|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бременост и зголемување на тежината
26.1.2011 10:58:22   
Natuska85
Еве и јас да се евидентирам пак,user posted image .24 недела сум и сум поправена 5,5 кг.Мислам дека ок терам...user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Бременост и зголемување на тежината
26.1.2011 18:57:08   
Anestis
lele jas se zeznav izgleda.... 23 nedela sum, za 4 meseci staviv 5 kg, a vo 5 ti mesec 5 kg....znaci vkupno 10....kaj mi e krajot !!!!!!!!!!!, ne jadam niso poveke od toa so si jadev pred da ostanam trudna, so e fintata? Mamavit? ili normalno e..?!?!?!?!?!?!?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Бременост и зголемување на тежината
26.1.2011 20:03:46   
rina13
pa sto znam valjda toa zavisi od organizmot nekoi se poskloni na dodavanje na kilogrami,zavisi od brzinata na metabolizmot,vozrasta,dali imas otoci,vlijanie na hormoni itn itn.Nego ne se sekiraj pak ke povtoram ete i majka mi i moja bratucedka kacija po 30 kila pa ete gi sega slabicki se se vrati vo normala,nego celata poenta e deka bremenosta kako proces secie telo razlicno ja prifakja.

(Одговор на членот Anestis)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Бременост и зголемување на тежината
26.1.2011 23:53:44   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anestis

lele jas se zeznav izgleda.... 23 nedela sum, za 4 meseci staviv 5 kg, a vo 5 ti mesec 5 kg....znaci vkupno 10....kaj mi e krajot !!!!!!!!!!!, ne jadam niso poveke od toa so si jadev pred da ostanam trudna, so e fintata? Mamavit? ili normalno e..?!?!?!?!?!?!?

Anestis, не се секирај, јас до крајот на бременоста бев поправена повеќе од 20 кг, може да бев 25, не знам точно, но кога се породив, од болница се вратив со 10 кг +, и потоа за некој месец и тие ги симнав без диети, а сега кога малово веќе само си патка, и јас трчам по него, дури и уште сум ослабена


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Anestis)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Бременост и зголемување на тежината
27.1.2011 9:34:12   
Anestis
Уфф не знам до што е, дали до годинките (27) или и метаболизмот ми се променил, или пак доволна промена сама по себе на организмот му е бременоста. До пред 1-2 години немав никакви проблеми со килажа, си бев тамам а си јадев ко машко....е сега со јадењето сум иста дури и послабо јадам, леб речиси и не го јадам, ама...додуша и не изгледам многу голема ама килцата си ги имам во +, сепак мора крст на чело да си ставам, а ако не па ќе му ја мислам догодина....user posted image  user posted image  user posted image , а ако станам слон во меѓувреме- ќе ви кажам user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Бременост и зголемување на тежината
19.2.2011 11:28:16   
Meglena
auuuu...jas sum u 6mesec od bremenosta i sum popravena 9kgr.:( doktorkata vika deka do kraj kako sto sum odela ke sum stavela +20kgr, kako ke gi vratam koj znae :)

(Одговор на членот Anestis)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Бременост и зголемување на тежината
19.2.2011 12:40:29   
rina13
jas sum 36 nedela i sum popravena 9 9,5kg ,jadam sosema normaln,i da ti kazam ne e sekogas do jadenjeto mn e vzno kako oganizmot ke ja prifati bremenosta dali imas otoci ,kako ke reagira na hormonskite promeni,a za simnuvanje nemoj ic da mu se sekiras,moja bliska prijatelka kaci 30 kila pa gi simna za 40 dena.

