|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
16.1.2012 16:46:18   
Snowhite RR
Јас па на друг портал имам читано дека од сите видови преработено месо пилешка виршла сварена е убаво понекогаш да јадат.
Како што имам пишано и погоре, избегнувам да му давам вакви работи, ама сега е веќе голем и сам отвора во фрижидер и ако види паштета или салама сам си зема, ама не јади по многу и ептен ретко, така да си викам не е страшно. Ние со мм не обожаваме многу салами и др сувомеснати производи, а понекогаш купуваме за тост и тогаш на М му правам тост само со кашкавал и маргарин или сиренце
Инаку колбаси многу сака, не знам дали и тие спаѓаат во преработено месо, ама и нив ретко ги јади, зашто јас не сум баш љубител на колбаси


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
16.1.2012 17:04:25   
arh_diz
Da Snowhite i na mene pedijatarot mi rece deka mozam da dadam pileska virsla ama da sodrzi cisto meso.A kade da se kupi taa virsla?
MM mu kupi ednas na M pileski virsli za deca , kolku e toa cisto meso neznam ama cenata za 200 grama visrli bese kako za 1 kg svezo meso.Trajnosta im bese samo 3 dena.Mu se dopadnaa na M .Ama jas odluciv da ne kupuvame poveke.Posigurno mi e koga znam sto mu davam.


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
22.8.2012 14:55:25   
vezilka RR
Никола сега додека бевме на одмор за прв пат проба и салама и виршли..и ги бендиса, вика сакам саамче user posted image . Инцидентно беше, викам ај на одмор сме, од еднаш ништо немада му биде. Не палнирам да му давам постојано. Може да почека уште некое време за такви работи.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
25.12.2012 9:52:40   
Bojanana
Jas citav deka edinstveno argeta pasteta se pravi od meso,osobeno taa za deca Argeta, sto mislite vie za ova?

Линкови не се дозволени

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 25.12.2012 17:20:04 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
25.12.2012 12:16:46   
AnnaMolly RR
Аргета е највкусна, само и тоа е паштета. Некако не ми се верува дека се прави од чисто месо?
Нејсе. Филип јаде и сувомеснато и паштета и виршли. Ама на пример ако денес јаде паштета, не добива ништо друго од наведениве производи најмалку 2-3 недели. Сметам дека тоа не е ништо страшно, нема ништо да му биде ако еднаш до двапати месечно касне нешто поразлично.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bojanana)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
25.12.2012 12:44:18   
Mihaela 2010
Ete vcera kolku za promena za vecera i isprziv edna virsla od onie malite so kaskaval,i so lepce i puterce pa ubavo se najade...
Inaku koj znae od koga nema probano virsli,u princip i ne gi saka....
pasteta ne saka ,a i jas doma retko jadam,kupuvam isklucivo karneks naj ubavi mi se

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
25.12.2012 14:28:42   
vezilka RR
Море ги сака, туку не му давам. Сувомеснати јаде само по гости и ако не фати на дело user posted image . Паштета не пробал, хе,хе не не фатил со паштета во рака user posted image user posted image user posted image . Во принцип гледам да избегнувам, колку е можно повеќе.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
25.12.2012 14:50:04   
Mihaela 2010
Okolu suvomesnatoto:cesto imame doma,ete taka za dorucek ili vecera,mm gi obozava,a jas sum luda po cajna..taka da i davam i jade ama pa i kolku moze da izede,edno trkalce od sunka,ili dve trkalca cajna i slicno,taka da ne sum nesto zasekirana okolu toa,bidejki i ne jade kojznae kolku ...pa i neka proba ,ubavo e se da se proba NALI...user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
25.12.2012 16:32:31   
nena lonley
suvomesnatite proizvodi ne se mnogu stetni ( samo se posoleni ) i zatoa ne se preporacuvaat za deca da se preteruva a i radi konzervansite, kako i da e cajnata i suvomesnato proizvodi se konzerviraat so susenje i dimenje taka sto pogolem del od stetnite sostojki i isparuvaat.......dodeka pastetata se soskoi od koza,vilica so se zabi, nervi,genitalii,mocen meur,debelo crevo i sl + kup aditivi....ima edna anegdota za pastetata kako nastanala ).....vo industrija za mesni proizvodi upravnikot rekol : PA STETA e se ova da se frli i taka nastanala PASTETA :))

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
25.12.2012 21:41:36   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bojanana

Zdravo majki, imam dete od 5 godini i veke dolgo vreme razmisluvam dali e OK da mu davam da jade pasteta. Kakvo e vaset_o iskustvo?


ИЗВОРНА ПОРАКА: nena lonley

Jas kako magistriran sanitaren inspektor mozam da ti kazam deka proizvodite kako salama,virsli a posebno svinski kobasici i pasteta se naj skart proizvodi i se stetni za vozrasnite a za decata ic da ne zboruvame.....jadenjeto pasteti svedete go na minimum a ako detenceto insistira kupete pokvalitetki a so toa poskapi pasteti....se nadevam pomognav iako ne sum majka :)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bojanana

Zdravo majki, imam dete od 5 godini i veke dolgo vreme razmisluvam dali e OK da mu davam da jade pasteta. Kakvo e vaseto iskustvo?


Ја не би дала...ако не му понудиш, ако не купувап нема ни да јаде. апсолутно се сложувам со нена лонлу..не само што нема ништо корисно во неа, туку е штетна!!!



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

Jas vi ja preporacuvam edna pasteta slicna na argeta e moze i po ubava vi garantiram 100% prirodna od UKA KOMERC. SLOBODNO DAJTE IM NA VASITE DECINJA.




ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Bozee nikogas ne bi i dala pasteta da jade pa ni onaa Argeta sto e ko bozem da decauser posted image ni jas ne jadam ni taa nema da proba ni pasteta ni virshli ni salami.....bljakkuser posted image



_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
25.12.2012 22:33:04   
miana
Jas neznam kako mozes ummu-ajna da garantiras za pastetata od UKA deka bila prirodna??Mislam,nemozam da poveruvam na ova sto go citam..Po nesiguren proizvod od ovoj nema..Za pasteta pravime muabet i toa za UKA..Pa od UKA ne bi zela nisto a ne pa pasteta da dadam na dete..Izvini ako imas nesto vrska so UKA - pa gi falis ,ama ne e vo red da garantiras za nesto od vakvo poteklo. Bez navreda ama ova ne mi lici na iskustvo tuku na reklama...user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
25.12.2012 22:46:29   
Ring
Како може паштета да биде 100 % природна ???? Шо да не паселе говедата и свињите од органска трева ???
Се знае од што се прави паштетата...да не се повторувам....е сега што некој се повкусни и имаат појака реклама , нормално е и да се фалат
Инаку јас во мојот живот дали 10 пати имам пробано паштета, и не гледам причина и на ќерка ми да и дадам...едноставно нема потреба од тоа !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
25.12.2012 23:39:17   
niki
pasteta ima rok na traenje 2 godini i ne mora da se cuva vo frizider, sto mislite kako se postignuva ova? zdrava i korisna nikako ne mozam da ja smetam
na dete koe ne probalo, nema pricina da mu se dava, osven mozebi ako sami doma ne si ja pravite, bez hemija
nas doma edinstven grev vo menito od mesni prerabotki ni e sunka od misirka i povremeno dimena slanina, jas licno bi bila presrekna koga bi gi isfrlile potpolno i se nadevam deka vo idnina ke uspeeme vo toa
smetam za svoja greska sto sum dozvolila deteto da proba mesni prerabotki, i mislam deka ne treba se da im se dade da probaat
kerka mi na primer seuste nema probano nisto gazirano, nitu mastiki i nisto ne i fali, koga i nudat odbiva seuste, da sum se odnesuvala vaka i za mesnite prerabotki sigurno i niv bi gi odbivala

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
26.12.2012 10:13:53   
Felly RR
Ние паштета немаме пробано уште, јаде шунка понекогаш, а виршла ако и сварам ќе касне, ама ретко и варам, па затоа и не бара. Ние најмногу сме на салати. И другово месо во послендо време не го сака.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
26.12.2012 10:20:26   
Ikana
JAs porano si jadev i pasteti i salami, cajna i prshuta posebno....Sega nekako ne mi odgovaraat pa i ne gi ni jadam....no na M ne bi i dala pashteta bidejki smetam deka nisto ne propusta...mozebi ke proba (moite sigurno ke i dadat jas koga nema da gledam), ama sega nema u nesvest da padnam ako se sluci toa. Realno, jas ne bi davala na dete, ama ako place i vrishti kako da i zabranam....?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
26.12.2012 14:46:24   
Pepelaska *
Мартин уште не пробам паштета а и не верувам дека нешто ќе ја бендиса.Не гледам причина покрај толку здрави и корисни работи да му давам паштета.
Од друго виршла има пробано и сака ама мноооогу ретко добива, салама бара само ако види и чајна исто ке касне едно мало парче и не бара веќе.
А имам една другарка која му дава секое сабајле по две кришки паштета на детето , генерација се со Мартин 2 год и 4 месеци,и ич не ми се свиѓа тоа.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
26.12.2012 15:22:01   
Calypso
Јас не сум му дала на син ми ништо сувомеснато, ниту пак паштета. Сметам дека нема потреба, односно дека е рано. Има 21 месец, и не мислам уште долго време да му давам. Ние дома ретко купуваме и за нас, па на детето тешко дека ќе му дадам. Порадо би му дала месо, отколку вакви преработки. Има кога да проба, не е ништо итно.

< Поракaта ја уредил Calypso -- 26.12.2012 15:23:37 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
30.11.2014 20:39:49   
caciana
Prerabotenoto meso ne treba mnogu cesto da im se dava na decinjata. Na primer virsli. Decata do 10 godini treba da konzumiraaat maksimum 4 virsli mesecno, zatoa sto tie sodrzad nitrati i nitriti..a nitratite go zgolemuvaat rizikot od pojava na rak !

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
30.11.2014 21:00:40   
blond
Nie retko kupuvame, no svekor mi e zavisen od salami, pasteti pa taka postojano ima kaj niv. I mali koga ke vidi pobudaluva, bidejki jas zabranuvam, baba dava, ama demek mi veli retko e toa user posted image . Pasteta znam jas da mu dadam, pa i jas jadam ednas vo 1-2-3 meseca, zavisi koga-kako ke me fati strv.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
30.11.2014 21:13:20   
mamicki
Uf. Golemiot sin ( sega 18,5) nastojuvav da go hranam po PS. Rezultat> vo pubertet pocna samo gjubre da jade! Duri i go otvara friziderot, provokativno me gleda i vika> Cekaj da proveram dali ima nesto junk kako za mene!
Maloto (3,5) ne saka nitu da pogledne salami, pasteti i sl.( virsli i kolbasi nitu ne vnesuvam doma). Ama, vcera me izzacudi. Tatko mu sednal i jade cvarki i malovo se skrsti i se nalapa! Vo nesvest kje padnev!

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 45
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?