|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Непријатна случка во маркет со мало дете
6.5.2012 22:55:13   
Dream
ja otvaram temava od edna pricina, me interesira kako bi reagirale drugite majki so mali deca koga bi se nasle vo situacija kako mojata. Vcera bev so sin mi koj e dve i pol godini vo super market, sin mi si trcka sekogas navamu natamu a jas po nego normalno, vcera bratucetka mi bese so nego i odednas go slusam sin mi kako vristi i lezi na zemja. bratucetka mi mi vika edna zena so metalna kolicka go udrila i samo i rekla e izvini ama jas nemam vreme da pazam na mali deca i si otisla. jas go zemav sin mi da go smiram i i vikam na bratucetka mi, te molam pokazi mi ja taa koja ne ni zastanala da vidi sto e so deteto, neli se slucuvaat takvi raboti ama da ne zastanes da vidis da ne mu tece krv, zasto e na zemja i place, mislam deka e bezdushno. i jas odam i i vikam na taa dobro vie go butnavte sin mi, a ona na mene pa mi izleta sto da pravam i tuka se zamesuva edna druga i mi vika pa jas sum bila kriva sto ne sum go pazela sin mi. Lele lugje ne mi se veruvase, pa sto treba da pravam da go vrzam na lanec, dve godini dete e. I mene ne mi bese toa sto go udrila, ete se slucuva ama sto ne zastana, nego bas i e gajle si otide ona na kasa pa uste jas sum trebala na nea da i se izvinam sto go udrila ona nego?????? Me interesira dali na nekoj mu se slucilo da oset_i netolerantnost sprema mali deca i kako bi reagirale vie takvo nesto da se sluci na vase dete? dali bi se karale ili ne?

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 6.5.2012 23:53:11 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Непријатна случка во маркет со мало дете
6.5.2012 23:50:28   
temjana
Кај нас ваков однос е навистина ретко да се сретне но затоа на запад особено Америка и Канада е најнормално јас искрено бев фрапирана лани. Значи кај нив предност имаат животните особено кучињата за кои влезот е дозволен насекаде а децата според нив се напастuser posted image Внук ми бебе од година и половина беше ставен во нивниот локален весник поради тоа што викал во ходникuser posted image во автобус не те маваат од ремен ако си со бебе, значи може и да си стоиш со детето во рака и да не им трепне око. Ужасен бесчувствителен народuser posted image

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 6.5.2012 23:54:19 >

(Одговор на членот Dream)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
7.5.2012 12:27:24   
Dream

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR

Кај нас ваков однос е навистина ретко да се сретне но затоа на запад особено Америка и Канада е најнормално јас искрено бев фрапирана лани. Значи кај нив предност имаат животните особено кучињата за кои влезот е дозволен насекаде а децата според нив се напастuser posted image Внук ми бебе од година и половина беше ставен во нивниот локален весник поради тоа што викал во ходникuser posted image во автобус не те маваат од ремен ако си со бебе, значи може и да си стоиш со детето во рака и да не им трепне око. Ужасен бесчувствителен народuser posted image


zaboraviv da napomenam, ziveam vo Avstrija, vo Viena, vo mk ne mi se slucilo takvo nesto, no tuka vo Viena e isto taka da za kucence koe cvili i lae poveke se rastrevozeni a za dete koe place ke te poglednat popreku i uste ke ti iskomentiraat kako ne si go vospitala deteto.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
7.5.2012 12:43:53   
arh_diz
Toa moze da se sluci bilo vo koja drzava , se zavisi od samiot covek na koj nasilo deteto.
Sin mi e mnogu nemiren koga odimime vo market trca od raftovite vasdi se , na kasa ke zastanam da cekam red toj ke izbega i odam da go baram niz marketotuser posted image .Nekogas se slucuva da me pustat preku red me gledaat so malo dete.Se slucuvalo i da go cuknat se razbira neneametno nikoj negleda na site strani koga odi na pazaruva