(Одговор на членот Meglena)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Бременост и зголемување на тежината
19.2.2011 12:58:01   
lilicka
Да се приклучам на коментариве за килограмите.....сестра ми се поправи 35кг во бременоста со што бременоста ја почна со 50кг па ги симна за 2 месецаuser posted image
Јас сум 21 недела до сега сум поправена 5кг....но многу внимавам што јадам сепак сум природно склона на дебелеењеuser posted image се надевам до крај нема многу да качам тоа ме плаши!!!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Бременост и зголемување на тежината
23.2.2011 18:51:13   
Bubceto
za razlika od vas jas pocnav da gubam kilogrami. Vleguvam vo cetvrti mesec a do sega nemav staveno ni kologram, naprotiv oslabnav 2 kilogrami

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Бременост и зголемување на тежината
23.2.2011 18:55:05   
mama26
dobro ni dojde bubceto user posted image i jas bev istata,cela bremenost samo 6 kg...pocetokot izgubiv 1 kg...ako ginekologot ti veli deka se e vo red so bebceto nemas potreba od grizi ...user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Bubceto)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Бременост и зголемување на тежината
25.2.2011 15:08:08   
katerina78
Моментално сум 24 недела и сум се поправила 4кг, со оглед на тоа дека ми е втора бременост. Во првата бременост се поправив 8-9кг, ама бебето ми беше 4кг user posted image . Сметам дека треба да се внимава на исхраната во бременоста, да се јаде повеќе манџа (леќа, грашак, боранија, грав, итн), овошје, зеленчук, како и суво овошје. Сепак килограмите после бременоста тешко се симнуваат! user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Бременост и зголемување на тежината
25.2.2011 15:14:47   
penelopa
За квалитетна исхрана Катерина се сложувам ама дека тешко се симнуваат килограмите по бременоста не баш. Мислам дека се зависи од телото и колку мајката ќе се ангажира. Јас се поправив 15кг, по порагајот одма - 10кг, сега после 4 месеци имам 55кг. Со толку и стартував пред да забременам. А воопшто не сум ниту вржбала ниту ништо...секојдневните активности и грижата за бебето си го направија своетоuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот katerina78)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Бременост и зголемување на тежината
23.9.2011 21:10:26   
Ikana
Леле јас качив 15 кг до сега а 25 недела сум...на доктор ми рекоа ако продолзам вака ке ми дадат да јадам само риба, урда и зелена салатаuser posted image ... Незнам што е проблемот не јадам многу...јадам нормално, но ете килограмите се лепат...пред да забременам бев ужасно слабичка...53кг на 175цм...можеби тоа е проблемот??

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Бременост и зголемување на тежината
4.10.2011 8:00:38   
ivoni4ka
ehehe ikana ti si bila slabicka pred bremenosta a jas 46 kg na 165 sm koska i koza imav golem apetit  zelab za popravanje ama nisto sega vo bremenosta do sega 24 nedela sum se popravila 8kg a zamislete isto jadam kako prethodno ni gram poveke ni pomalku ama toa ti e site m vikat sega zalici na covek hehehhe dobiv oblini i slicno ama vaka ako prodolzam super ke bide se nadevam deka nekoe klice i posle bremenost ke mi ostane 

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Бременост и зголемување на тежината
5.10.2011 11:07:10   
Ikana
Јас по ваква логика одев: изгледа сме биле многу слаби па затоа нагло сме ставиле килажа за да може да расте бебенцето...инаку еве веќе 3 недели јас ни грам немам качено, освен нели за бебето, плодова вода итн...
Како и да се тешам од воздух дишење сигурно не се поправив толку хахахахах....си јадев и тоа убавоuser posted image
Само молам бога да имам млеко и да бидеме здрави user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Бременост и зголемување на тежината
11.10.2011 16:48:21   
ana mari
zdr jas sum 33 nedela i sum popravena 20 kguser posted image se prasuvam sto ke bide do krajuser posted image , samo molam boga posle ova se da si se vratam na mojata kilaza

