|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бременост и зголемување на тежината
26.5.2010 12:37:04   
amelbebe
super jadi si toa sto ti se jade,jas dodeka bev bremena koga ke mi teknese za nesto znaev i po 5 km da odam samo da go jadam toa sto mi se jadese i 27 kg se zdebeliv i sega sum pak na moite kg vratena aj sega so obvrski da go pravam toa ne moze

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Бременост и зголемување на тежината
6.10.2010 14:17:06   
Viktorijana
Уф темава ме погоди:))Па како се качуваат ова килограмиве е нешто неверојатно,влегов во 7ми месец а сум веке 10 кг поправена,лееле колку ме фака паника,и ги сфакам сите што се загрижени зошто и јас сум...user posted image а зошто толку брзо се качуваат којзнае..ама мораме напред,се за нашите user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image само да ни се живи и здрави и кога ке дојде време да си ги гушкамеuser posted image поздрав

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Бременост и зголемување на тежината
6.10.2010 14:49:23   
AnnaMolly RR
Викторијана, нема врска, не мора да значи дека до крај уште многу ќе се поправиш. Исто и јас како тебе. До седми месец бев поправена 10 килограми, ама рака на срце баш и не пазев што јадам. Си мислев дека до деветти месец ќе бидам како прасенце. Ама до крај се поправив вкупно 14 килограми. Ништо да не му ја мислиш, јади си колку што ти се јаде. После ќе му ја мислиме за враќање на линијата user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Viktorijana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Бременост и зголемување на тежината
6.10.2010 17:07:56   
Viktorijana
Поздрав АnnaMolly,богами твојата приказна е баш утешна,14 килограми се супер за цела бременост,мене ме чуди што порано никогаш не бев подложна на деебелеење а сега иди па сопри ги килограмитеuser posted image ,кај мене е проблем што мноооогу ми се јаде благо и морам во текот на денот да си поткаснам по нешто,а за се друго не јадам којзнае колку количински али тоа е..како што рече има кога да му ја мислиме,сега мора да биде така,user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Бременост и зголемување на тежината
6.10.2010 17:34:32   
AnnaMolly RR
Леле и јас без благо не можев да издржам! Обавезно морав благо да јадам, што и да е. Инаку не сум голем обожавател на чоколади и слични слатки, попрво чипс би одбрала. Викаат ако носиш машко повеќе ќе те тера на благо :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Viktorijana)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Бременост и зголемување на тежината
6.10.2010 18:33:27   
Viktorijana
Хаха се најдовме,и јас претходно не бев толку по благото ама можеби имаш право,носам машко па може затоа е така:)))а ти која недела си или можеби веке си породена??поздрав

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Бременост и зголемување на тежината
6.10.2010 18:53:41   
bushavka
leleeeeeeeee i jas deneska bev na pregled. sega samo so sum vlezena vo 6 mesec i sum popravena 8 kg i doktorkata mi rece deka e mnogu. ama aj od sega ke pazam....user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Viktorijana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Бременост и зголемување на тежината
7.10.2010 14:44:31   
AnnaMolly RR
Викторијана, јас се породив во јуни :) Филип има 4 месеци. И веќе не ми се јаде благо хахах!
Ај со лесно бременоста и да не качиш повеќе од 15 кила user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Бременост и зголемување на тежината
7.10.2010 14:45:55   
AnnaMolly RR
Бушавка, јас мислам дека не е многу воопшто 8 кила за 6 месеци. И уште 8 да качиш до крај не е многу! Уживај и јади си што ти душа сака, важно user posted image да биде задоволно user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Бременост и зголемување на тежината
14.10.2010 12:15:18   
Viktorijana
Fala AnnaMolly i jas bi sakala da se samo 15 kg do kraj ama nekako tesko mi izgleda,blazesiti stom taka si pominala,neka ti e zivo i zdravo sinceto,uzivkaj sega.
A ova blagovo ke me unisti tuuu kolku mi se jade blago a porano dali ednas nedelno stavav po nesto malku blago vo ustauser posted image ajde zdravje,ocigledno ne sum edinstvenata haha,pozdrav

