|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Книги за деца
6.1.2013 23:50:50   
ivemace
nie pocnavme so ovie user posted image , pa prodolzivme so user posted image sega sme golemi i citame sekakvi prikazni user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 7.1.2013 23:31:33 >

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Книги за деца
7.1.2013 23:33:16   
Felly RR
Ivemace, бидејќи не е дозволено да се поставуваат надворешни линкови, постот го уредив и ги поставив првите слики од линковите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Книги за деца
12.2.2013 12:43:25   
vezilka RR
Уф, колу ни се хит малите сликовничиња на Топер со Кони и Пикси. Посебно Кони игра фудбал и Кони компонира мора да ги прочитаме барем два пати во денот. Ептен ги сакаме.. user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Книги за деца
12.2.2013 13:06:32   
majka na eva
и ева обожава книги,ама во никој случај не дозволува да и читам.врти само од таа страница на друга и покажува кое што е...инаку сега засега бидејки е уште мала и купуваме само книги со дебели корици,и оние што се со звуци...а другите со обични листови веднаш ги кине...user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Книги за деца
12.2.2013 13:07:57   
Mihaela 2010
Jas posledno i kupiv na angliski,za pocetnici,mnogu ubava kniga, i sega za sega znaeme kako se vika kuce,mace ,majka i tatko na angliskiuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Книги за деца
12.2.2013 13:15:30   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Уф, колу ни се хит малите сликовничиња на Топер со Кони и Пикси. Посебно Кони игра фудбал и Кони компонира мора да ги прочитаме барем два пати во денот. Ептен ги сакаме.. user posted image


Ние имаме само две од овие малечкиве - Педалинката на Борјан и Филип и Кралот Филип стана светски шампион. Ги обожава и двете и се гази од смеење кога му ги читам, дека се за Филип user posted image

А инаку имаме над 50-60 сликовници, јас во живот му немам купено играчка. Кога му купувам нешто, земам сликовница.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 12.2.2013 13:16:15 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Книги за деца
12.2.2013 19:10:41   
Maca25
Јас и Н. еднаш неделно одиме во книжара и купуваме книги. Последно купивме детска енцикопедија и енциклопедија за диносаурусите. Со нив нормално оди некоја од книгите со Кони. Такви може 30 имаме. Најомилена на Н. и е Имам другар што се трка со формула. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Книги за деца
12.2.2013 19:31:47   
Џесика
Борјан не е по книгите воопшто. Има неколку сликовници што сум ми купила, од време на време ќе ги разгледува, ама повеќе ги користи како „даски за сецкање храна“ додека си игра Храна и вино user posted image Да го прашам дали сака, ќе сака, ќе ја гледа ама да земам да му читам некако не го интересира, или ако му читам, ќе збори наизменично со мене, или ќе ме поправа во читањето... user posted image битно немаме толку книги, ама затоа имаме возен парк...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Книги за деца
13.6.2013 19:17:58   
Felly RR
Ние во последно време многу ги сакаме оние со лепенки. Најдовме една дури и со листови од дебела мрсна хартија, и лепенките може бесконечно многу да се лепат и прелепуваат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Книги за деца
13.6.2013 19:28:35   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

Борјан не е по книгите воопшто. Има неколку сликовници што сум ми купила, од време на време ќе ги разгледува, ама повеќе ги користи како „даски за сецкање храна“ додека си игра Храна и вино user posted image Да го прашам дали сака, ќе сака, ќе ја гледа ама да земам да му читам некако не го интересира, или ако му читам, ќе збори наизменично со мене, или ќе ме поправа во читањето... user posted image битно немаме толку книги, ама затоа имаме возен парк...



Па купи му Храна и вино на детето user posted image , моево обожава да го чита.Инаку книги сака секакви со слики и да исто со лепенки обожава, особено со Дора.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Книги за деца
13.6.2013 19:34:28   
mami2
Имаме многу книги, купуваме редовно нови, од Пикси до енциклопедии, ама јас им ги донесов и моите книги од детство, лектирите од мене од прво одделение со песнички и басни.
Најомилена им е од моите The giant Walt Disney word book, стара е точно 30 години, штета што ја нема да се купи, и јас и сестра ми ја прелистувавме по сто пати и децава сега за сега само слики гледаат, ама им е многу интересна

