|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Лапараскопија
12.10.2010 20:13:43   
Brankica sk
Ke moze li nesto poveke i na ovaa tema, iskustva, daki nekoja ostanala bremena so cista, dali i kakvi precki pravi za zabremenuvanje, bidejki jas nemozav da zabremenam veke 1 god. isl pozdrav4e!

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:23:19 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Лапараскопија
12.10.2010 21:11:20   
mama26
moja prijatelka bese trudna i imase cisti,najiskreno neznam dali predtoa gi imase.a jas vrska nemam za niv nesto da ti kazam,sekako ima drugi koi moze da ti pomognat sto imaat slicen problem...

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:22:53 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Brankica sk)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Лапараскопија
12.10.2010 21:51:52   
sharlot
jas poznavam edna devojka sto imase policisticni jajnici so site propratni simtomi ,sto znaci i akni i vlakna i se drugo no ostanala bremena po nekolku obidi i otisla na doktor samo da i kazat deka e bremena i deka se e ok.eve i jas imam cisti no nemam nekoi drugi simpomi edniot kanal mi e zapusen i nemozam da zabvremenan 1o meseci.doktorot mi rece deka se slucuva so eden zapusen kanal da se zabremeni i da se obiduvam uste tri meseci pred da se odluci na laparoskopija,veli deka najprvin treba da se proba so ne tolku invazivni intervencii.koga jas go prasav dali moze da zabremenav posle HSG i so visok prolactin (koj sega veke go drzam vo normala) toj  samo se nasmevna i mi rece " voopsto ne se sekiraj,i dajde begaj da ne te vidam do Nova godina,ne se sekiraj nema da ima problem" set_o toa nekako mi dade sila i ogromna nadez.Eve  na polovima sum od mesecot koga pravev HSG i navistina se obiduvame so soprugot da ja bide rabotava.ke cekam uste dve nedeli pa da se nadevam vo negovite zborovi.Iskreno se nadevam!!

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:23:37 >

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Лапараскопија
12.10.2010 22:09:18   
biljana16
Brankica sk jas imav edna golema cista i otkako zabremeniv cistata se stopi sama od sebe. Ne se sekiraj cistata ne sekogas smeta za zabremenuvanje. Samo hrabro napred i se ke bide.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:23:58 >

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Laparoskopija, otstranuvanje na cisti
12.10.2010 22:11:32   
Brankica sk
Јас до сега се обидувам да забременам веќе цела година и ништо. Имам полицистични јајници, пред неколку месеци ми правеа пункција на циста, бидејќи добив напад, цистата почна да ми се витка околу јајникот, да ми го притиска. Веќе втор пат ми доцни повеќе од две недели отприлика, бидејќи и неможам да знам кога ќе добијам бидејќи не добивам на точно 28 дена или сл. тука на 30тина дена отприлика.  Сега ќе ми преишат терапија за да добијам, па откако ќе се исчистам, веднаш одам на операција, на лапароскопија. Се надевам дека после сето ова Господ и на мене ќе ми подари едно мало и слатко ангелче. Толку месеци се обидуваме и никако да се појават user posted image . Во моментот ми е премногу тешко, но потоа собирам сили и продолжувам да чекорам напред...

(Одговор на членот Brankica sk)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Лапараскопија
12.10.2010 22:13:34   
Палешка РР
ТУКА сме дискутирале повеќе за полицистични јајници.
Се надевам дека искуствата ќе ви помогнат.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:24:25 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Brankica sk)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Лапараскопија
12.10.2010 22:30:32   
biljana16
Nemoj da se razocaruvas samo smelo napred i se ke bide.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:24:45 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
13.10.2010 13:12:30   
soncenamama
brankica sk moja prijatelka posle primanje na lekarstva za normaliziranje na ciklusot uspea da stane majka, a jas stanav majka po napravena laparoskopija
user posted image ke ima koga ke se opustis i najmalku ke ocekuvas
stiskam palci

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
2.11.2010 8:42:38   
tea
Ringerajki, dali nekoja od vas ima praveno laparoskopija, vo koja klinika , kaj  koj doktor, koj doktor go preporacuvate za taa operacija i koi se vasite iskustva?

