|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
24.4.2012 12:28:08   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

na nas kum nie najdobar drugar na mm, a voedno i kolega seuste e ergen neznae sto kako treba ama majka mu go opravauser posted image za svadbata se pokaza super a i za A duri i premnogu ( ovoj pat mislam za finansiska) sekogas koga ke ja vidi i ostava dobra suma na pari sto sekogas se karam so nego za toa, za krstevkata se dogovorivme samo za vo crkva sto treba da zeme drugo nisto malku ne mu bese seedno ama spored mene samo e nati daj mi super si ziveeme a isto i so starosvatot samo sto toj ne e od tuka tuku od probistp ama sekogas koga ke ni se ukaze priika odeme ili toj so soprugata doaga maksimalno se pocituvame sega ne gledame za toa procka bozik veligden ama i da ne mozeme da otideme kaj niv obezno mm se javuva


ivoni4ka jas sum od probistip koj vi e starosvat  sigurno gi znam mal grad e


(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
22.5.2012 15:49:06   
babyblue
ne znam sto da kazam. blaze im na tie sto si imaat dobar odnos so kumovite toa e mnogu bitno. zatroa mislam deka sekoj treba sam da si go odbere kumot a ne da mu bide nametnat kumot na tatko mu ili pa ne daj boze dedo mu. ama toa sto ne sakas toa ke te najde. nas ni bese nametnat star kum i edvaj se soglasi sin mu da ni bide kum, ama so sinot ne se druzime. mene kako covek ne mi se dopaga. mnogu se fali i se istaknuva sekogas se toj znae i sekogas e vo pravo. a maz mi mislam kako poveketo mazi, ne saka da se rasprava i prekutuva za se. jas ne sum takva i cesto dogame vo konflikt so kumot. ubavina so sila ne biva. mnogu mi e krivo sto ne ni dozvolija da si gi zememe za kumovi najdobrite drugari i krivo mi e sto maz mi ne insistirase na toa. za podarocite ne se zamaram, na sinceto za povojnica mu kupija pizami. moite se kumovi na dve mesta i tatko mi koga odel na povojnica obavezno ostaval paricka na deteto. takov bil obicajot a tie se staro kumstvo znaci gi znaat obicaite barem 100 den da ostavea za bebeto. ama nema vrska. citam nekoi pisuvaat gi smenile kumovite kako se pravi toa???????????????????? a koga stana zbor za imeto na deteto se karavme so meseci, svekrva mi jadna zivci iskina molejki go da ne go krstuva deteto po tatko mu(na stariot kum)-ne sakate da go znaete. sudbina ama sepak si go krstivme jas kako sto sakav

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
22.5.2012 16:03:37   
Mihaela 2010
ne znam sto da kazam. blaze im na tie sto si imaat dobar odnos so kumovite toa e mnogu bitno. zatroa mislam deka sekoj treba sam da si go odbere kumot a ne da mu bide nametnat kumot na tatko mu ili pa ne daj boze dedo mu. ama toa sto ne sakas toa ke te najde. nas ni bese nametnat star kum i edvaj se soglasi sin mu da ni bide kum, ama so sinot ne se druzime. mene kako covek ne mi se dopaga. mnogu se fali i se istaknuva sekogas se toj znae i sekogas e vo pravo. a maz mi mislam kako poveketo mazi, ne saka da se rasprava i prekutuva za se. jas ne sum takva i cesto dogame vo konflikt so kumot. ubavina so sila ne biva. mnogu mi e krivo sto ne ni dozvolija da si gi zememe za kumovi najdobrite drugari i krivo mi e sto maz mi ne insistirase na toa. za podarocite ne se zamaram, na sinceto za povojnica mu kupija pizami. moite se kumovi na dve mesta i tatko mi koga odel na povojnica obavezno ostaval paricka na deteto. takov bil obicajot a tie se staro kumstvo znaci gi znaat obicaite barem 100 den da ostavea za bebeto. ama nema vrska. citam nekoi pisuvaat gi smenile kumovite kako se pravi toa???????????????????? a koga stana zbor za imeto na deteto se karavme so meseci, svekrva mi jadna zivci iskina molejki go da ne go krstuva deteto po tatko mu(na stariot kum)-ne sakate da go znaete. sudbina ama sepak si go krstivme jas kako sto sakav