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Dream)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
7.5.2012 13:46:21   
JovanaJ
I mene mi se sluci slicno nesto vo Jambo vo Vero. Bese leto i veke bevme onaka na godisen odmor i pazarevme. Obicno odi sekogas za raka so mene vo golemi marketi posebno vo guzva, znaci ne trca po polici da se brkame. Ama ete vo toj moment ne go drzev za raka odev jas napred on pozadi eden cekor-dva i mm pozadi nego. Naednas od pozadi zatrcani pominaa tri devojki , tinejdzerki i trcajki go turnaa i detevo letna eden metar i pravo na nos. Pocna da mu tece krv i nosot mu pomodre se isplasiv da ne e skrsen. Ama dali vi se veruva ne zastanaa, se svrtea, ne poglednaa so smeenje i izbegaa po eskalatorot nagore. Nemate poim kolku mi bese krivo user posted image . Da mozev da gi stignam veruvajte deka fizicki ke se presmetav so niv.. user posted image .do toj stepen da se nevospitani ne mi se veruvase bev izvadena od koza!.
Sekade postojat luge koi voopsto ne se vospitani, arogantni, nekulturni....user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
8.5.2012 9:07:59   
Popce
Стварно страшно ме нервираат ваков тип тинејџери, кои се толку незрели во однесувањето а ги има во голем број. За нив и имам некое разбирање: дека се во пубертет и живеат во време без вистински норми па не ни имаат некој модел на однесување од кого ќе учат.

Она што мене редовно ми се случува и ме вади од такт е следново: се шетаме со син ми (4,5 год) и од дома сме се договориле дека не купуваме ништо или ќе купиме нешто но однапрд се договараме што (пр. сладолед). И налетуваме на тезга со ЦДиња, тој застанува да види што има и да си одбере за следниот пат (таква му е шематаuser posted image ), и продавачот, паметен му вика: ако земи си го ЦДто, мајка ти ќе плати кога ќе има париuser posted image user posted image user posted image . Демек да ме испровоцира да го купам. Патем, истото ЦД го имаме дома.

Е сега тука почнуваат плачки и 1 саат убедување дека ќе му го купам утре или кога ќе се договориме а продавачот ми вика не го плачи детето дај му го. Ми иде да му се свртам и да му речам дека имам пари да го купам со се масичка и со се гаќи, но не е тоа поентата, не сакам да се расправам пред детето. И што значи дека ако имам пари да го купам и треба се што ќе сретнам по патот да му купам??? Како ќе разбере тоа дете од вредност и на што ќе се радува.?
Иначе, минатиот пат кога се случи тоа и реков на продавачката дека не и го плаќам ЦДто и не купувам повеќе од кај нив.
Ме интересира дали некоја мамичка има ваков проблем и како се справува со него user posted image ?

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
8.5.2012 9:12:14   
arh_diz
Popce jas voopsto negledam deka e nekoj problem , i deka prodavacot e vinoven i ti da si na negovo mesto taka bi postaila .Treba da razgvaras so svoeto dete i da mu akzes sto moze a sto nemoze da kupuva


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Popce)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
8.5.2012 9:20:10   
Popce
Добро, затоа и пишав на темава и јас сум на граница да формирам мислење: дали е проблем или не... Значи мојата дилема е дали да се прими ЦД на подарок од продавачот само затоа што син ми бил шармантен и му рекол чувајте ми го утре мама ќе го купи кога ќе има пари.

И утре да „питачи“ по тезги (од ова се плашам) или да останеме „тврди“ и да не го купиме и да разговараме со саати (јас го направив оваuser posted image )

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
8.5.2012 9:21:03   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Popce

Стварно страшно ме нервираат ваков тип тинејџери, кои се толку незрели во однесувањето а ги има во голем број. За нив и имам некое разбирање: дека се во пубертет и живеат во време без вистински норми па не ни имаат некој модел на однесување од кого ќе учат.