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Бременост и зголемување на тежината
14.10.2010 13:55:51   
Bubba
ха, има ли стварно некаква врска јадењето благо со тоа дека носиш машко? :) јас сеуште не знам за полот каков е(15. недела), ама пред да забременам секогаш јадев повеќе солено и зеленчук (овошје на сила), сега па не ми се јаде солено, благо ми бара душичкава user posted image и многу природни сокови од овошје. Инаку бременоста ја почнав со 67 кг, па по 3 месеци сум качила 1 килограм...

(Одговор на членот Viktorijana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Бременост и зголемување на тежината
14.10.2010 14:21:17   
Bubba
ха, има ли стварно некаква врска јадењето благо со тоа дека носиш машко? :) јас сеуште не знам за полот каков е(15. недела), ама пред да забременам секогаш јадев повеќе солено и зеленчук (овошје на сила), сега па не ми се јаде солено, благо ми бара душичкава user posted image и многу природни сокови од овошје. Инаку бременоста ја почнав со 67 кг, па по 3 месеци сум качила 1 килограм...

(Одговор на членот Viktorijana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Бременост и зголемување на тежината
14.10.2010 15:03:25   
anabest
Jas ja pocnav bremenosta so 60kg i do 15ta nedela imav kaceno pomalku od 1kg. No, vo 21va imav kaceno 8kg, a sega vo 25 sum do 10kg. Ne jadam blago (max eden red cokolado, i toa ne sekoj den i jadam samo crno so 70% kakao), jadam sekakvo ovosje, sekoj den polna cinija, jadam sekoj den sveza salata, namaliv i na leb, ama toa e...

Jadam isto kako koga ne bev bremena... Duri ne ni izgledam deka imam kaceno 10kg... Cim bebeto e vo red, sekerot mi e vo red, site mi kazaa deka nema zasto da se sekiram. Maticnata mi kaza deka dopolnitelnite vitamini (MamaVit, Cebtrum materna) plus dujat taka da moze kilogramit se poveke voda i naduenost otkolku od jadenje. Se nadevam deka nema mnogu da kacam vo slednive 15 nedeli :-)

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Бременост и зголемување на тежината
14.10.2010 15:07:03   
anabest
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

ха, има ли стварно некаква врска јадењето благо со тоа дека носиш машко? :) јас сеуште не знам за полот каков е(15. недела), ама пред да забременам секогаш јадев повеќе солено и зеленчук (овошје на сила), сега па не ми се јаде солено, благо ми бара душичкава user posted image и многу природни сокови од овошје. Инаку бременоста ја почнав со 67 кг, па по 3 месеци сум качила 1 килограм...


Bubba, jas nosam masko i ne mi se jade poveke blago od drug pat.. Mislam deka se e vo glavata, a ne do polot na bebeto ;-) Jadi si se sto sakas, ako ti si srekna i bebeto ke bide srekno :-) Generalno izbegavaj "ne zdravo" blago bidejki e polno so konzervansi, ama domasni kolacinja, torti i crni cokolada, sekako i sladoled baz jajca, toa e neodolivo :)

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Бременост и зголемување на тежината
2.11.2010 10:26:05   
maloto stapalo
Zdravo do site,

Jas duri sega stanav clen,no redovno gi pratam forumite...
Jas sum 23 nedela,i do sega sum popravena samo 1 kg,no seuste povrakam...
Malku me faka panika okolu toa,no se e vo red so plodot,si naprednuva kako sto treba...
Dali nekoj drug imal slcno iskustvo?

(Одговор на членот anabest)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Бременост и зголемување на тежината
14.11.2010 16:19:47   
Popce
maloto stopalo, и јас сум 23 недела и не сум поправена ниту едно кило, НО... пред месец ипол бев поправена 4 кила, и ме фати паника, па исфрлив благо, сол (не солам ништо екстра и во јадењето ставам само вегета) вода 1,5 л на ден, и леб не ставам во уста. Ја нормализирав тежината (ги симнав тие 4 кгр), и пред 20 дена ја контролирав крвта беше одлична. Инаку јадам многу леќа, живи бадеми и суво овошје за железо.

