|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бременост и зголемување на тежината
6.8.2012 13:14:10   
Regina
Jas dosega dobro se drzam so kilazata eve ja pocnuvam 23 nedela a sum popravena samo 1,5kg, ke videme za natamu kako ke bide poslednite meseci se najveke popravalo. Inaku se trudam da vnimavam na ishranata, ovosje, zelencuk,jogurt toa obavezno konsumiram sekoj den.

(Одговор на членот Veronika 78)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Бременост и зголемување на тежината
21.11.2012 22:11:55   
*LOVE*
jas sum 27 nedela i sum popravena 8 kila,kojznae do kraj kolku ke se popravam,na pocetokot od bremenosta ic nemav apetit,kako sto si jadev i prethodno,ama sega poveke mi se zgolemuva apetitot,gledam da jadam poveke ovosje i zelencuk,ama i mnogu mi se jade blago user posted image

(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Бременост и зголемување на тежината
10.12.2012 13:40:00   
Nova_Mamicka
Zdravo na site. Jas sum vo 29ta nedela i se popraviv 12 kila. do 6ti mesec jadev normalno, so pojacan vnes na zelencuk i ovosje i namaleno blago i se popraviv samo 7 kila, ostanatite gi kaciv posledniov mesec, mnogu mi se zgolemi apetitot, osobeno za blago i leb, peciva (sto ne jadev voopsto prethodno). Sega pak vnimavam od posledniov pregled, no ne mozam da se otkazam od blagoto user posted image Se tesam deka kje oslabam posle poragjaj. Dali nekoj od vas go ima problemot da ne moze da prestane so jadenje na blago? Znaci doktorot mi zabrani da jadam pregolemi kolicini, mozelo po malku ako me fati kriza, ama jas ako pocnam nema malku, otide celo cokolado i ne go ni osekjam.user posted image

(Одговор на членот *LOVE*)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Бременост и зголемување на тежината
10.12.2012 14:15:21   
RedRain
Nova_Mamicka и кај мене е исто user posted image јас сум 28+4 и јадам по 1 чоколадо дневно,баш имам криза ако не изедам,ама гледам некој ден да рипнам ама мн. тешко...

(Одговор на членот Nova_Mamicka)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Бременост и зголемување на тежината
22.12.2012 19:01:21   
Simona_k
aaaaaaaa mi se place za jadenje!!!!sega sum 24 nedela +6kg a duri sega mi se JADE stvarno jadam ovosje mesto nesto drugo ama pak sum gladna i kolku se zanimavam za da ne mislam na jadenje ama ke mi zakrci nekoe crevce i pak ke me potcetiuser posted image

(Одговор на членот RedRain)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Бременост и зголемување на тежината
21.1.2013 23:05:06   
Melanija RR
Јас од 5н+5 дена до 7н+5д имам плус 1 кило ,сега на 12н ќе имам сигурно вкупно плус 3.Наместо во бременост да се опуштиме ние треба да броиме залаци и некогаш да неречам да гладуваме.

Мене нормално ми е да јадам скоро пола леб дневно ,јас и вака имам 20 вишок кила ама допрва да се жртвувам и гладувам нема шанси .Ќе повнимавам но не по секоја цена.Нема да бидам трудница која на секое кило плус ќе се нервирам до тој степен да скокам оброци.И мене овошје не ме заситува и тоа е тоа.

Од секогаш ми било јасно дека бременоста е друга состојба и тоа е тоа.Мора да се помириме дека ќе се поправаме.Е после здравје ќе мислиме на слабеење.
Ќе пишам за 1 месец па ќе ја видиме состојбата на дело user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Бременост и зголемување на тежината
13.3.2013 14:41:48   
Lina*
Cuvstvuvam deka apetito mi se zgolemuva no se trudam da jadam normalno,ne da gladuvam ama i ne se so ke vidam da izedam.Uste e rano ama se nadevam nema mnogu da se popravam