Она што мене редовно ми се случува и ме вади од такт е следново: се шетаме со син ми (4,5 год) и од дома сме се договориле дека не купуваме ништо или ќе купиме нешто но однапрд се договараме што (пр. сладолед). И налетуваме на тезга со ЦДиња, тој застанува да види што има и да си одбере за следниот пат (таква му е шематаuser posted image ), и продавачот, паметен му вика: ако земи си го ЦДто, мајка ти ќе плати кога ќе има париuser posted image user posted image user posted image . Демек да ме испровоцира да го купам. Патем, истото ЦД го имаме дома.

Е сега тука почнуваат плачки и 1 саат убедување дека ќе му го купам утре или кога ќе се договориме а продавачот ми вика не го плачи детето дај му го. Ми иде да му се свртам и да му речам дека имам пари да го купам со се масичка и со се гаќи, но не е тоа поентата, не сакам да се расправам пред детето. И што значи дека ако имам пари да го купам и треба се што ќе сретнам по патот да му купам??? Како ќе разбере тоа дете од вредност и на што ќе се радува.?
Иначе, минатиот пат кога се случи тоа и реков на продавачката дека не и го плаќам ЦДто и не купувам повеќе од кај нив.
Ме интересира дали некоја мамичка има ваков проблем и како се справува со него user posted image ?



Ај со цедиња, ама со играчки??
Отсекогаш има еден чичко што продава играчки на масиче за кампување на сред Лептокарија. А во лето врие деца.
Е тој чичко онака ги лаже децата, да купат буквално.
Ги гледа кое дете подѕирнива накај играчките и намерно фрла јојо накај нив, прави меурчиња, да ти се дигне коса у вис.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Popce

Добро, затоа и пишав на темава и јас сум на граница да формирам мислење: дали е проблем или не... Значи мојата дилема е дали да се прими ЦД на подарок од продавачот само затоа што син ми бил шармантен и му рекол чувајте ми го утре мама ќе го купи кога ќе има пари.

И утре да „питачи“ по тезги (од ова се плашам) или да останеме „тврди“ и да не го купиме и да разговараме со саати (јас го направив оваuser posted image )


Попче, ќе купиш тоа што ти мислиш и кога ти мислиш.
И кога ќе купиш нешто ќе му кажеш дека мама на него му купува само убави работи, а не ѓубренца. Сигурно му купуваш играчки, на секое купување ќе го повториш тоа.
Нареден пат кога ќе застанете на тезга ќе му кажеш дека тоа е ѓубренце. Проверено! user posted image

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 8.5.2012 9:24:15 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Popce)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
8.5.2012 9:24:03   
sitalia
Ние за среќа до сега не сме имале проблем со плачки за нешто да се купи, ама така е воспитувана од малечка како од нас, така и од бабите и дедовците и од тетки и вујковци. Значи може да праша нешто да и се купи како и секое дете што ќе му се види нешто интересно, но ако и речеш дека нема да и се купи од некоја причина не плаче и не се треска од земја.
А и нам ни се случило да сакаат така да ни утрапат некое ЦД кај тезгите кај Бисер но јас не реагирам мртва ладна сум и не ни се случиле некои плачки, а и знае ќерка ми дека кеш ретко носам со мене па така за цд-ња одиме специјално со спремни пари однапред.
Инаку до сега во маркет не сум имала непријатна случка, а ако ми се случела сигурно многу ќе сум се изнервирала.

(Одговор на членот Popce)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
8.5.2012 9:27:58   
Popce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Popce

Стварно страшно ме нервираат ваков тип тинејџери, кои се толку незрели во однесувањето а ги има во голем број. За нив и имам некое разбирање: дека се во пубертет и живеат во време без вистински норми па не ни имаат некој модел на однесување од кого ќе учат.

