|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Книги за деца
29.11.2010 0:13:18   
Viktori
Јас најдов книги од мојата младост. Па едната се вика Јана а другата Џиџа. Едната е за бебе, а другата за џамлија, а Бобо и Јана се цело време со книга во рака, ама не ми изгледа ко да читаат нешто user posted image  user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Книги за деца
29.11.2010 0:23:44   
nadica
надица е на периоди некогаш не се дели од книгите, сликовниците по цел ден читаме и прераскажуваме, а пак некогаш и по 2-3 дена не ги чепка и кога ќе ја прашам дали сака да чита вика попосле user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Книги за деца
29.11.2010 0:26:11   
Maca25
Сакам да и најдам книгичка со Црвенкапа - моментално сме у тој филм user posted image Ја имаме на ДВД и може 4 пати едно по друг ја пушта и не и е досадно. Јас полудувам. ДВД - то е на српски па повторува - Бака наместо Баба, а Црвенкапа ја вика Кепапа. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Книги за деца
29.11.2010 9:22:41   
big_mama817
и ние исто како вас Маца нонстоп ја вртиме црвенкапа и со неа заспиваме user posted image  додуша и книгата ја имама е и ја читаме по неколку пати user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Книги за деца
15.7.2011 2:19:01   
Snowhite RR
Многу сакам да го научам да ја сака книгата, зашто и јас многу сакам да читам. Сега за сега му купувам помали со малку текст, со тврди корици да не може да ги кине. До сега ги имаме
Една што се расклопува цела се вика Во дворот и ги има сите домашни животни, благодарение на неа уште на година од прилика ги научи сите животни, потоа Домашни животни - Пронајди ме!,(Мајката си го бара малечкото, а тоа се крие, па треба да се пронајде) со оваа се заспивавме еден период, ги заспивавме нив прво, па потоа и тој заспиваше, Кадифено пиле (во вид на пиле е плишаноuser posted image , ја купивме за велигден) Том и цистерната (сликовница во вид на цистерна) и Мачорот во чизми (Зд сликовница)


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Книги за деца
15.7.2011 9:52:58   
topce
многу сака книги мислам дека едно време само тоа сакаше да листа и да си гледа слики па потоа да и раскажуваме и сега дури и таа ни раскажува. и во градинка ни рекоа да однесеме сликовници со прикаски како црвенкапа, пепелашка, снежана, волкот и 7 јариња, ивица и марица и други.
најомилени и се книгите со животни, па потоа имаме една да учиме англиски ама со дебели страни и тука пееме со нејзе, потоа книгата со прикаски за добра ноќ каде што се наредени сите ама најомилени ни се црвенкапа заради лошиот волк и снежана заради маќеата user posted image user posted image . со книгите некако полесни ни се некои убедувања или прилагодувања кои треба да ги направиме како посета на доктор, стоматолог и некои навики како нема гризање, плукање, фрлање на земја на хартија, земање од земја и јадење....

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Книги за деца
15.7.2011 10:08:53   
topce
КЛИК
КЛИК


< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 15.7.2011 11:47:20 >

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Книги за деца
11.8.2011 0:31:02   
biljanaM
Најновите книги кои ги имаме се Пиши бриши од 3-4 годишна возраст(ги има за сите возрасти), многу ми се допагаат, земав три: Учиме да броиеме, Учиме да пишуваме, и го развиваме мислењето....доколку детето погреши, фолмастерчето се брише со крпичка и си ја поправа грешката неколку пати....

