|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Машко и женско дете - посебни детски соби или...
5.10.2010 10:01:04   
mami2
Размислувам за опремување на детската соба, децата се 2 години разлика, различен пол. До поаѓање во школо не би ги одвојувала во посебни соби, а можеби и никогаш. Немаме две детски ама ако е подобро би ја жртвувала спалната со преградување на дел од дневната.
Какво е Вашето мислење дали треба да останат во иста соба?
Какво искуство имате со Вашите браќа, јас имам сестра и бевме во иста соба?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
5.10.2010 10:02:28   
anedespo
И кај мене нема место, и јас размислувам нешто слично. Дури и ако се раазличен пол им треба посебна соба. Јас сум имала и знам каква предност е 

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
5.10.2010 10:06:47   
big_mama817
мами2 јас имам брат кога се преселивме во стан , а инаку предходно живеевме во куќа под кирија, моите веднаш ни обезбедија одделни соби со тоа сто детската остана за брат ми а кујната ја направија моја соба со што една тераса преградија за кујна, имавме околу 7 или 8 годиниинаку сме разлика 15 месеци мои совет сепак ти е нака потпораснт уше малку до 6-7 години и тоаг одво ги сепак децата се развиваат многу брзо и физички а и психички user posted image  

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
5.10.2010 10:09:59   
Viktori
мами2, јас сум имала другарки кои делеле соби со браќата. И ништо не им фалело. Зависи од можностите.
Во секој случај, мислам дека повеќе ви треба спална на вас, отколку посебни детски на децата... можеш да замислиш ако спиеш во дневна....user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
5.10.2010 19:15:29   
niki
Imam sestra i sega samo kerka pa nemam iskustvo.
No nekoe moe razmisluvanje e deka do pubertet nema potreba da se dvojat decata, a togas ako moze ne e na odmet za da imaat svoja privatnost. No ako se nema uslovi ne gledam problem vo toa sto ke delat soba.
Bi kupila eden ubav paravan za da im obezbedam privatnost bar koga se preslekuvaat i tolku.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
5.10.2010 19:25:38   
amelbebe
toj problem i jas go imav doma,sekogas morase edniot da izlaga od soba duri drugiot se presoblekuvase,funkcionirase dobro,ama i dvajcata si baraa malku privatnost,sepak se masko i zensko veke porasnati,a mene ne mi se davase mojata spalna

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
6.10.2010 15:22:58   
AnnaMolly RR
Јас имам сестра и ние делевме соба. Воопшто не си пречевме. Кога некоја од нас ќе викнеше друштво, другата не мораше да излегува од соба зашто и јас добро стојам со нејзините другарки и таа со моите. Е, сега да имав брат мислам дека би ми сметало да сме во иста соба. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
7.10.2010 0:39:17   
mama26
јас сум за различни соби.

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
14.6.2013 13:08:16   
Felly RR
Зависи од можностите. Сепак дури се помали децата поубаво во иста соба, е сега веќе кога ќе потпораснат сигурно ќе си бараат секој катче за себе.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
14.6.2013 13:12:30   
Yummy Mammy
Dodeka se pomali bi bilo ubavo vo edna soba da si spijat zaedno, da si igraat zaedno... mislam deka toa poveke zblizuva. Sepak, ke dojde eden den koga ke sakaat posebni sobi, ako se ima uslovi za toa. Vo tinejdjerskite godini site gi mavaat hormonite vo glava.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
14.6.2013 13:15:31   
rina13
Без разлика дали се две машки или две женски или машко женско дете сметам дека на секој му е потребен свој личен простор. Јас делев соба со брат ми и немало проблем во однос на друштва но во однос на учење имало, он сака да гледа тв или да слуша музика јас сакав да учам и ете причина за расправија. Или подоцна ќе дојде он со девојка јас неможам да им висам над глава им се трапнував на моите.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
14.6.2013 13:17:41   
JovanaJ
Pa ako ima uslovi, vo posebni sekako. Dodeka se mali moze i vo edna da spijat zaedno, no smetam deka koga ke porasnat ke imaat potreba da imaat posebni sobi, posebno ako se razlicen pol.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
14.6.2013 13:19:04   
Calypso
За различни соби кога ќе потпораснат, на пример, кога поголемото дете ќе направи 10-11 години. Дотогаш може и во иста соба.
Ако се има можност значи, во различни соби. Инаку, може и во иста, нормално се функционира и такаuser posted image

< Поракaта ја уредил Calypso -- 14.6.2013 13:20:00 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
14.6.2013 13:53:45   
Sirena##
Јас сум за различни соби

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
14.6.2013 13:56:12   
miana
i jas sum za razlicni sobi ako ima moznost neli user posted image

(Одговор на членот Sirena##)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
14.6.2013 15:22:19   
Annet
da ZA sum i jas,od kaj 15 godini.Pomali nemora.
Osetiv kaj maz mi koga mi bese decko,delese soba so sestra mu ,a imase 27 godini,ne mi bese prijatno,a ne im bese i niv:)))

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
14.6.2013 15:31:04   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Imam sestra i sega samo kerka pa nemam iskustvo.
No nekoe moe razmisluvanje e deka do pubertet nema potreba da se dvojat decata, a togas ako moze ne e na odmet za da imaat svoja privatnost. No ako se nema uslovi ne gledam problem vo toa sto ke delat soba.
Bi kupila eden ubav paravan za da im obezbedam privatnost bar koga se preslekuvaat i tolku.