Она што мене редовно ми се случува и ме вади од такт е следново: се шетаме со син ми (4,5 год) и од дома сме се договориле дека не купуваме ништо или ќе купиме нешто но однапрд се договараме што (пр. сладолед). И налетуваме на тезга со ЦДиња, тој застанува да види што има и да си одбере за следниот пат (таква му е шематаuser posted image ), и продавачот, паметен му вика: ако земи си го ЦДто, мајка ти ќе плати кога ќе има париuser posted image user posted image user posted image . Демек да ме испровоцира да го купам. Патем, истото ЦД го имаме дома.

Е сега тука почнуваат плачки и 1 саат убедување дека ќе му го купам утре или кога ќе се договориме а продавачот ми вика не го плачи детето дај му го. Ми иде да му се свртам и да му речам дека имам пари да го купам со се масичка и со се гаќи, но не е тоа поентата, не сакам да се расправам пред детето. И што значи дека ако имам пари да го купам и треба се што ќе сретнам по патот да му купам??? Како ќе разбере тоа дете од вредност и на што ќе се радува.?
Иначе, минатиот пат кога се случи тоа и реков на продавачката дека не и го плаќам ЦДто и не купувам повеќе од кај нив.
Ме интересира дали некоја мамичка има ваков проблем и како се справува со него user posted image ?



Ај со цедиња, ама со играчки??
Отсекогаш има еден чичко што продава играчки на масиче за кампување на сред Лептокарија. А во лето врие деца.
Е тој чичко онака ги лаже децата, да купат буквално.
Ги гледа кое дете подѕирнива накај играчките и намерно фрла јојо накај нив, прави меурчиња, да ти се дигне коса у вис.



Мислам дека го знам човеков. Маж ми му има кажано неколку пати ако му даде играчка во рака дека нема да му ја плати,  мислам дека не знае сега и не избегнува. Иначе, конкретно од тие еластичните играчки се плашиме бидејќи се многу опасни може дете и да се удави од нив. Имаше случај мислам во Белгија.

Само да не се разбереме погрешно. Ние мнооогу му купуваме на синот, но се трудиме да не биде тоа стихијно и да биде по можност некоја „корисна“ работа. Пр. во Џамбо се шетаме сака секакви глупости, но имаме правило на „една работа“ и на крај се трудам да го насочам да купиме сликовница или боички или пластелин ... коцки итн. а не нешто што може да биде опасно за помалото бебе.


< Поракaта ја уредил Popce -- 8.5.2012 9:32:48 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
8.5.2012 9:38:46   
Џесика
Мене ако ми се случи да му утрапи на син ми некаква играчка во рака, ќе му речам „фала“ и ќе си отидам, нека се побуни и ќе му објаснам дека син ми не е воспитан да зема нешто без прашање, а штом ја има во рака, значи некој му ја подарил играчката, не може да ме „натера“ да купам нешто... а во случајот на Попче би му рекла на детето дека од дома сме договорени да купиме сладолед и дека ако земеме ЦД ќе нема да остане за сладолед... а кога ќе сакаме да купиме ЦД тогаш ќе дојдеме, па нека избере малиот што сака, ако посака ЦД, и ќе го добие, ама затоа ќе го помири сладоледот user posted image ова веќе отиде во воспитна тема, ама сепак за во маркет е user posted image
Конкретно во маркет со луѓе досега не сум имала проблем, изгледа дека син ми кога трча низ маркетот е ко тенк, па му се тргаат луѓето user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Popce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
8.5.2012 10:02:23   
Popce
Ние секогаш одиме во маркет (дури некогаш и во банка) со деца затоа што немаме каде да ги оставиме.
Однесувањето е од многу мирни до крајно бесни (нема правило и секогаш е различно).Кога немав деца мислев дека родителите не знаат да ги воспитуваат децата, а сега мислам дека кај луѓето воопшто нема толеранција ниту за деца ниту за трудници.

Ми се има случено, една госпожа да му ја тресне вратата на син ми пред нос и да го удри по глава (не виде дека има луѓе зад неа) и кога почна тој да плаче не се ни сврте, јас ја потегнав за ракав и и реков другпат да внимава а таа ништо.

Мислам дека кај нас нема култура во однесувањето, а и тоа што се декларира за култура е само празна слаткоречивост.

