|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали тато го чува детето?
30.11.2013 10:34:30   
Bethany
и моите се чуваат секојдневно. Ние сме сами и двајцата сме пола-пола со синчето.

Михаела, пред некој ден не бев дома, мм беше со синчето, и кога дојдов ми кажуваа дека отидел до продавница (долу во зградата ни е), и јас го прашувам: а Ј го остави дома? и така избезумена.
И тој ладен ми одговара: да, па јас му кажав да седне на кревет, да гледа цртани, јас одам до продавница, и тој седеше и го чекаше така. user posted image
Вистина дека му требаа две минути до продавницата, ама сепак не знаев што да речам, бев шокирана.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Дали тато го чува детето?
30.11.2013 10:37:14   
Mihaela 2010
Ne bre tie ne razmisluvaat ko nas...se im e pa dobro de,pa sto ima vrska i tn...
neznam i mene postapkava ne mi se dopadna i na 10 min samo gi baram na mob da vidam so pravatuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Дали тато го чува детето?
30.11.2013 10:55:33   
deluxe
Ги чува Да!! но не од што тој изразил желба,туку од што мораuser posted image user posted image Ама со мене помирни се,него на глава му седнуваатuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Дали тато го чува детето?
30.11.2013 14:41:47   
elenak
Ја чува кога мора, ама ако има слободна опција баба-дедо се користи одма.user posted image Или ја остава кај нив или и тој оди таму, па што друго да помислам освен дека им е досадно без мене дома.user posted image
Инаку знае и да ја пресоблече и да и зготви, да ја заспие, се шетаат... А бањањето е негова обврска уште од раѓање, јас само помагам.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Дали тато го чува детето?
30.11.2013 14:46:56   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

и моите се чуваат секојдневно. Ние сме сами и двајцата сме пола-пола со синчето.

Михаела, пред некој ден не бев дома, мм беше со синчето, и кога дојдов ми кажуваа дека отидел до продавница (долу во зградата ни е), и јас го прашувам: а Ј го остави дома? и така избезумена.
И тој ладен ми одговара: да, па јас му кажав да седне на кревет, да гледа цртани, јас одам до продавница, и тој седеше и го чекаше така. user posted image
Вистина дека му требаа две минути до продавницата, ама сепак не знаев што да речам, бев шокирана.


Ауу Бетани и јас би била шокирана,user posted image среќа што мм па за тие работи е далеку попретпазлив и од мене. Нас ни е продавницата во двор ама никогаш не сум се симнала без неа, дури во вц кога одам оставам врата отворена додека таа седи во столче врзана и гледа цртани. Не знам, не и верувам уште, сакам да ми е пред очи стално, некогаш секунда може да биде пресудна.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Дали тато го чува детето?
30.11.2013 15:28:14   
Bethany
Ние си го познаваме детето, не прави бељи, многу е разбран. Јас повеќе се плашам дека скокајќи ќе се удри од масиче или слично, а во станот нема што да направи дури и да сака, а и станот е безбеден.
Ама сепак и покрај таа доверба што ја имам во него, не би го оставила сам, не уште. Мада колку пати јас се туширам, и ми се оставена враттаа од купатилото отворена, ама јас не го гледам во дневна, и пак исто ми доаѓа. Затоа само се шокирав и не го карав мм user posted image А познавајќи го мм кој ме некогаш нервира со тоа што претерано е претпазлив некаде надвор или во друштвото со другите поголеми деца, говорејќи им да внимават на него, да пазат да не го удрат и сл. некогаш ми дојде непријатно, па затоа уште повеќе се шокирав.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Дали тато го чува детето?
30.11.2013 15:28:56   
Martins mom
Мм беше најнеодговорниот татко се’ дури не се роди малата принцеза. Сега тато некако ни е сменет. Најчесто доцна се враќа од работа, ама кога е дома, седнува да игра со Мартин, го преслекува и го заспива. И тоа е супер во споредба со она ништо! Пројавува и интерес да ја подржи малата. Работите одат кон подоброuser posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Дали тато го чува детето?
30.11.2013 22:08:26   
zzaa
Ја чува, и добро се снаогат.Кога јас не сум дома цел стан го вртат на опаку за 2 минутиuser posted image , се и дозволено од тато таа му е слаба страна. Ако имам нешто работа по дома ке ја заигра, ке ја преоблече, ја успива,се што прави мама прави и тато.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Дали тато го чува детето?
1.12.2013 23:54:22   
Snowhite RR
Михаил повеќе го чуваше, сега Ј некако не толку, додуша и немало баш потреба некоја, обично кога треба да ја чува некој тоа е обично бабите кога сум на работа или кога заедно со мм излегуваме, а за М беше друго зашто одев втора смена на работа, а тој одеше прва, плус јас и за викенди често работев и така мораше да го чува, а Ј дали пет пати ја има преслечено и 2-3 пати заспано, а јадење па ниту и направил, ниту ја наранил

