|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Справување со нејадењето
5.2.2010 8:08:25   
mami
иако сите баби околу нон стоп само зборат дека ништо не е јаден и незнам што јас науччив да го оставам колку сака да јаде и да не го терам со сила. Едно залче едно залче, две две колку сака толку. Не трчам по него со чинија, ниту го молам. Ако е гладен знае и те како да изеде полна чинија боранија или грав, а ако не е гладен едвај две ти залчиња и со мрштење. Одлично си напредува и тоа ми е доволно

< Поракaта ја уредил nadica -- 21.12.2010 22:39:25 >

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Справување со (не)јадењето
5.2.2010 8:12:22   
BEBICA
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image mami taka i treba.
Ova za babite si 100% vo pravo.Ja ja gledam svekrva mi kako trca po maliot od devermi so tanjirceto da go rani.Toa mene ne mi se dopaga.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Справување со (не)јадењето
5.2.2010 8:17:38   
mami
ма не да не ми се допаѓа, ама ете и свеки, и сестра и, и татко ми, мајка ми и не толку , ама татко ми е невозможен, само дасе вика по него, ама дедо, прво внуче па оди соприго. за нив детето е секогаш гладно. А да незборам за свеки, ако не изеде полна чинија како возрасен ништо не јадел и после цел ден со тоа ке го тупи. Незнам како уста не ја здоболуваuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Справување со (не)јадењето
25.3.2010 10:51:18   
mother 29
Maрко во последно време многу се извиши и малку се истенчи,што е и нормално!ама на мене некако ми боди во очи зашто не му се буцкасти обравчињата ко порано!
си јаде се во градинка,дома кога ке си дојде повеке е на течности ,цедени сокови и чајче!тоа си бара или некои грисини .и се мислам дека му е е малку.сега се тешам со крушите..оној пат мм ми ,купил круши и Марко е заљубен во нив.па еве и 3 дена по ред јаде после градинка по една голема круша.
ама јас сум таква,колку и да си мислам ке си бара тој кога ке е гладен,јас пак сум со понуди по него!?сакаш ова,она!
сега сме во тој период кога бара само глупости да јаде!?кога е мал полесно е, што му даваш си јаде,ама кога ке почне да разбира и да си бара е тогаш е......user posted image


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Справување со (не)јадењето
25.3.2010 10:54:10   
big_mama817
user posted image исто и син ми се молиме за јадење во последно време мали деца мали проблеми големи деца големи проблеми

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Справување со (не)јадењето
21.4.2010 9:21:33   
profesorica
user posted image

еве ваква финта му направив на дамјан во недела- изеде едно чудо пекарски компир, павлака и пире од спанаќ со лебuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Справување со (не)јадењето
21.4.2010 10:15:06   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

user posted image

еве ваква финта му направив на дамјан во недела- изеде едно чудо пекарски компир, павлака и пире од спанаќ со лебuser posted image user posted image user posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image prekrasna idea, sega barem ke znam za vo idnina koga nema da saka da jade Sara kako da ja zalazam user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Справување со (не)јадењето
26.4.2010 14:48:34   
marku
Mojata kerkicka ima 15 meseci , pred 3 meseci imase sipanici i od togas prestana da pie mleko , pred 1 mesec imase pneumonija i bevme vo bolnica i tamo si jadese super duri se iznenadiv , no problemot e toa sto sega koga sme pak doma nesaka da jade ili jade mnogu malce so molenje . Moeto prasanje e slednovo : Kako da i go zgolemam apetitot odnosno imunitetot ?user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Справување со (не)јадењето
26.4.2010 14:51:20   
Палешка РР
Давај и пиковит или киндеримун. Ајде ќе се јават мамичките на постари бебиња од моетоuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот marku)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Справување со (не)јадењето
26.4.2010 14:51:35   
ikipp
ИЗВОРНА ПОРАКА: marku

Mojata kerkicka ima 15 meseci , pred 3 meseci imase sipanici i od togas prestana da pie mleko , pred 1 mesec imase pneumonija i bevme vo bolnica i tamo si jadese super duri se iznenadiv , no problemot e toa sto sega koga sme pak doma nesaka da jade ili jade mnogu malce so molenje . Moeto prasanje e slednovo : Kako da i go zgolemam apetitot odnosno imunitetot ?user posted image
so vitamini,b kompleks,i vitamin c

(Одговор на членот marku)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Справување со (не)јадењето
26.4.2010 14:53:46   
marku
i davam kinder imuno i plus vitamin c i plus maltofer za krvnata slika user posted image ama koga ke ja stisne ustata kraj

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Справување со (не)јадењето
26.4.2010 14:54:04   
nadica
јас на ќерка ми и давам др.лео но можеш и киндеримун или пиковит +витамин Ц и Б6

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Справување со (не)јадењето
26.4.2010 14:57:14   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: marku

Mojata kerkicka ima 15 meseci , pred 3 meseci imase sipanici i od togas prestana da pie mleko , pred 1 mesec imase pneumonija i bevme vo bolnica i tamo si jadese super duri se iznenadiv , no problemot e toa sto sega koga sme pak doma nesaka da jade ili jade mnogu malce so molenje . Moeto prasanje e slednovo : Kako da i go zgolemam apetitot odnosno imunitetot ?user posted image

Еве кликни тука имаме тема совети за јакнење на имунитетот.
Со сипаницата многу се намалува имунитетот без разлика дали дете дали возрасен.Затоа таа после имала и пнеумонија.Јас кога имав сипаници пред 3 -4 год од намален имнитет имав кандида која цел месец неможев да ја излечам.

