|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Доење
24.12.2009 12:48:44   
jovanka
Imame 13,5 meseci uste se doime i planiram i ponatamu kolku sto saka samo da ne zabegameuser posted image korisno e toa sega koga bevme bolni so temperatura dva dena bese samo na moeto mleko zapcinja ni niknuvaat samo ki si gi oladi nepcata so mleko drugo se jade ubavo si zvaka ama sise nikako nesaka vo usta samo so lazicka no sekoj e individua.
Se prasuvam se pogolem broj od majkite koi sakaat preku nok da gradat karieri nemaat zelba za doenje i ke mi recat nemam mleko a taa nisto ne stavila vo usta da jade a psihicki vo nekoja depresija padnala ili od tipot na odgovori lele kolku sum debela ili kako krava se cuvstvuvam-toa za mene e sebicnot.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Доење
24.12.2009 13:37:16   
lilit
    Jas licno sum NAJGOLEM PRIVRZANIK na doenjeto tokmu poradi site ovie pricini sto gi nabrojavte ama jas Marko go doev do  meseci zasto me grizna i mi se napravi mastit pa mesto mleko mi tecese krv inaku sakav dago dojam podolgo ama toa e sto e !user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Доење
24.12.2009 14:39:54   
Еца
Мила има 5 месеци, јас од јануари ќе тргнам на работа, но не мислам да преминувам на вештачко млеко, туку ќе се измолзувам и моето млеко ќе и го даваат. Ке ја дојам се додека имам млеко, и кога ќе почнеме со храна обавезно ќе си цица. Мартина ја доев 2,5 години и Мила ќе цица повеќе време, може не толку многу, ама здравје, во план ми еuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Доење
30.12.2009 22:26:41   
Medo
Јас имам проблем при доењето. Ива е многу алчна и многу силно влече, па се почесто ми се случува да се засркне и да изгуби воздух. Денес имавме три такви случаи. Не извади од памет. Дали на некој му се случувало истото и што сте правеле во тие моменти? Дали имате сознанија како да се спречи засркнувањето? Инаку имам доста млеко.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Доење
30.12.2009 22:32:31   
Еца
Еве ме мене најтазе пример, дури и мм викаше што е работава, но за некое време ќе се навикне, ќе научи да цица како требаuser posted image , не грижи се. Мила беше ептен алчна, при едно доење таа по неколку пати ќе се засркнеше и тоа беше при секое доење, но некаде после вториот месец се среди. Само подигни ја,  потчукни ја по грбче и на челото со прсте шмрцни и. Не плаши се, ќе поминеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Доење
30.12.2009 22:32:54   
Bile
Vaka medo i jas sum vo ista situacija. Mleko imam mnogu i pri doenje na maloto obavezno mu doaga premnogu i se zasrknuva. Mi se slucuva isto sto i na tebe, jas koga ke mu zasrkne na bebeto samo go ispravam i taka ispraveno go drzam se dodeka da pocne da zema vozduh i normalno da dise. Mislam deka tuka nema mesto za panika, vie morate da bidete smireni i da se kontrolirate vo tie momenti i da ocenite sto e najdobro da napravite za bebeto, bidejki toa bara od tebe da mu pomognes.

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Доење
30.12.2009 22:35:24   
pacuvce
Kolku vi zaviduvam sto imate mleko i gi doite vasi malecki...Mi doaga da user posted image user posted image user posted image ...Epten mi e krivo,ama mene mi se izgubi mlekoto posle tri nedeli i sega sme na vestacka hrana...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Доење
30.12.2009 22:40:10   
Medo
Ја чукавме по грпчето и ние и ја држевме наведната надолу. Не знам дали млекцето и оди во нос или во душникот. Многу се засркна денес, дури имаше пауза додека да си дојде на нормала. Ива има само 2 недели. Ако ова трае до 2 месеца, не знам што ќе правиме.
Во која положба доите? Дали главата ја држите погоре од телото т.е. подисправена???
Да не има тоа врска. Јас некако кога ја дојдам е легната хоризонтално целата.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Доење
30.12.2009 22:41:23   
Medo
Пацувче, дали си го пробала чајот за доилки на Хипп? Мене многу ми надојде млеко од него и веќе не го пијам.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Доење
30.12.2009 22:46:03   
nadica
јас ја држев малку подисправена ама малку но на почеток пак се засркнуваше поради големата количина на млеко но ќе се нормализира не се секирај

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Доење
30.12.2009 22:46:22   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Kolku vi zaviduvam sto imate mleko i gi doite vasi malecki...Mi doaga da user posted image user posted image user posted image ...Epten mi e krivo,ama mene mi se izgubi mlekoto posle tri nedeli i sega sme na vestacka hrana...



