|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
10.2.2011 18:54:31   
mila mama
Lele kolku bi sakala i jas da mozam da imam bebisiterka, cisto psihicki. Ne mozam da zamislam bre babite da go cuvaat deteto, a ne bebisiterki user posted image . Od druga strana im zaviduvam na tie sto se opusteni i sto mozat da si go ostavat deteto, pa da svrsat nekoja druga rabota. Ama izgleda ne im zaviduvam iskreno, inaku bi bila kako niv user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
11.2.2011 9:48:37   
Pepelaska *
Мила мама и јас сум како тебе, немам искуство со бебиситерки рано е уште , ама и јас сум повеќе за во градинка, отколку да го оставам детето дома само со некоја жена која ќе му пушта џеврие и хајрие и слично. Секоја чест на исклучоците сигурна сум дека ги има но овде кај нас некако менталитетов е чуден во тој поглед.Моја другарка беше бебиситер во Франција, таму таа беше скоро се за децата да ги земе од школо да го носи на јавање да игра со нив и слично а кај нас некако како несеризоно да се сфаќа оваа работа. Според мене не треба да им се наредува на бебиситерките да чистат и да прават ручеци туку да го насочат детето на прав пат кон социјализација, кога би се решила за ова би зела само жена со искуство по можност со завршен педагошки или некој сличен факултет

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 11.2.2011 9:50:12 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
11.2.2011 9:58:15   
lila_mk
dali moze nekoj da mi predlozi zena koja bi go cuvala deteto ne cel den nego popotreba , primer i treba da izlezes vecer i treba 2-3 saati da ja pricuva nekoj  malata. znaci slusnav deka ima i takvi zeni koi si drzat nekolku familii i mu se isplati da pricuvaat dete ednas, dvapati vonedelata po nekolku saati, samo taa sto mi ja predlozija sega e zafatena .

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
11.2.2011 10:17:24   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Мила мама и јас сум како тебе, немам искуство со бебиситерки рано е уште , ама и јас сум повеќе за во градинка, отколку да го оставам детето дома само со некоја жена која ќе му пушта џеврие и хајрие и слично. Секоја чест на исклучоците сигурна сум дека ги има но овде кај нас некако менталитетов е чуден во тој поглед.Моја другарка беше бебиситер во Франција, таму таа беше скоро се за децата да ги земе од школо да го носи на јавање да игра со нив и слично а кај нас некако како несеризоно да се сфаќа оваа работа. Според мене не треба да им се наредува на бебиситерките да чистат и да прават ручеци туку да го насочат детето на прав пат кон социјализација, кога би се решила за ова би зела само жена со искуство по можност со завршен педагошки или некој сличен факултет


Пепелашка се во ред со одењево во градинка, но како што знаете првата година во градинка е најтешка, детето е почесто болно, секако дека ќе ти треба некој кој ќе го чува во тие денови/недели. ќерка ми оди во градинка една недела, најмногу две, после е две недели дома. Среќа што сега не работам па јас ја чувам, но кога би работла за тие денови нормално е да имам жена која ќе ја чува.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
12.2.2011 0:44:37   
mami2
Месец и нешто од кога почнав на работа имаме бебиситерка за малата. Сите околу мене ме прашуваат „како е, се погоди ли“?? Јас искрено незнам што да кажам, па не е лубеница жената па погодена или не. Имам неколку показатели: детето кога ќе се вратам е среќно, насмеано и ова за мене е најбитно, затоа што ако не играле, не и` дала јадење, не ја пресоблекла и сл ќе има реакција, ќе кенка... Прави грешки во работењето, ама и јас правам на работа, а и со децата имам грешки, битно е да ги прифати сугестиите и да ги почитува моите насоки околу грижата. Инаку се грижи само за бебето и нејзините потреби (прави ручек и сок, мие шишиња, пегла нејзини алишта) други домашни работи нема.
Во однос на изборот многу е тешко, беше преку оглас. Не се согласувам дека најдобро е да барам препораки па да се јавувам на тие што ми ги навела, затоа што тоа е можеби број од нејзини блиски инструирани да дадат одговор. Исто и препраќање на иста личност од мои познати не ми функционално, затоа што барањата ни се различни - на наши пријатели бабаситерката си дремнувала со детето а се друго било ОКuser posted image , таква не ми треба. Битна е интуицијата во изборот и добар пристап на почетокот за да се насочи кон она што мене за моето бебе ми е битно.
Инаку се` додека не морав и јас викав дете не оставам со непознат човек ама дојде и тоа...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
20.2.2011 23:47:09   
willowish
Здраво на сите!
Не знам дали е воопшто во ред да ја пишувам оваа порака тука, но ако не е, во ред е само некоја од вас да ми го посочи тоа и веднаш ќе ја избришам. Само, до сега читав за вашите искуства со бебиситерки и девојки/жени за чување деца, и помислив дека би можела да ви пишам.
Само, откако прочитав се што напишавте (а и барам нова работа, факт), си помсилив дека и вас би ви одговарало да видите оглас од некој што сака да чува деца бидејќи ужива во тоа, а не бидејќи, како што спомена една од вас погоре, немало друга работа.
Поздрав,
Снешка :)