babyblue te citam i gledam deka ti e mnogu krivo i epten si izrevoltirana,do nekade si vo pravo,no edno ke ti kazam,nemoj tolku mnogu da se zamaras okolu kumstvoto,i toa dali bil kumot star ili bil najdobar drugar...na kraj kraeva znaes kako vikaat so kumot treba retko da se gledas,zosto ne cini da se skarate,taka da ke ti kazam primer eden moj...mm isto ima eden star kum,koj gi vencal negovite i gi krstil nego i sestra mu.covekov ima preku 70 god,i koga planiravme svadba,planot ni bese normalno nasi prijateli,so cel i po nataka da se druzime i ziveeme.i koga otidovme da gi kanime na svadba,na mm mu bese malku nezgodno odma da mu kaze deka si imame kum,i stariov si sfati deka go kanime nego...lele jas luta iskacame i vikam da znaes deka sega coekov ke prifati posto go znaeme so coek e...vikam nemam namera on da mi bide kum,a pogotovo toj sto edvaj se dvizi utre i dete da mi krsteva...ne pominaa nekolku dena ete go na vrata,toj se ufilmal,pocna da ni organizira ,da ni kazuva deka u imalo mnogu guzvi za zakazuvanje na svadba i takvi raboti,i mm samo odednas go presece:vika abe kume jas sakav da te prasam dali ke ni dozvolis i blagoslov da ni dades za drug kum,imame eden prijatel sto ni se nafati,i ovoj aaaaa pa dobrooo kako sakate,nema problem,malku mu padna krivo ama bez problem se otkaza....i da ti kazam ne ni bese na svadba bidejki bese na operacija..star covek so ke prais..
E sega ovie sto ni se kumovi,se bese ok se do eden moment koga kumata nesto mi se nafrli,i toa jas trudna 8 mesec taa puzder me napravi jas ni kriva ni duzna,potresena cela,ne sakam da kazuvam za sto stanuva zbor ama iskreno mn se nalutiv i vise ne ja pobarav...se porodiv i od pusti sram se javi da cestita ...ama od togas mn se zaladija odnosite...i oni primetija,ne saam nekoj da me pravi budala,pa majku mu ako si kum ne znaci deka si gospod,vo red postuvam se ama ne da me gazis...
posle aj se sredija rabotite koga kumot nesto mu se naluti na mm,se distanciraa,a nie od drugi luge doznavme zosto bil lut,a ne e vo nasa moznost da mu pomogneme...
na rodenden na malata ne dojdoa,od drugi doznavme deka kerka im zavrsila vo bolnica,ok vo red se slucuva,no red bese kako kum da se javat i da kazat,da se izvinat i da cestitaat..baska pomina se toa,oni ne se ni javija da recat aj da vi pominete posto ne bevme...epa izvini ama i jas imam gordost,i jas nesakam nekoj mutava da me prava ma koj saka neka bide...
taka da srcka ic ne mu se sekiraj,teraj si rabota ,uzivaj si,i najdobar drugar da tie moze da se zezne rabotata pa uste poloso da stane,da ne sakas oci da si vidite...uff pozdrav

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
22.5.2012 16:08:59   
Ikana
Јас сепак не ги разбирам стариве обичаи, три генерации по ред исти кумови, од на прадедо ми времето....кум треба да му биде духовен водач на детето во животот, втор родител, итн....
Што има јас да викам некој стар дедо да ми биде кум кога си имам најдобар пријател, или еве нека биде и брат или сестра, или братучед, ако веќе сакате некоја фамилијарна врска....

А од друга страна не разбирам, која е потребава сите да гледаат кој колку донел, што донел, дали оставил пари или не....Во тој случај не бараш кум, него бараш пари.

ММ го побараа за кум, демек старо кумство, па да се обнови, мм ги одби фино лепо и им кажа да си бараат они кумови, што има он со нив после 100 години?!
И на луѓево нормално им олесна, и си најдоа други кумови, нивни најдобри пријатели.

Ме нервира во последно време исто така, тоа што сите бираат кумови по статусот финансиски....мислам најсериозно не се венчавате во банка, туку во црква!

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
23.5.2012 1:13:34   
babyblue
fala za utesnite zborovi. tesko mi e sto moram da pravam lice. mozebi mi izgleda mnogu poloso zatoa sto se mi bese nametnato i ne bese po nas izbor. so lugeto ednostavno ne ni odi muabetot i se nadevam deka retko ke se gledame. a vo pravo si nekogas i drugarite moze da te razocaraat. pozz

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
24.5.2012 13:26:27   
Ikana
Најискрено да ти кажам, мм си одбра кум, другар од детство, единстен другар што му останал од тој период од животот, човек со кој учел и во основно и во средно школо....имаше и он стар кум, ама ако ми веруваш, рецка не му удри....што има воопшто да го прашува, кога не го видел долги години?!?!

