|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Скапа-ефтина струја
31.1.2013 12:45:03   
Beatris
Инвертер ти е клима уред, само што работи од -15 до 45 степени, просурфај на сајтовиве за техничка опрема ќе видиш, е сега поскапи се од обичните клими, ама па друга им е намената

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Скапа-ефтина струја
31.1.2013 13:27:05   
Malecka23
da ama tie klimi se ok za stabilna struja a poso vo Ilinden non sto snemuva a i slaba e klimata poveke vrti pak e ladno i visoka smetka ova barem od iskustvo kazuvam

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Скапа-ефтина струја
31.1.2013 14:07:39   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Инвертер ти е клима уред, само што работи од -15 до 45 степени, просурфај на сајтовиве за техничка опрема ќе видиш, е сега поскапи се од обичните клими, ама па друга им е намената

Srcka ti imase pisano konverter zatoa me zbuni..Jas na rabita se gream so takva klima i ne zum zadovolna bas..Baska treb ada stavam po site sobi za sekade da e topla i pak raboti na struja...Se sto e na struja - fuj..Gotovo,ke probame so peleti ,tie nekako najveke gi falat a i najekonomicni se..

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Скапа-ефтина струја
31.1.2013 14:38:04   
Calypso
Со струја никако не се исплати да се грееш навака према Илинден, Петровец и не знам уште што има... јас сум во Ергеле, одма после Маџари, а прилично пред Илинден. Како што пишав претходно, стално снемува струја. Ние сме сега на парно со камин на дрва, ама мора и струја, за да врти пумпата за циркулација на водата во радијаторите. Тоа не е некој трошок, ама ако снема струја, нема греење, плус може притисокот толку нагло да се покачи што доведува до пукање на цевките. Нас тоа ни се случи пред некоја недела, снемало фаза, и тоа фазата на која работи пумпата, а јас не приметив, и притисокот се качил па пукна цевката, уф ужас, мислам дека детево трауми ќе има од тоа. Секогаш кога станува од спиење преку ден вели, „пукна цевката“ бидејќи тоа пукање се случи во момент кога детево стана од спиење.
Ставивме и акумулатор, за не дај Боже пак ако снема струја или фаза.
Миана, не знам дали ти се исплати на пелети, велат дека биле многу скапи. Тетин ми лани имаше такво парно, со камин на пелети, рече дека повеќе му се исплатело да се грее на струја.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Скапа-ефтина струја
31.1.2013 14:54:05   
rina13
Najisplatlivo e so parno na drva,no so kotel.Poretko se lozi,povisoka temperatura kacuva na vodata.So peleti e priblozno kolku I so struja.Vaka so 15kubika drva shto e od prilika50 000 kje ja projdes cela Zima.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Скапа-ефтина струја
31.1.2013 15:19:49   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


Srcka ti imase pisano konverter zatoa me zbuni..Jas na rabita se gream so takva klima i ne zum zadovolna bas..Baska treb ada stavam po site sobi za sekade da e topla i pak raboti na struja...Se sto e na struja - fuj..Gotovo,ke probame so peleti ,tie nekako najveke gi falat a i najekonomicni se..


Зависи од моделот Мианке, тие што се најефтините може и не вршат работа, јас ова сум го видела, осетила и затоа ви кажав. Толкава куќа со по еден инвертер на спрат. Внатре е пекол...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Скапа-ефтина струја
31.1.2013 15:28:55   
zzaa
nie se greeme na struja,so termo pecka ja polnam vecer od 10 do 7 sabajle,i cel den e toplo,gotvam na struja,peralna uklucuvam 3 nedelno i najgolema smetka so ni stigna e 3300 denari pa mislam ne e nogu,a lani koga imase eftina struja od 1 do 4 saasot na pladne najgolema smetka ni bese 2400 den.i stanot ni e vo sredina i e mnogu toplo i vo drugata soba i vo kujnata iako ne gremee tamu.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Скапа-ефтина струја
31.1.2013 16:18:03   
Anne^
ЕВН
или..

Е - евтино

В - веке

Н - нема

Ццц баш вака испадна работава после ЕСМ

_____________________________

Биди тоа што си и живеј си го животот како ти што сакаш, а не како што им одговара на другите!

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Скапа-ефтина струја
31.1.2013 20:30:36   
Bububebe
Ние се грееме на парно со дрва.Ама готвам на струја,машина за садови,за сушење алишта и за перење алишта скоро секој ден се пуштени,и овој месец ни дојде 2600 ден user posted image

(Одговор на членот Anne^)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Скапа-ефтина струја
1.2.2013 12:30:00   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


Srcka ti imase pisano konverter zatoa me zbuni..Jas na rabita se gream so takva klima i ne zum zadovolna bas..Baska treb ada stavam po site sobi za sekade da e topla i pak raboti na struja...Se sto e na struja - fuj..Gotovo,ke probame so peleti ,tie nekako najveke gi falat a i najekonomicni se..


Зависи од моделот Мианке, тие што се најефтините може и не вршат работа, јас ова сум го видела, осетила и затоа ви кажав. Толкава куќа со по еден инвертер на спрат. Внатре е пекол...