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Книги за деца
23.11.2011 0:03:36   
Melanija RR
Ako moze preporaka za kniga slikovnica za
13mesecen decko,osve oni na toper so zivotni
sto se sklopuva,ima I edna za taa vozrast no
za do 18meseci so zborovi.Fala

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Книги за деца
23.11.2011 13:38:36   
miana
Ima edna ubava so zivotinski svet i ima zvuci na nea...Stiskas po zivotnite i ispustaat zvuci... Mnogu e ubava nie ja kupivme gore vo ramstore...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Книги за деца
23.11.2011 14:13:03   
JovanaJ
Imam cuvstvo deka nie poveke rasteme so knigi nego so igracki. Ima premnogu knigi i mnogu gi saka. Iskreno se nadevam deka ovaa ljubov kon knigite nema da mu pomine koga ke porasne....user posted image
Prvo pocnavme so onie meki plasticni knigi-slikovnici uste od mnogu mal , za da sega imame buvalno se duri i detskite encikolpedii za zivotni, rastenija,za omilenite dinosaurusi (veke gi znae site vidovi), normalno prikazni od site vidovi obicni, so slozuvalki, najrazlicni...Negovata soba e kako biblioteka.
Najmogu citame navecer pred da legneme da spieme. Toa ni e zadolzitelno, po eden cas citanje i razgovor za procitanoto. Toj del od denot e posebno zadovolstvo...
Knigi se kupuvaat skoro sekoj den, posledni sto gi kupivme se edna prikazna so Strumfovi i edna kniga za ucenje Angliski za 5-6 god. vozrast, i vo gradinka pocnaa da ucat Angliski pa sega koga saka i po doma si citame...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Книги за деца
23.11.2011 14:22:23   
Pepelaska *
Мартин има 14 месеци. Прв пат книга му дадов пред година негде оние со животните на просветно дело. Многу ги сака , со нив седи најмногу мирен ги отвара и кажува како правеле животните.Вчера гледав многу убави бајки сложувалки.Многу сакам да ги сака книгите како мене , јас со книги пораснав. Баш му велев на мм какви убави книги има за деца а им купуваме некои безвезни работи на децава.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Книги за деца
23.11.2011 22:03:12   
mamamoni
И ние ја имаме истата книга од просветно дело со звуци од животни и Софија многу ја сака, имаме еден куп сликовници и со сложувалки но рано ни е за редење. Веќе почна да ги распознава и ги покажува која е црвенкапа, снежана, трите прасиња...Исто и јас и купувам повеќе сликовници отколку играчки.

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Книги за деца
20.12.2011 9:11:16   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: albena

Ме интересира колку често им читате книги на децата?
Јас на моите деца, на 2 и 6 години, им читам секоја вечер пред спиење.
Според мене нема доволно избор на книги на македонски јазик за предшколска возраст. А вие што мислите?

Кои книги би ми ги препорачале за деца на возраст од 2 до 6 години?
Многу ви благодарам за советот.
Албена



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Книги за деца
20.12.2011 9:16:39   
Mihaela 2010
Mihaela uste vo stomakot moj bese so knigatauser posted image .Bidejki do 8 mesec se mknev po fakultet i polagav..Koga imase 7-8 meseci,jas ucev a taa mi gi prelistuvase tetratkite i bese mnogu smesno..Knigi imame dosta doma,i taa so zvuci ,i drugive prikazni,i mnogu saka da i citame,pogotovo tatko i ,ke si ja zeme knigata i vika tato cita,sedni tuka,i taka dur mm cita i taa ucestvuva vo toa,raskazuva sto gleda,slikite ...Mislam deka preteravme so slikovnicite i knigite,taka da edno vreme nema da i kupuvam neka gi nauci ovieuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Книги за деца
20.12.2011 10:31:31   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: albena

Ме интересира колку често им читате книги на децата?
Јас на моите деца, на 2 и 6 години, им читам секоја вечер пред спиење.
Според мене нема доволно избор на книги на македонски јазик за предшколска возраст. А вие што мислите?