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Бременост и зголемување на тежината
4.4.2013 11:22:12   
beutiful
zdravo trudnici, pred se da vi posakam lesna i prekrasna bremenost. jas sum nova na forumov. jas vo prvata bremenost se zdebeliv 10 kilogrami, sto e prekrasno, ama so tek na vreme ja pokaciv kilazata bez potreba. sega sum mnogu zdebelena i mi docni menstuacija 15 dena. sto da pravam so moite visok kilogrami ako sum bremena, ima li nekoj nacin da gi namalam? dali toa ke e zdravo za deteto? ne zboruvam za namaluvanje so rigorozni dieti tuku so pravilna ishrana. ima li nekoj takvo islustvo?

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Бременост и зголемување на тежината
4.4.2013 11:52:33   
katarina anastasija
zdravo mamicki! do sega nikogas ne sum pisuvala po forumi iako ne mozam da kazam deka nikogas ne sum dzirkala po niv. user posted image Pa gi citam komentarive i aj i jas da spodelam nesto so vas.Inace sum 24ta nedela i sum popravena 4 kila. Ova mi e vtora bremenost,so prvata,koga se rodi Katarina bev poslaba od pred da bidam bremena.Nikogas ne sum imala bilo kakva macnina niti nekogas sum povratila.Sega gledam deka se popravam pointenzivno,samo sakam da spodelam deka od licno iskustvo znam deka sekoe prekumerno jadenje,apetit i debeleenje e povrzano so mozoceto!user posted image ako cel den mislis na jadenje ,normalno e i da ti se jade... Zatoa mamicki uzivajte vo zivotot i negovite predizvici,hranata e samo gorivo..znaci treba da jadete onolku kolku sto vi e dovolno da imate sila...bebeto si zema toa sto mu treba!!! pozdrav(i zapamtete i posle poroduvanjeto treba da izgledate kako koga bevte nevesti t.e. top zenski!)

(Одговор на членот beutiful)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Бременост и зголемување на тежината
5.4.2013 10:48:14   
masa
Мене едноставно бременоста ме поправа.Хормоните а и начинот на исхана многу ми влијаат.Првиот пат на останав бремена со 55кг,а две недели пред пораѓај бев 73кг,на пораѓај не ме измерија,ама јас си ставам +2 значи вкупно +20 од кои +10 бев во 4ти месец,а немав ни стомак.Тоа да се чудиш повраќав секој ден,благо неможев да смислам,но неможев ниту овошје и зеленчук и претежно јадев тестенини,компир и ориз сирење и по малку јогурт.Претходно скоро и да не јадев леб,тестенини ретко и неможеше да помине ден без овошје и зеленчук.Мислам дека исхраната и тоа што многу лежев (од што ми беше лошо)ме поправија.Сега сум крај на 9та недела и од авион се познава дека сум бремена.После нова година се поправив 2-3кг а за овие 4 недели +4кг сум.user posted image Благо исто нејадам имам каснато,ама ептен малку,сега јадам и овошје и зеленчук,но не многу количински.Од готвено можам да јадам скоро се,но неможам да готвам user posted image и пак сум повеќе на суво,но барем за ручек јадам салата,обавезно кисела краставица или марула со многу оцет!Но насабајле неможам ако не каснам кифла обично нешто празно или со сирење и со јогурт,ако не каснам прво тоа неможам да јадам овошје.Овошјето ми е за ужина и тоа едно јаболко,потрокал или банана и грицкам ореви,бадеми,лешници,нешто суво овошје,а на работа обавезно јадам по едно пакетче bake rolls.Скоро и да не вечерам зошто навечер особено ми се гади.Еве вчера изедов едно овошно јогуртче што и го отворив на ќерка ми а не го сакаше и една рака пуканки и пак се поправамuser posted image морам да признаам дека не се движам доволно.Се така ми се погодува,а е убаво времето јас сумuser posted image еве денес сакам да прошетам,па ако не заврне ќе си одиме пешки дома после да се рамрдам.Веќе имам и целулит на нозете како ќе ме биде летово незнам неможам да се гледам во огледало,а тек ќе почнам да растам user posted image

(Одговор на членот katarina anastasija)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Бременост и зголемување на тежината
10.5.2013 13:45:33   
princessa
jas so skoro polna 31 nedela sum +6user posted image , a uste tolku ke kacam sigurno do kraj ako ne i povekeuser posted image .