smeniv mislenje, do pubertet e kasno za da se odvojat, treba mnogu porano
ja gledam kerka mi se poveke bara privatnost
vo WC
posle banjanje ne saka veke da se oblekuva vo dnevna ni pred tatko i tek ako ima uste nekoj
i samata kazuva deka ako dobie brat ne go saka vo nejzinata soba


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
17.7.2013 14:56:52   
Mihaela 2010
Definitivno sum za dve sobi,iako momentalno imame samo edna golema detska soba...
Zdravje boze koga ke imame i vtoro dete bez razlika dali e masko ili zensko bi sakala da si imaat posebni sobi..ne vednas no vekje koga ke potporasnat,koga ke pocnat da si nosat drustvo pozelno bi bilo da se odvoeni...no otom potom...vo kukja ziveam taka da sekogas ima prostor za prepravki,dogradbi- nadgradbiuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
17.7.2013 16:34:33   
masa
Јас имам брат и делевме иста соба.Можеби на моменти ми сметаше,но не нешто претерано.Така ни се погоди бевме различни смени во школо,па не си пречевме многу.После кога трга во средно,јас заминав на фах во друг град,кога јас се вратив тој замина,после тоа се омажив и немавме некои конфликти user posted image .Сега имам ќерка и за кратко ќе имаме и синче и сега за сега ќе бидат во иста соба.Простор имаме за уште една детска,но кога ќе посакаат тие тогаш.Додека се мали ќе ја делат.И јас додека бев помала многу си играв со брат ми и несакав да спијам сама.Ако почнат да си пречат ќе преуредиме друга соба.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
15.11.2013 19:16:00   
marchi
jas mislam deka dodeka se decata pomali za niv najdobro e da se zaedno vo soba,mnogu e poinaku,ke si igraat zaedno ke si ucat zaedno...jas znam slucaj kade sto tri decnija - 2 zenski edno masko se vo edna soba.edno od niv stotuku trgna na uciliste i koga ke sevrati ima komu damu kaze sto ucelo pa drugite dve (ednoto 3 a drugoto 4 godini) naucija pesnicki duri i toa srednoto nauci bukvi da pisuva taka gledajki,pa nisto ne im fali

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
15.11.2013 19:35:49   
vezilka RR
Ако се има услови, за две соби тогаш одлично. Ама јас не би правела класично за секој посебна, туку едната да им биде за спиење, другата како мини дневна, па кога ќе почнат да носат дома гости, девојки, дечковци, ем ќе има простор, ем нема да им се збира гужва кај што ќе спијат, нема пушници и сл. Ова би го направила без разлика дали децата се од ист, или различен пол.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
3.1.2014 18:37:59   
Mimi33
Јас имам девојче од 2 години и сега сум бремена со машко,така ми рекоаuser posted image и сега малку сум во дилема дали да се во иста или во различна соба....простор дома имам а и соби исто така само не знам что да правам...Совет некој од вас???user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
3.1.2014 22:11:05   
Bethany
Мими33, ако ќерка ти веќе спие во посебна соба, тогаш бебето најдобро да биде со вас во спална, од практични причини, цицање и чести будења на бебето, и да не ја разбудува ќерка ти.
Ако малата спие со вас во соба, а ти наскоро треба да се породиш, дефинитивно не е препорачливо неа да ја сместиш во одделна соба кога ќе дојде бебето, поради психолошкиот момент, да не се чувствува како исфрлена од вашите животи "Сега дојде бебето и сега оно спие со мама и тато, јас морам надвор од собата". Ионака ќе треба допрва да се адаптирате на нов член, посебно малата, па такво нешто сигурно не ти треба.

А понатаму, како децата ќе раснат, ако веќе имаш простор, јас секако би и дадела посебна соба на секое.
Ако нема простор, можат и двајцата заедно, ама мислам за малиот дури кога ќе има две години пример, кога ќе спие цела ноќ, па тогаш со сестра заедно во собата. Тоа некое мое размислување, како би јас направила. Па секако пиши што одлучивте. user posted image

Едит: сега разбрав дека си на почетокот на бременоста. Ако веќе сакаш да ја одделиш малата во посебна соба, тогаш треба уште сега да почнеш, да има време да се навикне и не го поврзе доаѓањето на бебето со нејзиното заминување user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 3.1.2014 22:12:57 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
4.1.2014 15:48:44   
Martins mom
Ако дозволуваат можностите, најдобро е посебни соби, за секој да си има интима, но ете кај нас има само една детска соба и затоа ќе бидат и двајцата во неа. Сеа за сега само бато ја употребува, но за некоја година и сестричката ќе му се придружиuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Машко и женско дете - посебни детски соби...
5.1.2014 11:23:22   
Felly RR
Додека се мали јас и не би ги делела во посебни соби. МОже дури кога ќе станат тинејџери, па секој ќе си има свое друштво и ќе си сака простор за себе. Сега за сега и ние имаме само една детска соба, и засега е сосема доволно. user posted image Имаме време за понатаму да смислиме што и како.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?