Кои книги би ми ги препорачале за деца на возраст од 2 до 6 години?
Многу ви благодарам за советот.
Албена




Mislam deka ima dovolno knigi na Mak. jazik za predskolska vozrast. Moeto dete ima 5 godini i citame istotaka sekoja vecer, nema preskoknuvanje. user posted image
Zavisi od afinitetot na deteto, za vozrast za 6 god. ima mali enciklopedii za deca so zivotni, rastenija, ptici, ribi, dinosaurusi, insekti....so prekrasni sliki i malku tekst interesen za citanje. Site se na Mak jazik mislam deka se od prosvetno delo (ako ne se lazam...). Nie mnogu gi sakame tie...
Ima slozuvalki- prikazni isto na mak. jazik za pomala vozrast...mali prikazni (mali knigicki) od Toper so interesni slucki od sekojdnevie...
Posledno kupivme knigi so testovi za deca od 4-6 godini, kade mozes da vidis deteto kako napreduva, interesni se so zadaci na boenje, crtanje, povrzuvanje.....
A ne sum dobila vpecatok deka nema dovolno knigi za Mak. jazik..neka me popravi nekoj ako gresam... user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Книги за деца
20.12.2011 11:53:56   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ



Posledno kupivme knigi so testovi za deca od 4-6 godini, kade mozes da vidis deteto kako napreduva, interesni se so zadaci na boenje, crtanje, povrzuvanje.....



Их, баш вчера изнакупив од тие за во пакетчињата да им ставам на децава. Супер се, ги бендисав.

Никола иако има само една годинка веќе има позамашна колекција од сликовници user posted image Ги сака, интересни му се. Ке си извади некоја од кутијата и ни ја носи да му читаме. Првата сликовница му ја купивме на 5 месеци, од тие меките од Просветно, и од тогаш од време на време му купувам по некоја, а богами о добар дел доби во наследство user posted image од братучедтка му.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Книги за деца
16.8.2012 11:11:53   
AnnaMolly RR
Моментално најнајнајомилена работа му се сликовниците. Има едно 20 сликовници (некои ние сме ги купувале, некои за подарок сме ги добиле), па дневно по 5-6 мора да прочитаме.
Најинтересна му е Црвената кокошка зашто има и звуци. Вчера му ја копив и Слончето, исто со звуци, па едно 5 пати ја прочитавме во рок од 2 саати.
Си се зачленив во Топер, си добив 10% попуст, па ќе правиме збирка сликовници дома.
Многу ми е мило што се заинтересира за приказни, а се надевам и дека во иднина ќе му остане љубовта спрема книгите. Јас лично обожавам да читам, па ете можеби ќе се метне во тоа на мене.

Инаку, на сите топло ја препорачувам едицијата на сликовници со звуци. Малку се скапи како за сликовници, 390 денари се, ама па тоа останува и понатаму. Еве слика од Црвената кокошка.
user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Книги за деца
16.8.2012 20:11:16   
Maca25
Ние собираме книги со пожарникари. Купивме последно една од Дојран, се вика Сензационална Книга за Пожарникарите, со текст и лепенки е и е многу интересна. Пишува во неа какви пожари има, како се справуваат пожарникарите и историја за пожарите. При крај сме со лепенките, па ќе треба нова да барам. Ако некој види нешто со пожарникари нека ми каже.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Книги за деца
19.8.2012 0:06:13   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Моментално најнајнајомилена работа му се сликовниците. Има едно 20 сликовници (некои ние сме ги купувале, некои за подарок сме ги добиле), па дневно по 5-6 мора да прочитаме.
Најинтересна му е Црвената кокошка зашто има и звуци. Вчера му ја копив и Слончето, исто со звуци, па едно 5 пати ја прочитавме во рок од 2 саати.
Си се зачленив во Топер, си добив 10% попуст, па ќе правиме збирка сликовници дома.
Многу ми е мило што се заинтересира за приказни, а се надевам и дека во иднина ќе му остане љубовта спрема книгите. Јас лично обожавам да читам, па ете можеби ќе се метне во тоа на мене.

