombica
I na infacolot kako i na espumisanot glavna sostojka mu e simetikon.Jas gi probav i nemase nikakvo podobruvanje kajuser posted image Ustvari se isprobavme (osven kolief kapkite) i nisto ne mu pomogna taka da probaj mozebi ke vi pomogne vas sepak infacolot sodrzi malku poveke simetikon

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.9.2011 14:15:15   
mamicka77
mojata princeza ima 10dena i pocna da ima grcevi i ne bese kakala 3 dena sinoke se iskaka ali dodeka se iskaka mnogu plaka eve deneska pak ne e kakala i ima grcevi pedijatarot mi rece samo caj od bekutan da i davam ali izgleda i od toa ne pominuva a imame bugarski kapki kupivme SAB SIMPLEKS prethodni mamicki sto gi koristele im stvarno pomognale no se davaat posle tri nedeli t.e  posle 21 den sega ni e seuste rano

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.9.2011 14:34:14   
Annet
mamicka77 nie imame eden mesec,jas toj problem go resavam vaka: so toplomerce od tie sto se digitalni so gimeno vrvce i stavam vazelince malku vo gazeto,go zadrzuvam nekolku sekundi,i ako ima zapek odma se olesnuva.
zasega taka pravam,toa mi go kaza doktorkata i pomaga. neznam drugo,probaj taka;-)
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

mojata princeza ima 10dena i pocna da ima grcevi i ne bese kakala 3 dena sinoke se iskaka ali dodeka se iskaka mnogu plaka eve deneska pak ne e kakala i ima grcevi pedijatarot mi rece samo caj od bekutan da i davam ali izgleda i od toa ne pominuva a imame bugarski kapki kupivme SAB SIMPLEKS prethodni mamicki sto gi koristele im stvarno pomognale no se davaat posle tri nedeli t.e  posle 21 den sega ni e seuste rano


(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.9.2011 14:37:47   
kikicka
Probaj so kolik baby sirup go ima vo zegin aptekite,nas samo so toa ni pominaa!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.9.2011 14:40:10   
kikicka
isto i za zapekot i davav lass baby od istata firma i rshivme problemot so zapekot,isto i jas i stavav toplomerce,blaga sardelka vo dupeto toa od babite porano sho pravele,nekogas se kakashe nekogas ne,Znam deka ima klizma za bebinja jas i imav ednas staveno ne cela do pola placeshe dodeka da se iskaka ama za 5 min ispadnaa kakite i si zaspa!

Inaku kakashe na 2 dena ali kakane kako jaze i beshe edvaj ,posto ke ja soblecev gole iso nozinjata taka stisnata i koga kakashe izlevashe nesto kako crvenko od dupeto kako hemoroidi duri strav me fati si vikam zar e mozno bebe da dobie hemoroidi?user posted image user posted image i po doktorive niso ne i normalno e za bebe a jas veke zivcinemav od 24H ona 26 placeshe ali posle so sirupite se smiri ovie za grcevi i za kakanje LASS BABY i COLIC BABY za grcevi pocna da se normalizira i AD mleko i go razreduvav taka da na namesto na 4lazicki da stavam 120ml voda jas stavav 130ml.probajte se nadevam deka ke vi pomogne

< Поракaта ја уредил kikicka -- 14.9.2011 14:55:24 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.9.2011 18:12:37   
psiholog
zdravo na site, i na onie koi se zagrizeni za grcevite kaj nivnite bebinja. jas probav so Nurce Harveys, koe veke go nema vo Makedonija, a go nema i vo Srbija, no najdov neshto poefikasno. Toa e sirupceto Coli B na erba vita, italijanska firma, koe e navistina efektivno, a probav i so espumisan, i so infacol, nishto ne deluvashe

pozdrav

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.9.2011 18:16:59   
psiholog
Zdravo Bombica, kako shto pishav prethodno, probajte so Coli B na erba vita, italijanska firma e, sirupce na baza na trevi. kaj nas se pokaza mnogu efikasno, nishto drugo ne pomogna.
Pozdrav