< Поракaта ја уредил Popce -- 8.5.2012 10:03:32 >

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
8.5.2012 11:49:09   
Pepelaska *
Се согласувам дека нема култура кај луѓето но децата не се криви.
Еве што нас вчера ни се случи , влеговме во еден маркет, зедовме две чоколади, смоки и чипс и стојам на каса со М. А внатре куп гужва.Едно поголемо девојче беше со баба му ( која пред нас беше на каса) и гледам му го дава на М нејзиното киндер јајце а таа зема друго. Му го земам на М. му викам ова не ,не е наше се распиште и го отвори паметниот. Мораше да го платам.Не дека ми е з а 35 денари ама штом му го дадоа си мислеше дека е за него.
Можеби и јас сум крива, ама што знам, бабава не ни виде што се дешава а јас слободно можев да го украдам јајцето пошто касиерката беше во хаос.
Мислам дека многу малку се обрнува внимание на воспитувањето на децава за во маркет и слично.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Popce)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
8.5.2012 12:13:08   
Viktori
а јас не разбрав баш кој му го дал јајцето?

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
8.5.2012 12:33:20   
Pepelaska *
Девојчево што беше со баба му , нека имаше 5 години , не велам дека е тоа криво , ама навистина ми дојде глупаво, што ако немав ни 35 ден плус да го платам а веќе го отвори и слично,а бабава гајле си немаше не ни виде што прави внуката.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
9.5.2012 9:58:45   
niki
A zosto roditelite sekogas baraat vina vo drugite luge za postapkite na svoite deca?
Mislam ako sum go ostavila deteto da mi trca po super market mozam slobodno da ocekuvam nekoj da ne go vidi i da go udri, da go ukrade, deteto da zeme nesto sto ne treba, da se izgubi, da izleze samo nadvor, da butne nesto i tn. i nema sto tuka da baram pravda kaj drugite luge tuku seto toa treba da go rascistam so sebe i svoeto dete.
Ako nekoj nesto na ulica mu dava na moeto dete pak jas treba da reagiram i da go naucam deteto deka nisto ne treba da zema ako mene ne me prasalo i ne sum se soglasila.
Nikoj na ovoj svet ne e dolzen da go pazi moeto dete osven mene i jas moram svoeto dete da go naucam adekvatno da se odnesuva na javni mesta.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
9.5.2012 14:18:18   
Pepelaska *
Секако дека моето дете е моја одговорност и за неговите постапки јас не обвинувам други луѓе.Син ми има 20 месеци и некои работи сеуште толку не ги разбира.И секогаш ме погледнува кога му дава некој нешто ( обично роднини и пријатели му носат чоколади, пари и слично ) ако речам земи зема, ако не не, а и штом му го даваат значи е за него, а девојчево му го тутна в раце јајцето.Мене не ми беше проблем воопшто ама не е убаво така да прават децата.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
9.5.2012 14:31:24   
Popce
Dali postojat takvi roditeli koi gi ostavaat decata da trčaat vo supermarket? Jas takvi ne poznavam... A poznavam dečinja so najrazličen temperament, koi i da gi vrzeš, pak mrdaat.

Se raboti za sekunda, kog ke potrča po nešto ili ke vidi nekoj, i vedanaš reagirame.

Jas ja razbiram temava kako empatija na lugjeto kon decata, dali ja imaat ili ne...