Инаку, на сите топло ја препорачувам едицијата на сликовници со звуци. Малку се скапи како за сликовници, 390 денари се, ама па тоа останува и понатаму. Еве слика од Црвената кокошка.
user posted image


и ние имаме слични на овие ама од просветно дело се, со звуци на животни и исто се многу интересни, играчки повеќе не купуваме само сликовници затоа што најмногу им се радува и веќе си ги раскажува по нејзино

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Книги за деца
19.8.2012 8:48:22   
Snowhite RR
И ние сликовници само купуваме, особено кога купувам за поклон за роденден и за него обавезно купувам, да не остани покусоuser posted image . Па ги памти текстовите и наместо ние, тој нас ни чита, смешки е, еднаш му чита на татко му: Денес мама не однесе кај езерото да научиме да пливаме (имаме една со пајче), јас сум го заборавила текстот, не видов дека ја зел сликовницата и мислев му кажува дека го носам во паркот кај пајчината, ама се чудам зошто му вели да пливаме, кога го гледам тој од сликовницата запамтил и раскажуваuser posted image
А и ваква со звуци имаме една, исто имаме една со магнети и таа е доста интересна, едукативна, според текстот треба да ги наоѓа и да ги лепи магнетите, ама работата е тоа што по еден ден му се интересни и толку, после треба да помине време, па пак да се заинтересира

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 19.8.2012 8:50:33 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Книги за деца
4.11.2012 2:49:44   
Nadezna
Дамја сега ке почлни две години а има преку 20 сликовници
Пинокоио, Слонцето , Откриј е, па Златка и Трите Мечки, па Книга од Џунглата, Па Црвенкапа, поа Волот и седумте јариња, па Кралот Лав, ПА Малата Сирена, па Трите прасионја, па две на англиски , Диносауруси и За Бои, пА за Броеви и Предмети од П.Д. па Штрумфови, па Семејство со животни, па Пријателите нмаЛео, па 300 чуда.
колку да знаете, мали сликовници со тврди страни извади сега Топер по 50 денари :)

< Поракaта ја уредил Nadezna -- 4.11.2012 2:52:50 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Книги за деца
4.11.2012 12:52:04   
sitalia
Nie imame slikovnici doma eden mal ton. Ako nekoj go interesira nekoja slobodno neka prasa za sodrzina. Sekako deka gi menuvame razlicni i bea interesni vo razlicen period i normalku so malku pauza ko novi. Arno ama user posted image seka sme pogolemi i ni trebaat veke kako knigicki. Gi kupivme tie od tiara club i neznam dali e los prevodot ama ne se mnogu interesni. prikazni po telefon istotaka kako nedokazani se neznam dali e od prevodot. Sara kej se mislev da ja zemam ama deka ic ne mi se pogodija prethodnive se predomisliv i rekov da se informiram. Pa ako imate iskustvo za knigi za devojcinja nad 5 godini Ve molam za info. Inaku kupuvame najcesto od prosvetno delo, toper (i vo dvete imam clenski karticki) i vo prodavnicata vo ramstor kade ima i na angliski dole n 1 sprat sto e.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Книги за деца
10.11.2012 17:03:12   
Melanija RR
Ми треба книга или енциклопедија за деца на тема земја,вселена, растителен свет.....за 4-5 години,но и после ќе му служи.
Во просветно дело нешто нема посебно,а на нет гледав нешто во Феникс ама незнам позади собрание дали ја имаат уште таа книжара зошто немаат веб страна.
5 до 12 сум,ама морам да најдам нешто до вторник па помагајте user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Книги за деца
11.11.2012 13:09:20   
penelopa
Син ми исто сака книги- има поприлично многу цели две фиоки: книги со имитација на гласови на животни, превозни средства, со приказни, со прозорчиња позади кои нешто се крие, најново за роденден доби од Германија да учи германски со едноставни зборчиња, макети на различни овошја, зеленчук исл.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?