(Одговор на членот maloto stapalo)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Бременост и зголемување на тежината
21.11.2010 16:55:10   
mamamoni
јас сум веќе еден месец породена, поправена бев само 8кг. и родив здраво и право сонценце од 3000гр. а сека сум 53 кг. многу е битно да не јадиш многу солена храна, значи сол многу малку или воопшто не внесував, благо и онака многу не јадам, во никој слуај немојте да јадите за двајца тоа се заблуди бебето го зема од организмот тоа што му е потребно. пиев само витамини за трудници пренатал и ладно млеко од фрижидер со мед во големи количини.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Бременост и зголемување на тежината
7.12.2010 11:05:31   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: maloto stapalo

Zdravo do site,

Jas duri sega stanav clen,no redovno gi pratam forumite...
Jas sum 23 nedela,i do sega sum popravena samo 1 kg,no seuste povrakam...
Malku me faka panika okolu toa,no se e vo red so plodot,si naprednuva kako sto treba...
Dali nekoj drug imal slcno iskustvo?

Штом е се во ред со плодот и напредува како што треба, не му ја мисли многу. Јас искрено, во првото тромесечие имав мачнини, ама не повраќав, но сега, еве веќе 26 недела сум и ми се случува од време на време (не секој ден, ама еднаш не 3-4 дена) да повратам, не знам зошто user posted image

(Одговор на членот maloto stapalo)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Бременост и зголемување на тежината
7.12.2010 11:16:22   
Bubba
Јас до 21. недела качив 3кгр. 

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Бременост и зголемување на тежината
7.12.2010 12:05:20   
Natuska85
Јас сум 17та недела и сум поправена 1.5-2 и благо пак почнав да јадам аааааuser posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Бременост и зголемување на тежината
8.12.2010 12:25:17   
happy
jas sum 26 nedela i imam kaceno 5kg

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Бременост и зголемување на тежината
8.12.2010 12:55:52   
Beatris
Jas sum 20 nedela I sum popravena 5 kila I toa poslednive 2-3 kila gi kaciv poslednive 2 nedeli, naglo mi porasna stomakot, kako preku nok. Mnogu nekako I se dujam vo tekot na denot a od sabajle pak si e se normalno. Samo se tesam deka sum disciplonirana I ke mozam da oslabam otkako ke se rodi user posted image pa ke vidime

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот happy)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Бременост и зголемување на тежината
16.12.2010 21:51:21   
elena_sk
Незнам луѓе мене се ми се јадее!!! незнам дали е тоа нормално или не

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Бременост и зголемување на тежината
26.1.2011 10:40:56   
mariija
Do 22 nedela imav kaceno 5kg. pocnav da pijam vitaminski apcinja  bidejki mi bese slaba krvta za edna nedela kaciv  uste 5 kg apetitot mi se namali a kg. rastat. sega sum 26 nedela i ostanav na tia 10 kg no doktorot mnogu me razocara veli deka sum mnogu popravena i mi treba dieta MENE USTE TOA ME MI E JASNO user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот elena_sk)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Бременост и зголемување на тежината
26.1.2011 10:55:09   
rina13
10 kila i ne se mn ako mas normalen index na telesna tezina(sepresmetua vrz odnos na tezinata od pred bremenosta i visinta) normalno e da kacis 13 do max 16,jas sum 33nedela i imam kaceno 8 do kraj valja ke stignam do 10 11...majka mi so brat mi se popravi 30 pa gi simna za nepoln mesec.taka da ne mu se sekiraj ic se ke si bide vo red.

(Одговор на членот mariija)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali odite na koncerti?

Da (20%)

Ne (20%)

Ponekogas (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!