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Бременост и зголемување на тежината
11.10.2011 16:56:36   
lilicka
ana mari.....не се секирај ќе се вратиш и те како кога ќе се роди user posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Бременост и зголемување на тежината
12.10.2011 12:49:31   
ana mari
daj boze lilicka a pak kako me nerviraat drugive koj da me vidi lele ti ke ostanes vaka debela bebeto ti ja zema cela ubavina nema da ti se vrati lele ova lele ona uffff ke pukne covek od komsiiveuser posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Бременост и зголемување на тежината
12.10.2011 12:57:51   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

daj boze lilicka a pak kako me nerviraat drugive koj da me vidi lele ti ke ostanes vaka debela bebeto ti ja zema cela ubavina nema da ti se vrati lele ova lele ona uffff ke pukne covek od komsiiveuser posted image

Jas sega vo 31 va nedela sum popravena kako sto bev vo prvata bremenost vo 9 ti mesec user posted image user posted image user posted image
Arno ama prvata kerka mi se rodi 2650 a se nadevam ovaa ke bide pogolema...Mi e strav i ne se kacuvam na vaga poveke user posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Бременост и зголемување на тежината
29.2.2012 10:10:00   
Magichka
Zdravo mamicki i stomacinja, jas sum nova na forumov i se sretnav so problem vo mojata bremenost pa podobro e da si pobaram mislenje i da mi kazete od vase iskustvo da mi kazete dali 20 kg zdebeluvanje a 7 mi mesec sum e normalno ili ne... Bidejki edniot doktor mi vika deka e toa sosem normalno bidejki pred da ostanam bremena bev 55 kg a sum visoka 176 cm i kao sum dobila kilaza koja sto mi falela, a drugiot doktor mi vika deka sum kako prase i deka kje imam poteskotii so poragajot. Ve molam kazete mi kakvo e vaseto iskustvo so kilazata...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Бременост и зголемување на тежината
29.2.2012 10:18:44   
Mihaela 2010
Zdravo magicka,i dobro dojde na forumot..
Pa vaka,jas za cela bremenost bev zdebelena 24 kg,a bebeto mi se rodi sitno,znaci se se zalepilo na mene,taka da do den denes maka macam da simnam uste 4-5 kg i da se vratam vo normala.Najmnogu se kacuva vo poslednite meseci,8 i 9 nalmnogu ke stavas na kilaza,taka da vnimavaj malku, no sepak ako ti se jade i ako ne mozes da se iskontroliras jadi si,nema tuka drzenje dieti,vazno da ste ti i bebeto dobri,a posle ke stisnes zabi da si se vratis vo normala..

(Одговор на членот Magichka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Бременост и зголемување на тежината
15.3.2012 10:09:11   
baby 27
jas sum vo 22 nedela i do sega sum popravena 2,5 kg.Mislam deka dobro se drzam za sega, samo se plasam naglo da ne podnam da kacuvam kilaza.Inaku, si jadam od se sto ke mi posaka dusata, samo ne mnogu kolicinski.Ako mi se jade blago, jadam eden red cokoladao i se sopiram nekako...ponekogas jadam i brza hrana,-nekoj hamburger,ama vo 2-3 nedeli ednas user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Бременост и зголемување на тежината
17.4.2012 13:35:38   
mime@
Odlicna tema . Sega jas sum 5 mese a imam 13 kila do sega . Se plasam do kraj kolku ke bidat . Ne jadam mnogu samo ne se dvizam imam patoloska bremenost se plasam deka debelinata ima vilijanie i za plodot .Se pridrzuvam na toa poveke da jadam ovosje ,zelencuk no sepka ova me plasi ako vo 5 mesec se 13 kila do 9 moiz i 20n ke bidat . Inace mi e prva bremenost nemam iskustvo kako e . Plus pred 8 meseci imav spontan e se me plasi .

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Бременост и зголемување на тежината
17.4.2012 13:38:31   
mime@

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Еве и јас да се евидентирам пак,user posted image .24 недела сум и сум поправена 5,5 кг.Мислам дека ок терам...user posted image

Bravo pa toa e odlicno ne e mnogu naj normalno mislam /od ona sto sum go citala

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Бременост и зголемување на тежината
17.4.2012 13:42:49   
mime@
A jas 25 nedela i sum 13 kila .user posted image user posted image

(Одговор на членот mime@)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?