Pacuvce nemoj da se nerviras.Nemoj da se cuvstvuvas potisteno.I majka mi nemala mleko i jas sum izrasnata na vestacko ona do den denes zali za toa, no fala bogu me izrasnala zdrava ziva.
Tocno deka e polesno na majcino mleko no toa sto ne dois ne znaci deka ne si dobra majka, ednostavno toa ti se slucilo na zalost.

Jas imav sreka eve uste ja dojam Monika a ima skoro 15 meseci.

A sto se bebcinjata na bile i medo zasrknuvaat toa se ke se stabilizira koga doencinjata ke ja sovladaat tehnikata doenje.Veke Eca kaza deka samo da se podigne doenceto i toa e dovolno da zeme vozduh.
Ne se sekirajte ke naucat.

A ti pacuvce glavata gore.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Доење
30.12.2009 22:47:14   
Еца
Па Медо јас секогаш ја дојам во седечка положба, а таа ми е легната но главчето и е поткренато, можеш и ти така, да не биде сосема во хоризонтала.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Доење
30.12.2009 22:47:23   
Bile
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Kolku vi zaviduvam sto imate mleko i gi doite vasi malecki...Mi doaga da user posted image user posted image user posted image ...Epten mi e krivo,ama mene mi se izgubi mlekoto posle tri nedeli i sega sme na vestacka hrana...


draga pacuvce ako ti e za uteha mojata prva kekricka bese na vestacko mleko od prviot den na raganje. Pievme Aptamil1,2,3 i kupecki kasicki i da tikazam pravo zasega (da ne cue gavolot) e super dete, znaci zdravo i pravo, a plus da ti naglasam deka voopsto i ne nastinuvase, na 14 meseci go ispi prviot antibiotik.

A sega so vtoroto e poinaku. Intenzivno se doime i samo na doenje sme i zamisli nastinuvame i ispivme dva antibiotikauser posted image user posted image user posted image .
Zatoa te sovetuvam da ne mu ja mislis mnogu okolu hranata. Tocno deka majcinoto mleko e nezamenlivo ama ne e presudno za zdravjeto i se drugo svrzano za bebeto.

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Доење
4.1.2010 13:18:58   
mis.
Доверба стекнуваме уште од доењето user posted image Дали сте свесни дека за време на доењето се излачува таканаречениот „хормон на доверба“ ? Тој се наоѓа во мозокот на мајката и со помош на доењето се пренесува на новороденчето. Кога една доилка дои, започнува една метаморфоза на мозочно ниво што допринесува да се засилат врските со новороденчето.

Овој хормон се ослободува за време на доењето. Всушност, невроните испуштаат хемиски супстанци во мали дози. Но за време на доењето, и нивните дендрити се отвораат, делот од мозокот кој всушност не само што дава туку и прима информации, најмногу се активира тогаш.

Всушност, се случува „експлозија“ на хормонот на довербата. Хормонот се создава во мозочниот простор каде се контролираат и телесната температура, гладта, жедта и уморот.

Што значи, мајките не задојуваат со еден вид на доверба која ние само ја примаме и понатаму ја градиме се повеќе и повеќе. Затоа, мајката мора да биде смирена и полна со самодоверба за детето да го започне својот живот со исто толкава самодоверба.

Мајки, кога доите, колебливоста оставете ја пред да го земете детето во своите раце.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Доење
4.1.2010 15:45:33   
Весна
Навистина така е. Но, заемно е тоа. Кога ја гледам додека цица, толку е смирена и мила, ма најмила, па сите грижи и секако мои дилеми исчезнуваат. Толку ме смирува што знам дека се’ ќе биде во ред.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Доење
14.1.2010 19:31:31   
Палешка РР
Доење

Мајката е природа. Детето е природа откинато од неа. За таа малечка како мравка природа, мајката е способна да прави чуда. Доењето има исклучително влијание во создавањето на приврзаноста меѓу мајката и детето. Ставајќи го своето бебе на градата, мајката му ја предава сета љубов, го допира нежно и го гали. Тоа се чувствува сигурно во нејзината прегратка. А вкусот на мајчиното млеко е добриот вкус на храната, преку кој ова малечко битие го запознава светот, природата, мајка си - така стекнува доверба во животот, позиција која укажува на тоа дека постои изградена приврзаност (дечињата кои гледаат позитивно, ведро, оптимистички на животот, се деца кои изградиле сигурна приврзаност. Имајќи доверба во својата мајка, којашто доверба самата мајка направила да ја придобијат, тие деца имаат доверба во светот, во животот, т.е. успеале да ја проектираат во овој поширок аспект, благодарение повторно на својата мама).