Мојата старосватица од друга страна, другарка од факултет, ми беше сведок во матично и сега отиде во странство да работи и нема да биде тука за венчавката и за крштевката...за да не стварам тензии помеѓу другите другарки, и да нема лутење, и се јавив на братучетка ми прва, што ми е како сестра, бидејќи единица сум, и ја прашав дали сака да ми биде старосватица, и со задоволство прифати....

Избегнав многу нервози и префрлања со тоа.

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
24.5.2012 15:29:15   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana
Ме нервира во последно време исто така, тоа што сите бираат кумови по статусот финансиски....мислам најсериозно не се венчавате во банка, туку во црква!


Точно така, кумот мислам дека не треба да се бира според статусот. Нас кога не викна најдобриот другар на мм да им бидеме кумови, јас и мм бевме без работа, гревови живи. Тие инсистираа дека сакаат ние да им бидеме кумови, макар и ништо не би им однеле на свадба. Мм прифати, после месец-два се вработивме и се си дојде на место.
И нашиот кум ние кога го побаравме беше без работа, па тоа ни на крај памет не ми беше важно што и ДАЛИ ќе ми донесе поклон на свадба.
Важно е да се почитуваме меѓусебно, да се сложуваме и да се дружиме.
Со кумашините често се гледаме, ама со нашиов кум ветрушка еднаш во 2-3 месеци. Супер си е човекот, ама неженет, млад, сака да шета user posted image Еве го сега се вери, па се надевам ќе се смири малку и почесто ќе се гледаме!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
22.6.2012 12:48:30   
Snow Queen
Јас не сум мажена, фактички ќе зборам за кумството на моите, мојот кум.
За жал односите не им се добри, едвај едно здраво ако си речат кога ќе се видат меѓусебно....а зошто да ги прашате и едните и другите незнаат да ви речат-јас глава сечам ако не е така.
Што е уште по трагично татко ми и кумата се 1 братучеди........за цела среќа јас и сестра ми супер си комуницираме со братучедите, и дефинитивно немам намера да нарушувам односи со братучеди ради грешките на постарите.
Искрено мојот кум го сакав како втор татко,многу ми значеше....но кога ќе увидам дека моите на 2/3 пати им се јавуваа и им велееа куме дај да се видиме, што е работава....? а они со прст не мрдаа....таа позиција и тоа чувство како спрема втор татко со тек на времето избледе.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
22.6.2012 15:31:54   
BebyDoll

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Од "кумовците"кои не венчаа никогаш не сум ни била задоволна.Значи едвај едвај со пола уста прифатија,инаку старо кумство,а убаво се изјаснивме дека ако не се во можност нема проблем,ама не не одбија и ок.Имаше недоразбирања уште пред свадбата за ситниците околу тортата,па бидермаерот....И јас јасно и гласно се изјаснив дека ќе имам и старосватица и дека она ќе ми е вториот потписник,што не е вообичаено за во мојот роден крај.А првиот потписник еден од близнаците на дотичната ни стара кума(за другиот близнак да биде кум на девер ми).И скандалот следуваше во матично кога дотичната ги седнала двајцата близнаци на потписничките места уште пред ние да влеземе.Тоа брзо го решив ама падна брука во матично како да не сме се договориле кој ќе ни бидат потписници.За во црква да мора старосватицата да се повлече и да не венчаат двајцата близнаци за да нема бруки и таму.И цела свадба помина без везе во однос на нив,ни заиграа со нас,ни торта сакаа да пробаат....И од тогаш не сме се виделе.Им се јави мм за Нова година да им честита,да им каже дека чекаме user posted image ,ги каневме на младенци,на осветување на станот...за ништо не се појавија,не се ни јавија да ни честитаат.И еден месец пред да се роди user posted image се јавува свекор ми за да ни кажел дека нашите ни "кумовци" неможеле повеќе вака,уште на други 3 места биле кумови,а и сега ќе се родело user posted image па ние далеку сме билеuser posted image ,па трошоци..И фино лепо си ги поканивме старосватовите што ни беа да ни бидат кумови на user posted image наше, кои со задоволство прифатија.Со нив сме ептен блиски и ептен ми е мерак што ќе ни го крстат они нашето сонценце.