админ: пораката е уредена. За инфо пратете и ПП на willowish


< Поракaта ја уредил виктори -- 20.2.2011 23:53:58 >

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
20.2.2011 23:55:06   
Viktori
Снешка, ја уредив пораката да не е ептен ко CV. Инаку нема проблем за остатокот, кој бара бебиситерка нека ти се обрати по ПП.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот willowish)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
5.4.2011 8:28:30   
vesna1
Lele kolku se iznervirav. Mnogu posakuvam da imav edna baba pa kako sakase neka ja cuva.  Gospogava moja bebisiterka proslata nedela mi se javi vo ponedelnik sabajle i mi rece mnogu mi e loso bolna sum, nema da mozam da dojdam. I taka cela nedela jas plativ da ja cuva edna bratucetka na MM. Dojde sega ovaa nedela i i vikam ke treba da dodjes vo sabota bidejki rabotime, a za proslata nedela sto ne bese nisto ne i odbiv i dadov cela plata. Deneska sabajle doaga i mi vika Izvini, jas vo sabota nema da mozam da dojdam ke idam za Solun so kerka mi. Znaci stvarno se bezobrazni.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
5.4.2011 8:41:09   
riba79
definitivno vesna treba da ja otkacis stvarno e neblagodarna...mojata bebisiterka e zafatena inaku zenata bese zakon..probaj da najdes druga a ako ne mozes togas nemas druga opcija oven gradinka mada ne znam kolkavo e detenceto.pozdrav

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
5.4.2011 11:08:59   
skorpijana
jas ne sum imala iskusvo so bejbisiterki sinot odese vo gradinka a za bliznacite ke videme moze i zena da gi cuva me interesira po kolku gi plakate bebjbisiterkite od prilika kako na cas ili fiksna plata

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
9.5.2011 9:34:48   
zaklina
имате срека што во скопје постои можност да си најмите бебиситерка. еве во мојот град кога побарав ме направија луда и искомплексирана зошто кога бев девојче чував деца како бебиситерка во странство. ми се понудија само некои пензионирани жени да ми го чуваат, што нормално не прифатив

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
9.5.2011 9:47:00   
Yummy Mammy
Jas sum prezadovolna od zenata sto ja cuva kerka mi. Imame denovi koga jas se vrakam od rabota i otkoga ke se izguskame ona trga da si odi zaedno so zenata kaj nea doma. Po toa se gleda deka deteto e zadovolno, ja saka, mnogu retko se razboluva, jade normalno, sekoj vtor den novi pesnicki mi kazuva... Ima 2,5 god i se uste ne sum ja pratila vo gradinka samo za da ne ja ispustam zenava, pa da ja baram posle za vtoroto.

Inace ne sum koristela "klasicni" bebisiterki, sum cula deka ima devojcinja/zeni koi rabotat na saat i naplakaat po 100-150 den/cas (zboruvam za Skopje).

Jas imam prijatelka, 26 godini, koja e redovno vrabotena, no posle 15:00h po potreba cuva deca nad godina dena. Ako e nekoj zainteresiran, neka mi pise poraka, pa ke mu pratam telefonski broj.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
9.5.2011 13:28:00   
Sandra113
Jas nemam nikakvo iskustvo so bebisiterki, ama ke mi treba bebisiterka za od avgust,t.e. pri kraj na juli za devetmesecno bebe. Ako nekoj znae nekoe devojce ili zena so iskustvo, ve molam pisete mi privatna poraka.Nie sme na Vodno, a vremeto za cuvanjebi bilo od 7 i 15 do 17 casot... Fala odnapred