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Бременост и зголемување на тежината
11.6.2013 22:21:17   
Snow Queen
Стартував со 64кг.
Потоа нагло зголемив на 65,7
Па намалив на 63,3 кога бев болна...потоа едно 10 дена нон стоп бев 64,7
И еве последниве 2/3 дена сум 64,8
А сум 10та недела

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Бременост и зголемување на тежината
13.6.2013 22:41:50   
myhappiness
Jas spored moite presmetki sum 5 nedela i stratuvam so 64 kg.
No imam postojano cuvstvo na glad....postojano.
Prvata bremenost pred 5,5 godini ja zapocnav so 63 kg a zavrsiv so 84.
Iskreno ne bi sakala pak da se gledam tolakva no ako se sluci toa e.
Samo da e se vo red so bebpceto.

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Бременост и зголемување на тежината
19.9.2013 15:13:57   
Bebuska na mama
Zdravo na site trudnici,

Jas sum pri kraj na 6ti mesec i sum zdebelena 7kg i mislam deka i tie mi se mnogu, inace nesto mi padna cudno a toa e dali e voopsto mozno nekoj sto e na pocetok na 7mi mesec da nema voopsto stomak??? Mene devojkata koga mi kaza deka e trudna mislev deka e 3 mesec ama 7mi user posted image cudno :)

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Бременост и зголемување на тежината
19.9.2013 22:06:52   
Hunny
Јас сум жив пример дека е можно. На работа во 8 месец морав да им кажам дека сум user posted image и не ми веруваа. Се поправив 7 кила до крајот.

(Одговор на членот Bebuska na mama)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Бременост и зголемување на тежината
23.9.2013 8:03:52   
Bebuska na mama
Toa e super, kamo i jas da ne kacam pojse od 10 :D ke vidime ima uste dva meseci taka da ke ima uste kacuvanje na kilaza :)

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Бременост и зголемување на тежината
18.10.2013 10:35:19   
myhappiness
Овде не се пишува многу :)
Мамички како напредувате со килцата
Јас стигнав до 72 :( а најискрено страшно многу внимавам што јадам...
Овошје и салати редовно, леб само на ручек по едно (некогаш две парчиња), вечера речиси никогаш.
Ама ете тоа е, здравје после породување диети - вежби па пак со мака назад на старата килажа.

(Одговор на членот Bebuska na mama)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Бременост и зголемување на тежината
19.10.2013 23:27:50   
Martins mom
Стартував со 58,а сега на самиот влез во 9ти,имам 65кг.Според мене,не е лошо. Во првата бременост почнав со 50,а завршив со 63.Не јадам многу,немам нешто посебно апетит,не сум стрвла...нормално со исклучоци :) Сепак на сето нејадење,не знам од кај ми се вишокот кг.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Бременост и зголемување на тежината
20.10.2013 15:27:34   
masa
Martins mom супер си со килажата!Некаде читав точни податоци од каде се тие 8-10 кг што е нормално да ги качиш во бременоста,отприлика вака нешто: самото бебе 3кг +/- 1кг,самата матка како што се зголемува тежи плус,плацентата сосе плодовата вода,волуменот на крв во телото се зголемува...за ова не ги запамтив точно колку,ама по кг и повеќе на секоја ставка.Плус градите се згоемуваат,телото задржува течности и тоа се вкупно од 8 до 10 кг што се губат на пораѓај.Јас лично од болница си дојдов со 7 кг минус,но градите ми беа огромни и сигурно полни со млеко зошто цело време ми течеше.Така да тие трудници што се поправаат толку нема потреба да се грижат.Јас,за жал, не сум една од нив и во двете бремености се поправив по 20 кг.И во двете сум многу отечена на самиот крај,но има и салце за кое ќе треба допрва да се мачам...сега ме загрижува што иде зима и нема да можам да излегувам + празничната храна user posted image Со ќерката се породив на почеток на март и цела пролет и лето секој ден шетавме и полесна храна па и кг полесно се губеа.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Бременост и зголемување на тежината
20.10.2013 15:34:28   
Felly RR
Маса, и јас бев 20кг+, и во зимо се породив, ама пак си ги симнав килограмите, така да не се секирај, и дома ќе имаш доста движење.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Бременост и зголемување на тежината
24.12.2013 13:56:32   
nutelce
se popraviv okolu 14 kg..ali sepak na visinata sto ja imam ne se poznava voopsto...site mislat deka sum samo nekolku kilca pobravena...sum bila izgleda vo startot poslabauser posted image