Da ima vakvi kumovi,i moite se kumovi na poveke mesta i nigde gi nema za nisto.Jas veke i ne gi racunam za kumovi.Koga ke mi stignat decava za svadbi ne bi sakala da gi kanam ama pak neznam dali e red bez da gi otkazis da si viknis novi?
More ic ne mi e gajle, nee ni od ni red da gi nema od krstevka.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
15.5.2014 14:15:20   
Mila mamicka
Премногу сме задоволни. Кога се веривме со мм, прво го прашавме синот на стариот кум, и тој ни рече, доколку сме во можност, да си најдеме други кумови, затоа што не е во добра финансиска ситуација, па здравје да му биде кум на девер ми. Ние се сложивме, и одма знаевме кои ќе ги поканиме за кумови. Нашите кумови, всушност кумата е ќерка на пријатели на свекор ми и свекрва ми, и од првиот миг кога се запознав со неа (додека бевме во врска со мм) ептен ни тргна муабетот. Таа се омажи пред нас, па така ги поканивме со маж и да ни бидат кумови. Тие, уште пред да ги прашаме, имале претчувство дека ќе ги прашаме, и веднаш се договориле дека ќе прифатат. Многу ни беше мило. Иако сме оддалечени 200км, многу сме блиски. Се слушаме редовно, се гледаме колку што можеме, на сите слави, родендени, празници се посетуваме, или ние нив, или тие нас. Секогаш остануваме по 2 дена, и малку ни е за да си изнакажеме се. Сметам дека кумството е света работа, и дека од кум поблизок нема. Ние сме кумови на 3 места, и со сите 3 фамилии сме во многу блиски односи. Често и се гледаме, и се слушаме. И ако некој близок не покани за кумови, пак нема да одбиеме. Меѓусебната почит е најважна во односот со кумовите.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот BebyDoll)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
15.5.2014 14:29:36   
deluxe
Многу сум задоволна!! Најпрво што прифати да ни биде кум,бидејќи финансиски не е многу јак човекот.Второ што го задржа кумството,кое е старо мнооогу години,поради финансиите не не одби како што е случај со многу стари кумства,завршуваат поради таа причина...Трето за двете деца без проблем ни оставија одврзани раце да си бираме имиња,и без проблем ни ги крстијаuser posted image Претерано сум задоволна од овие нивни гестови,не гледам ни во подароци што ми дале,ама ич тоа не ми значи,битно ми е што светата врска опстана во ова тешко времеuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 15.5.2014 14:30:30 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
15.5.2014 15:09:40   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Многу сум задоволна!! Најпрво што прифати да ни биде кум,бидејќи финансиски не е многу јак човекот.Второ што го задржа кумството,кое е старо мнооогу години,поради финансиите не не одби како што е случај со многу стари кумства,завршуваат поради таа причина...Трето за двете деца без проблем ни оставија одврзани раце да си бираме имиња,и без проблем ни ги крстијаuser posted image Претерано сум задоволна од овие нивни гестови,не гледам ни во подароци што ми дале,ама ич тоа не ми значи,битно ми е што светата врска опстана во ова тешко времеuser posted image user posted image

Исто и кај нас се случи оваа ситуација.И нашите кумови се стари кумови и ете исто како и кај вас без проблем прифатија да ни ги крстат и двете деца.Јас а и маж ми сме многу задоволни од нив и покрај другото се почитуваме многу,блиски сме со нив и редовно ги посетуваме и ние нив и тие нас.Споредбено со моите кумови кои ме крстиле мене,верувале или не не ги ни познавам не знам ни како се викаат ни како изгледаат,еднаш ни немаат дојдено на гости,гледам дека има многу разлика од кумови до кумови.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
2.12.2014 0:13:07   
scared RR
Најдобар кум имам, кулира за се буквално user posted image ама не испоштува за се во врска за свадбата, за сите адети, за се што побаравме од него. Ептен сум задоволна и многу си се почитуваме user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
11.3.2015 23:28:10   
lukajana RR
Нашиот кум е шпанска серија,јас ич не сум задоволна.Млад е на мм другар и се беше ок се согласи да ни биде кум и многу се дружевме,кога правевме свадба имаше девојка официјална кума на свадбата и заедно со неа ми го крстија Лука.После некое време раскинаа и за кратко се ожени со друга,ајде и со неа бевме во добри односи се гледавме нон стоп ама се разведоа по 5 месеци од свадбата со бебе од 40 дена и него го снема.Ни се јавува ни доаѓа ,го баравме и дома го нема .Сега сакаме за Јана да правиме крштевка и роденден ама него го нема и не знам што да правиме.
Мора ли да ни откаже за да бараме друг или може да ја крсти некоја од двете куми со кои се дружам уште и мислам дека би прифатиле .