(Одговор на членот soncenamama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.11.2010 18:51:32   
schatzi
user posted image Zdarvo tea,
eve jas minatata nedela pravev laparaskopija. Voopsto a ne se sekiras , ne e nisto strasno. jas pravev vo Remedika , kaj Dr. Gligor Dimitrov i sum prezadovolna.
Procedurata e mnogu ednostavna, ti i voopsto nisto ne osekjas a koga ke se razbudis od anestezijata se e veke zavrseno. Mene mi izvadija 2 cisti , na leviot i na desniot jajnik.
Za doktorot mozam da kazam se najubavo , i ako se mislis kade da pravis ti preporacuvam vo Remedika kaj Dr. Gliso.
Po Laparaskopijata se custvuvam super.Imam samo 4 dupcinja na stomakot. Utre ke odam da mi gi vadat koncite, a veke od naredniot mesec ke mozam da se nadevam na user posted image .
ako imas uste nekoi prasanja pisi. Pozzdravuser posted image

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.11.2010 22:06:36   
pinokio2010
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea

Ringerajki, dali nekoja od vas ima praveno laparoskopija, vo koja klinika , kaj  koj doktor, koj doktor go preporacuvate za taa operacija i koi se vasite iskustva?

Jas pravev laparoskopija pred 4 godini vo Sistina, kaj prim.dr. Temelkovski. Imav endometrioza na leviot jajnik i mi ja otstranija, bez pritoa voopsto da mi go osteti jajnikot i toj si funkcionira normalno, duri ni na UZV ne se poznava luzna. Od doktorot sum mnogu zadovolna celo vreme doagjase da me vidi  i drugite doktori isto,skoro na sekoj cas se rasprasuvaa za mene. Na stomakot imam 3 dupcinja mali , koi veke ne se ni poznavaat, a endometriozata ne mi se povtori. Jas go preporacuvam.

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.11.2010 22:09:09   
sharlot
Schatzi, nie se obiduvame  veke 11 meseci,sega ke cekam do januari no najverojatno i jas ke treba da pravam laparoskopija.Ako sakas te molam da mi objasnis kakov tretman imase ti pred toa ?dali proba so nekakvi lekarstva ili so nesto drugo pred da se odluci doktorot na ovaa intervencija.jas imam policisticni jajnici i desniot kanal mi e zapusen a leviot e prooden.kakov e kaj tebe slucajot.Iskreno od se srce ti posakuvam najbrzo sto mozes da ostanes bremena i ti ja posakuvam seta sreka na svetot.

(Одговор на членот schatzi)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.11.2010 22:21:27   
schatzi
Zdravo Sharlot,
jas imav cista na desniot jajnik 5sm a na leviot jajnik se pojavuvase pa se namaluvase, i se taka godina dena . doktorkata sto prethodno me vodese mi kazuvase da ne se sekiram ke pukne , no nisto. Koga proveruvav hormoni prolaktinot mi bese visok pa piev dostinex go spustiv prolaktinot no cistite ne puknaa.
Koga otodov kaj Dr. dimitrov vednas mi preporaca laparaskopija. Toa e kako prvo dijagnosticka metoda a vo mojot slucajj bese i operativna.
Mnogu se plasev i samo citav po forumive:)
Konecno se rsiv na laparaskopija iako bev mnogu uplasena kako , sto ke bide. Na krajot ispadna se super. ednata cista mi bila vodena ama drugata endometriozna.
cistite se sega otstraneti a so toa se nadevam i preckata da ostanam bremena. Sega se custvuvam odlicno.
ti preporacuvam sto podrzo da napravis laparaskopija zatoa sto posle toa e golemo olesnuvanjeuser posted image

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.11.2010 22:26:30   
sharlot
 jas veke 5 meseci pijam dostinex po 1/4 nedelno i prolactinot sega mi e super.pred eden mesec pravev HSG pa doktorot mi rece deka ima sansi ovie tri meseci posle to a da ostanam bremena pa ako ne se sluci toa togas na laparaskopija.dali lezese vo bolnica? kolku vrem,e trae operacijata,dali posle toa vednas te pustaat ili lesis nekoe vreme vo bolnica?dali imase nekakvi bolki posle toa?

(Одговор на членот schatzi)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.11.2010 22:27:11   
schatzi
Pri samata laparaskopija se proveruvaat i kanalite a ako se zatnati se odzatnuvaat.
I jas si davav vreme , si vikav : aj da pomine ovoj mesec , pa ajde ovoj , pa letovo ....itn. a da go napravev toa do sega mozebi veke ke bev bremena.
Doktorot tvrdi deka po laparaskopija uspehot za bremenost e mnogu golem.
Intervencijata e mnogu lesna , ne e nisto strasno , po 1 den veke mozes normalno da funkcioniras. Pozdrav i jas tebe ti ja davam celata sila i sreka i ti posakuvam sto pobzo user posted image ili user posted image  ili pak user posted image user posted image  user posted image