_____________________________

<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lbdf.lilypie.com/m3gGp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Pregnancy tickers" /></a>

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Бременост и зголемување на тежината
24.12.2013 14:26:34   
deluxe
Јас сум рекоредр во здебелување во бременоста,првата +30,втората+40user posted image user posted image А стартот ми беше 60кг за двете.Немав гадење ниту повраќање.Апетитот ми се зголеми,имав потреба од благо,и можеби поради тоа толку се збуцкав.Но убавото е тоа што во рекордни 4 односно 6 месеци си ја вратив старата килажаuser posted image user posted image Муабетот ми е ручкајте си што ви бара душичката ,ќе има време да се стопат килограмите,за тоа ќе се погрижиuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот nutelce)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Бременост и зголемување на тежината
24.12.2013 20:48:09   
Defne90 RR
Jas so prvoto se zdebeliv 20 kilogrami voopsto ne vnimavav na tezinata si jadev sto si sakam si odmarav po celi denovi i imav navistina zgolemen apetit.A posebno mnogu blago jadev.So vtoroto pocnav so istata tezina kako i so prvoto 58 kg no se popraviv 12 kg.Nemav apetit voopsto i toa sto go jadev go jadev so sila.Od sabalje do vecer postojano na noze posebno so pogolemoto since postojano trcav po nego imase dve godini koga ostanav trudna pa i da sum sakala sum nemala vreme da pododmoram.No sekako deka voopsto ne treba da si skratuvate od zadovolstvoto.Kako i da e kilogramite dali se 40 ili 10 user posted image ke gi istopi vo rekordno vreme kako najstrogata dieta da ste ja drzele.user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Бременост и зголемување на тежината
29.12.2013 16:04:07   
Mimi33
Еееее рингерајки да ви кажам тежината што е зголемена прекумерно е навистина штетна.....Мојата брацеда се здебели дури 25 килограми.....значи не можеше да се движи и имаше многу тешка бременост и на крај се породи со царски рез во Битола во Плодност и фаламу на бога се помина добро благодарение на стручноста на докторите....Сега со второто дете ептен внимава и се пазиuser posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Бременост и зголемување на тежината
2.12.2014 16:23:53   
caciana
Normalno zgolemuvanje na tezinata vo bremenosta e do 10kg... se sto e poveke od toa e nadvor od granicata i e stetno. Snaskava moja se zdebeli sam 9-10 kg izgledase odlicno i si rodi bebce od 3300g.. Sestra mi od dr strana se zdebeli 40 kg i isto i taa rodi bebce od 3300g .. samo sto imase posle obvrska da se stavi na dieta i da oslabi. Ne mozese da se dvizi..zal mi bese da ja gledam.
Znaci i dvete rodija deca od 3300g ..od tuka videte deka ne morate da jadete se i sesto zatoa sto treba da rodite golemo dete .. jadete kolku sto vi se jade , jadete za eden a ne za dvajca kako sto vi vikaat starite. user posted image

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:


Анкета


Adrijana

Koe ime vi se dopaga najmnogu?

Tino (16%)

Teo (57%)

Tomi (27%)


Број на сите гласови: 112

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!