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Книги за деца
13.6.2013 20:32:52   
temjanuska75
I Nie imame dosta slikovnici. Momentalno omilena mu e Emil i Rufi.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Книги за деца
31.7.2013 16:50:36   
Bethany
Во последно време син ми само носи книги да му читаме или јас или мм. По цел ден сака да му се чита, никогаш не одбива.
А кога беше помал, знам на другарка ми бебето на 6 месеци и малку поголем сакаше да ги гледа, тој не ги ни погледнуваше. И си мислев дека нема да му бидат од голем интерес ни понатаму. Ама како расте се повеќе сака и му дојде времето да седи, слуша што се зборува, до крај на приказната. Додуша кратки се тие, ама ете сите книги една за друга ќе ги сослуша до крај!

Имам некаде прочитано дека Ајнштајн (не сум сигурна дека е тој, ама таков некој научник нели ) кажал ако сакате деца да ви бидат интелигентни читајте им приказни / книги user posted image

Ние засега имаме од тие со дебели корички или такви со звуците и само такви купуваме, ама веќе сите ги купивме мислам.
И за пожарникарите, и за тректорот и кучиња, пајчиња и сл. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Книги за деца
31.7.2013 18:16:24   
vezilka RR
Мажле домкна една сликовница My first english и сега ни е хит, секој ден учиме по некое зборче. Иначе сеуште Кони и Пикси ни се на прво место. На одмор имавме земено Кони на кампување, а бидејќи и ние бевме во камп, ептен му беше интересно. Во последно време ја бара и Волшебникот од Оз и Алибаба и 40те разбојници.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Книги за деца
31.7.2013 23:25:32   
elenak
И ние имаме неколку сликовници, сака да и читаме ама не слуша до крај. Не знам, детево мое ништо не го занима на подолго времеuser posted image 1 минута и толку, одма нешто друго бара.
Најмногу имаме од оние водоотпорни сликовници, за во бањата. Имаме и музички ама тие најмалку ја интересираат. Туку прееска бев да купам сликовница за детево на пријателите (за вториот дел од роденденот) и земав една за да ги учи боите, од топер. Епа толку бе да се немало идеја, какви работи се ставаат за пример. Божур за розова боја, лимета за зелена...user posted image Кај дете од 3-4 години слушнало за тие работи па да ги препознава. Или во една наша сликовница има нацртано мисирка и вика вака - Јас сум мисирче, големо сум и мрсноuser posted image Мала е ќерка ми за прашања ама не знам како би и го објаснила ова кога ќе почне да прашува. Мислам стварно некои работи како ради реда се ставаат.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Книги за деца
1.8.2013 0:32:15   
vezilka RR
Ете ме зачуди, ори обично Топер имаат добри изданија. Ние имаме неколку од Топер Зборовник со лепенки, Прецозни седства, Места кои сакам да ги посетам и уште една, и Никола ги искина прелистувајќи ги.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Книги за деца
1.8.2013 19:38:55   
Bethany
Еленак, и јас некогаш се чудам и мислам дека би можели поинаку да ја напишат или дека книгата не е соодветна за возраста за која е наменета. А и сега последно што ми е чудно, можеби и јас грешам, во книгите што ги читам на син ми, демек се за малите, а ги користат некои тешки зборови, пример: го гледаа ВЧУДОНЕВИДЕНО user posted image Што знам, јас едвај го изговорам зборов, можеби и јас грешам, ама дека читав од еден логопед да на мали деца, на тие што допрва почнуваат да зборуваат, треба да се кажуват прости зборови.