< Поракaта ја уредил Popce -- 9.5.2012 14:36:08 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
9.5.2012 15:17:05   
Dream

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

A zosto roditelite sekogas baraat vina vo drugite luge za postapkite na svoite deca?
Mislam ako sum go ostavila deteto da mi trca po super market mozam slobodno da ocekuvam nekoj da ne go vidi i da go udri, da go ukrade, deteto da zeme nesto sto ne treba, da se izgubi, da izleze samo nadvor, da butne nesto i tn. i nema sto tuka da baram pravda kaj drugite luge tuku seto toa treba da go rascistam so sebe i svoeto dete.
Ako nekoj nesto na ulica mu dava na moeto dete pak jas treba da reagiram i da go naucam deteto deka nisto ne treba da zema ako mene ne me prasalo i ne sum se soglasila.
Nikoj na ovoj svet ne e dolzen da go pazi moeto dete osven mene i jas moram svoeto dete da go naucam adekvatno da se odnesuva na javni mesta.

nikoj tuka ne bara vina vo nekoj drug, normalno deka sme odgovorni za nasite deca, jas ne se nalutiv zasto taa zena go udri sin mi so kolickata tuku zasto voopsto ne ni se svrte, pa ni zastana da vidi sto napravila, nego go ostavi na zemja da place i si otide???? normalen covek bi zastanal da vidi sto napravil, dali se e vop red. za mene toa e ednostavno neprifatlivo i da ne bev so super market ne da ke i ja udrev edna, nema da znaese kaj da se svrti. A sin mi kako sto rekov ne bese sam ama ne moze sekoj cekor da go kontroliram ili da go vrzam na lanec.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
9.5.2012 18:44:54   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Секако дека моето дете е моја одговорност и за неговите постапки јас не обвинувам други луѓе.Син ми има 20 месеци и некои работи сеуште толку не ги разбира.И секогаш ме погледнува кога му дава некој нешто ( обично роднини и пријатели му носат чоколади, пари и слично ) ако речам земи зема, ако не не, а и штом му го даваат значи е за него, а девојчево му го тутна в раце јајцето.Мене не ми беше проблем воопшто ама не е убаво така да прават децата.


Zatoa sto vozrasnite go dozvoluvaat toa. Sto napravi ti? ocekuvase babata na devojceto da reagira, namesto ti na sinceto da mu go zemes jajceto i da mu objasnis deka ako ne te prasa ne smee da zema nisto od nikogo, a na babata da i posocis sto napravila vnukata za i taa da i objasni ili ne, no vo sekoj slucaj ti na svoeto dete ke si mu pokazela deka toa odnesuvanje ne e prifatlivo.

Koga decata ke zgresat vozrasnite se tuka da im kazat sto zgresile i koe odnesuvanje go ocekuvaat od niv za da greskata ne se povtori, no ako ne e problem togas nema sto da se diskutira za toa kako problem.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
9.5.2012 18:56:34   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Popce

Dali postojat takvi roditeli koi gi ostavaat decata da trčaat vo supermarket? Jas takvi ne poznavam... A poznavam dečinja so najrazličen temperament, koi i da gi vrzeš, pak mrdaat.

Se raboti za sekunda, kog ke potrča po nešto ili ke vidi nekoj, i vedanaš reagirame.

Jas ja razbiram temava kako empatija na lugjeto kon decata, dali ja imaat ili ne...


Za zal postojat kako sto postojat decinja so najrazlicen temperament, postojat i najrazlicni roditeli kaj koi dozvoleni se najrazlicni raboti...

A i empatija nekoi ja imaat nekoi ja nemaat, nekoj ja pokazuva, nekoj ne, no vo ni eden super market ne e zabraneto da vleguvaat deca zosto na neempaticnite im smetaat, no koga decata ke vlezat tamu, treba adekvatno da se odnesuvaat i tie i nivnite roditeli za da ne dojdat vo situacija nekoj da pokaze kolku empatija ima ili nema za deca...