(Одговор на членот marku)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Справување со (не)јадењето
5.5.2010 11:46:25   
matushka
Uffff, stvarno bilo takauser posted image
Kako raste se potezok e za jadenje. Sega koga nejke, ni reklami, ni nodi ni nisto ne pomaga. Pa sakala nejkela moram da trcam po nego za sekoe zalce.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Iva

ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

Mene mi uspeva taka sto ke go sednam vo negovoto stolce za jadenje, mu go pushtam omileniot crtan Nodi ili reklamite na A1 ako gi nacekame, i on dodeka e zaglean jas nabrzina go ranam, mehanicki samo otvara usta:)))


Начинот е во ред и мислам дека кај секое помало дете би успеало. Мене ми успеваше додека Михајло беше мал, тука ај сега излажи го , нема шанси. Маки мачиме за секој оброк. Ни со лошо но со добро не успева. Се бркаме со лажиците по дома за да земе некое залче.



(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Справување со (не)јадењето
5.5.2010 11:57:33   
Viktori
Вака се справувам со јадење/нејадење :)

појадок во 8
ручек во 2
вечера во 8

со ужинка помеѓу
ако не го изедат појадокот, нема ужинка, а ако нема ужинка го јадат цел ручек итн.
Инаку не ги терам да јадат, никогаш не сум ги терала. Мислам дека децата знаат колку им е доста, а сум приметила и мајки што ги дујат децата со сокови и грицки или што и да е, па се жалат после дека децата не јадат.
Исто беше и кога беа мали, имаше ред и по тој ред се функционираше. И нема прескокнување, секој ден исто, а не само кога сум јас расположена. Се знаеше, дома за доручек, ручек и вечера, а ужинката можеше и надвор.


< Поракaта ја уредил виктори -- 5.5.2010 11:59:27 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Справување со (не)јадењето
5.5.2010 12:54:26   
profesorica
виктори а колкави ти се дечињата?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Справување со (не)јадењето
5.5.2010 13:46:41   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

виктори а колкави ти се дечињата?

10 и пол, 7 и 6 user posted image

< Поракaта ја уредил виктори -- 5.5.2010 13:47:27 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Справување со (не)јадењето
6.5.2010 9:54:14   
profesorica
ако добро разбрав имаш 3 деца user posted image user posted image user posted image човече најискрено ми личиш на девојка- user posted image user posted image user posted image алал да ти е

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Справување со (не)јадењето
20.6.2010 0:29:00   
suzeto
moeto dete nikogas ne bara da jade,a ne jade gricki pa za da ne mu se jade stom me vidi deka e postavuvam masata odma prasuva koj ce jade,jas ne sakam jadev,i zamislete place...........a stanuva od spiejne sto znaci koga jadel.........zamislee go imav doma ostaveno i se javiv na tel.da vidam kako e i i rekol na sestrami ako te prasa mama dali jadev recii deka jadev mandza,sum se iznasmeala koga mi kaza sestrami naucil duri i da lazeuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Справување со (не)јадењето
20.6.2010 0:32:29   
suzeto
profesorica...........
pireeto so spanac kako go prigotvuvas

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Справување со (не)јадењето
28.6.2010 1:42:19   
aneane
Imam custvo deka Gorjan nikogas nema da kaze ..MI SE JADE...ne mi se veruva.Ova moe dete moze da izdrzi so denovi gladno.I se molime,se brkame po dvor, se lazeme.Meso ne jade,zelencuk isto taka.Ovosje...sto on saka....Blagi raboti obozava (cokolina,biskviti i mlaeko).Glumam klovn na sekoj negov obrok koj trae i trae i trae.....Ahhh.....sonuvam za denot koga ke otvori vo friziderot.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Справување со (не)јадењето
28.6.2010 1:47:30   
Тања РР
Ќе дојде и тој ден анеане, верувај!
Не ни напиша колкав е твојот немирко, но кога ќе почне да троши повеќе енергија ќе почне и да бара повеќе храна.

П.С. Добре ни дојде на Рингераја.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот aneane)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Справување со (не)јадењето
28.6.2010 1:58:32   
aneane
Gorjan tukusto napravi 2...So Ringeraja se druzam dolgo no eve sega i oficijalno.Blagodaram na srdecnoto dobredojde.user posted image
Inaku Gorjan e mirno milo i pametno detence(bash kakvo sto go naraccuvav duri bev trudna) no ete zaboraviv da naracam APETIT. I sega gi ziveam posledicite.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Справување со (не)јадењето
28.6.2010 8:49:46   
beki RR
Добро ни дојде анеане.


(Одговор на членот aneane)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Справување со (не)јадењето
28.6.2010 9:13:34   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: aneane

Imam custvo deka Gorjan nikogas nema da kaze ..MI SE JADE...ne mi se veruva.Ova moe dete moze da izdrzi so denovi gladno.I se molime,se brkame po dvor, se lazeme.Meso ne jade,zelencuk isto taka.Ovosje...sto on saka....Blagi raboti obozava (cokolina,biskviti i mlaeko).Glumam klovn na sekoj negov obrok koj trae i trae i trae.....Ahhh.....sonuvam za denot koga ke otvori vo friziderot.


И јас истово го велев кога Марио беше мал...беше жив само од чоколади и смоки user posted image , се му нудев, нон-стоп правев различна храна и ништо, не јадеше и не јадеше.
Сега има 14 години, од 8-9 години почна понормално да се храни. Знам дека ова ти изгледа многу далечно, но ќе биде, верувај ми.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот aneane)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?