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
12.3.2015 0:15:03   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Нашиот кум е шпанска серија,јас ич не сум задоволна.Млад е на мм другар и се беше ок се согласи да ни биде кум и многу се дружевме,кога правевме свадба имаше девојка официјална кума на свадбата и заедно со неа ми го крстија Лука.После некое време раскинаа и за кратко се ожени со друга,ајде и со неа бевме во добри односи се гледавме нон стоп ама се разведоа по 5 месеци од свадбата со бебе од 40 дена и него го снема.Ни се јавува ни доаѓа ,го баравме и дома го нема .Сега сакаме за Јана да правиме крштевка и роденден ама него го нема и не знам што да правиме.
Мора ли да ни откаже за да бараме друг или може да ја крсти некоја од двете куми со кои се дружам уште и мислам дека би прифатиле .



Najdete go kumot,prasajte go otvoreno.Dokolku vi otkaze togas barajte ja negovata zena(razvedena)bidejki taa zakonski e vistinskata kuma,dokolku kumstvoto se prenesuva ponatamu na generacii,nivnoto dete ke bide kum \a na vasite deca koga tie ke pravat svadba.Ova e primer za predavanje na kumstvo(kako sto e obicaj)

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
12.3.2015 9:29:17   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Нашиот кум е шпанска серија,јас ич не сум задоволна.Млад е на мм другар и се беше ок се согласи да ни биде кум и многу се дружевме,кога правевме свадба имаше девојка официјална кума на свадбата и заедно со неа ми го крстија Лука.После некое време раскинаа и за кратко се ожени со друга,ајде и со неа бевме во добри односи се гледавме нон стоп ама се разведоа по 5 месеци од свадбата со бебе од 40 дена и него го снема.Ни се јавува ни доаѓа ,го баравме и дома го нема .Сега сакаме за Јана да правиме крштевка и роденден ама него го нема и не знам што да правиме.
Мора ли да ни откаже за да бараме друг или може да ја крсти некоја од двете куми со кои се дружам уште и мислам дека би прифатиле .

Јас не разбирам,како го нема user posted image Не е во земјава,нема ни трага ни глас од него или едноставно е презафатен ,па не наоѓа време за фамилијата ?
Како и да е ,најфер би било да го прашате,ама најдобро би било да се откаже user posted image и неговата жена да си превземе заедно со детенцето

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
12.3.2015 9:43:33   
Mihaela 2010
Jas ne se razbiram mnogu vo ovie raboti i nie nesto ne ziveeme so kumovite, se zaladija odnosite i bas si zboram so mm za vtorovo ako nesto recat deka ne mozat za krsevka ke si js angaziram starosvaticata, drug kum nema da baram.isto za lukajana mislam deka nemora po sekoja cena pod drvo i kamen da go barate..ako go nema boze moj pojdete si vo crkva kazete na popot kako stojat rabotite i najdete si drug.ja ne bi idela kaj bivsata mu zena koja edvaj ja poznavam tuku bi si angazirala oja bliska osoba..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
12.3.2015 9:56:22   
lukajana RR
Значи работава е врвка типот има некои коцкарски долгови и се крие од сите ,телефоните му се исклучени дома не си доаѓа сме биле неколку пати со жена му контактира преку социјално а дететоне го гледа воопшто .Јас викам да и кажеме на жена му детенцето да биде кум ама стариве запнале дека мора него да го прашаме а нели и детето е кум ако веке жената не е

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
12.3.2015 13:42:58   
Hopeful RR
Ние исто не сме нешто најзадоволни од кумот, и се дружиме со нив ама многу ретко. Некако не се покажаа на времето ок, не ни посветија воопшто внимание за свадбата, ни мене кумата, ни кумот на мм. Кумата ми се јави ден пред свадбата дури да ме праша за цвеќе и материјал, а мене бидермаерот ми беше нарачан од пред две недели и на крај сама си го платив од инат. За крштевка на деца, здравје, сакаме да викнеме други за кумови, луѓе со кои сме поблиски и за кои ни е криво што не ги викнавме за свадба.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
12.3.2015 14:00:46   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Najdete go kumot,prasajte go otvoreno.Dokolku vi otkaze togas barajte ja negovata zena(razvedena)bidejki taa zakonski e vistinskata kuma,dokolku kumstvoto se prenesuva ponatamu na generacii,nivnoto dete ke bide kum \a na vasite deca koga tie ke pravat svadba.Ova e primer za predavanje na kumstvo(kako sto e obicaj)


Вистинска кума?user posted image епа вистинска нема бидејќи е разведен,нели?