(Одговор на членот schatzi)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.11.2010 22:40:43   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea

Ringerajki, dali nekoja od vas ima praveno laparoskopija, vo koja klinika , kaj  koj doktor, koj doktor go preporacuvate za taa operacija i koi se vasite iskustva?


jas pravev bt,kaj doktor bato,vo bolnica,nisto strasno kako sto kaza edna rr-ka posle 2 dena funkcioniras normalno,posle toa po 6-7 meseci ostanav trudna vo juni ostanav trudna vo dekemvri ja pravev laparoskopijata...pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.11.2010 22:46:27   
schatzi
Operacijata trae od polovina cas do 1 saat. jas pravev i histeroskopija pa traese okolu 1 saat. Posle toa se lezi 1 vecer vo bolnica i utre denta vednas te pustaat. Po intervenicata ke primas infuzija vo koja stavaat ketonal taka da bolki nema voopsto da osekjas. jas netrpam voopsto bolka taka sto veruvaj mi. Jas vo remedika dobiv odlicen tretman od site tamu taka sto taa edna vecer vo bolnica ke se odmoris.
A koga ke dojdes doma 1 den isto poveke odmaras i posle toa funkcioniras normalno. Bolki moze da imas malku vo pleskite toa e od gasot ama toa e bolka kako koga ke se ukocis, nisto strasni i trae nekolku saata.
Se nadevam deka ubavo ti objasniv. Ako imas uste nesto slobodno prasaj ama moja preporaka e da ne citas i prasuvas mnogu (jas toa go pravev) zosto samo se optovaruvas, se plasis i normalno odlozuvas.

(Одговор на членот schatzi)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.11.2010 22:48:35   
schatzi
barvo Lukas , mnogu mi e drago . Jas poradi vakvite komentari na forumive se resiv za laparaskopija. Se nadevam deka naskoro i jas ke se izraduvam so user posted image . Pozzdrav

(Одговор на членот schatzi)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
3.11.2010 23:08:26   
lukas
daj daj daj bozeeeeeeee......
uh ke vidis i toj den ke dojdi da znajs ne ti bega....


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот schatzi)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.11.2010 10:05:10   
tea
Ti blagodaram mnogu Schatzi

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.11.2010 22:45:57   
sharlot
ti blagodaram  schatzi,:)

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
5.11.2010 0:14:07   
sharlot
e sega  jas imam dilema pa se nadevam deka nekoj od vas ke moe da mi odgocori za da se potsmiram malku pred da odam na genikolog.Mene edniot kanal mi e zapusen a edniot mi e prooden. imam redovni ciklusi (sekogas mi kasnese po nekolku dena poradi policisticnite jajnici no sega poradi dostinexot mi doaga na vreme) pa me interesira dali moe da mi  prepise dokotorot nekoja terapija za stimulacija na ovulacija  bez da se pravi ovoj zafat? so ogled na toa dek edniot kanal mi e prooden? i kolku se uspesni tie stimulacii?

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
5.11.2010 0:23:11   
veckasr
stimulaciite se uspesni samo neznam ti kako misles da ostanes bremena so eden zapusen kanal  a da ti kazam pravo laporoskopijata ne e  mnogu rizicna operacija toa e mal zafat mene minatata godina mi praveja  laparo i histeroskopijavo gak pa nisto strasno i plativ samo 2200 denari i me pustija naredniot den posle laparoskopijata

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
5.11.2010 0:41:27   
sharlot
vecka sr polse HSG -to koga razgovarac do mojot gen. mi rece deka nekoi zemi ostanuvaat bremeni i bez da znaat deka edniot kanal in  e zapusen.isto taka ima i zeni koi sto  poradi x pricini morale da go otsranat jajnikot i so nego i kanalot pa ostanale bremeni. mi kaza slucaj vo negova familija na  zenata  kako dete i bil izvaden jajnikot desen (ne znam zosto) i potoa rodila 3 deca.pa ne veruvam deka vo toa vreme odela vo privatni kliniki ili vo stranstvo.znaci se e mozno.voopsto ne mi strav od operacijata nitu od nesto sto sledi ponatamu no sakam d si gi znam monostite pa saha ako moze da s proba so stimulacija 2-3 meseci vi probala prvo toa pa posle nesto poinvazivno.na kraj na kraistata jas mnogu se nerviram i navistina vo momentov najgolema zelba mi e da stanam majka,no imam samo 27 godini,

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
7.11.2010 0:56:37   
anamarijaa
dali nekoj ima iskustvo vo vrska so laparoskopija kaj dr Sapunov na GAK.

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?