Или во едно книгиче со зборови за возраст од 12-18 месеци има сликички со се нешто и подолу прашањата за родителот да ги постави на детето. Ај ние допрва може да му поставуваме тие прашања и тој да ги разбира и да одговара на нив (да покажува), можеби имаа дечиња кои можат и порано, ама мислам дека е тешко прашање за таа возраст, пример: Кое овошје не е тркалезно? user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Книги за деца
3.2.2014 1:02:03   
Defne90 RR
Jas obicno mu citam basni na pogolemoto tie mu se najintertesni i ne se dolgi mnogu pa sekogas me isslusuva dodeka zavrsam so citanjeto.Inaku probav da mu citam i takvi knigi koi kako sto veli betani izobiluvaat so mnogu nerazbirlivi zborovi za niv,no toj samiot mi ima kazano deka ne mu se dopagaat i da ne mu gi citam.user posted image Togas prodolzuvame so basnite ako vo meguvreme ne zagubi zelba da me slusa tokmu poradi nerazbirlivata sodrzina na ovie knigi.Zatoa i ne mu citam veke ke ostavam da si nauci da cita pa duri togas toj sam koga ke moze da si procita mislam deka duri togas ke moze i da ja razbere nivnata sodrzina.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Книги за деца
25.2.2014 1:52:12   
Defne90 RR
Пред една недела ја најдов Зоки Поки и постојано му ја читам на М а тој откако ќе ја прочитам бара пак и пак одново да започнам.Ептен убава книга за деца полна е со интересни случки и смешни ситуации,и мене мајка ми ми ја има читано кога сум била на таа возраст а се сеќавам дека беше и редовна лектира во прво одделение.Сега не знам дали се уште е во програмата,ама мислам дека дефинитивно секое дете треба да биде запознаено со нејзината содржина.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Книги за деца
25.2.2014 7:18:21   
deluxe
На помалото дете(18м) најинтересни му се учебниците и тетратките од сестра му.Богами 1-2 учебници малку настрадааuser posted image а неколку тетратки остави без корициuser posted image Друго ништо не го интересира,кога ќе ја види сестра му дека пишува домашна,остава се и се јази да ги дофати книгите.А во последно време и со моливот владее доброuser posted image user posted image Дизајнираше неколку вратнички од кујната и зидотuser posted image user posted image
Да не бидам офтопик,на ќерката најомилена книга (буквално со неа порасна) е 1000зошто,1000затоа.Енциклопедија уште јас кога сум била ученик,си ја пронајде кај мајка ми ,и секој ден ја прелистува,порано јас и читав,сега веќе сама си чита се што ја интересираuser posted image Бајки и сказни не ја интересирале од никогашuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 25.2.2014 7:21:55 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Книги за деца
15.8.2014 10:13:33   
Mila mamicka
Јас сум голем љубител на книгите, обожавам да читам и затоа сакам и моите деца да ги научам да ги сакаат книгите. Син ми, кој сега има 28 месеци, својата прва сликовница ја доби на 6 месеци. Уште тогаш многу ја сакаше, и јас постојано му ја читав. Досега, направивме добра збирка на книги и сликовници, и тој покажува голем интерес за нив. Има збирка сказни од Андерсен, кои се ставени во музичка кутија, и него му се многу интересни, има од музичките на Просветно дело за возилата, имаме и од најмалите од Просветно дело, и тие ги сака многу. Досега, скоро 90% од книгите и сликовниците ги добиваме како подароци од најблиските, и не доаѓа ред јас да одам и да му одберам некоја. А сега сакам да му купам некоја енциколпедија за негова возраст од Просветно дело. Сметам и дека кога бираме подарок за некој роденден, треба наместо играчка, да се купува книга, затоа што децата треба да си го развиваат интелектот уште од мали нозе со помош на деткските книги.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Книги за деца
25.9.2014 16:36:09   
Felly RR
Во Просветно дело видов дека има некои нови изданија за рано учење и развој - Бкварка, Математика, Сообраќајни правила, Бонтон, учење на часот, има и Весела градинка за деца од 4-6 години. Ги има ли некој разгледано и дали ви се допаднаа?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Книги за деца
28.9.2014 13:51:30   
Snowhite RR
И ние вчера бевме во Просветно дело и си ја купивме Сообраќајни правила и планирам зимава една по една сите да си ги купиме, зашто се наменети баш за предшколска возраст од 4-6 години
Го имам флаерот еве кои се
Го учиме светот со Елена и Емил 1 и 2 (4-5 год.) и Детски свет 1и 2 (5-6 год), Разиграни бои, линии и форми за 4-5 и за 5-6 год (овие се со ликовни активности) Весела градинка, Вешти прстиња (оваа е за музички и ликовни игри и вежби), Од каде ни се вакви мускули, Запознајте ги сетилата, Букварка и Букавар(5-7г) Математика (5-7г), Сообраќајни почетоци, Бонтон за секој ученик и Учиме колку е часот

Е сега на флаеров е оваа математика од 5-7 години, ама таму имаше и за 4-5 и 5-6 години
Едукативни изданија мислам дека се стварно корисни и прилагодени за предучилишната возраст

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 123
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?