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Дали тато го чува детето?
8.1.2014 6:32:21   
bucko mal
M go cuvashe tatko mu po 2,3 saati na den.Ama bea doma i nekako ubavo pominuvaa.Arno ama sega koga pocna vo gradinka prvite dva dena,mm go spremashe noseshe vo gradinka i posle se cuvaa do 15:30 dodeka dojdam jas.
Lele zeni moram da go citiram:Uste kafeto ne ispieno M stana,pa go spremav i pred da izlezeme mi se pokaka.Ama ti ne znaesh kolku beshe kakan(neznam jas neli)user posted image
Koga si dojdovme doma mu se spie,a F saka da rucame jas nemozam salata da napravam abe zeno ludnica.
I taka jas slatko se iznasmeav jas neznam kako izgleda toa hehehehe dobro mu vikam stom detevo saka vo gradinka jas ke go nosam ti idi raboti,mislam taka e najpametnouser posted image



_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Дали тато го чува детето?
9.1.2014 0:14:05   
Defne90 RR
Pogolemiot po ne go cuvase jas postojano si bev so nego,eventualno babite go cuvaa koga sum odela nekade so mm no mnogu retko toa.M duri i placese koga maz mi ke go zemese.Sega otkoga se porodiv so vtorovo mm go cuva M a jas go cuvam A deka e pomal i polesno mozam da se spravam.No ponekogas koga treba da otidam nekade kako prethodniot pat koga so M otidovme na rodenden go ostaviv maz mi so A i celo vreme se cuvale i si igrale i boigami super se soglasuvaat isto kako i so M.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Дали тато го чува детето?
11.8.2014 9:42:27   
Mila mamicka
Го чува, и тоа можам слободно да кажам дури повнимателно од мене. Колку време и да е потребно, ќе го чува син ми, ќе му даде и да јаде, и сокче ќе му направи, и ќе го пресоблече и се друго што треба.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Дали тато го чува детето?
13.9.2014 18:12:33   
Dilina
Сега за сега ја причувува на 30мин, но тоа додека да завршам нешто работа по дома, знае да и смени пелена да ја пресоблече да ми помогне со бањање кога е дома обавезно, кога шетаме заедно не се дели од количката и така хехе. Но знам дека без проблем ќе ја чува кога ќе тргнам на работа и по цел ден, зошто тој е дома од сабајле а јас навечер и така од сабајле ќе мора.. но бидејки работи со деца знам дека ќе немаат никаков проблем. Сега малата како почна да се смее мн се радува на татко и.. дури повеќе од што се радува на мене user posted image

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Дали тато го чува детето?
13.9.2014 21:22:05   
vezilka RR
Ги чува не би требало да се жалам, но не да знае да напраи некоја глупост. Прееска на малото после саат ипол у дал од ад млекото ори плачело и тоа во истото неизмиено шише. Бог да чува.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Дали тато го чува детето?
13.9.2014 21:37:59   
Melanija RR
Само на него можат да го оставам без грижа.Чување,играње,менување пелени,ранење,тој го бања јас го држам
Треба потсетник знае без цуцка или чај да го изнесе,нешто да заборави ама ништо страшно.Единствено проблем е заспивањето премногу му е слабост па не му успеваuser posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 13.9.2014 21:50:51 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Дали тато го чува детето?
14.9.2014 11:00:34   
ikki
Ќерката ја чува повеќе, дали дека е поголема па си ја носи кај и да иде незнам, ама синчево ептен ретко го чува. И кога ќе му речам да ги прчува двајцата како да сум му рекла оди истрчај маратон. Еве чудо сега ги зема и двајцата да ги прошета без јас да му кажам.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Дали тато го чува детето?
14.9.2014 15:36:46   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ги чува не би требало да се жалам, но не да знае да напраи некоја глупост. Прееска на малото после саат ипол у дал од ад млекото ори плачело и тоа во истото неизмиено шише. Бог да чува.

Istoto bi go kazala i jas,a ova za glupostite,nisto novo.Vcera na primer,otisle vo komsii i koga detevo go napadnalo ostatokot od rucekot na komsiite,mm se setil deka zaboravil da i dade rucek user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Дали тато го чува детето?
14.9.2014 15:58:12   
Lacrymosa
Додека беше мала ќе му ја оставев пример 15 мин и ќе ме бараше на моб: ПЛАЧЕЕЕ. додека не се испокарав дека треба да ја смири и дека и мене ми плаче. Сега се чуваат и се учат на глупости. идам пред некој ден дома тие двајцата се учеле како прави магарето.. цела куќа ечи тие двајца рикаат како магариња... единствено што не сака е да менува пелена бидејќи му било страв да не ја повреди бла бла бла

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Дали тато го чува детето?
14.9.2014 18:10:52   
Felly RR
Ја чуваше уште бебе кога беше, а сега бидејќи е и поголема, и ептен е полесно за било кого да ја чува. Учат заедно, си играат, ручкаат, а кога се сами никако не се караат. М знае многу добро и да се умилкува кога е сама со некој, и тогаш тато и е прв другар, а кога сум јас дома, тој е прв непријател.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 94
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?