Вчера бев на слава и баш прозборевме на оваа тема и ми го кажаа ова за овие инвертер системи..Не се работи за инвертер кима туку цел систем..Личи на клима а не е тоа..Имало мок на 14 kw a трошела 3kw..нсталирањето на ваков систем било многу скап околу 5000 евра и ги имала некоја фирма ЕНЕРГИЈА изгледа се викала - имале и веб страна и сега ние ке ја видиме оваа опција па ке решиме..Дали пелети или ова.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Скапа-ефтина струја
1.2.2013 12:41:13   
elenak
Ние се грееме на дрва, со парно на котел, а сметката за струја никако да падне под 3.500 ден. Машина за пререње и за садови уклучувам само после 10 навечер или во недела, тогаш и пеглам, е сега само бојлер не исклучуваме воопшто и што готвам на скапа бидејќи нема друг начин. Не знам стварно колкава би била сметката доколку не пазимеuser posted image


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Скапа-ефтина струја
30.3.2013 18:17:18   
Mihaela 2010
Najnovata smetka 5500den
Pak e mnogu ama dobro e se namaluva narednata ocekuvam da bide ok

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Скапа-ефтина струја
30.3.2013 20:55:52   
zzaa
i nas ni stigna denes smetka za strija 2.700den,se greeme na termo,gotvan na struja,peralna sekoj vtor den i lboljer sekoj den,dobro vnimavam evtina skapa struja,ama super sme,izgleda nie najmalku plakameuser posted image

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Скапа-ефтина струја
30.3.2013 21:32:08   
anaana
nie nemame moznost za na drva
taka da samo na struja ostanuva
se mislam dali da zemam termo pecka ili inverter
kazete mi koja klima inverter mi ja preporacuvate?

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Скапа-ефтина струја
3.6.2013 15:51:41   
Mihaela 2010
Koooonecno posle tolku vreme mi stasa smetka za struja od 1100 den....mislev deka e nekoja greska,daj boze neka si potrae takauser posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Скапа-ефтина струја
3.6.2013 23:42:09   
Melanija RR
Mihaela 2010 да не те разочарам ама викаат не биле читани па овие два месеци порамнувале user posted image
кај нас од 1.900 на 2,300 па 2.500 па 1.900 и сега пак 2.500 не изгореа user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Скапа-ефтина струја
3.6.2013 23:50:30   
Annet
tocno e minatiot mesec ne bea citani pa sea naplatija za dva meseca.za april bea isto kako mart,a poslednava smetka sto ni stasa e citana

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Скапа-ефтина струја
4.6.2013 8:25:47   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Mihaela 2010 да не те разочарам ама викаат не биле читани па овие два месеци порамнувале user posted image
кај нас од 1.900 на 2,300 па 2.500 па 1.900 и сега пак 2.500 не изгореа user posted image

I jas na toa pomisliv bidejki za mart bese 5500 a za april 5200,pa mi se vide dosta za april bidejki i ne toplevme bas....taka da ovaa sega e pa dosta niska,sigurno realna ke bide do kaj 2000

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Скапа-ефтина струја
6.12.2013 9:19:04   
Mihaela 2010
posledna smetka sto ni dojde e 2500 den i bas se iznenadiv na pozitivno,ocekuvav nekoi 4000 den...duri ja psorediv so lanskata smetka sega sme so pomalku od 300 denuser posted image user posted image
moze da e do krovot sto go smenivmeuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Скапа-ефтина струја
6.12.2013 9:22:02   
deluxe
Дома сметката ни беше 1500.На продавница 3500(индустриска струја).Сепак на задоволително ниво еuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Скапа-ефтина струја
6.12.2013 9:24:52   
AneLav RR
Само машина пуштам на евтина струја , друго све на скапа. Ама готвам на плин, а болјерот бидејки е централен цел ден работи...

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Скапа-ефтина струја
6.12.2013 9:34:22   
Annet
Nie se greeme kombinirano i na klima i na Panel ploca.Ni dojde 2500 a se rabotime na skapa,osven masina navecer za sareni i temni na brzo perenje.Ne stedime,posto so malii deca ne se stedi:)))))Dobro e,ocekuvam zimava da dojde najveke 4-5 iljadi....Zdravje:)

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Скапа-ефтина струја
6.12.2013 9:39:47   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Nie se greeme kombinirano i na klima i na Panel ploca.Ni dojde 2500 a se rabotime na skapa,osven masina navecer za sareni i temni na brzo perenje.Ne stedime,posto so malii deca ne se stedi:)))))Dobro e,ocekuvam zimava da dojde najveke 4-5 iljadi....Zdravje:)

isto i nie,so greenjeto sega za sega sme kombinirano,no kaj i da e so minusni t nema klimata da moze da postigne...jas pak ocekuvam 8-9000user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Скапа-ефтина струја
6.12.2013 9:47:21   
Annet
Mihaela 2010,nie toplime edna soba,dnevnata,a navecer i detskata.Zadovolna sum od panel plocava topli mnogu.JAs sum doma so kerka mi cel den sama i sedime vo dnevna,A navacer sekade se igra ,koga sme site doma.Stanot ni e topol,imame izolacija....Super e za sega... Znaci greeme nekoi 30 kvadrata.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Скапа-ефтина струја
10.3.2016 12:16:38   
MademoiselleNina
Ја гледам темава, одамна никој не пишал user posted image
колку плаќате за струја? Во последниве неколку месеци 6000-5000 ни се сметките. Мислам дека е многу. Имаме парно градко, значи за греење не употребуваме струја. Само фрижидер, шпорет, машина за перење, машина за садови и бојлер. Толку.
И тоа не пуштам на скапа струја ниедна машина.
Па затоа ме интересира вие колку плаќате.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?