Уф што да кажам мене кумот од старт не ми беше по кеифмјас небирав. За свадбата се ок , но кога беше роденден и крштевка тој беше разведен. И оди договарај со маж, се знае по адети ама маж е.Се беше по наши избор ајде тоа ок , ама имаше дешавки дента што пак не ми се допаднаа?И после 4 месеци се јави по роденденот, а и сега скоро по 3 месеци од предходниот пат

lukajana RR да во ред е да го прашате а ако го нема здравје тоа е тоа,да детето по ред треба да крштева.Ама безвезе ми е дете да крштева дете.И јас би избрава старосватовите или сосема друг близок.

Многу често кумовите не се погодуваат,погрешно бираме или се прифаќа ради реда/ тренд???Што мислите

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
12.3.2015 14:23:57   
Ilina87
Мое мислење е дека кумството треба генерациски да се пренесува, а некако денес секоја генарција си става нов кум. Повеќе од помодарство се бира нов кум, најчесто пријател, кој за жал во секој момент може да се откаже и не се сфаќа многу сериозно кумството. Самото пренесеување на кумството од генерација на генарција повеќе се цени и има поголема вредност, освен нормално ако не откажат кумовите.
Lukajana би требало жената и детето да си ја прифатат обврската, разговарај со неа.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
6.5.2015 23:09:46   
lukajana RR
Конечно го најдовме кумот и ни откажа,да ви кажам ми олесна ,се ми беше страв дека ке прифати па нема да се појави во цркваuser posted image .
И се јавив на бившата жена на кумот и се согласи да ја крсти Ј ,значи ја наредивме работатаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
7.5.2015 10:20:45   
Gari68
Нема тука правило дали е подобро со старо кумство или ново,каде новото обично е блиски другари-пријатели.
Кај нас кумовите ни се нови од причина што кумот кој ме крстил беше стар над 70 години а синовите негови исто беа некои 15 години постари од нас со кои се немавме видено а и не беа од нашиот град.Фино лепо отидовме во Подлес кај стариот кум ,си го прашавме дали ќе ни дозволи друг да ни биде кум и човекот си прифати.Си поканивме еден другар кој прифати и си имаме разбирање само сепак со ретки видувања-дружења(родендени,празници)
За разлика од тоа ние каде сме кумови до пред свадбата со кумашините млади ретко се срекаваме и комунициравме ,повеќе врската и почитувањата се правеа преку стариот кумашин.Тогаш сеуште бев ерген,ме поканија повеќе нели од почитување кое го имаше стариот кумашин сигурно младите да се прашувале тогаш ќе си сакале да им биде некој нивни другар.Меѓутоа откако се оженив дружењето ни е многу поинтензивно,не е само на родендени и празници кога се гледаме поради обврската што ја имамме како кум и кумашин туку си наоѓаме и многу други поводи заз дружба.И верувам дека сега не би не менувале за ниеден друг кум.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
17.12.2015 12:12:04   
Sunshine88
Нашите кумови се наши другари со кој се гледаме минимум 1 неделно. Затоа и ги одбравме, зошто сме блиски, ни оди муабетот, едноставно си одговараме....Имаме некои свои да ги наречам ритуали...Кога ги каневме за кумови воопшто не гледавме финансиски. Нормално освен тоа што треба да се плати во црква, свеќи, материјал...иако сакавме ние да си платиме се да не се ставаат другите на трошок...Ништо не пропуштаме, родендени, нова година...слави се со ред. Битна е почитта не подарокот...Едноставно ете сакавме на некој начин да го зацврстиме нашето пријателство, кое во последно време стварно се покажа за вистинско. Не е пријател да е тука само за добро. Пријател треба да е тука и кога ти е тешко, да те сослуша, да те истрпи, да ти даде совет...Попрво би и се доверила на кумата него на било кој друг.

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 99
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?