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Грчеви кај бебето- колики
14.9.2011 18:49:30   
psiholog
kompletno se soglasuvam za colic baby, i nas ni pomogna samo toj nishto drugo 

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Грчеви кај бебето- колики
16.9.2011 8:25:30   
Annet
како се дава овој сируп?? и кога?
јас пишав со топломерче дека го решавам проблемот,ама еве кај нас се зачестија грчевите,и напоручек ја факаат и плаче,купивме трици и ставаме во крпче затоплено и мине малку ама побавно.и чај од ким вариме од вчера да пие.
да земам и ја ваков сируп ако мине брзо........................на 2 дена кака еднас одвај бас како што кажуваш кикичка,кај вас како што било.user posted image .

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Probaj so kolik baby sirup go ima vo zegin aptekite,nas samo so toa ni pominaa!


(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Грчеви кај бебето- колики
16.9.2011 9:04:57   
kikicka
Annet за грчевите го зимав сирупот колик бејби а за запекот Ласс бејби од иста фирма се со сирупот оди и мерка писува внатре колку што се сеќавам 5мл се даваше од колик бејби насабајле мислам дека по еднаш на ден додека ласс 2пати на ден .пишува на самото пакување.од истата фирма има и калма бејби ,енерџи бејби ,имуно бејби.секој е за разлицна намена прашај ја аптекарката ке ти објасни!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Грчеви кај бебето- колики
16.9.2011 15:48:32   
Annet
fala ti kikicka.
do koga traat ovie grcevi,so denovi ili meseci???
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Грчеви кај бебето- колики
16.9.2011 18:42:35   
kikicka
hahah neznam zavisi od bebushot
nas ni prestaa da recam posle nedela od koga pocnavme so sirupot inaku pred toa ufff ne sakam da se sekavamuser posted image sega mi e smesno ama togas rikav ko magaricauser posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Грчеви кај бебето- колики
16.9.2011 23:34:49   
Natuska85
Кај нас грчевите траеа до негде 3,5 месеци.

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 16.9.2011 23:35:13 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Грчеви кај бебето- колики
17.9.2011 16:13:02   
Annet
eve zemavv COLI B,i dadov 5ml so spric pa cekam da vidam reakcija,zasega spie...mirna e ama vecer pak ke i dadam .pisuva po 2 pati na den po 5ml.daj boze da pomogne oti stvarno mnogu e greota volku mali decinja da imaat takvi bolki,ama i trebaat zivci ortomi..................

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.9.2011 8:54:15   
kikicka
i kako pominavte vcera? pofalbi ,zalbi :D

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.9.2011 9:01:14   
Annet
dobra bese,porucekta ja fatija grcevite i dadov odma surupce i za pola saat se smiri..... a i davam 2 pati na den ,ama grcevite na porucek ja fakaat sekoj den isto vreme.....se nadevam deka ke ja upravime..

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Грчеви кај бебето- колики
18.9.2011 9:20:04   
kikicka
epa dobro e ke bide be treba vreme!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.9.2011 16:25:35   
sweety girl
E nie vcera maka vidovme so obvie grcevi ceel den , ne zapsa asalno detevo,ama jas do den pred toa si piev po 2 litra caj od anason arno ama mi zavrsi taka da nemav pieno i koga rece se grci detevo cel den, place , pretpostavuvam od toa e bidejki koga go piev cajov si go praznase redovno meseto

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Грчеви кај бебето- колики
19.9.2011 16:38:05   
Annet
vazno da mine.nie eve 3 den i davame surup,na momenti ja fakaat ama fala bogu ne e kako minatata nedela.nekako poublazeni se i kratko traat.
Gospod zdravje da vi dade za surupov,mislam deka deteto mi e poveselo i poveke spieuser posted image

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?