Затоа да кажеме нешто повеќе околу природната исхрана - доењето, за тоа колку таа е важна за бебето но и за мајката. Под природна исхрана се подразбира исхрана на мајчината града т.е. доење. Комплетната врска мајка - дете се прекинува со пресекување на папочната врвца, но сега оваа врска поприма нова форма. Бебето и понатаму е зависно од својата мајка и тоа преку мајчиното млеко. Затоа мајчиното млеко претставува премин од интраутериска исхрана кон исхрана за возрасни. Поимите „природна“ и „вештачка“ исхрана се однесуваат на првите шест месеци од животот на новороденчето. Во овој период доењето е единствената храна која идеално одговара на потребите на бебето. После 6-от месец мајката треба да продолжи со доењето, значи доењето останува но и да воведе нови намирници затоа што после овој период доењето не може само да ги задоволи квалитативните и квантитативните потреби во исхраната на бебето кое се развива.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Доење
14.1.2010 19:36:26   
jovanka
Posle 6 mesec taa vrska poveke e od psiholoska priroda.No licno jas doenjeto go stavam na prvo mesto taa toplina i dopir od mama nikoj nemoze da ja nadoknadi.Eve sega si cica a jas na RR.Planiram nekade do prolet da se doime do godina i pol.Mnogu me nervira koga ke mi recat sto mu davas voda li da cica vidi kolkav e uste li cicate?????

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Доење
14.1.2010 19:38:43   
Еца
а тебе тоа те допира? ич да не се грижиш, јас ја доев Мартина до 2,5 год и воопшто не ме тангираа муабетите од тој тип. Мое дете, мое право.

< Поракaта ја уредил Еца -- 14.1.2010 19:39:05 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Доење
14.1.2010 19:42:26   
jovanka
Eca BRAVOuser posted image user posted image user posted image ednostavno uzivam i jas i on.Ednostavno samo si se smeskam i si uzivam.Zatoa eve sega zapcinja cetvorkite ni se vo faza na rastenje mlekoto mu doaga kako ladenje na nepcata a jas si go vikam bedoksin posle toa cicanje sme si raspolozeni.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Доење
18.1.2010 15:39:59   
mami
Норвешките научници откриле дека засиленото присуство на хормонот тестостерон во бременоста, може да доведе до потешкотии при доењето. Според нив тестостеронот има негативно влијание врз развојот на жлезденото ткиво во дојките и така ја намалува способноста за доење

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Доење
18.1.2010 15:44:40   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

Posle 6 mesec taa vrska poveke e od psiholoska priroda.No licno jas doenjeto go stavam na prvo mesto taa toplina i dopir od mama nikoj nemoze da ja nadoknadi.Eve sega si cica a jas na RR.Planiram nekade do prolet da se doime do godina i pol.Mnogu me nervira koga ke mi recat sto mu davas voda li da cica vidi kolkav e uste li cicate?????


Potpisuvam, eve i jas seuste ja dojam Monika i kaj mene ima komentari od toj tip no voopsto ne se zamaram.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Доење
18.1.2010 15:47:53   
caci20
Nie prestanavme na 16 meseci koga pocna toa da go sfaka kako igracka. Od cista mira barase da cica. Ke jade rucek pa z da se gali saka da cica i samo drzi nisto ne pravi. Prestanavme preku nok. Ne pobara ni ednas ama so veke vovedeni 3 obroka i 2 uzini

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Доење
18.1.2010 15:50:01   
Mucka
prosli mjesec 4.3...ovaj 5.5...i svekrva mi kaze ....nemoj se "muciti" i dojiti vise...3 mjeseca curica....
jer ona nije dojila i nezna ni sto su djeca,...dode mi da je tresnem

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Доење
18.1.2010 15:51:27   
delfina
Mateo veke dva dena nesaka da cica a imam mleko neznam sto da pravam nekako mi fali taa bliskost sto ja osekav koga mu davav da cica. Mislam deka napraviv greska sto pocnav da mu davam ednas vo denot da pie mleko vo sisence i toa po sovet na nekolku moi prijatelki.Planirav da cica barem uste edno 2 do 3 meseci bar dodeka napolni godinka no rabotite ne ispagaat onaka kako sto planirame. 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Доење
18.1.2010 15:54:06   
profesorica
јас го доев дамјан до 17 месеци и ич не се каам.user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот delfina)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?