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
3.7.2011 12:49:36   
Mihaela 2010
Gi citam vasive komentari,i gledam deka pretezno ste nezadovlni od bebisiterkite..
Pred mesec dena i jas trgnav na rabota,a kerkami sega ima 14 meseci..Bidejki nema koj da mi ja cuva,osven majka mi koja e seuste vo aboten odnos,bev primorana da najdam zena sto ke mi j cuva,no za tri casa, od 14-17 casot.Bidejki majka mi ja cuva do 2 pa potoa ide na rabota a js i mm se vrakjame vo 17 h. Bev za opcija vo gradinka ama ne mi ja pimija navodno idelo leten pereiod odmori nemalo personal pa ja zapisavme za od septmvri.I taka jas pustiv aber za zena, mi dojde edna za 3 casa mi pobara 100 evra,a trebase samo da ja cuva,i evntualno da ja zaspie,bidejki toa vreme ona i spie,majkami i praese za jadenje,sokce i se na gotovo,ni da mi cisti ni da gotvi.Ja otkaciv posto slusam deka za 9 saata zemaat po 9000 den pa realno za 3 e 3000.I taka dojde druga bara 5000, se iznervirav vikam sto ke pravam.. I nakraj ko poracana mi dojde edna zena,komsika mi bila edna ulicka podolu od mojata zivee,i se spogodivme,navodno cuvala bebe od 5 meseci,i eve treta nedela kakoja cuva,na pocetokot 2-3 dena placese po malku ama sega e super,gledam i dava da jade,ja seta nadvor,pa sega valjda e dobra,na kraj kraeva od kaj da znaeme koga se sami doma..Pa zdravje od septemvri vo gradinka ama planiram pak da ja zema od 14 h posto da ne ostanuva do 17h sama ke bide tamo.

(Одговор на членот Sandra113)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
19.9.2011 21:42:31   
suzeto
imam ponuda da cuvam dete od 1god,no da mi go nosat kaj mene... no neznam kako odat cenite,citam sve e za bebisiterkite da odat kaj decata ....i cenite se razlicni ke ve molam za sovet moram da dam brz odgovor...mnogu vi blagodaram

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
20.9.2011 19:57:29   
Yummy Mammy
Suzeto, od koj grad si? Mnogu ima razlika od grad do grad, i od toa kakvi obvrski ke imas so deteto i kolku rabotni casa/denovi vo nedelata...


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
21.9.2011 11:43:23   
suzeto
jas sum od Struga 6 dena vo nedelata po 8h...deteto ima edna god.doma ke mi go nosat ...znaci preslekvenje zaspivanje hrana ....eden den od sabajle od 7-15h drugiot den od 14-22h

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
21.9.2011 13:57:12   
Yummy Mammy
Uf, bas vo struga ne poznavam nikoj. Vo drugite gradovi znam deka cenite ze dvizat izmegu 5.000 i 8.000 denari na tie zeni sto doagaat doma, 5 ili 6 dena vo nedelata (ili sekoja vtora sabota), i pokraj deteto zavrsuvaat i po nekoja lesna domasna obvrska. E sega samo za deteto i vo tvoi domasni uslovi poveke od 5.000 mislam deka ne mozes da zemes. Drugarka mi vo stip zenata ja plaka 6.000, ima dve deca, sekoja sabota i doaga i plus niz doma i podzavrsuva po nesto.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
21.9.2011 15:47:11   
zapce
Yummy Mammy зошто да има разлика од град до град колку би била цената е стварно не ми е јасно.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
21.9.2011 15:55:39   
miana
Pa platite i moznostite od grad vo grad se razlicni...Zemajki vo predvid deka platite vo drugite gradovi se pomali od Skopje,avtomatski znaci deka i moznosta na roditelite za plakanje na zena se pomali ( spored platata) - logicki...A toa deka se platite pomali vo drugite gradovi go znaeme site...

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
21.9.2011 16:17:34   
Yummy Mammy
Pa zapce, ima golema razlika. Vo Skopje zivotot e mnogu poskap, na pr, bez 10.000 za zena ne mozes da pomines, plus prevoz, i toa e samo za cuvanje na deteto, bez kukna rabota, 5 dena vo nedelata. Vo posledno vreme se poveke slusam prikazni od prijatelki koi imale nekolku zeni na razgovor i site imaat ist komentar, deka i bebisiterkite zbesnale so cenite, deka minimumot sto go baraat e 10.000, a cenite im se dvizat i do 15.000 plus prevoz. Drugarkive vo Stip gi plakaat zenite 6.000 i 8.000 so kukna rabota i plus saboti. Koj kako si ja naredil...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
22.9.2011 22:14:34   
suzeto
od utre ke mi go nosat devojceto,mnogu sum srekna i vozbudena , jas imam svoe dete ima 6 god.i toj mnogu e sreken i se raduva mnogu saka da ima bratce ili sestrice no ete nemame sreka da imame svoe .... ova mi e prv pat da cuvam tugo dete ustvari imam cuvano samo po eden cas rabotev letovo sezonski i go cuvav maleckoto od gazdite no samo po 1h pa ne se racuna toa...plata ke mi bide 7000....

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
23.9.2011 9:44:48   
Yummy Mammy
Uuuu, pa ti super si se dogovorila, so sreka neka ti e. Ubavo da si pominuvate zaedno...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
23.9.2011 17:13:14   
suzeto
fala....eve denes malce tesko placese ...malce e i nastinato grloto go boli ...edvaj zaspa...i ne jade nisto

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Какво искуство имате со бебиситерките
27.9.2011 22:52:36   
suzeto
sega sme podobri se navikvime poleka

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?