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Popce)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
9.5.2012 19:03:12   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dream


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

A zosto roditelite sekogas baraat vina vo drugite luge za postapkite na svoite deca?
Mislam ako sum go ostavila deteto da mi trca po super market mozam slobodno da ocekuvam nekoj da ne go vidi i da go udri, da go ukrade, deteto da zeme nesto sto ne treba, da se izgubi, da izleze samo nadvor, da butne nesto i tn. i nema sto tuka da baram pravda kaj drugite luge tuku seto toa treba da go rascistam so sebe i svoeto dete.
Ako nekoj nesto na ulica mu dava na moeto dete pak jas treba da reagiram i da go naucam deteto deka nisto ne treba da zema ako mene ne me prasalo i ne sum se soglasila.
Nikoj na ovoj svet ne e dolzen da go pazi moeto dete osven mene i jas moram svoeto dete da go naucam adekvatno da se odnesuva na javni mesta.

nikoj tuka ne bara vina vo nekoj drug, normalno deka sme odgovorni za nasite deca, jas ne se nalutiv zasto taa zena go udri sin mi so kolickata tuku zasto voopsto ne ni se svrte, pa ni zastana da vidi sto napravila, nego go ostavi na zemja da place i si otide???? normalen covek bi zastanal da vidi sto napravil, dali se e vop red. za mene toa e ednostavno neprifatlivo i da ne bev so super market ne da ke i ja udrev edna, nema da znaese kaj da se svrti. A sin mi kako sto rekov ne bese sam ama ne moze sekoj cekor da go kontroliram ili da go vrzam na lanec.


I so ova sto ke postignes?
I kakva vrska ima dali ste vo super market ili nadvor od nego? ako ti nastrada deteto potoa bilo kakva akcija od ovoj vid e zaludna


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Dream)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
9.5.2012 19:13:48   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Секако дека моето дете е моја одговорност и за неговите постапки јас не обвинувам други луѓе.Син ми има 20 месеци и некои работи сеуште толку не ги разбира.И секогаш ме погледнува кога му дава некој нешто ( обично роднини и пријатели му носат чоколади, пари и слично ) ако речам земи зема, ако не не, а и штом му го даваат значи е за него, а девојчево му го тутна в раце јајцето.Мене не ми беше проблем воопшто ама не е убаво така да прават децата.


Zatoa sto vozrasnite go dozvoluvaat toa. Sto napravi ti? ocekuvase babata na devojceto da reagira, namesto ti na sinceto da mu go zemes jajceto i da mu objasnis deka ako ne te prasa ne smee da zema nisto od nikogo, a na babata da i posocis sto napravila vnukata za i taa da i objasni ili ne, no vo sekoj slucaj ti na svoeto dete ke si mu pokazela deka toa odnesuvanje ne e prifatlivo.

Koga decata ke zgresat vozrasnite se tuka da im kazat sto zgresile i koe odnesuvanje go ocekuvaat od niv za da greskata ne se povtori, no ako ne e problem togas nema sto da se diskutira za toa kako problem.



Секако дека му реков дека не е тоа за него и дека не може да го земе ( за долги објансувања не разбира уште толку нема ни 2 години ). И ке го оставевме ако веке не беше го отворил, а според мене не е културно да го вратам така отворено.Како што кажав на касата имаше премногу гужва а син ми сакаше да излезе побрзо , јас не ни видов кога го отворил ( знаете и сами колку лесно се кинат хартиите ). Не велам дека е проблем туку го кажав како пример дека се најдов во малку незгодна ситуација.А за бабата, не очекував од неа ништо а не сум ни таков тип на човек да земам сега да и објаснувам на една непозната 25години постара жена од мене дека внуката и згрешила , на каса каде беше хаос и лудница.Незнам можеби и јас грешам, немам толку искуство во вакви ситуации,но сепак мислам дека преголемо и детално објаснување толку мало дете нема да разбере туку со примери ке сфати дека некои работи не може да ги добие.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Непријатна случка во маркет со мало дете
9.5.2012 19:22:06   
niki
Da tolku malo dete nema da razbere dolgi objasnuvanja, zatoa pazis i reagiras pred da uspee da go otvori proizvodot ili uste podobro na taa vozrast deteto go drzis vo kolickata od super market ili vo race, ednostavno na takvi mesta ne mu dozvoluvas nekontrolirano dvizenje i kontakt so drugi luge/deca za da nemoras da plakas proizvodi koi drugi mu gi tutnale vo race i da ne objasnuvas na babi koj sto napravil.



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?